Romantická pohádka z časů, kdy rytířská čest patřila k těm nejcennějším hodnotám a kdy pro úsměv své vyvolené nasazovali mladíci život na turnajových kolbištích... Na starobylém hradě žije krásná panna (J. Ježková) se svým otcem (J. Zahajský). Odmítá zatím všechny nápadníky. Sama ještě neví, jestli bude někdy milovat. Aby se vyhnula vdavkám, dá si podmínku, že její ruka bude patřit pouze tomu, kdo vyhraje klání oděn v pouhé plátno. Očekává, že všichni odmítnou, neboť bojovat jen ve lněné kytli znamená jistou smrt. Jeden z nápadníků (F. Blažek) však na podmínku přistoupí… Tak začíná rytířská romance o strachu, zbabělosti, odvaze, ale především o velké lásce... Výpravnou filmovou pohádku na motivy středověké francouzské trubadúrské poezie napsal Jiří Bednář a režii měl Vladimír Drha. Velkolepé turnaje a dobově laděné melodie Petra Traxlera podtrhují středověký kolorit dávného pohádkového příběhu. (Česká televize)

wosho

Problémem tady je to, že je to tvůrci bráno jako pohádka. A tam je zkopán pes. Kdyby to bylo pojato jako romantický film plný šermířských soubojů s bohatou výpravou, mohlo by se to i stát koukatelnějším počinem. Ale takto to děti i dospělé nudí. Jediný kdo si to může užít, jsou šermíři co si v tomto filmu zahráli a hlavně zablbli. ()

Paity

Jednu hvězdičku snad jen díky Jitce Ježkové, jinak tahle dobrodružná záležitost vyznivá prapodivně. ()

Mantis odpad!

Rad bych doplnil že původním námětem byla starofrancouzská balada. Po té, co byla připravena o baladický konec, to celé spadlo na zadek. Traxlerova hudba není špatná, ale bez dobře postaveného příběhu a rozumného filmového podání to je prostě velmi málo. ()

arcticsky

Kladem této nudy je jakž takž slušná výprava. Velkým záporem pak účast velmi amatérských herců Pomejeho, Blažka a Ježkové. A k tomu verše Traxlerů, které doslova rvou uši. ()

thunnus

Nevím moc, proč to tady lidé berou jako pohádku, když to pohádka vůbec není. Je to něco na způsob středověké romance a právě ta středověká místy skoro až snová atmosféra minesängerského příběhu a hezké písničky se mi na tom líbily nejvíce. Jistě, chyby by se našly, výkony herců mohly být lepší, dialogy buď více plné starých slov nebo naopak současné, ale když vidím hodnocení, jaké film dostal, myslím, že si ho vůbec nezaslouží ()

Johny303

Nebylo to úplně špatné - ale rozhodně se to nedá považovat za snímek pro děti (záměrně nepíši za pohádku), už jen pro tu poezii, která nejmladší diváky nenadchne. Na druhou stranu, když to není pro děti, tak pro koho? Dospělého tento film zaujme snad ještě méně... Každopádně Filipu Blažkovi podobné role sedí dokonale a ani tady tomu nebylo jinak. To Ježková, jako princezna, už mi tam seděla méně, ale přežil jsem to... ()

Vaštar

Souhlasím s uživateli Ssova a Heretique. I mne, jakožto milovníka středověku, tento příběh velmi zaujal a potěšil. Děkuji za něj !!! ()

Kájulka

Moje nejoblíbenější pohádka z dětství. Koukala jsem na to jako malinká (3/4 roky) a tu pohádku jsem milovala přes veškerou temnou pesimistickou atmosféru. Byla to snad jediná pohádka, která působí opravdově jako že středověku a ne nějaká přebarvená, přehnaně optimistická pohádka, kde to působí, že všechno bylo super skvělý a vždy bylo všechno úžasný. Miluju tuhle pohádku a nechápu lidi, co na to koukali jako dospělý a soudí to, jestli by se to mohlo líbit dětem. Jako malá jsem pohádku milovala a miluju ji dodnes. Filip Blažek je prostě nejlepší "princ" jakého si jen české pohádky mohly přát. ()

KafuR

Ale ale, to jsou zdejší mentálové opravdu tak samolibí, že jakmile nějaká pohádka vybočí ze všemi schvalovaného klišoidního zpracování plného teplého sluníčka, zářivých disco kulis a velice povedených ftípků, u kterých se může prskat cukroví po stole, tak okamžitě pohádka stojí za starou bačkoru! A ta fujfuj poezie! Kdo to kdy viděl, aby se při pohádce muselo dávat pozor na správné metrum a jestli nám náhodou někam necpou daktyl místo trocheje, že? No tak vy chytráci příště sledujte něco žužu od Trošky, ať tady furt nemusím číst, jak jsou herci jako prkna a že jste čekali infantilní pohádku pro malé smrady! ()

chrispe

Z titulků je patrné, že se nejedná o pohádku, ale o... jak to tam jen bylo napsaný... romantický příběh? No mně se to každopádně líbilo už jako dítěti. A dnes jsem ocenila zejména mladého Blažka :D co si budeme povídat! Hudba super, škoda jen že to nemá kvalitnější kabátek. ()

haWranka odpad!

Tahle "pohádka" mě jako malé vždycky dokázala dokonale zkazit náladu na celý den. To by pohádky dělat neměly... ()

Pitryx

Pro mne tedy zklamání. Ale jen z toho důvodu, že jsem čekal více. Zaslechl jsem totiž písničku, a u ní, že je to z historického filmu se zpěvy. Tak jsem asi čekal něco jako „Bídníky“ či co, sám nevím. Navíc to veršování, to byl děs. Ale jak to hodnotit? Zase úplně k ničemu to nebylo. Přesně vím, jak bych reagoval jako dítě. S nadávkami bych opustil obývací pokoj i s televizí. Veršovánky a já to nikdy nešlo dohromady. Ale zase mám rád historickou hudbu. Jenže tady to jelo stále na jeden nápěv, a ještě mi to připadalo jako sbor amatérů z ulice za dvě koruny. Takže, protože nevím kudy kam, hodnotím to celé čistým průměrem, ze kterého odečtu deset, aby mne nenapadlo se na to dívat znovu. Ne, že bych to nepřežil. ()

ostravak30

Ona to tak úplně není pohádka, pravda. Děti příběh zřejmě nepochopí, navíc na ně bude i lehce drsný. Mě se ovšem líbily nejen kostýmy, ale i mladá a krásná Jitka Ježková, která opravdu vypadala jako paní z dávných časů. Filip Blažek se svým hárem mě zase upomenul na film Příběh rytíře a Heatha Ledgera. Exteriéry jsou také povedené. Téměř celý děj je ozvláštněn verši, což je jistě k dobru, to je spíše originalitka. A konečně poslední důvod, proč přidávám čtvrtou hvězdu je hudba. Traxleři hráli opravdu moc dobře hudbu, která se k středověkému příběhu hodila. Celkově jde o legendu o odvaze a velké lásce, protože který blázen by vyjel do turnaje jen v lněné kytli. Asi asi ten nejzamilovanější rytíř by v době středověku takto neriskoval, ale od toho je fantazie, aby přebila realitu. ()

Heretique

Moje nejoblíbenější česká pohádka (bez nadsázky), sice pro děti a kohokoliv s fantazií infikovanou prostoduchým obrazem současnosti v telce asi složitá, možná i nepochopitelná, nicméně přijde mi, že je tu krásně zachovaná poetičnost středověkých milostných písní se vším všudy. Věrohodná je i hudba Traxlerů, ve které jsou obsaženy důležité body příběhu. Postava šaška je přesně podle mých představ - blázen, který má výsadu říkat pravdu. Navíc je zřejmá typizace ostatních postav (král, rytíři, princezna, štolba, láska a strach), kdy každá z nich představuje nějaký lidský charakter. A pokud jsou některé výkony trochu prkenné, přičítám to právě silné stylizaci. Víc takových pohádek! ()