Cena za lidskost

• Velká Británie Being Human
Velká Británie, (2008–2013), 35 h 49 min (Minutáž: 55–62 min)

Lenora Crichlow, Russell Tovey, Aidan Turner, Sinead Keenan, Michael Socha, Damien Molony, Kate Bracken, Jason Watkins, Donald Sumpter, Annabel Scholey (více)

Série(5) / Epizody(37)

Russel Tovey, Lenora Crichlowová a Aidan Turner jsou hereckými představiteli trojice spolubydlících, kteří se snaží žít jako ostatní lidé, až na to, že lidé nejsou. Pilotní díl tohoto zábavného a vzrušujícího šestidílného dramatického seriálu, v němž sledujeme tajný dvojí život vlkodlaka, upíra a ducha, byl poprvé uveden v únoru 2008 jako šedesátiminutový speciál. Sledovalo ho skoro 450 000 diváků a získal si i sympatie kritiků. Russell Tovey si v něm zopakoval roli sympatického George, který bojuje se svou dvojí identitou jako uhlazený portýr v nemocnici, a jednou za měsíc za úplňku se proměňuje v děsivého vlkodlaka, lačnícího po mase. Aidan Turner hraje pohledného, výřečného Mitchella, který to na rozdíl od George umí se ženami, ale ve skutečnosti je to upír toužící po lidské krvi. A poslední z trojice je Annie, kterou ztělesnila Lenora Crichlowová, upovídaný duch, jemuž chybí sebedůvěra a zoufale potřebuje společnost. Annie se stále stýská po snoubenci, jehož si před osudovou nehodou, která ji proměnila v ducha, měla vzít, a který se náhodou stane majitelem jejich bytu. Všichni tři se snaží žít jako ostatní lidé a utajit před okolním světem svá temná tajemství, ale jediní, na koho se mohou spolehnout, jsou oni sami. (oficiální text distributora)

Mr.Ripley

1.Série: Výborně vykreslené charaktery hlavních představitelů, které se postupem času prohlubují a dostávají patřičný vývoj. Upíři konečně nepůsobí směšně, jak udává současný trend, ale jsou řádně krvežíznivý, nebezpeční a psychicky vyšinutí. Zkrátka jak je máme nejraději. Jsem moc rád, že na stejné vlně se veze vlčí mytologie. Žádní namakaní svalovci v kraťascích, ale životem zlomení lidé s nelehkým a pekelně bolestivým údělem měnit se při každém úplňku v smrtící bestii, která má s vlkem společnou jenom srst. Mytologie všech tří světů, ať už vlčí, upíří či duchů je propracovaná na nejvyšší úrovni. Hlavní dějová linie se rozjíždí pomaličku, ale o to více vygraduje v samotném závěru. Maximální spokojenost. 90%_____2.Série: Mírný kvalitativní pokles v první epizodě. Nenechte se ale zmást. První díl musíte brát jako zatěžkávací zkoušku a že se jedná o zkoušku řádně těžkou! Zabralo mi dva týdny, než jsem do sebe onu žumpu zpracoval a k seriálu se vrátil. Vyplatilo se. Nesmyslné linie, byly ihned utnuty. Mysteriozní záležitosti odešly do pozadí a pozornost se přesunula na vztahy. Zprvu rozpačité, postupem času, kdy se vztahové věci začaly mísit s mytologií nastoupila čirá katarze. Závěrečná dvouepizoda by svou naturalistností, stísněnou hororovou atmosférou měla vstoupit do dějin televize. Nemohu se dočkat co nabídne třetí série. Geniální! 100% ()

terunka003

Napínavé, strašidelné, dobrodružné, místy vtipné × občas něco nesedící. Jinak skvělé. Líbí se mi to, má to spád, děj, je to napínavé a děsivé a je to britské. I když mě uplakaný nestálý vlkodlak občas štve, stejně tak jako jemný upír schopný se obětovat pro přátele, a taky trochu histerický duch v podobě mrtvé dívky. Ale jinak je to fajn. Nečekané zvraty a události, strašidelné oči a krev v žilách tuhnoucí řev proměňujícího se George. Těším se na další sérii. ()

geklon

Maňásková stínohra na maloměstské školní besídce, kterou připravili děti ze šesté třídy, pro děti z páté třídy. Ano ta by byla vážně koukatelnější a snesitelnější. Tolik keců, měla snad jen moje rodiče, když z televize zjistili, že jejich synek nejel kamarády na chatu učit se Řecký texty, ale na výlet na Czektek. Mami ještě, že nejsi vlkodlačka, tatí dík, že spíš hypnotizér, než upír. ()

