Skupina mladých archeologů pod vedením profesora Johnstona provádí průzkum bývalé pevnosti La Rogue a přilehlého kláštera ve Francii. Celá akce je sponzorována vývojářskou firmou ITC, která vyvíjí přístroj pro teleportaci předmětů. Jednoho odpoledne se profesor vypraví do firmy s tím, že chce ze svých sponzorů dostat více peněz na archeologické práce. Profesor odjede a zanedlouho se dva z archeologů v klášteře propadnou do dosud neobjevené podzemní místnosti. Ke svému překvapení zde objeví středověkou listinu z doby, kdy byla pevnost dobyta Francouzy (Stoletá válka). A na této listině archeologové najdou profesorem napsané volání o pomoc. Proto se začnou zajímat, kam se jejich šéf ztratil. Vysvětlení, které dostanou z ITC, je šokující. Profesor pomocí stroje času odcestoval do roku 1357, ale bohužel v minulosti uvázl a firma je potřebuje poslat za ním, aby ho vyhledali a zachránili. Archeologové souhlasí, a tak skupina čtyř archeologů doprovázená třemi zaměstnanci ITC vyráží do minulosti. Hned po přistání na místě určení jsou cestovatelé v čase napadeni útočícími anglickými rytíři. Ti zabijí dva ze zaměstnanců ITC. Skupina se dál vydává do vesnice u pevnosti a kláštera, kde hledá profesora. Před Angličany jsou cestovatelé zachráněni místní dívkou, ze které se vyklube Lady Claire, sestra velitele francouzských vojsk, Arnauta. Ve zmatcích bojů o vesnici je to naopak jeden z archeologů, Andre Marek, kdo Lady Claire zachrání před Angličany. Archeologové se však ve vesnici rozdělili, a tak se Marek vydává zpět najít své přátele a osvobodit profesora. Ostatní zatím byli chyceni Angličany a ve vězení se setkávají s profesorem. Po něm chce velitel Angličanů, Oliver, aby mu vynalezl řecký oheň, vysoce hořlavou látku, která má Angličanům pomoci v bojích proti postupujícím francouzským vojskům. Pevnost s Angličany je obklíčena a začíná dobývání. Marek s hrůzou zjišťuje, že Angličané opět chytili Lady Claire a že ji chtějí Francouzům pro výstrahu pověsit na hradby... (TV Prima)

facehugger

Cituji větu jedné z postav kultovního sci-fi románu Poula Andersona "Stráž času": "Neumíte si představit, jak těžké je přežít v jakékoli jiné době, než ve své vlastní!". A o tom je film Proud času. Bravurně ukázal, jak ani studovaný historik se neumí vždy správně orientovat, vždyť se ocitl doslova v jiné civilizaci, mezi lidmi s naprosto odlišným myšlením a žebříčkem hodnot. Zajímavé bylo se zamyslet, zda by člověk 21. století skutečně našel odvahu zůstat ve století čtrnáctém, byť si tam našel lásku a podporu její vévodské rodiny. Bez naší pokročilé medicíny, technologií, kultury. Po zbytek života, ne na rok, dva si udělat dobrodružné prázdniny. Zastávám názor, že kdyby byla cesta časem možná, snazší by to měla ta dívka v době naší. Pátou hvězdičku jsem nedal kvůli absurdně krátkému vymezenému pobytu. Popírá základní atributy science fiction. ()

goauld

Neskutečně debilní dialogy hodné retardovaných jedinců z jedličkova ústavu.... mám sto padesát chutí to vypnout (a to ten film běží pouze 15min). Popisovat to nelze, to se musí vidět :-) typické jednání hlavních protagonistů: parta utíká před vojáky na koních , když jeden z členů skupiny "hučí" do své kolegyne: Rychle , stiskni už ten spínač at se dostaneme domu (z minulosti - 1384 do současnosti 199x) !!! Ona: opravdu to mám stisknout ??? On: jo -stiskni to!!! Ona: ale ještě tu nejsme všichni!! On: stiskni to! Už jsou za náma!!!....... no samozřejmě že to nestiskla a celká skupinka byla zajata.... ;-) jedné plus: reálie , nápad.... a především hudba. ()

mpet

Když přehlédnu tu drobnou chybu, že naši cestovatelé nemají v minulosti nic jiného na práci, než se pořád ztrácet, nechat se unášet, utíkat věznitelům, rozdělovat se a zase se hledat, no a když už se konečně zase sejdou tak ten koloběh začíná znovu nanovo, tak můžu v klidu film hodnotit kladně a dát mu čtyři hvězdy. Taky proč ne, film má svůj spád, herci mě přišli sympatičtí a ten příběh také působí vcelku solidně. Navíc je to jeden z mála filmů o cestování čase, kde nejsou tak očividné logické chyby vyplývající z časových paradoxů. Tedy alespoň já jsem jich moc nenašel. ()

