Dluh

• USA The Debt (více)

V roce 1965 trojice agentů z Mossadu, Rachel, David a Stephan, má ve východním Berlíně splnit obtížný úkol. Je třeba postavit před soud nacistického zločince přezdívaného Chirurg z Birkenau. Nebezpečná akce zdánlivě končí ve chvíli, kdy je válečný zločinec při svém pokusu o útěk zastřelen. Rachel, David a Stephan jsou poté oslavováni jako hrdinové. Veřejnost však nezná celou pravdu. Ta se začíná ozývat o třicet let později, kdy vysloužilí agenti stále trpí pod tíhou dávného tajemství. Zavázali se nikdy neprozradit, co se tehdy v Berlíně odehrálo. Stále mají status národních ikon, Rachelina dcera dokonce o jejich misi napsala knihu. Jednoho dne přichází muž, který o sobě tvrdí, že on je tím, po kom kdysi pátrali. (TV Nova)

sadlokan

Starší agent ovládá výtečně bojové umění Krav-maga.Ovšem mladší agent toto umění rovněž umí skvěle.Pak zde máme agentku,jež se v Krav-maga doslova našla!!!Ale!Nakonec tu máme proslulého "chirurga z Birkenau"jež musí být židovského původu,protože jinak nelze vysvětlit jeho přímo neuvěřitelnou obeznámenost v proslulém bojovém umění Krav-maga!Shrnuto:je to slušná krávovina-mágovina. ()

Rockerman

Velmi zajímavý a dramatický film o tom, že ani agenti Mossadu nejsou neomylní, že jsou to taky jen lidé. Morálně nepřípustné, ale lidsky pochopitelné utajení nepovedeného únosu "chirurga z Birkenau". Tak to je tak ve zkratce o čem to je. Ve skutečnosti se toho tady děje mnohem více a ani ten trochu za vlasy přitažený závěr, nemůže změnit nic na konstatování, že jsem viděl hodně dobrý film, který si zaslouží hodnocení v té lepší polovině hodnotícího spektra. 80% ()

mala_kea

Snad kromě závěru, který je zbytečně uměle vygradovaný, to je v podstatě precizně udělané řemeslo, které je atmosferické, výtečně zahrané a fantasticky dramaturgicky zvládnuté. Kdo má rád špinavé Německo, téma z druhé světové války a legendami opředené německé řezníky, nebude litovat. Jesper Christensen je v roli hlavního záporáka skutečně démonický. Především pak dialogy s agenty Mossadu jsou nezapomenutelné. Madden byl vždycky vcelku měkota, ale tohle je film, za který si ho snad začnu vážit. Dá se vidět i vícekrát, což je na film s takovouto tématikou ryze raritní věc ()

BOURQUE

Veľmi dobre natočený príbeh z poloviny šesťdesiatich rokov, skoro brilantné zobrazenie prelievania medzi minulosťou a súčasnosťou, s dobrou dávkou drámy a thrilleru. Vďaka skvelým hereckým výkonom (H. Mirren, J. Chastain, J. Christensen) sa natočený príbeh je ešte viac vierohodnejším. Avšak záver by mohol byť trošinku lepšie natočený. Film takisto potvrdzuje dve veľké pravdy: 1. Na svete (hlavne dneska) neexistuje žiadne tajomstvo, ktoré by sa po určitej dobe nedostalo k verejnosti. 2. Každý človek si nakoniec dostane to, čo si zaslúži. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