venalce

Abych byla upřímná, nejprve jsem nevěděla, co si o tomhle seriálu mám myslet. Až v parádní třetí sérii jsem tomu přišla na chuť, což se ukázalo být trochu pozdě, protože se čtvrtou sérií téměř kompletně obměnili hlavní postavy, ale po nesmělém rozjezdu (který se tvářil jako úplně jiný seriál), se opět vrátili na původní kvalitu. Ale k téhle verzi jsem opravdu přilnula až po vyzkoušení americké verze, teprve pak jsem pochopila v čem spočívá její kouzlo. Když vezmu první tři série, tak ti nadpřirození jsou tady "obyčejní lidé", žádní hybatelé světových událostí, žádní manekýni, prostě partička pěšáků (svým způsobem). Právě tahle obyčejnost je v seriálovém světě výjimečná. Oni nemají žádné superschopnosti, kterými by se dostali z průšvihu, takže když mají průšvih, tak pořádný. Což je rozčilující, uznávám. A tvůrci si s tím taky často nevěděli rady, spousta věcí zůstala nedořešená, spousta zápletek působila prvoplánově a neučesaně, ale stejně to má své kouzlo. Takže díky za tu obyčejnost, je velice osvěžující. ()

Gurtha

Nestvůr (vraždících, utrápených, maniakálních i abstinujících) jsou dnes plné televizní programy, BH ale nejde zcela po proudu - v duchu svého originálního názvu se snaží být civilní, neutíkat ke krvavým klišé a nebojí se proto postavit demagogickou upírskou revoluci na roveň nákupu v supermarketu. Dalším sériím ovšem poněkud dochází dech a připraví tak mnohá muka hrdinům i divákům - jenže ve chvíli, kdy už se zdá, že scénárista zcela ztratil soudnost, přichází zvrat, který Vás vtáhne zpět. Prostě seriál s duší a někdy až mrtvým humorem. ()

Kangaxx

Už prvé časti ukazovali veľký potenciál, ktorý sa v nasledujúcich dieloch iba potvrdil. Skutočne kvalitný seriál s absenciou akcie, avšak s prepracovanými charaktermi. ()

danca044

První série je za mnou a musím říct, že seriál není špatný. Ale nějak v něm postrádám cit. Mám prostě pocit, že mi v něm něco chybí. Příběh je dobrý, vlkodlaka, upíra a ducha jsme tu jako spolubydlící ještě neměli, ale stejně mi seriál prostě nějak nesedl. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. ()

MsUtahraptor

Dvě série (ta první za ***) a tři díly, víc hodnotit nemůžu. Asi nebylo nejchytřejší dát se do seriálu, zabývající se otázkou co vlastně znamená být člověkem pokud vím, že nemám pro lidstvo (a mnohdy i lidskost) příliš lásky ani pochopení. Příště radši dáme dokument o kočičkách (pro ty je alespoň dost těch pozitivních citů a emocí). ()

El_Rabbit

Velmi zajimavy anglicky serial, ktery nahlizi na nejznamejsi monstra z trochu jineho pohledu a nepostrada ani davku skveleho anglickeho humoru... s pribyvajicimi dily, pribyvaly i moje sympatie k serialu. ()

sona123

Mám ráda pohádky a ty o upírech a vlkodlacích mě zatím bavit nepřestaly. Tahle navíc pochází z Anglie, takže je okořeněná např. britskou angličtinou a nenápadnými, jemnými vtípky. A oni kdyby to navíc nebyli "monstra," řeší docela normální problémy (jak to kdo s kým má a za co se v životě rvát), není to ani příliš sladké, ani příliš mudrující, je to tak akorát. ()

cherita

První série byla fantastická, ale od druhé řady se ten koncept ‚tři nadpřirozené bytosti se snaží žít co nejvíc jako normální lidé‘ začal tvůrcům rozpadat pod rukama a nahradilo ho stokrát viděné ‚musíme zachránit svět před temnými silami‘. Přidalo se na temnotě a patosu a k mé lítosti se podstatně ubralo na humoru. Kladné postavy začaly být dost otravné a s každým jejich osudovým rozhodnutím mě to stálo čím dál víc námahy jim fandit (hlavně Ninu jsem měla chuť rozčtvrtit, spálit a zakopat hned několikrát). Třetí řada všechny zmíněné neduhy ještě znásobila. A pak jsem to vzdala definitivně, protože, ať se vám to líbí nebo ne, tohle byl zkrátka Mitchellův seriál a bez něj nevidím důvod na to dál koukat. 1. série - 4*; 2. série - 3*; 3. série - 2*. Poznámka k příběhu Mitchella a Josie: Dívej se, Meyerová, takhle má vypadat romance upíra s člověkem. ()

sNeDy

S přibývajícími díly stále lepší a lepší seriál, který přináší trošku jiný pohled na všechny ty upíry, vlkodlaky a duchy. Ať žije anglická seriálová tvorba. ()

