Užívej si, co to jde

• USA Whatever Works (více)

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní kritikou čehokoli a kohokoli krmí své kavárenské přátele, studenty šachu, obyčejné kolemjdoucí i samotné diváky. Odmítá se řídit jakýmikoli konvencemi a jeho životním krédem je: užívej si, co to jde. A tak, když se shodou náhod potká s mladou dívkou Melody (Evan Rachel Wood), obrátí znovu celý svůj život naruby. A nejen sobě… Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“. (oficiální text distributora)

B4TM4N

Woody si pro sebe vyměřil, nastříhal a spíchnul přesně padnoucí oblek. A pak ho předal (doslova) kulhajícímu imitátorovi. ()

dopita

V podobných variacích jsme Woody Allena viděli několikrát. Blbý ale je, že tentokrát Woody Allen nehraje titulní roli. Na výstředního stárnoucího intelektuála se sklony k pesimismu je jako herec ve svých filmech nejlepší. Navíc Larry David je ňákej divnej nebo co...prostě mi do filmu nesed. Ani Patrica Clarksonová mě nenadchla, spíš srala. Naštěstí leccos v hereckým obsazení zachraňuje Evan Rachel Woodová, která ač hraje ultrablbou naivku, je sympatická a filmu jednoznačně dominuje. Woody Allen scénárista a režisér tentokrát předvedl pouze průměr. ()

showxman

Jak zde někdo poznamenal - ideální pro naverbování nových diváků tvorby W. Allena. K tomu se musím přiklonit, poněvadž nejsem žádným skalním fanouškem WA. Některé jeho počiny mi sedí jiné zase vůbec, ale u Whatever Works jsem si říkal, že téma je napsáno a zpracováno, tak aby šlo na ruku většinovému divákovi, což konkrétně u něj musím ocenit. Klíčové slova: humorné, nadčasové, příjemné, dobře zahrané (Larry David). ()

Stružák

Nevěřil jsem tomu dopředu, ale Whatever Works je překvapivě dobrej film. Woody Allen se tu trošku vrací ke svejm starejm filmům, vyhrává jazz, k divákům promlouvá skrz čtvrtou zeď, hraje si s kamerou a proplétá se mezilidskými vztahy. Vtipné hlášky nestřílí jak z kulometu, ale když nějaká přijde, stojí to za to ("Tvrdíš mi, že chodí s jiným mužem?" – "Ne pouze jedním." – "Cože? Jak vypadá?" – "Má čtyři ruce a dva nosy..."). Snad jen škoda, že si Woody Allen nemohl ve filmu zahrát sám (potřeboval někoho mladšího), protože postava Borise by mu byla šitá na míru. Ale nutno dodat, že Larry David se role chopil náramně, na ten jeho monolog do kamery v úvodu jen tak nezapomenu. ()

patrikus

Woody se netrápí tím, jak natočit film, ale jak odvyprávět příběh. Vidíme, že tu nemusí být bůhvíjaká expozice, hned na začátek sekne dlouhý televizní dialog, nebojí se statických záběrů, hned na to další plejádu dlouhých dialogů a funguje to! Stačí to prostě dobře a úsměvně napsat. Ne, že bych se nějak řezal smíchy, ale zasmál jsem se. Herecké výkony skvělé, trošku lehké hudby, pár postav, nějaký byt a ulice a televizně vzhlížející film může jít do kin. Jak to ten Woody dělá??? ()

provitamin

Môj první kontakt s Woodym a hned príjemné prekvapenie. Takto má vypadať ftipná komédia. Starý páprda ktorý dokáže trefne ofrfľať všetkých a všetko si k sebe donesie mladú cicu, teda vlastne ona sa donesie sama, a ich ´vzťah´ prináša viacero situácií, ktoré dali zabrať mojej bránici. Woody postupne prináša do deja viac postáv a vždy takým spôsobom, že ich uvedenie na scénu prinesie radu humorných situácií. Pôjdeme sa niekde zabaviť? čo tak múzeum holokaustu? ()

aquiver

Woody je obecně naprosto geniálním scénáristou a výborným režisérem. Dokonalá romantická komedie, ke které je radost se vracet. Nápady, energie, dlouhá řada skvělých vtipů, výtečné a trefně napsané dialogy... a především stařeček Boris je tak skvělou filmovou postavou... 95 % ()

