Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

blackJag

Filmy, u kterých už z názvu nebo základní premisy cítíte vavřínové ambice, důkladně podezírám, ale tentokrát ani snad nebyl důvod. Příjemně natočená, nekomplikovaná retro story o dospívání a jeho záludnostech si získala mé sympatie svým obsazením, kterému se vší možnou přirozeností vévodí kouzelná Carey Mulliganová (zasloužená oscarová nominace), ale i zbylými aspekty, jako je výprava nebo kostýmy. Celý snímek mi velmi rychle uběhl a po jeho skončení odezníval dobrý pocit jím vyvolaný jen velmi pozvolnu. II Scénář: Nick Hornby (sám úspěšný spisovatel a autor předlohy k filmům JAK NA VĚC a VŠECHNY MOJE LÁSKY napsal scénář na základě článku s životopisnými prvky britské žurnalistky Lynn Barberové, která jej následně rozvedla v memoáry - pod stejným jménem vyšly i u nás). Hudba: Paul Englishby. 85% ()

Kurikmoon

Súhlasím s tým, že herecký výkon Carey Mulligan bol dobrý. Mňa dostal hlavne ten jej hravý smiech :) Rozhodne tento film má svoju výpovednú hodnotu. Mladé dámy, chcete galantného nápadníka? Bohatého? Dobrodruha? Ok, (Ale aj tak by ste nemuseli chcieť tak veľa:P) ale nehádžte za hlavu svoje hodnoty... Chcel som dáť tri hviezdičky ako dobrý filmík. Ale nakoniec som nemohol inak. A ten smiech je fakt hravý a príjemný.... ()

Vironey

První polovina filmu vypadala velmi slibně, dychtivě jsem čekala na první sbližování, na emociální hurikán a hlavně na ten následný velký zvrat, kdy dívčina prozře a celá aférka půjde do kytek. Když se tak stalo, bylo to jakoby mimochodem, vše tak nějak divně a sterilně vyšumělo do prázdna a kde nic tu nic. Žádné emoce, žádné jiskření, rozechvělost, obavy, nejistota, erotické dusno, euforie... - prostě absolutně nic z toho, co by člověk čekal od poblázněné středoškolačky a staršího týpka. Carey Mulligan působila sice sympaticky a roztomile, ale je mi záhadou, co ji mohlo přitahovat k tomu slizkému, asexuálnímu úchylovi, z něhož neupřímnost a hlavně nezajímavost čpěly na sto honů. ()

TheRoller

“I don't want to lose my virginity to a piece of fruit.“ An Education je film, ktorý si najviac zaslúži prívlastok "sympatický". V každom smere. Fajn príbeh s naozaj veľmi milou myšlienkou, ktorú človek pravdepodobne dokáže (d)oceniť len v určitom období života. V poslednom období sa ja sám vážne zamýšľam, či to naozaj všetko stojí za to, či to nebude celé borning a či by nebolo jednoduchšie proste cestovať. Toto je presne to vodítko (alebo skôr, jedno z mnohých), ktoré som potreboval a vzhľadom na to, že som od toho nečakal viac ako "tak sa teda pozriem, za čo bola Careynka nominovaná", ide o obrovské prekvapenie. Veľké plus za hudbu, ktorá tvorí drvivú väčšinu príjemnej atmosféry raných 60's Londýna, s ochutnávkou Paríža. Obsadenie je pre mňa to, čo tento film stavia nad ostané, žánrovo podobné retro záležitosti. Peter Sarsgaard veľmi charizmatický (síce nie až tak, ako kolegovia zo skutočných zlatých šesťdesiatych, ale to už dnes nie je nikto). Čím viac vídam Rosamund Pike vo filmoch, tým väčšmi si ma získava a z jej strany by to už vážne chcelo nejakú lepšiu (a najmä hlavnejšiu) rolu. Za zmienku taktiež stojí skvelý Alfred Molina v úlohe otca. Samostatná kategória je Carey. Týmto výkonom ma definitívne presvedčila o tom, že hneď ako dopíšem tieto riadky, budem musieť kvôli nej "prepustiť" nejakú dámu z TOPky. Zároveň u mňa navždy definovala slovo "lovely" a pri každom jeho vyslovení, si spomeniem na jej úsmev (tie londýnske dievčence roku '85 to proste vedia :)). Keď si spomeniem na víťazku daného roku, toto mal byť Oscar pre Carey bez najmenších debát (človek si však už po toľkých chybách tak nejako zvykne...). Konečné hodnotenie, s ohľadom na vypustený záver, je v podstate súhra náhod, pretože film som trafil v tom najvhodnejšom období, maximálne sadol zo stránky posolstva a Carey bola jednoducho božská! Výnimočne 89,9% bez zaokrúhlenia. ()