LeitoSE

Mohol z toho byť výborný komediálny seriál, keby tam tých vtipnejších epizód bolo viacej, pretože potom by mi vôbec neprekážalo, že sa to trikmi, kamerou a produkciou viac hodí na stredoškolský kinematografický projekt ako na seriál od BBC. Scenáristi to však vcelku zvládali dobre, dejové zvraty boli niektoré predvídateľne iné nie a aj s pátosom to nepreháňali. Škoda poslednej série, kde som mal už príliš pocit, že to pozerám z vytrvalosti, než že by ma skutočne zaujímalo, ako sa to celé skončí. Toto je jeden z mála seriál, kde môžem povedať, že americký remake bol lepší. 37/37 – 55% ()

solid

Britský skvost. Mno nevím. První série možná. Ale To co děla Mitchell v druhé sérii mu nevěřím ani za mák. Nějak se ten děj změnil ze zajímavého na nevěrohodný. George pořád válí a Annie . . . No uvidíme. ()

hazaba

Svým způsobem osobitý seriál o upírovi, vlkodlakovi a duchovi. Není to to nejlepší, co může britská produkce nabídnout, ale díky hlavním představitelům jsem všech šest dílů zkoukla. Místy strhující, místy nudný , tudíž docela nevyrovnaný. Takže mě to nezaujalo tak, že bych koukala na další série. (Ale když jsem uviděla prvních cca 10 minut americké verze, jásám nad britskou). ()

Ydrosten

Na tohle jsem narazil náhodou. A víte co ? Ono to není špatný. Je v tom takový zvláštní mix dramatu a komedie a hlavně je to zajímavě originální a nemá to otevřený konec u kterého si musíte sami domýšlet jak by to mělo pokračovat dál. Zřejmě se budud snažit sehnat originál na placce. ()

Pafnuc

Stmívání pro pseudointelektuály. A poslední díl druhé série už je vyložená parodie. *Update po posledním dílu poslední série: Chci vrátit svůj čas!* ()

ER

Platí pro I.sérii......Po pilotním dílu jsem si říkal,nic moc. Duch taková šedá myška,upír unylý (po herecké stránce),ale téma není špatné. Tak jsem se podíval i na druhý díl a ejhle,šedá myš a unylý upír jsou pryč (byli nahrazeni jinými herci) a hned to bylo znát. Třetí díl mně pak definitivně vtáhnul do mixu žánrů,který servíruje drama s humorem, mystiku s ironií a horor se sarkasmem a činí tak s typicky britskou noblesou. I tempo vyprávění je taky takové britsky třeskuté jako pověstný černý humor. A na to vše se dá dívat a ještě se u toho bavit a to doslova,jelikož humor má v každém dílu své místo. Přitom vážná témata se tu neutápí,spíše naopak,jelikož jejich vyznění je mnohdy o to silnější. A tak si po každém zhlédnutí můžete položit otázku,jak to vlastně je s tou lidskostí a těšit se,že na ni odpověď v dalším díle dostanete (pokud vás mezitím nevysaje upír nebo nesežere vlkodlak). II.série.....Tady ubylo humoru a přibylo krve. Témata zvážněla a vztahy jsou více konfrontační,takže vyvstanuvší otázka,kterou si dříve nebo později položí každý a to-kde jsou hranice lidskosti a kde začíná "netvor",dostává v každém díle svůj střípek odpovědi,ve finálním pak pořádný kus. Pořád jde o výbornou podívanou,ale první série mně bavila o něco více. III.série.....Nejvíce vyrovnaná s výborně vsunutými epizodními příběhy,na jejichž pozadí se vztahy hlavních postav začaly komplikovat a napětí rostlo. IV.série....Je velmi sympatické,že tvůrci s každou dérií přichází s jiným pohledem na věc při zachování zvoleného formátu (duch,vlkodlak a upír). Čtvrtá série je více konverzační,ale přitom rafinovaně vystavěná s pohledem na budoucnost a obavami o osud lidstva. A taky se změnilo herecké obsazení,což znamenalo si trochu zvyknout na odlišné herecké projevy,ale nakonec to dopadlo dobře.Celkově mně to však bavilo o něco méně. V.série....Ďábelsky skvělá a opět jinak pojatá při zachování schématu. Zároveň je v otázkách lidství snad nejvíce dotažena k dokonalosti,ale obecně platí,že každá série má co říct. Tady jdou oba palce nahoru. ()