Trhliny

• Velká Británie Cracks (více)

Drama, ve kterém zazářila Eva Green, se odehrává na internátní škole kdesi v Británii. Stejně jako britské klima, i tato škola je chladná, ponurá a přísně vyhlížející. Povyražením pro místní schovanky, které trpí ztrátou svých domovů, je jejich skokanský tým, který vede slečna G. (Eva Green). Volnost a povzbuzení se děvčatům dostává pokaždé, když jsou vytrženy ze všedních dnů a mohou spolu se slečnou G. hovořit o čem je napadne či poslouchat historky z dalekých dobrodružných cest své ochránkyně. Bohužel, tuto zdánlivě klidnou atmosféru naruší příjezd španělského děvčete, které vidí dál než za hranice pozemku školy.
Drama na motivy stejnojmenné knihy od spisovatelky Sheily Kohler vás donutí vidět samotu a obavy z jiných perspektiv. (berusche)

Kozlowski8

Pěkná kamera i atmosféra anglického venkova, skvěle vybudované vzájemné vztahy mezi dívkami internátu a především mezi Fiammou a slečnou G a výtečná práce Evy Green, Juny Temple a Maríi Valverde v rolích tří stěžejních postav. Příběhová linie je ale vcelku plochá, prosta nějakých nečekaných (nebo možná právě očekávaných) vyhrocení, zvratů, nějakého příběhově gradujícího, emočně silného schématu. Tady vidím slabší stránku jinak zajímavého filmu. 65%. ()

Salvator

Příběh stojí a padá s Evou Green. Její psychopatická slečna G. je vedle irských exteriérů tím hlavním, co film drží nad čarou ponoru. ()

Dr.dogous

Laská je mocná čarodějka, nenávist je však ještě mocnější. Precizní, vybroušené dílo. Jablko tentokrát nespadlo daleko od stromu ( režisérka dcera, legendárního R.Scotta.) Lesbicky orientovaná vychovatelka se snažila vychovávat své svěřenkyně, až podezřele dobře. Zneužije chovanku, bylo to "silnější a než o ona, navíc o 15 let mladší". Nemohla bez své lásky žít, tak ji zabila a "světe div se", prošlo ji to. ()

Alvin

Pokud jste se taky těšili, že spatříte nějaké ty dívčí trhliny a užijete si lesbickou verzi Lady Fuckingham, tak složku Cracks(2009)DivX rovnou přesuňte do koše. Věc se má asi takhle. Malá holka miluje velkou holku. Velká holka se ovšem zamiluje do nově příchozí jiné malé holky. Pro doplnění základního trojúhelníku se v příběhu vyskytuje ještě několik bezvýznamných malých holek. Holky bydlí na lehce zpustlém internátě, kde většinu času tráví skoky do vody pod vedením Velké holky. Moc další práce nebo úkolů kupodivu holky nemají a když si udělají takhle o půlnoci hlučný mejdan, tak z toho dokonce ani není průšvih. Prostě anglická internátní idylka. Vnímavý divák jistě zachytí, že holky s příchodem té nové holky utrpí jisté duševní trhliny, zejména proto že Velká holka není tím, kým se zdála být. A to je asi tak všechno. No měl jsem z toho pocit, že někdo vzal úspěšnou knížku a mizerně jí zrežíroval, protože jak jinak si mám vysvětlit, že holky poněkud skokově mění svůj charakter scénu od scény. A abych nezapomněl, tak jediná nude art scéna je v čase 00:28:30. ()

juluch

asi skor 4 minus, lebo zapletka je troska vykonstruovana a nie velmi uveritelna. film vsak stoji na krasnych obrazoch a skvelych hereckych vykonoch, takze to minusko je len taka predlzena bodka. a hotovo. ()

joemikes

Tak tohle se Jordanovi povedlo, režie vynikající, holky ze sebe vyždímaly co mohly, no a pochopitelně paní božská - Eva Green... no to byla pohádka, úžasný a five stars jsou ode mě namístě. ()