Autogram

Objavovanie života dospelých a svojej ženskosti u nedospelej školáčky mi pripadalo mierne kontroverzné, nestačí snívať o Paríži a vyzerať pri tom ako božská Audrey Hepburn. Ak sa vytrhne dievča zo školy, svojho prostredia, kamarátky len ticho závidia a postoj rodičov mi trochu unikal, Oxford, neoxford. Ich spokojnosť nezdieľa učiteľka francúzštiny a scéna s ňou mi prišla ako najdôležitejší moment filmu. Zhodnotím radšej len film bez záveru, lebo to skončilo trápnym poučením, že malé holčičky by nemali brať cukriky od starších pánov v obleku a nenasadať im do auta. A čítať treba radšej knihy ako časopisy. –––– A je to legrační. Všechna poezie a ty písničky o něčem, co netrvá ani chvilku. ()

JustMeeKatie

Byl to takový pěkný filmeček na jedno podívání. Jsem ráda, že netrval moc dlouho, protože já jsem se chvilkami trochu nudila. Nicméně se mi líbil napsaný příběh, který tu (snad) ještě nebyl. Vše působilo hodně realisticky, jako z opravdového života. A i ten český název je pro tentokrát povedeně výstižný! Z hereckých výkonů se mi asi nejvíc líbil ten, co předvedl Alfred Molina. Hodně mě potěšila také přítomnost Emmy Thompson. Pokud jde o Carey Mulligan, tak ta byla ve své roli skvělá, ale já jí prostě nevěřila, že je jí 16/17 let. Ano, vypadá mladě a hezky, ale prostě na ní bylo vidět, že už to není žádná teenagerka. Menší výtku bych měla ještě ke konci filmu, který podle mě skončil až "moc dobře". Asi jsem přehnaně pesimistická, ale nemyslím si, že by to takhle hezky skončilo i v reálném životě. ()

Almásy

okey, na rovinu poviem že som po tolkom humbuku okolo tohto filmu mimoriadne sklamaný. od scénaristu ako je hornby by som čakal niečo drsnejšie, minimálne cynickejšie. nedá sa uprieť výborná réžia a posun veľmi klišovitého príbehu pomocou excelentného obsadenia, do ľahko nezabudnuteľného zážitku. carey mulligan nepodáva výkon nijako výnimočný, práveže až prekvapujúco štandardný, presne sa hodiaci na postavu typu Jenny. oceneniahodné výkony však rozdávali všetci na oko. Sarsgaardovi a Molinovi by som dal oscara. na nich dvoch skvelo vidieť režijny prístup scherfiga a postavenie Jenniných dvoch ,,otcov,, do veľkého kontrastu, to bola hra ktorú som prijal a ktorej som sa držal. ostatné však až príliš predvidateľné. ale vďaka geniálnemu soundtracku a peterovi sarsgaardovi dávam 4. ()

