Martin Frič, klasik českého filmu (TV film)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2008, 53 min

• Bebacek

Nějaké ty drby ze zákulisí, kýč sestříhaný ze záběrů z vybraných filmů, otřesná hudba dodávající tragický/komický podtext a obecně známé věci podávány se zarputilostí velkého objevu... Nic, co bychom předtím nevěděli.(27.8.2008)

• NinadeL

Za předpokladu, že bych se chtěla cosi o životě a díle Maka dozvědít, nemohla bych si vybrat hůře. Odešla bych totiž políbena "moudrem" o kafíčku, které každičké ráno vyvářel Mac své ženě Suzanne Marwille - a to by bylo asi tak všechno. No, a pak samozřejmě točil s tou Bohdalovou a Sovákem, jinak to byly saláty. A toto všechno nám pověděly osoby z "nejpovolanějších", například Sovákova vdova nebo Iva Janžurová. WTF? Důležité je, že Menzel zřejmě hodně čte a rád nám to poví.(22.10.2012)

Zcela kalsický televizní dokument, který nepřináší nic objevného ale ani nijak výrazně neurazí...(10.7.2008)

Solidně zpracovaný dokument o jednom z největších předválečných režisérů, navíc pro mne se spoustou nových a někdy i překvapivých nejen statistických inforamcí. Některé filmové záběry z natáčení, abych se přiznal jsem viděl úplně poprvé. Velký prostor zde dostal především film Císařův Pekař / Pekařův císař (jeden z jeho technicky nejnáročnějších a nejnákladnějších filmů podobně jako kdysi třeba Jánošík) ale také třeba manželka Jiřího Sováka, jejíž muž byl s Macem velký kamarád a to už někdy od 58' roku. Celkový dojem 60%.(26.8.2008)

Ne moc podařený dokument, jehož hlavní chybu spatřuji v nedostatku informací, na úkor ukázek z Fričových filmů. Velmi zajímavé byly záběry z natáčení filmu Císařův pekař, ale to je asi tak vše. Na druhou stranu - zcela neznalému divákovi to Friče alespoň trochu přiblíží.(29.8.2008)