Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

dawe04

Jednoduchá zápletka o slečně, co se hrozně zmýlila, neboť to nejlepší do života je prestižní univerzita, stojí na výkonech Carey Mulligan a Alfreda Moliny. Ze snaživého retro stylu občas prosakuje moderní atmosféra a celkově jde veskrze o lehce nadprůměrný film. Nominace na Oscara za nejlepší snímek je mi tak trochu záhadou. ()

cineman

Přímo k věci, žádný keci. Žádný zbytečný vsuvky a podsouvačky. Ani na chvíli mě nenapadlo, že by se děj mohl spadnout na úroveň laciných klišé. Zahráno a natočeno s vábivou jednoduchostí. O životě. ()

FilmFan24

Šedesátá léta minulého století v Británii. Vše bylo tak nějak určené. Stejně tak hlavní hrdinka, sedmnáctiletá Jenny fantasticky zahraná Carey Mulligan, se připravuje na studium v Oxfordu. Jenže náhodou potká Davida (výborný Peter Sarsgaard). Ten je starší, zkušený a Jenny najednou zjistí, že na světě je toho tolik, co stojí za studium a co jí žádná škola neumožní poznat. Dokonalá proměna dívky ve zralou ženu a také trpké poznání, že nic není jak se zdá. To vše v tomto precizním malém dramatu o jednom milostném poblouznění...Hezké a pravdivé. ()

hunty

Já tu Británii miluju a příběh zasazený do té poshy sféry mě dostatečně zabavil, jen jsem si na konci říkal "To je konec?", co to bylo za uzavření příběhu sakra... tomu filmu by rozhodně prospěla delší stopáž s příhodnějším koncem, zde mi to přišlo, jakoby si řekli "Už není čas, rychle to ustříhněte". ()

Skip

Film, který v sobě skrýval velký potenciál, ale z nějakého důvodu se ho nepodařilo využít. Velký podíl na tom mají i ne moc dobré herecké výkony. Jediný Alfred Molina se zhostil svého partu s opravdovou bravurou. ()

Aleee89

Pro mě opět jeden z oscarových filmů, který mě potěšil. Mám ráda Anglii, mám ráda její zákoutí a ty krásné venkovské domy z červených cihel, celkově film na mě působil velice příjemně - parádní francouzské songy, prostředí, doba, ve které se odehrával. K tomu příběh, se kterým se ztotožňuji, herci, kteří do filmu zapadli jako do skládačky. Hlavně chválím objev Carey Mulligan, ta byla krásná a tak prostá, až nevěříte, že jenom hraje. Možná bych na konci čekala větší gradaci nebo složitější rozuzlení, větší životní facku, ale i tak to byla příjemná hodinka a půl strávená u filmu, který mě pohladil na duši. ()

kajas

Čekala jsem asi něco víc dramatického. Minuty ubíhaly a ubíhaly, nic zásadního příběh nepřinesl, závěr vyzněl do ztracena. Carey s Peterem se mi ale hodně líbili. ()

Dont

Podle nominací na ceny BAFTA a hereckého obsazení jsem možná čekal o něco lepší film, ale ve výsledku jsem byl vlastně spokojen a zaokrouhlím tedy nahoru na čtyři hvězdy. ()

Sheldra

Čím dál víc pochybuju o zdravém rozumu Akademie - nač tuhle slaďárnu nominovat na Oscara za nejlepší film? Co je na Škole života tak výjimečného? Odpověď zní: NIC! Je to další ničím nevyčnívající příběh o dospívání plný moralizování a dobových kostýmů. Scénář ničím nenadchne a naivita hlavní hrdinky je vzhledem k její inteligenci poněkud nevěrohodná. Že je Peter Sarsgaard šmejd bylo jasné od prvního kuknutí z okýnka auta snad i našemu psovi. Důvod, proč dávám 3*, je okouzlující Carey Mulligan - takhle radostný úsměv v záplavě všech těch hollywoodských umělotin působí jak závan čerstvého vzduchu. Víc takových lidí, prosím! ()

