Užívej si, co to jde

• USA Whatever Works (více)

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní kritikou čehokoli a kohokoli krmí své kavárenské přátele, studenty šachu, obyčejné kolemjdoucí i samotné diváky. Odmítá se řídit jakýmikoli konvencemi a jeho životním krédem je: užívej si, co to jde. A tak, když se shodou náhod potká s mladou dívkou Melody (Evan Rachel Wood), obrátí znovu celý svůj život naruby. A nejen sobě… Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“. (oficiální text distributora)

Sonnik

Woody stárne. Jeho předchozí kousky to naznačovaly, ale tady se vrací zpátky o 30 let. Až se divím, že jsem se tak bavil. Ani jedna postava není sympatická. Ať je to vtipný ale zároveň neskutečně protivný Boris, naivní a přihlouplá Melody, její polygamní pobožná matka nebo homosexuální otec, všichni jsou opravdu nesympatiční a Woody z toho namíchal opravdu zábavnou jednohubku s klišovitým avšak nádherným odkazem. "That's why I can't say enough times, whatever love you can get and give, whatever happiness you can filch or provide, every temporary measure of grace, whatever works." ()

JimmyII

Woody vyměnil sám sebe za úžasného Larryho Davida a k neuróze přidal ještě agresivitu, pesimismus a nihilismus. A skvěle to funguje, v protikladu s naivní a hloupou Evan Rachel Wood rozehrává Allen klasický sen každého kluka - krásnou holku jen pro sebe, příběh Pygmalion po milionté... A chvílemi se zdá, jako by Woody snad i bilancoval, protože Boris tak nějak celou dobu balancuje nad hrobem, ale pak se přidají vedlejší postavy a je z toho komická jízda par excellence, takhle vtipný Allen tu už pár let nebyl a já jsem strašně rád, že se do New Yorku vrátil právě tímhle filmem! ()

SG_ever

Tohle mě zasáhlo snad nejvíc jak mohlo. Kašlu na nějaké pseudointelektuální hodnocení filmových kvalit tohoto divadelního kusu a řeknu jen, že v tomto případě je příběh a idea mnohem víc než dokonalé režisérské kvality Woodyho Allena. Žádný romantický film tohoto "sladce-vážného" typu, se mi netrefil tak skvěle do vkusu, dokonce ani Annie Hallová. (95%) ()

ivan_drago

Perfekní konverzační komedie, skvělé herecké výkony a Woody ve své nejlepší formě... Druhá půlka filmu nicméně trochu ztrácí dech... tedy jen než přijede otec, pak se to zase rozjede... Nejlepší dialogy za hodně dlouhou dobu... ()

arbitr

Můžete ho milovat, můžete ho nenávidět, ale jedno je jisté, jeho filmy ve vás zanechají určitou stopu. A pro mne je jeho věk špatnou zprávou do budoucnosti, dobrou je, že se to na jeho filmech neprojevuje. Tento považuji za hodně podařený. Jistě dovedu si ho představit jako divadelní hru, právě pro jeho kvalitní dialogy. Ale i filmové zpracování mělo svoji kvalitu. Smích je kořením života a tahle vztahovka ho přináší vrchovatou nůši. Happy birthday Woody, happy birthday... ()

KanjiVital

Hláškující Larry David je hlavním lákadlem této konverzačky. Postava Borise je spletenec mezi Larrym Davidem a Woodym Allenem, což dohromady vytváří celkem zabijáckou kombinaci. Krom toho se tu objeví tolik mouder a rad do života, že si sám říkám, jestli toho nebylo na jeden film až příliš. Iracionalita a hlavně NÁHODA ve vztazích, a ne jen v nich? Allen na to zase jednou kápnul! "Základy Ježíšova učení jsou úžasný, a to platí i o prapůvodním záměru Karla Marxe. Jsou to skvělý myšlenky, ale pořád mají jeden dost zásadní nedostatek, stojí za nimi naivní a milná představa, že lidi jsou v zásadě slušní." ()

Honzíno

Allen to tam jednoduše nasází v duchu svých starších kousků. Bohužel nepřidá nic moc inovativního. Všechno je tak nějak očekávatelné, včetně většiny dějových 'zvratů'. Ale není to vůbec špatné! David je excelentní stejně jak zbytek herecké enklávy již tradičně doplněné vytříbenou hudební stopou a i ty staré ingredience kolikrát fungují nadmíru dobře (promlouvání do kamery). Umí ti sice i líp, ale budiž. ()

Mrkvič

Asi nejukecanější hlavní filmová postava všech dob (nebo aspoň, co já kdy viděl). Zajímavě vyprávěný film o vztazích mezi velmi různorodými typy osobností. A vlastně i lidí. Ve výsledku ale nikdo není až tak moc rozdílný. Na to ale že má film jen 90 minut, neudržel si mou pozornost až do konce. Když se ze scény vytratil Boris, byly všechny ty řeči najednou tak tuctové a nezajímavé. ()

terunka003

Woodyallanovské, pozitivní, fylozofické, vtipné × takové nemastné, neslané. Zvláštní mi hlavně příšel hlavní hrdina a jeho pesimistické názory a rejpavé řeči. Někdy byli vtipné, ale jinak lezli trošku na nervy. Konec byl hodně vtipný - z nábožensky založených rodičů se stal homosexuál a žena, žijící se dvěma muži. Woodymu Allenovi jsem nijak nepropadla, proto se mi nějak moc nezamlouval vztah mladé dívky se starým mužem. A proto možná jen ty tři hvězdy. "Whatever works.." ()

