Užívej si, co to jde

• USA Whatever Works (více)

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní kritikou čehokoli a kohokoli krmí své kavárenské přátele, studenty šachu, obyčejné kolemjdoucí i samotné diváky. Odmítá se řídit jakýmikoli konvencemi a jeho životním krédem je: užívej si, co to jde. A tak, když se shodou náhod potká s mladou dívkou Melody (Evan Rachel Wood), obrátí znovu celý svůj život naruby. A nejen sobě… Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“. (oficiální text distributora)

Karala

Nezastupitelná ironie sebe sama s notnou dávkou "geniální" nadsázky. Je to Woody?Ano. Přináší něco nového? Ne. No A!!! Happy birthday to U!!! :-)) ()

t0ny

Kdyby se film odvíjel v rytmu první půlhodiny a nespadl do žumpy průměrných vztahovek, byl bych mnohem radši. Woodyho mám rád víc jako autora Matchpointu nebo Annie Hall. A musím říct, že čeští producenti se s překladem názvu zase jednou pěkně sekli. ()

Faila

Je to milé, allenovské, s pár životními moudry, která vám ale nikdo nenutí a když nechcete, můžete si z tohohle snímku odnést jen dobrý pocit z příjemné podívané. Role Borise Yellnikoffa jakoby byla napsána přímo na tělo samotného Allena, ale Larry David se jí chopil úžasně po svém a vtiskl známému neurotickému cynickému typu novou tvář, která není tak úplně k zahození. Každopádně je fajn sledovat, že tomuto režisérovi (potažmo i scénáristovi) stále nedochází tvůrčí síly. ()

mala_kea

Woody stárne. Jeho předchozí kousky to naznačovaly, ale tady se vrací zpátky o 30 let. Až se divím, že jsem se tak bavil. Ani jedna postava není nesympatická. Ať je to vtipný ale zároveň neskutečně protivný Boris, naivní a přihlouplá Melody, její polygamní pobožná matka nebo homosexuální otec, všichni jsou opravdu sympatičtí a Woody z toho namíchal opravdu zábavnou jednohubku s klišovitým avšak nádherným odkazem. ()

kacirek_

Jedna hvězdička pro Henryho a druhá pro Cavilla, ano rozumíš tomu správně Henry Cavill získává dvě hvězdičky, zbytek filmu nic:-). Jednu hvězdičku za to, že je pan božský a druhou, že je prostě roztomilej a chtěla bych ho mít doma uvázanýho na špagátku, aby mi neutek:-). Jinak sem ten film asi nepochopila nebo co, nechápu tak vysoké hodnocení?.... ()

Rokle

Allen se sice snaží cedit moudra skrz své vytříbené dialogy, postrádá však onu lehkost, šarm a eleganci slovních hříček, které ho v posledních letech vyznačovaly. Evan Rachel Wood je krásná na pohled, ale její prostoduchou naivku jsem ji ani náhodou nevěřil. Ostatní postavy jsou příjemně "švihlé", nicméně se neubráním rozpačitým pocitům, jenž se mi v hlavě vynořily ihned po skončení závěrečných titulků. ()

Radek.SCH

Opět až příliš mnoho dialogů (nebo spíše monologů), děj je podružný, a opět mám pocit, že Woody nezná míru, ale rozhodně příjemný film. - 60 % ()

vickeyek

Geniální, geniální, geniální. Viděl jsem ten film třikrát během dvou měsíců a klidně bych to ještě třikrát zvládl. Naprosto geiální postevičkovost hlavních figur, totálně šílený a nesnesitelný dědek jako hlavní (překvapivě relativně kladná) postava, proces postupné transformace obyčejné rodiny z Edenu v Mississippi (o němž neslyšeli dokonce ani ti, co tam žijí) - dcera přejímá šílené názory svého budoucího manžela-dědka (who calls his mother "mom" should undergo the capital punishment), křesťanská matka začíná žít se dvěma muži zároveň a fotit odvážné akty, její hluboce věřící manžel s dá dohromady s mužem jménem Cummings (původně Kaminsky), protože women are all the same - male or female... No a pak že to enní geniální. A v jakém ohledu je Boris génius? V kvantové mechanice. No jo, ale jako v jaké oblasti - třeba v hudbě? A za co skoro dostal tu nobelovku? Nejlepší film? ()

Olík

Woody Allen je svým podpisem pod manifest „Co rok to film“ nucen stále častěji recyklovat své již použité myšlenky. Tuto skutečnost vyhnal až do bodu, kdy pouze tvář Larryho Davida utvrdí diváka, že právě nesleduje snímek, s kterým měl již tu čest. Na druhou stranu rutinér Woody umí tyhle vztahové konverzačky jako málokdo, takže postoj „nic novýho nerozjíždět“ není zase tak úplně od věci. ()

Adm.Nelson

Tak hej, náboženské bludárstvo brzdí človeka v jeho prirodzenom rozvoji. Náhoda je sviňa, ale zároveň treba oceniť jej úlohu v živote človeka, aj ja som už raz žasol, ako mi do cesty postavila inú osobu. A svokry budú žiaľ asi navždy nutným zlom na Zemi, aj keď tu to nakoniec skončilo pre Borisa dobre. Skvelý pohodový film na dobrú náladu, Woody snáď nesklame nikdy. 10/10 ()

muskcz

Od Woodyho jsem moc filmů neviděl, ale kdykoli si nějaký pustím, nikdy mě nezklame. Ani tato výborná komedie není výjimkou. Líbí se mi, jak si pohrává s dialogy, s charaktery postav, které se často v průběhu filmu vyvíjí a někdy až radikálně mění své názory a postoje. Střelený stařík Larry David mě skvěle bavil od začátku do konce a Evan Rachel Wood, v jejíž filmografii působí Woody Allen jako zjevení z jiného světa, to vážně sedlo. Více takových rolí. Právě kvůli ní dávám jednu hvězdičku navíc a ve výsledku tedy plný počet. 95% "I happen to hate New Year’s celebrations. Everybody desperate to have fun. Trying to celebrate in some pathetic little way. Celebrate what? A step closer to the grave? That's why I can't say enough times, whatever love you can get and give, whatever happiness you can filch or provide, every temporary measure of grace, whatever works." ()