DavidAAAA

Gerarda Butlera miluje moje žena... Krasavec, ale to je na tomhle filmu asi jediný pozitivní. Tak hvězdička za něj. Logika v ději není, hromada nesmyslů, který nemají žádný důvod, hrdinka při útěku přes střechu nesmyslně vykecává místo nějaké akce... Dokoukal jsem to jen z loajality k ženě, ale bylo to utrpení. ()

Rathe

V tomto filmu se mi opravdu líbilo zpracování krajiny a vesnice ve středověku. Děj byl ale moc obyčejný, bez vážných zápletek. Jinak takové průměrné. ()

ivour

Filmy o cestování časem většinou ztroskotají na tom, že to přestane dávat smysl a nejinak je to i v tomto případě. Nejpve se sice trochu zabývají tím, že se nesmí změnit dějiny, ale nakonec to už nikoho netrápí. Krom toho jsou všechny postavy nesympatické, hloupé a především mají to být vědci- archeologové, bohužel se podle toho nechovají a jednají naprosto nelogicky, jakoby vůbec neznali dobu a historické souvislosti. Například říct angličanům ve válce proti francii, že se jmenuju Francois to už je vrchol stupidity a takových momentů je tu dost. Na konci už mi bylo celkem jedno jestli přežijí nebo ne. ()

