Užívej si, co to jde

• USA Whatever Works (více)

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní kritikou čehokoli a kohokoli krmí své kavárenské přátele, studenty šachu, obyčejné kolemjdoucí i samotné diváky. Odmítá se řídit jakýmikoli konvencemi a jeho životním krédem je: užívej si, co to jde. A tak, když se shodou náhod potká s mladou dívkou Melody (Evan Rachel Wood), obrátí znovu celý svůj život naruby. A nejen sobě… Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“. (oficiální text distributora)

marcel.demo

Skákat z oken se vyplácí, neb nikdy nevíte, na koho dopadnete... Ale kdykoliv si pustíte Woodyho (tentokráte byl Allen alespoň archetypálně metamorfován do Larryho Davida) většinou tušíte, jak se budete v procesu i post filmu cítit. Snad se dožije dvou set let, aby mohl přidat ještě hezkých pár hezkých mozajek.. :) ()

josezuna

bol som veľmi milo prekvapený týmto Woodyho filmom. asi na jeho pochopenie treba mať už aj určitý vek. hlavne aby človek pochopil prečo a kam smeruje hlavný hrdina. pozitívne som sa usmieval pri sledovaní príbehu, ktorý mal hlavu i pätu a niekam sa dostal. ()

Saturday...

... A moje srdce zaplesalo! Miluju Allenovu autentičnost. Jeho filmy jsou sice si vcelku podobné, ale přesto každý z nich na vás "dýchá" jiným dojmem. Pokud tedy jste na tom podobně jako já, tak se směle pusťte do sledování Užívej si, co to jde. Nejenom, že budete plni Allenovských vtípků, ať už těch milých a neškodných, anebo těch troch bolestných a vše říkajících. Na konci toho vše, ale bude plni života. A kolik filmů, to v dnešní době dokáže! ()

ters

První film Woody Allena, který jsem měla možnost zhlédnout. Za nejzvláštnější a zároveň nejlepší část filmu považuji styl, jakým je celý snímek natočen. Všechny ostatní filmy vedle tohoto totiž vypadají tak nějak uměle. Tady ale nenajdete žádné umělé dialogy, přehrávané dramatické chování a srdceryvné záběry plné umělých emocí. Všechno je tak normální a běžné - jako kdybyste vzali kameru a natočili svůj život. Reálný. To je slovo, které Whatever Works podle mého názoru vystihuje. ()

Ekdahl

Woodyho filmy bez Woodyho coby herce jsou o level slabší, ta Woodyho postavička je nenahraditelná. Larry David se s tím ale popasoval celkem se ctí, jeho misantropická postava je vysoce sympatická. První půlka relativně slušná, druhá slabší, tam už to smrdí jistým rutinérstvím, nepřesvědčivostí, již se bohužel Woodyho věci z posledních 20ti let vyznačují. ()

Oxytocin odpad!

Místo filmu mám pocit, že koukám na divadelní hru, která je prošpikovaná neskutečnou snůškou keců s maximálním přehráváním (Nevíš, že musíš dvakrát zazpívat Happy Birthday, abys z rukou dostala mikroby?; ...Víš, že televize rozežírá mozek; ...Najdi si nějakého normálního zdravého muže. Ale mně se normální zdraví muži nelíbí ...a další). Stejně jako mě irituje retrospekce, tak i vyprávění a přitom bez ostychu koukání do kamery a dále také, když neopomenou židi ve filmech zdůraznit, jak je jim ubližováno (např. 9:59 > "V Americe, jakkoli nenáviděli černochy, tak židy nenávidí ještě víc. Černých se báli, že měli moc velký penis. Židy nenáviděli i s malými penisy." ... Vydržel jsem do 28. minuty, kdy začne kecat o lásce. ()

WillH.