kecka007

Eva Green je vážně velmi charismatická, talentovaná a úctyhodná herečka, která ať hraje kde hraje, stojí to za to. Čekala jsem nějaký drastický závěr, ale tohle by mě tedy nikdy nenapadlo. Eva se své role ujala skvěle a co si budeme povídat, všechny ostatní herecké výkony zůstaly v Evině stínu. Nemám co dodat, film nenudí a graduje. 5* ()

terissa

Velmi zvláštní film, který určitĕ stojí za shlédnutí. Výkon Evy Green je prostĕ fascinující a to jí zrovna moc nemusím. Skvĕlý scénář, kterému pomohly neznámé tváře mladých dĕvčat. ()

camomilla

Sarmantni, uchvatne, temne, sklicujici, bolestive, smutne. - - - - SPOILER - - - - Narozdil od vetsiny prispevku mi oci slecny G nepripadaly jako oci "vysinute lesby". Citila jsem v nich touhu krute tryznenou a ubijenou mistem (internatem), ze ktereho G unikala ve svych pribezich. Kazdym pribehem nebo gestem se G snazila v devcatech probudit vnitrni vasen, aby zapomnely, ze ve skutecnosti nikam nepatri (tak jako ona). Ovsem pritazlivost ke spanelske divce (ne sexualni) ji tak drtila, ze snaha ochranit ji (nebot v ni videla sebe) ji dovedla az na hranici bezmoci, zoufalstvi a touhy ji "osvobodit" z jejiho sedeho osudu. ()

Pythonator

Typicky ženské drama. Proč jsem se díval, je snad jasné každému chlapovi. Eva Green tentokrát jako magor, není sice tak sexy jako v jiných filmech, ale o to víc předvádí svůj herecký talent. No a María Valverde je velmi příjemné španělské překvapení - bonbónek k rozbalení. ()

DrifterSoul

Dokonalé.... Nějak mi to vzdáleně připomíná prastarý/mysteriózní & australský "Picnic at Hanging Rock". Samozřejmě, "Trhliny" se zabývají výhradně reálným světem a není v nich nic "extraterrestrial". Ale ty tajemné, dramatické pohledy do zákoutí ženské/dívčí psychiky, podmalované nádhernou hudbou a záběry přírody jsou si natolik blízce podobné..... Smekám. Nejen tedy kvůli úžasnému výkonu E.Green a příjemně něžné M.Valverde. ()

Tom10000

Po zhlédnutí filmu jsem měl chuť sedět hodinu zcela ztuhlý a šokovaný. Film se mi líbil, o tom žádná, ale takto intenzivní zážitek jsem prožil u filmu poprvé. Zde skutečně můžete nesmírně litovat kladnou postavu a proklínat, toužit zabít tu zápornou. Příběh vypráví o životě dívek na internátní škole, jež touží po návratu domů a nudí se. Jedinou záchranou je tajemná učitelka G. (Eva Green), jež jim pomáhá s pomocí cvičení a zdokonalování jejich těla odpoutat se od všedního života ve škole. Společně tvoří silný tým. Když do školy dorazí španělská šlechtična, mladá krásná dívka, ostatní na ni pohlížejí s opovržením. Přejí si, aby zmizela, pomlouvají ji i šikanují. Jen pár z nich se zalíbí její příběhy, zážitky a zkušenosti v gymnastice. Kdo však velí, má hlavní slovo. Jednoho dne ji vyženou, což zničí slečnu G. Ta se do ní tajně zamilovala, ačkoliv Fiamma s ní ani s Týmem nechce mít nic společného. Když se vrátí, je slabá a zmrzlá. Již od počátku má problémy s dýcháním, a každé větší vypětí musí rozdýchat s pomocí pytlíku (jako dnes astmatik). Po jejím návratu plyne život dál. Nyní si ji téměř všichni váží, uspořádají oslavu, a i přes protesty na slečnu G. z vedení nechává svým děvčatům volný průběh. I když se o ní Fiamma dozví tajemství, tj. že jí sebrala jisté věci, nechává ji zatím na pokoji. Po dalším vyčerpání provede G. hroznou věc: zatímco Fiamma spí, ona si s ní sexuálně pohraje. Vše vidí jedna z dívek v jejím týmu. Nenávist vůči Fiammě a podpora G. ji postaví do rozkolu. Rozhodne se potrestat Fiammu a obviní ji z neštěstí G., jež si vyslechne vztek od Fiammy. Rozhodne se odjet, což dívky nechtějí. Začnou pronásledovat Fiammu a na jednom místě ji zmlátí. Po úprku a únavě začne Fiamma umírat. Pomoci se od G. nedočká, ačkoliv o ni do poslední cvíle prosí, a tak bolestivě zemře. Jedna z dívek vidí na slečně G. po smrti Fiammy vidí její šílenství. Smrti dívky G. nelituje. Rozhodne se odjet, zatímco dívkytruchlí. Uvědomí si, co vlatně Fiammě způsobily. Film končí náhle. Dívky dostanou od G. dopis, ve kterém jim přeje mnoho štěstí. Zatím se musí v sama sobě vyznat (konec filmu). Právě smrt Fiammy mne málem přivedla až k pláči. Tak nevinná půvabná dívka s nadějnou budoucností, a nebezpečné okolí ji o život tak surově připraví. Doufal jsem, do poslední chvíle, že se G. vzpamatuje a zachrání ji. Dlouhé umírání mne trhalo na kusy. A lhostejnost od slečny G. mne tak moc rozčílila. Měl jsem chuť... netřeba popisovat. Fiammy mi bylo velmi líto. Dříve jsem viděl podobný film, jenž mne velmi dojal, "King Kong", to bylo ale dávno (2 - 3 roky?). Kdybych v té době viděl tento film, asi bych to neunesl. Ale asi bych ho tehdy chápal, to si nejsem jist. Na závěr: Velký respekt tvůrcům filmu, knihu jsem nečetl, ale samotný snímek byl intenzivní a emoční. 100 procent na svůj žánr. Velmi doporučuji! ()