milancecil

237. Odlehčený, úsměvný příběh, spíše pro naše pobavení, než pro nějaké závažné poučení, moudrým se člověk nerodí, ale může se moudrým postupně stát, třeba právě skrze takové chyby, jakým vinou své nezkušenosti podlehla šestnáctiletá studentka, hezká, ve studiu úspěšná, ale ještě naivně důvěřivá slečna, stačilo velmi málo, jen aby jí někdo protřele zběhlý oslovil, zahrnul lichotkami, naplnil některou z jejich dívčích tužeb, o kterých si její vrstevnice mohli jen mezi sebou závistivě povídat, a ona je spolehlivě lapená, i přes výhrady a varování, jakoby omámená upadá do područí o mnoho let staršího muže, ženatého, s rodinou, ale bezohledného, bez výčitek vypočítavého dobrodruha, který s obratností zkušeného obchodníka využívá každé její slabiny, udržuje si vliv, ovládá nejen ji, ale pro mne nepochopitelně i její rodiče, kteří měli být podle mne těmi nejopatrnějšími a včas předejít událostem, které nemusely skončit pro všechny jen trpkým rozčarováním, ale tak měl patrně film vyznít, s milosrdnou shovívavostí pro všechny, bez následků, kterých by bylo nutné opravdu hluboce litovat. ()

Mr.Jackass

Zajímavé dílko, dobře propracovaná atmosféra 50 let v Anglii a i hudba. Jinak je to taková pohádka o dospívání, zklamání a následném vystřízlivění. Na Oscara to nemá, ale rozhodně stojí za shlédnutí...A výborně zahraná vedlejší role Alfredem Molinou. ()

Ferinka

Co je špatnýho na jednoduchosti? Copak zrovna realita a faktografický podklad nečiní ten příbeh krásnějším? Řeči o špatném scénáři a „nemastnosti – neslanosti“ se mi nelíbí, protože tady nešlo o to, někoho fascinovat a překvapit, ale vkusně a s citem demonstrovat to, co se opravdu stalo a třeba i stává. Příběh zřejmě rejpnul do mých slabých míst, ale k dokonalosti vše dovedla skvělá Carey Mulligan – dívka naivní, žena zkušená, všechno v jednom. Jinak retro atmosféra „šedesátek“ vykreslená brilantně a všechno krásně shrnuje anglické přísloví i závěrečná píseň zároveň: There´s no smoke without fire... ()

ZkuKol

Zajímavá dobovka o dívčím dospívání. Příběh je prostý a přesto poutavý, stylizace příjemná, kamerové filtry spolu s hudbou dávají čichnout času i místa. Herci jsou výborní, hlavně Rosamunda je kouzelná pipinka, Dominic drzý frajírek a Peter slíznul smetanu, protože dostal nejlépe napsanou roli. Slabiny jsem cítil ve scénáři, který dělá z otce až příliš naivního blba (nebo až příliš rychle), Peterova postava je nám prozrazena v celé své nahotě až moc brzo a některé uvažování hrdinky mě taky překvapilo (ale to bude spíš mojí neschopností vidět do duše 16-ti leté dívčiny). Trochu mě zklamala i režisérka, jejíž Italštinu pro začátečníky jsem viděl a líbila se mi hodně, snímek jako by postrádal celkovou atmosféru, není schopný plynule přecházet z komických momentů do dramatických, ne že by se mu to nedařilo úplně, ale tak nějak mu chybí hnací síla, něco kvůli čemu bych si ho pamatoval i po příštích Oscarech. Mladičká Jenny jednoho dne pozná světáka Davida a ten jí ukáže mnohem větší svět, než doposud znala, žel jako všechno na světě, nebude to zadarmo... 70% ()

fruitbueno

Jen málokdy se filmu podaří trefit se až nepříjemně vtíravým způsobem do osobní životní situace diváka... Se značnou dávkou nadsázky můžu říct, že podobnou situaci jako hlavní hrdinka řeším momentálně i já: žít nebo se věnovat něčemu, k čemu mám nejspíš všechny předpoklady? Jak to ustát? Nu, říkám, tohle se mi u filmu nestalo už dávno :-) ()

pavcas

Přes velmi příjemnou atmosféru, která se prolíná celým filmem, přes celkem povedené dialogy a sympatické herce se nějak autorům nepodařilo, aby ve mně film vyvolal nějaké emoce. Chemie mezi ústřední dvojicí nulová, příběh sám celkem nudný a tak nějak nedovařený. Film, který si rozhodně zítra nebudu pamatovat a je to škoda, protože se z toho dalo určitě vykřesat víc. ()

casioa....