Lennnnna

Poměrně jednoduchý a přímočarý příběh, (už od začátku je člověku hned jasné, kam to směřuje) ale dýchnul na mě takovou pohodovou a retro atmosférou, že sledování mi činilo opravdovou radost. Navíc myslím, že tvůrcům ani nešlo o to vykřesat z jednoduché zápletky něco víc, ale prostě si jen tak pohrát s provedením. A to se povedlo. Carey Mulligan je rozkošná a role jí padla na míru, její přeměny z dívky v ženu a pak zase naopak se povedly na jedničku, Peter Sarsgaard působí mile rošťáckým dojmem a oba jsou ve svých rolích naprosto přirození. Film je od podlahy až na půdu britský a velmi vkusný, působí svěže a i když se obsahově nejedná o žádný skvost, přesto mě těšilo se na něj dívat. ()

Beagle

Je to krásný film, především díky Carey Mulligan, na jejímž výkonu celý příběh stojí. Soundtrack je vynikající, zvlášť upozorňuji na Melody Gardot a Beth Rowley, která si ve filmu i zahrála (a zazpívala tak krásně "You got me wrapped around your little finger, If this is Love, it's everything i hoped it would be...") A k tomu závěru - můžete ho brát jako otravné ponaučení z čítanky. Vaše věc. Pro mě je vyzněním filmu to, že každý z nás je strůjcem svého vlastního štěstí a osudu. 3 Oscarové nominace mě v mém maximálním hodnocení jen utvrzují. A moje poklona patří také režísérce Lone Scherfig, která se se svým filmem jako jedna z mála žen do letošního Oscarového klání probojovala. ()

Scylla

Tomuhle filmu vévodí sympatické obsazení. Carey Mulligan nebude mít do budoucna o práci nouzi (a já jí to moc přeju) a Peter Sarsgaard je frajer k pohledání (i když od dob Boys don't cry mě o tom párkrát musel přesvědčovat :). Zástupce vedlejších rolí si taky nemůžu vynachválit... S čím mám problém je samotný příběh. Hornbyho mám ráda, ale při Education se na mně minul účinkem. Celý film, jako bych na něco čekala... a čekat jsem zůstala i při závěrečných titulkách... Na film se příjemně koukalo, ale obávám se, že vzpomínka na něj vyšumí po dopsání tohoto komentáře. Hodnocení: někde mezi silné tři a slabší čtyři hvězdy ... ()

lioncel

Paráda, jsem uchvácen, okouzlen a dojat .. Carey Mulligan .. ve své roli naprosto přirozená a důvěryhodná .. tak čistá a milá .. krásná, úplně k „sežrání“ .. jako školačka neodolatelná - stvořená k zbožňování .. jako mladá dívka, poznává v okamžení, jak se dívka v ženu mění ... zároveň i její životní hodnoty a názory … pro mě naprosto úžasný, nezapomenutelný výkon této mladé představitelky v hlavní roli v příběhu ze života let šedesátých .. a z Británie (!) … ()

kombajn

Decentní film na pomezí *** a ****. Protože je ale naservírován patřičně chutně a decentně, přikláním se se k hodnocení vyššímu. Herci totiž hrají uvěřitelně, děj si nehraje na žádné velké citové vydírání a je to tak trochu ze života... ()

M.i.k.e

pěkně stylizované,ale jinak trošku dietní romantické "drama".Carey Mulligan hlavně v první půlce okozlující,Peter Sarsgaard má charisma a hrát také umí.Nicméně čekal sem víc...70% ()

Marqta

Moc pomalý rozjezd, alespoň v poměru s kratičkým závěrem a Peter Sarsgaard- co vypadá jako ten nejslizší úchyl. Celkově myslím, že obsazení se až na Carey a Dominica moc nepovedlo. Takže není to špatné, ale z námětu se dalo určitě vytěžit víc. ()

Gee.Rocks

Bad "boys" for life.... Se slušným, spolehlivým a slabým (jak říkával doktor Plzák) nemáte perspektivu v ničem jiném, než-li v každodenní nudě. Jenny se určitě nenudila. Napřed dostala chlapa snů, který se později předvedl ve všech svých přirozených barvách. Budiž tento příběh ponaučením pro všechny dívky, jež se rády podvolují naprosto nespolehlivému citu. ()

WoWoW

Skvělý příběh o dívce, která zjistí, že všechno co se zdá krásné a bláznivé ještě nemusí přinést štěstí. Byl to přesně ten typ filmu, který nemám rád, bylo to příliš anglické a příliš naivní, ale opravdu působivé a i herecké výkony v čele se skvělým Alfredem Molinou byly fajn. A jak mi většinou klasické dobré konce lezou krkem, tady jsem si jeden takový za každou cenu přál. Jenny si to zasloužila. ()