Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

LeoH

Holčičí ujasňování životních hodnot se mě dotýkalo, ne že ne, zvlášť když Carey M. tu svoji chytrou cácorku hraje tak, jak ji hraje, ale ústřední romanci jsem neuvěřil ani na okamžik (ostražitost otce jedné podobné?), šedesátá léta to vidělo leda v módních časopisech a na nějaký hlubší zásah to přes slibný úvodní diskomfort nakonec bylo příliš tezovité, příliš nalajnované, příliš bezpečné. ()

Týnkaa

Přišlo mi to takové.... jak to říct... že by všední? prostě nemastné, neslané, ničím neohromující, nezajímavé... A Carey Mulligan teda rozhodně nevypadá na 16, což mi celou dobu film kazilo :( ()

markuc

Zajimave a mirne netradicne natoceny snimek o ohranem tematu (podtrzeny vybornymi hereckymi vykony a vubec i zbytkem filmarske i technicke stranky veci). ()

dzira

Nemůžu si pomoct. Škála hodnocení pomoci pěti hvězdiček je nedostatečná. Tento milý film by si minimálně tu půlku navíc zasloužil. Nebo 7 z deseti. ()

Tyny

Velice zvláštní film, nevšední. Po pár minutách jsem se do děje bezvadně dostala a vůbec jsem nevěděla, což u takovýchto filmů není běžné, jak to skončí. První polovina filmu byla skvělá, opravdu jsem hltala každou minutu. Sice jsem si všimla jedné chybičky, když je záběr ze zadních sedaček na Dannyho a poté je z předu záběr na Jenny, ze stejného místa. Tato chyba byla dost viditelná, ale to se občas stává, i když by nemělo. V 3/4 filmu byl děj trochu pokulhávající. Jenny se začala cítit zajímavá a stala se z ní strašná fiflena, což mně chvílemi i zaráželo a dá se říci vadilo. Po pár kopancích pod Jennyni nohy jsem zjistila, že ono je vše jinak než se zdá a začala jsem brát ,,Školu života" úplně z jiného úhlu pohledu. ()

terunka003

Dramatické, životní, zajímavé, chytré, záludné, nové, vzrušující × ten konec. Hrozně příjemný začátek, skvělý prostředek, vyvrcholení, s kterým jsem nepočítala, a konec, který byl víc než jasný. A taky konec, který se mi do toho rozjetého děje moc nehodil. Slečna se vrátí po své "krizi" zpět do určeného nalinkovaného života a nic se neděje. Na univerzitu jí vezmou, rodiče nic nevidí, protože si přiznávají vlastní chybu a život běží bezstarostně nudně dál. Herecké výkony obdivuhodné, rozhodně u mladé Carey Mulligan. Film, který není špatný. "S potěšením Vám oznamujeme..." ()

Teebo

Režírovala to ženská, no. Ne že bych kvůli tomu měl ještě před projekcí nejaké předsudky, takové Ztraceno v překladu jsem si oblíbil velice rychle a rád, Education je ale ženským rukopisem v negativním slova smyslu nasáklá. Nekamenujte mě, nejsem antifeminista (ženy se podle mě stále prosazují v umění a vůbec v mnoha odvětvích veřejného života až pozoruhodně málo), ale měl jsem z toho takový pocit. Nemohl jsem se přenést po celou dobu stopáže přes černobílý náhled filmu, chování některých postav mi přišlo místy naprosto zcestné. Za všechny bych jmenoval zářný příklad postavy otce a také školní ředitelky, "Ty nejsi žena", známé už z traileru, to byla opravdu střela úplně špatným směrem. Sarsgaardova role mi nepřišla vůbec tak sympatická a oslnivá, jak by zřejmě měla, a zřejmě i díky tomu jsem si už od počátku filmu hledal nějakou cestičku marně. Lehce zapomenutelných 95 minut. Deset je asi moc velké číslo pro nominace na Nejlepší film. ()

danoo

Jenny, ty si ale krava! Tak ti treba. Nikdy totiž nepoceňuj hodnotu formálneho vzdelania na rigidnej štátnej univerzite:-) ()