Jirkacek

Snímek Proud času jsem si nedlouho po jeho natočení v roce 2003 koupil na DVD a samozřejmě jsme se na něj doma hned podívali. Téma cestování časem navíc patří dlouhodobě jednoznačně mezi moje nejoblíbenější a tak jsem se na průběh děje velmi těšil. Pamatuji si, že v té době jsem byl nadšeným obdivovatelem středověkých hradů, přičemž jeden z nich ve francouzské obci Castlegard hrál ve filmu rozhodující úlohu. Tehdy jsem toužil po tom, ocitnout se ve středověku a vyzkoušet si život bez všelijakých elektronických hračiček. Nicméně jak člověk stárne a ti šťastnější přitom sbírajíc stále více vědomostí a stávají se tak chytřejšími, uvědomil jsem si, že období středověku bylo jedno z nejhorších v lidských dějinách, svoboda byla potlačována a kdo nebyl křesťan, byl bez milosti zabit jako kacíř. Svůj názor na život v temném období lidstva jsem si tedy rozmyslel a svou touhu po životní změně jsem přesunul do let 1850 - 1930 vyjma první světové války. Ale vraťme se k filmu Proud času, který mne tenkrát hodně zaujal a docela se mi líbil, nicméně jsem z něj nebyl nijak nadšený a udělil jsem mu tři hvězdy. Po dlouhých letech jsem se rozhodl se na něj podívat ještě jednou a třeba hodnocení změnit, ale hlavně napsat zasvěcený komentář. Disk tedy putoval ze šuplíku do blu-ray přehrávače a barevné obrázky se objevily na obrazovce naší TV. Děj se začal odehrávat sice v USA, kde se na poušti objevil zraněný člověk ve středověkém oblečení, který záhy zemřel, ale důležité události se staly ve Francii, kde profesor Edward Johnston vedl archeologickou studii o obci Castlegard poblíž hradu LaRoque. Ten se stal nejdůležitějším místem stoleté války mezi Anglií a Francií, když definitivně druhý jmenovaný stát konečně své soky roku 1357 z ostrova porazil. Francouze tehdy naštvalo zabití lady Claire, sestry velitele armády Arnauta de Cervole v roce 1357 a mohutným útokem dobili angličany obsazený hrad. V týmu profesora Johnstona byl dále skotský archeolog André Marek v podání Gerarda Butlera, studenti Kate Ericksonová aneb Frances O'Connor, Josh Stern alias Ethan Embry, François Dontelle aneb Rossif Sutherland a profesorův syn Chris, jehož si zahrál známý herec Paul Walker, který byl zamilovaný do Kate. Tým při vykopávkách objevil v troskách nedalekého kláštera sarkofág s pozůstatky francouzského rytíře s jedním uchem, který držel ruku své ženy, což v té době bylo velmi neobvyklé. Během vykopávek pak profesor odletěl do amerického sídla ITC Corporation, který akci sponzoroval a dva dny o sobě nedal vědět. Mezitím studenti v klášteře objevili dosud neznámé sklepní prostory a v nich kromě dalších věcí i sklo z profesorových brýlí. Nechápali jak je to možné a telefonovali do ITC, aby jim vysvětlili, kam profesor, jehož si zahrál Billy Connoly, zmizel. ITC studenty pozvala do svého sídla, kde je přivítal prezident společnosti Robert Doniger alias David Thewlis a víceprezident Steven Kramer v podání Matta Cravena. Oba archeologům vysvětlili, že se jim podařilo cestovat několikrát časem, ale vždy jen na jedno místo a pouze do jednoho roku. Shodou okolností to bylo místo v lese nedaleko vsi Castlegard onoho roku 1357 a právě zde profesor zmizel, neboť sám trval na tom, že to místo chce osobně vidět. Jenže se od té doby 2 dny neozval, přičemž každý cestoval do minulosti měl pouze 6 hodin na to, aby se pomocí tlačítka na přívěšku vrátil zase zpátky. Tým se rozhodl vydat do středověku, aby profesora zachránil a s nimi do minulosti odcestovala dvojice mužů z ITC jako jejich bodyguardi a také vedoucí bezpečnostní služby Frank Gordon, kterého si zahrál Neal McDonough. Jenže sotva se ocitli v roce 1357, střetli se s anglickými rytíři na koních, kteří pronásledovali jakousi ženu. Oba muži z ITC byli zabiti, přičemž jeden z nich před smrtí aktivoval ruční granát, který vybuchl v okamžiku, kdy se přenesl zpět do 21. století a zničil tak teleportační zařízení. Vědci sice ihned začali s opravami, ale byla otázka, zda to za pouhých šest hodin stihnou. O tom však archeologové neměli ani tušení a když se jim podařilo se před rytíři schovat, vydali se vedeni onou ženou na útěku do angličany ovládaného Castlegardu. Záhy však byli zajati a přivedeni před lorda Olivera v podání Michaela Sheena a jeho druhého velitele Deckera, kterého si zahrál Marton Csokas. Lord Oliver zabil Françoise, ostatní označil za francouzské špehy a nechal je zavřít. Ve vězení se setkali s profesorem Johnstonem, který aby si zachránil život, slíbil angličanů novou zbraň, kterou měl být neuhasitelný řecký oheň. To by však mohlo změnit běh dějin a tak se všichni pokusili o útěk, ale Gordon a Johnston byli znovu chycen Deckeremi, zatímco ostatní se schovali do kláštera. Marek se od svého týmu oddělil a vyddal se zachránit znovu ono ženu z lesa, ze které se záhy vyklubala lady Claire, kterou si zahrála Anna Friel. Marek ji úspěšně odvedl jejímu bratrovi a pak se chtěl vrátit k ostatním, aby jim pomohl. Jenže byl také chycen Deckerem, který se pak přiznal, že býval zaměstnancem ITC a často používal teleportační zařízení, což značně poškodilo DNA a tak v roce 1357 zůstal a stal se pobočníkem lorda Olivera. Za poškození svého těla zabil Gordona a profesora s Markem odvedl zpět na hrad, kde měli vyrobit onen řecký oheň. V klášteře zatím Kate a Chris našli v podzemí tajnou chodbu na hrad, o které neměli tušení ani mniši a svaté muže poslali pro lorda Arnauta. Mezitím začalo dobývání hradu, které bylo pro mne docela zajímavé, protože jsem si tak mohl udělat úsudek o tom, jak to ve středověku asi probíhalo. Díky řeckému ohni měli angličané mírně navrch, ale to se už chodbou malý oddíl Francouzů dostal do vnitřních prostor hradu a poté proběhla závěrečná bitka. Kdo se s kým utkal, jak to dopadlo a kdo koho zabil už neprozradím, ale jednalo se o poměrně nepřehledné, nicméně epické zakončení celého příběhu. Jednotlivé fragmenty děje do sebe zapadly jako správně vyrobené puzzle a vše se uzavřelo do logického vyvrcholení. Přestože jsem se během těch 108 minut skoro nikdy nenudil, občas mne děj až tak moc nebavil a sem tam mi to celé přišlo jakési zmatené. Z herců mne nejvíce zaujal Gerard Butler, který byl podle mne jednoznačně největší hvězdou filmu, zatímco Paul Walker nebyl skoro vůbec vidět. Ostatní podali takový průměrný výkon a stejně tak byl viděl i celý film. Sum sumárum, Proud času si u mne opět vysloužil tři časoproudové hvězdy ***. () (méně) (více)

Yaan2

Jakýsi mix Xeny, Herkules a Hvězdné brány. Je ovšem natočený style Růžové ordinace na kraji města. ()

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku