Seriózní muž

A Serious Man

Seriózny muž

Drama / Komedie

USA / Velká Británie / Francie, 2009, 106 min

Příjemná židovská verze filmu Americká krása v podání bratří Coenů. Sice trošku slabší než předchozí Po přečtení spalte, ale přesto dokonalá režie neokoukaných herců, povedená kamera hrající si s hloubkou ostrosti a dokonale sedící hudba spojená s přesným střihem. Ale jedno musím říct, začínají mi chybět jejich nezapomenutelné krimi příběhy. Doufám, že pro změnu udělají něco jiného.(16.1.2010)

Takže to máme zase další film bez konce od mejch oblíbenců. Coeny mam prostě rád, film se mi líbil (i když viděl jsem od nich už výrazně lepší filmy), ale čekal jsem na nějakou pointu nebo rozuzlení a vono hovno. Ten "konec" mě prostě nasral. Bohužel mam takovej pocit, že Coeni už všechny svoje geniální nápady vyčerpali a úroveň jejich filmů jde v posledních letech dolu... Když jsem viděl Tahle země neni pro starý, tak jsem byl zklamanej. Teď už ani zklamanej nejsem, protože si začínám pomalu zvykat na to, že ty časy, kdy Coeni točili filmy, kterejm jsem tady bez váhání dával 5 hvězdiček, jsou dávno pryč... 60%(19.7.2010)

• Fr

,,PŘIJÍMEJ S POKOROU VŠE, CO TĚ POTKÁ“..... /// Larry má důvod dívat se na svět unaveným zrakem. Žena ho opouští, problémy v práci, s parchantama (jako dětma...), se sousedem.... pičo – to je nuda. Furt čekám na styčnou myšlenku.....Kde? Bar micva? Hledání principu neskutečnosti? Možná jen snaha bejt ,,SERIÓZNÍ MUŽ“. Ty vole – já to nechápu! Nejsem žid, kontakt s Ha-Šem nemám (aspoň o tom nevím, furt si myslím, že za všechno (dobré) si můžu sám...). Pičovina desetiletí (řekl jsem si, že budu mírnej...) Chápu Larryho problémy, ale nechápu jejich předvedení, a .... vlastně nechápu vůbec nic, ani důvod, proč jsem se na to díval ... (a proč píšu tenhle komentář....) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem (alespoň ze 4%) Žid. 2.) Mám pocit, že jsem ztratil kontakt s Ha-šemem. 3.) Zjistím, že vodejít vod ,,starý“ může bejt hrozná nuda. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(21.1.2012)

Na jednu stranu typičtí, ale na tu druhou přesto zvláštní (a nutno dodat, že famózní) Coeni + Jeffersoni + Allen Ginsberg resurrection = nový přírůstek mezi osobní srdcovky. "When the truth is found to be lies, and all the joy within you dies..."(11.1.2010)

Lahodný koncentrát cynismu a absurdity, jenž v typicky Coenovském podání (strohost, groteskní postavy a především gigantický bobek na hlavy všemu a všem) graduje skoro až k mezím dokonalosti. Človíčkovství je na houby, stejně z toho života nevyváznem živí. Seriózní muž neparoduje běžné životní situace, paroduje život celý a jeho bezohledný humor utírá s úsměvem čumák každému, kdo si myslí, že už má těch každodenních pitomostí dost. Je to suché, je to praštěné, je to výborné. Závěr parádní. ;)(7.8.2012)

• - Rozpočet: 13 000 000 dolarů. (Saku)

• - Je nejasné do jakého roku byl film situován; Rabín Scott má v kanceláři kalendář roku 1967, ale výběry the Columbia House zmiňované Dickem Duttonem (Santanův "Abraxas" a Creedence Clearwater Revival's "Cosmo's Factory") byly vydány v roce 1970. (c.tucker)

• - Natáčení trvalo 44 dní. (Saku)