Modus

O tom, jaký je Woody Allen šílenec nebo geniální režisér, se vedou dlouhé debaty už od dob dinosaurů...Nechci ho obhajovat nebo kritizovat, to nechám až na Bohu, ale myslím si, že i když jeho novější filmy jsou dobré, nikdy nedosáhnou kvalit svých starších „bratrů“...Mnoho jeho fanoušků věří že až zemře, bude zařazen do „Síně slávy“ po bok Sergia Leoneho, Stanleyho Kubricka a Alfreda Hitchcocka...Já si myslím že už tam dávno patří...Každý jeho snímek se chlubí svou originalitou, nenašli byste v jeho filmografii dva podobné filmy, ve všech byste našli něco jiného co se od ostatních odlišuje, a přesto se jeho tvorba dá lehce poznat...V tomto snímku, mě velmi překvapilo, když se hlavní hrdina zvedl a začal mluvit do kamery, a vypárvět své sentimentální nebo pesimistické teorie o tom že na světě není nic dobré...Charakter hlavní postavy by se dal lehce přirovnat k hlavní postavě seriálu dr. House...Nepříjemná, chladná, ironická ale přesto zábavná, inteligentní a nevybíravá...“V Americe existují tábory pro všechno. Pro bohatá děcka, basketbalový tábor, kouzelnický tábor, tenisový tábor, tábor pro režiséry. Měli by udělat i koncentrační tábor. Dal bych v něm povinně dva týdny všem dospívajícím děckům, aby konečně pochopili, čeho je lidská rasa schopná. „...Toto mluví za vše, scénář se Woodymu povedl stejně jako pevná ruka která svírá otěže celého štábu...Nemyslím si že by si tento nestárnoucí člověk dal někdy trochu pauzu, ale menší odmlka by mu neuškodila...Doporučuji si dát dva roky klid, a potom se pustit do něčeho co nám všem „doslova“ vyrazí dech!!! ()

shereen

Geniální, prostě geníální !!!!! Ty herci, ten humor, jsem nadšená a chci to vidět znova. Co vám (některým) vadí? Že seriózní pointou nebyly vždy znovu omýlané stinné stánky lidské existence, že někdo neumřel, že není co řešit? No tak, dejte se si sejra a nohy na stůl a buďte v pohodě - třeba se vám ten film bude líbit víc. ()

Miki68

Vzal jsem svou ženu na tenhle film, abych se od ní po shlédnutí dozvěděl, že teda toho Woody Allena moc nemusí, ale že z toho, co od něho viděla byl tenhle film nejnormálnější... Jo. Souhlasím. A proto mu dávám jen 3*. Raději si od Woodyho něco přečtu, protože tohle je jen jeho klasická konverzačka, převedená na plátno. Larry David se snaží seč může , ale stejně je jen alteregem Woodyho (kterej by to zahrál možná stejně). Allenova posedlost o generaci mladšími ženami je v poslední době zřejmá, Rachel Wood je milá, ale víc by mi sedla v seriálu Přátelé, figurky jejích rodiču jsou ploché a jejich náhlý přerod nepůsobí nijak věrohodně, stejně jako celá tahle historka. takže si odnáším z kina jen pár dobrých allenovských fórů, a pocit z příjemné, leč naprosto neobjevné a neorginální komedie. ()

fraktal

Předem podotýkám, že se mi žádný z filmů WA nelíbil - takže ty 3-4 hvězdy tady nejsou také žádným překvapním. I přestože se jeho filmy (pro mne velice sympaticky) neustale civilizují, stále se mi zdají přímo brutálně prvoplánovité - a tak jediné pozitivum tohoto vývoje nacházím ve větší stravitelnosti "obalu" (neb "krédo" (myšlenka (poselství)) je stále stejné). Paradoxní na tom je, že (už od dětství) mám pocit, že náhled na svět (a jeho "hloubku") máme velice podobný. A možná proto mne jeho filmy nijak neupoutávají (neb mi nepřináší nic nového, překvapivého). Ale co - užívej(me) si s WA Hollywoodu "dokud to jde"... ()

PEZ

Nemozem si pomoct, musim dat po prvom vzhliadnuti (v kine) 5*, pretoze pre toto Woodyho milujem a on mi predostrel stol plny dobrot. Genialne dialogy, plne (do)vtipu, napadov, odkazov na vztahy, spolocnost, nabozenstvo, vieru, zivot, smrt...na vsetko. Larry David hral de facto alter ego Woodyho Allena a to dokonale. :) Aj Evan Rachel Wood zahrala milu tupanu na vybornu. Cely film je plny vtipov a ked mam byt uprimny, nepametam si, kedy som sa v kine takto naposledy nasmial. Som velmi rad, ze Woody nestraca silu ani na stare kolena (tu treba vsak dodat, ze povodny scenar napisal Allen uz v 70. rokoch, v ktorom teraz zmenil len dobove veci). Navyse, ukazte mi aktualneho filmara, ktory celucicky film postavi len na dialogoch. Originalne? Nie. Zabavne a svieze? Rozhodne ano! 9/10 ()