Začnem strmo, huh. Nemám rád britskú angličtinu, ale z úst Carey Mulligan to bola "Malá nočná hudba" večera...kedy som si An Education pustil :) Nuž, a k pointe filmu teda, niet čo dodať. Vzdelávanie niečo stojí, niekedy sa znás aj napriek mladému veku, stane niekto vnútorne oveľa starší-niekedy je to dobré, niekedy nie.....každý nech si vyberie. "Jenny. Ty dokážeš všechno,co si zamaneš. Jsi chytrá a jsi krásná. Zajímá tvého přítele moudro, Jenny? Nechápu, co se mi tím snažíte říct.Říkám ti, že máš jít na Oxford,ať se děje cokoliv. Protože jestli nepůjdeš,zlomíš mi srdce. - A kam jste šla vy?- Na Cambridge........Také jste chytrá a krásná. Ale nejspíš vyhrála ta chytrá slečna Stubbsová. A tady jste...se svými esejemi o ponících........ Já nevím.V posledních měsících jsem večeřela v nádherných restauracích, navštívila jazzové kluby, viděla jsem spoustu úžasných filmů, a poslouchala nádhernou hudbu....- Hledáš důvody, proč ne, Jenny? - S tím to nemá nic společného. Ne?.....Možná všechny naše životy nakonec skončí esejemi o ponících. Nebo domácími pracemi. A ano, možná všichni půjdeme na Oxford......................Ale jestli umřeme už během promoce, nepočítá se náhodou to, co jsme prožili předtím?!? That´s THE QUESTION, že fellas :) Výber odpovede je na nás,....nakoniec, nejde o to, či to bude Y or N, Red or Blue pill (Matrix)...tak či onak-vzdeláme sa, a za vzdelanie niečo "zaplatíme". Určite jeden z 20 naj filmov, ktoré som z roku 2009 videl. ()

DavidS.

Anglie před beatlemánií kulisou "podvodné" romance věkově i sociálně nesourodého páru...Dvě třetiny je příběh záměrně neuvěřitelně naivní, aby v té poslední začal věci uvádět do reálného kontextu i očekávaných konfliktů...Jenže pozdě. Přetrval nádech společenského vakua a neskutečna. Zejména v přerodu školačky v protřelou děvu a zpět...Konflikt maloměšťáctví, svobody i světa peněz načrtnut velmi povrchně...Malý snímek s dobrými herci, jehož oskarová nominace v kategorii nejlepší film mi nějak uniká... ()

SkyLukey

Anglické filmy mám v poslední době moc rád. Ne jen kvůli anglické angličtině. Jak již napsala AngelAngie, Peter Sarsgaard byl celý film tak úlisný, že neměl šanci k okořenění filmu, na co jsem čekal celý film. Škola života je pro mě docela velkým zklamáním. Nejspíš mám averzi proti soudobé konzervativní Anglii, která byla ve filmu cítil na sto mil daleko. ()

Jaccobos

Ačkoli jsem si myslel, že se Jenny její rebelská akce povede - a byl sem na to strašně naštvanej, nestalo se tak. Jenny je naprosto typická teenegerka - je tedy podle mě hloupost zařazovat ji jako nějaký specifický úkaz 60. let. Je běžně hloupá a (i ve filmu často skloňované slovo) "nemoudrá", unáhlená a další a další přívlastky, mezi které bych subjektivně zařadil - hrozně škaredá, NUCENÁ a její smích patří spíš slonovi, než šestnáctileté holce. Moc se mi líbily vedlejší role všech jejích nových přátel a jejího "taťky". Průběh filmu bych zakreslil jako sinusoidu - dobrý začátek (začátky mám rád), potom "velryba (vlastně slon) se rochní v bahně a průměrnosti" a konečně rozuzlení a zvrat, který sem více než kvitoval - jenom trochu lituji, že nebyl více rozvedený, více "poučení-nabízející" a moudrých slov plný. I tak ale dostala na prdel... ()

Pavlík

18. 01. 2011 (33.); věkově rovný k věkově rovným, problém ve vzájemné vztahu musel nastat, kurážná 16letá slečna, taťka přísný, ale vše povolující ()