Bafo

Kdyby se cela vec neodehravala v nejuzasnejsim meste na svete, kde se muze stat vsechno, pak bych mozna rekl, ze to je neskutecna kravina. V NY je ale mozny fakt vsechno. Jinak film je precizne naivni, formalne naivni, naivni az to boli, ale az to zahreje. Vetsinu naivnich filmu clovek odsoudi jako kyce atd. ale todle je Allen se svoji specefickou poetikou, ktera proste funguje, ikdyz se opet a znovu opakuje. Kdyby to natocil nekdo jinej, nak jinak, s jinejma postavama, neverili bychom. Je dobre, ze se snazi tocit filmy i mimo Manhattan, tam mu to ale stale jde nejlepe! Jo a oukej, kdo rika, ze to je blbost, tak ma setsakramentskej recht...... :) ()

Milodar

Po senilním červeném střevíčku Viky Cristina Barcelona přichází geniální krmič Boris. Vtipný od začátku do konce. Jen tak dál, Woody! Ještě 20 filmů a bude ze mě neurotik. ()

Schuldiner

Po delší době jsem měl možnost shlédnout kvalitní film. Prostě něco, co mě vážně bavilo. Sázka (téměř) na jistotu - Woody Allen! Ten chlap je fakt génius! Málokdo umí tak skvěle propojit komediální stránku s ironií a sarkasmem a zároveň s životní moudrostí a ještě to říznout existenčními a společenskými otázkami všeho druhu... A to vše v naprosto klasickém Allenovském stylu. --- 80% --- ()

Angelino

Netušil som čo idem pozerať. Potom som nevedel dlho odhadnúť žáner. Naknoiec som ale predsalen zistil, že je to komédia. A vcelku príjemná. ()

derryl

Tak nevím, co si o tomto Woodyho díle myslet? Chce od nás, abychom sledovali proud negativního myšlení a názorů celých 90 minut, které se v posledních dvou minutách změní v happy end? Máme být opravdu rádi za Borise a jeho nenávist k lásce a životu? Jsem zklamán a zároveň pobaven, jsem v rozpacích a oslavuji s hlavními postavami Nový rok a tudíž oslavuji vítězství tvůrce, který nás dostal do úzkých, aby nás poté ze slepé uličky zase vyvedl? Všechny tyto rozpory se propojí a vznikne z nich průměrné hodnocení! Je mi líto, Woody. ()

Disease

Od Woodyho Allena jsem neviděl zdaleka všechno, některé kusy jsem dokonce nedokoukal. V tomhle případě jsem se ale dobře bavil. ()

Mauric

Fantazie! Skvělá konverzačka a jeden z nejlepších filmů od Woodyho poslední doby. Boris Yellnikoff se zařadil do mé TOP5 nejoblíbenějších filmových hrdinů (a učitelů šachu). Jeho remcání, hlášky a urážky všeho druhu mě rozesmály, až jsem z toho slzel. Patříte-li mezi nadprůměrně inteligentní část naší populace se smyslem pro trochu drsnější humor, budete se královsky bavit. ()

lucijelucije

Je až paradoxní, že zrovna na mě působilo tohle Allenovo dílo až překvapivě dobře. Já nejsem zrovna jeho fanda, protože to šťouraní v lidských vztazích musí být už nemoc =) A někdy je to tak komediálně deprimující, že nevím, co si z toho vzít víc. Ovšem Whatever Woks mi připadal vtipný a v závěru tak zamotaný, že to na mě udělalo dojem. Navíc byly v tomto filmu tak zdravě vulgární hlášky, že jsem se fakt dobře bavila. Lehounký nadprůměr, s dobrou podívanou. ()

Phorbo

Woody si u mě potvrdil (čemuž jsem i po pár shlidnutých filmech, v kterých jsem tomu moc nechtěl verit), že je nejen skvělým režisérem, ale hlavně skvělým scénáristou. Trošku věřím tomu že postavu Borise si jen tak vymyslet nemohl a musel ji čerpat z nekoho z blízkých (či rovnou ze sebe). Velmi povedená komedie o naprosto nepříčetném starém géniovi a naivní holce. 9/10 ()

Marťas

Povedená komedie, ale něco tomu chybělo, asi sám Woody Allen, i když nutno říct, že Larry David je ve své roli velmi dobrý. Každopádně pro pobavení doporučuji! ()