Sireen

Cracks jsou komorní artsy film s úžasnou kamerou a hudbou, která v ty správné okamžiky umí neskutečně vyakcentovat atmosféru. Je to hostina pro oči a uši, snad i proto, že je tam jen pár herců, ale všem jejich role věříte od prvního okamžiku; nebo je to možná tím ostrovem, na kterém se nacházejí. Psychická náročnost se postupně stupňuje a tak někdy od půlky má film podtóny psychologického hororu, zvlášť pokud jste v podobném věku, jako hlavní hrdinka (myslím Fiammu, ne slečnu G). Není to sexy a není to svůdné, a občas se vám chce lehce zvracet, ale film to umí prodat a nikdy nejde přes hranu. Zanechalo to ve mně hluboký dojem, aniž by to bylo nějak prvoplánově vyvolané - není tam jedna konkrétní scéna, je to spíš celkový pocit. Film z vás zbytečně nevymačkává city, není to komedie, není to doják, není to romantika, akční oddychovka ani dobrodružství. Má své kouzlo, alespoň pokud jste milovník starých knížek a opuštěných hradů a svěžích hlubokých lesů. PS: Ani za nic to nepouštějte dětem (tak pod 15 let). Zaprvé ta angličtina je sakra těžká, zadruhé to nezkušené lidi úplně svádí k romantizaci děje (mluvím z vlastní zkušenosti a věřte mi, to si na triko vzít nechcete) a zatřetí ten děj prostě nepochopí. Nic proti, u spousty věcí jsou mladší lidé zbytečně podceňováni a uchopí je stejně dobře, jako kdokoliv jiný... Ale tohle jedna z nich není. ()

Arco

Jak může mít dějově něco tak strohého toho tolik co říct. Film s pomalým tempem a jasným tahem na bránu. Dlouhou dobu jsem se nedovedl zorientovat, o čem to vlastně je, jaký to má cíl, vždy jsem dostal jen malou indicii a jelo se dál. V pozadí stálo něco nehmatatelného, co tahalo celou dobu za nitky... Že by touha? Vnímavý vhled do jedné rozpolcené lidské duše. ()

Anniem

Tenhle film jenom dokazuje, že není potřeba neustálých dějových zvratů k natočení mistrovského filmu..celé to krásně plyne a zapadá do sebe. U filmů hledám to, že mě osloví natolik, že zapomenu, že sleduju film a toho se mi zde dostalo. Doporučuju. ()

Fresh Film Fest 2010 v Praze

Fresh Film Fest 2010 v Praze