Beky

Jednou větou: Není to úplně vončo, občas je znát dialogová lacinost, která mi k Woodymu nesedí, protože on netočí filmy pro široký okruh diváků, zde mi připadalo, že se chce nějak tak líbit všem, prostě to bylo moc jednoduché a snadno čitelné... a konec je neuvěřitelně odbitej, ale pořád jsem se bavil a nenudil, a to je důležitý, je jenom jeden mistr v konverzačních filmech a tím Woody bez pochyb stále je!! ()

neoBlast

Larry David zvládl převtělení Allenova alterega do sebe celkem slušně. Ale hlavní hvězdou je zde Evan Rachel Wood. Hraje opravdu skvěle a její postava je ta jediná zajímavá. Bohužel celou dobu jsem si říkal, že jsem to snad už viděl (nejpodobnější je asi starší Mocné Afrodité), a ve finále to vyzní dost naprázdno - více než většina filmů Woodyho Allena. 60 % ()

marvan

Po tom co mi Woody tak sugestivně naservíroval svou životní deziluzi v Match Pointu, mu už tyhle odlehčené konverzačky prostě nevěřím. Natočit tenhle film na přelomu 80. a 90. let, tedy v době kdy vznikl tento scénář, měl by ten film smysl. Dnes se už Woody i jeho diváci posunuly někam jinam a u filmaře, jehož díla nelze vnímat bez souvislosti s jejich autorem je to dost podstatný problém. ()

asirtes

Napriek všetkým možným kladom ( najmä, ako včšinou - nápaditosti ) mi proste Woody v hlavnej roli proste chýbal chýbal á chýbal.. ()

Raven0

Já se bavil parádně. Chytrý, cynický humor, nadhled a zajímavě budovaný příběh plný osudovosti. Škoda, že filmu v druhé půli lehce dochází dech a ani zakončení není z nejlepších. ()

venison

Příběh to byl hezký, ale.. Ale nevím proč na mě filmy Woodyho Allena působí jako anglická divadelní veselohra.. Je to takové hrozně neosobní, bez emocí a bez citů.. Jasně komedie nejsou od toho, aby nás rozplakaly, ale nějak tam postrádám to "píchnutí" u srdce.. ()

anli

Příjemná romantická komedie v klasickém Allenovském balení,tedy ze života a o životě.Allen se vrací do svého oblíbeného New Yorku a více,než co jiného mu vzdává hold.A v něm rozehrává příběh"mírně(vlastně více) chyceného"Larryho Davida a všech,které potká,včetně(a hlavně)Evan Rachel Wood.Slušně napsaná i režírováná komedie,jak je u Allena zvykem,tentokrát mi připadla více zahořklá,než bývá zvykem a taky jsem tam nenašel snad jedinou postavu,s kterou bych se ztotožnil,nebo jí fandil.Všechno to jsou,svýnm způsobem,zoufalci.Tahle romantická komedie neurazí,ani nepřekvapí a na jedno podívání je celkem příjemná a zábavná.U mě za to má 70%. ()

lennyd

Jestli extravagantní Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David), tak je to společenská uniformita a konvence, které jsou ve společnosti vyžadovány. A tak jde zásadně proti proudu, a se svým heslem "Užívej si, co to jde" proplouvá bez zaváhání svým životem. Ale to až do okamžiku, kdy náhodou potká mladou dívku Melody (Evan Rachel Wood), která - ač o několik generací mladší - jej svým způsobem dokáže zaujmout, a převrátit jeho stávající život naruby... Z počátku se mi celý film zdál tak trochu divný - pátral jsem po tom proč. Ale jakmile jsem si všiml jména režiséra, bylo mi to naprosto jasné - je to typická Allenovka, kde sice Woody tentokrát do hlavní role neobsadil sám sebe, ale podobného staříka (ať mi nikdo neříká, že mezi Larry Davidem a Woodym není jisté podobenství). A tak jsem přistoupil na Allenovu hru, a docela příjemně se bavil - až téměř do samotného konce, který mi přišel až přespříliš překombinovaný (Melodin otec v baru při setkání s jiným chlapíkem v sobě objeví homosexuální pudy) a vše je korunováno stupidní závěrečnou scénou (všichni si navzájem padnou kolem krku - a nepochybně zároveň všichni pospolu padnou i do postele...). Ale když se odpustí poslední čtvrthodinka, tak jde vcelku o zábavný film... ()

Pavlínka9

Bylo to jako koukat na Woodyho Allena - myslím jako opravdu fyzicky na něj koukat, ale místo toho je tam jiná hlava :D :D Woody opět nezklamal :) Příběh neurotického starého chlapíka, který skvělým způsobem mění názor na mladou přistěhovalkyni, kterou si pustil do svého bytu a postupně mění pohled na svůj život...:) Je to klidné, s mnoha příběhy, které jsou zajímavé každý svým způsobem a nakonec jsou všichni vlastně šťastni, ale takovým neobvyklým způsobem na Woodyho :D :D Fakt klidný snímek, ve kterém si podle mého každý dokáže najít něco pro sebe a vidí tam třeba i něco ze svého života. Rachel Wood jsem nemohla s blonďatými vlasy ani poznat :D :D Když jsem zjistila, že je to ona, byla jsem v šoku :) Moje oblíbená Patricia Clarkson je kočka jako vždy ;) Tahle ženská mě vždycky dostane :) Woodyho klasický New York a přesně ta nota, ve které dokáže nejlépe hrát :) ()