VittaBella

Je to sice průměrný film a mohl být mnohem zajímavější, kdyby se tam přidaly nějaké klíčové scény, ale Carey Mulligan nám stejně ukázala, že má neuvěřitelný talent! ()

rudeboy

Film, pri ktorom je enigma divákovi zrejmá od úvodných minút, to má naozaj ťažké. . Je to síce herecký koncert, no scenár ma osobne príliš neoslovil, aj napriek tomu, že čerpá z autobiografických pamätí žurnalistky Lynn Barber. Od Hornbyho som jednoducho čakal viac. Nič nové pod slnkom. Kľudne by som mohol dať aj tri hviezdičky, ale pre tentokrát nemám potrebu, no ani pocit, že by som bol prehnane kritický. ()

Raven0

Scénář pracuje se zajímavou premisou. Má se člověk dřít jako mourovatý, učit se a ležet po celé své mládí v knihách a doufat, že se dostane na prestižní školu a po-té nastartuje svou kariéru a riskuje tak nudu a šeď všedního života... Nebo si má užívat co to jen jde, objevovat nové, po nocích hýřit, nebýt zodpovědný za sebe (ani za druhé) a jednoho dne možná padnout na hubu a zjistit, že ne vše se točí kolem zábavy a že za svůj život člověk nic hodnotného nedokázal... Oba světy však byly podány ve své příliš extrémní podobě. Myslím, že jakási syntéza obou je východiskem nejrozumnějším, ale to se ve filmu nedozvíme... ()

Monoxid

Na tohle by se měly povinně dívat všechny deváťačky... SPOILER: Sestra si mi postěžovala, že čekala happyend. Já - ale vždyť to byl happyend! Ona - Ale já jsem chtěla, aby spolu zůstali! Tak příště se budem koukat na nějakej film, kde spolu zůstanou! Já - Aha, tak jo... ()

Pavlínka9

Film o období života, kdy je hlavním tématem vlastní život a co dál s ním :) Nebo co o on s námi :) Skvěle vybraní herci a dobové zasazení, které přímo láká jak ke studiu na Oxfordu, tak ale také užívání si života v bohaté společnosti ;) Hodně se mi líbila matka hlavní postavy, která se jako matka vůbec nechovala :) A otec, který sice hlasem v domě vládl, ale jinak domácnost ovládaly dvě dívky :) ()

Brandon

SPOILER: Při intimní chvilce si povídá vobšoustník s šestnáctiletou docela inteligentní žabkou: "Ty jsi má myška Minnie a já jsem tvůj bubbalub....Pokud si to tak přeješ....Minnie....Copak, Davide?....Bubbalube....Bubbalube....Můžu se podívat? Jenom tak nakouknout....Chceš je vidět?" A já se kácím smíchy pod stůl :-) ()

Kicune

„I feel old but not so wise“ je jediná pozoruhodná věta z celého filmu, jinak je to nuda, nuda, šeď a možná i zklamání z očekávání něčeho velkého. ()

Lukyn007

Před zhlédnutím jsem si říkal: "Jak může být tento film u RT kritiků tak uznávaný?" Jakmile jsem viděl tento snímek, tak jsem se přestal divit. Byl jsem mile překvapen. Příběh o dívce, která nadevše miluje Francii a vše, co je s ní spojené, která by ráda chtěla jít Oxford a splnit tak i trochu otcovy nároky, které na ní klade. Když v tom, kde se vzal, tu se vzal, jí do života vstoupí starší muž, který jí nesmírně okouzlí. A je po veškerých plánech. Film je plný zvratů, nenaplněné touhy, lásky, ale také skvělých hereckých výkonů. Představitelka Jenny (Carey Mulligan) působila tak důvěryhodně, až jsem tomu nemohl uvěřit. Její přítel David (Peter Sarsgaard) jejímu tempu obdivuhodně stačil. A pak je tu náš starý známý Alfred Molina. "No comment ! " Opět prokázal, jaký je to pan Herec. Já byl z filmu nadšený. [95%] ()

Bagr_007

Velmi příjemný film s jedním problémem. Po dvaceti minutách vás napadne jak to celé dopadne a ono to tak bohužel skutečně dopadne. ()