Začiatok filmu je úchvatný. Boris spustí paľbu sarkastických a pseudo-depresívnych úvah; - morálka, politika, náboženstvo, veda, šport, láska, rodina, svoje portfólio, zdravie – ak mám zjesť denne 9 kg zeleniny, aby som bol zdravý, tak zdravý byť nechcem! A vaše mastné kyseliny, bežiace pásy, kardiografy, mamografy, ultrazvuk panvy a tú vašu príšernú kolonoskopiu. Aj tak raz príde deň – keď natiahnete kopytá! A čo noviny: hrôza, skazenosť, tuposť, chudoba, genocída, aids, globálne otepľovanie, terorizmus, a idioti čo kážu rodinné hodnoty a voľnosť držania zbraní. A čo s tým... Čítate o masakre v Darfúre, alebo ako odpálili školský autobus, a poviete si „to je hrôza“, a potom otočíte stránku a v kľude dojete svoje vajcia od bio sliepok. Potrebujete snáď ešte viac ?  Ale čo s tým narobíte – je toho na vás moc. Ja osobne som sa na prvý-krát na tomto filme bavil dosť, a keďže mám „záľubu“ sa k mnohým snímkam vracať po rokoch – myslím, že aj na 2x to bola celkom dobrá oddychovka. Síce od Woddyho Allena nič prevratné, neuróza, pseudointelekt, sarkazmus, vzťahy, nevery, prelietavosť, lásky, sex, krásne ženy a šarmantní muži... Ale o tom je náš život, sú to veci, ktoré riešime denno-denne, alebo nie ? Samozrejme, okrem politiky, náboženstva, kariéry a pod. a tak ďalej... :-D Blondýnka Melody je rozkošná - ako to už s múzami pána majstra W.A. býva pravidlom. Aj keď po tých posledných anti-orgasmických prejavoch feministických aktivistiek #MeeToo, sa človek neubráni myšlienkam nakoľko obsadenie tých krásnych dám a dievčat v Allenovských filmoch zohráva úlohu talent a akým výrazným pričinením je to ich ženská krása a zvodnosť. A i keď sa hlavný motív filmu točí okolo Borisa a Melody; tak film je plný rôznych narážok na spoločenské predsudky a „zakrpatenosť“ – hlavne rôznych nábožensky založených ľudí – v tolerancii na nie príliš spoločensky prijateľné partnerské zväzky. Tak napr. bývalá zbožná panička, ktorá po opustení manžela – jediného sex.partnera, nakoniec vytrtká polovicu intelektuálneho New Yorku aby prijala zväzok s dvoma mužmi v jednej domácnosti, či jej bývalý manžel, ktorý s úľavou objaví svoju homosexualitu. - „čo sa to deje s vami heteráci?!“ Po rôznych záletoch a úletoch pár zaujímavých postáv s dobre stvárnenými hercami (o to už desaťročia W.A. nemá núdzu) sa Boris vráti na konci aj so svojím negativizmom! - „s ľudstvom je to naozaj veľmi zlé; veď preto vymysleli na záchodoch automatické splachovanie, veď ľuďom sa nedá zveriť už ani taká jednoduchá vec akou je spláchnuť si za sebou!“ Po vyše hodine a pol plnej sarkazmu, negativizmu, prehnanej škodlivosti vlastnej maxi-inteligencie a jej nárazom na prostoduchosť, či zákutiam geniálnosti - sa skončí film nakoniec ako rozprávka. Každý nájde a bude mať niekoho, či už žena dvoch chlapov, abo muž iného chlapa, či dokonalé páriky k sebe vekovo úplne pasujúce – všetci „šťastne“ oslavujúci Happy New Year – ale čo by to bolo za sarkastického psedointelektuála tápiaceho sa vo svojej depresii zo života ako takého ak by si ani na záver neodpustil poznámku -tentoraz k oslave Silvestra, ktorou film končí – „čo už je len na tej prehnanej nútenej radosti, čo všetci slávia! že sú zase o rok bližšie k smrti ?!“ () (méně) (více)

Sejkorka

Podobně jako Hana a její sestry. Film WA, který mi zpočátku nesedl, tak jsem se nenutil ho dokoukat, Larry David mele a mele, herecky v něm vidím zakukleného Allena, kterého jako herce nemusím. Viz Prokletí žlutozeleného škorpióna, kdy sám autor prohlásil, že by jeho role více seděla např. Tomovi Hanksovi. Časem se k tomuhle Whatever Works třeba vrátím (stejně jako k Haně), určitě se to rozběhne, až Boris přestane jen žvatlat a půjde do akce .... PODRUHÉ 15-7-23 Ano, podruhé mnohem lepší, až výborné. Měním na 4* ale nevymažu původní hodnocení. Memento pro sebe. Evan Rachel Wood v roli Melody a Patricia Clarkson jakožto její matka jsou skvělé. Nakonec trojnásibný hepyš pro šest lidí (z toho dvě ženy). Klasický WA ()

dragon'88

Nestava sa mi casto, ze by som menil hodnotenia, ale tu sa tak stalo.  Je to svieze, dobre sa to pozera, neustale sa nieco deje.  Vela vtipov nemalo pozadovany efekt a jediny zmysel to dava ako nihilisticka karikatura.  Subjektivny rozdiel, plus mozno som aj cosi vypil na Silvestra?  Teraz uz to nefunguje.  Ocenujem odlahcenu atmosferu, ovela lepsie nez mnohe jeho neskorsie filmy.  V zanri Woody Allen pozeratelnych 3.5-4*, ale objektivne max 3*.  Treti raz uz nemam dovod to vidiet. ()