MickeyStuma

Po delší době se objevil snímek o honbě nacistického zločince, který si spokojeně užívá radostného bezstarostného života. Tři agenti Mossadu pátrají po bývalém doktorovi s Osvětimi a mají úspěch. Jenomže nic není jednoduché, jak by se zdálo. Napínavé drama sází na budovaní atmosféry s občasnou akcí, a která funguje až neskutečně dobře. Příběh si drží tempo a diváka nenechá klidným. Jak už to ale v takových příbězích bývá, určité události, které by v realitě byli nadmíru složité, tu jsou dosti zjednodušeny, takže můžou vyvolat úsměv. Ale když se nad tím divák zamyslí, je to jedině dobře. Děj tak alespoň odsejpá a má očekávaný švih. O nečekané zvraty a napětí nouze není a tak lze snímek řadit mezi ty povedené. ()

merigieren

pozornost si udrží, ale jinak je to ptákovina. V přípravné fázi mosadu si ukážeme jak je doktor normální člověk, pak přijde nepovedená akce a věznění. Přitom se vězni nepochopitelně mění nálady, mezi prskáním jídla po klidné promluvy, cílem autora je ukázat ho jako zvíře v zoo. Další fáze zamlčování pravdy o smrti, a poslední fáze konečné zabití, které bylo spíš vtipný, jak se dva staříci válí po zemi :-) jako akční filmík ujde, jako sonda do reality spíš smutný, že se najdou lidé zasvěcující celý život vraždění. ()

anatheman

Velmi milé překvapení. Zaujala mě především výborná práce s retrospektivou a motivy. O filmu nelze příliš mluvit, aniž by zazněly spoilery. Dalo by se říci, že se tvůrcům podařilo dosáhnout efektu pomyslného tajemství, aniž by došlo k nedbalému vyzrazení na počátku filmu. Dali si záležet, a proto je možné se dočkat několika pozoruhodných zvratů. A to jak v ději v minulosti, tak i v současnosti. Film přináší i jistý morálně-etický přesah. Ten souvisí s oním tajemstvím a s tím, jak se s ním může naložit. Dále se nabízí otázka, zda je bezpečnější sdělit pravdu či milosrdnou lež. Zvláště když se vezme v potaz, jak tento akt může ovlivnit celý lidský život. Mimo jiné je možné pochválit celkem dobře napsané postavy. Zejména docela netradičního "nazi" záporáka, který do dění přináší určitý prvek šílenství. O hercích nemá cenu příliš mluvit. Mirren a Chastain provází filmem více než důstojně. Takže nakonec Dluh ohodnocuji silnými čtyřmi hvězdičkami. ()

Nail

V určitým momentem mi přišel Dluh jako průměrný tuctový film, ale kvůli pár světlým okamžikům a konci, které pro mě skončil nečekaně a překvapivě dám 4 hvězdy. Helen Mirren měla něco do sebe. ()

PEZ

Psychologicka spionazna drama, ktora je ako celok kvalitna, ale chyba jej nejaky ten maly kusok aby nadchla. Pritom psychologia postav je vykreslena dostatocne a aj zoznam hercov slusny. Ale je to presne ten pripad, kedy 3* su malo a 4 uz vela. Mne tam chybalo nieco, co by ma vacsim sposobom zasiahlo. Ani dana tema nie je pre mna az tak dolezita (v zmysle, ze sa mna osobne nedotyka a uz bola x-krat rozobrata - Spielbergov genialny Schindlerov zoznam ako priklad - inak je jasne, ze nacisticke zverstva su jednoducho strasne a ja ich neviem pochopit). Takze iba "v pohode". ()

Torgal

Dve dejové línie v dvoch rozdielnych časových dobách a jeden nacistický zločinec, ktorého treba predviesť spravodlivosti. V 60-tych rokoch to šľape ako má, socialistická atmosféra východného Berlína je dokonalá a psychologické pnutie medzi hlavnými postavami je vďaka solídnym hercom takmer hmatateľné. Bohužiaľ je tu ale aj druhá príbehová línia odohrávajúca sa o tridsať rokov neskôr, ktorá už ani zďaleka tak dobre nefunguje. Nefungujú emócie, vyvolanie pocitu nevyhnutnosti a zodpovednosti za chyby minulosti a záverečné zúčtovanie medzi dôchodcami je už takmer sebaparodické. Príbeh ako celok je ale podaný zručne, takže pozitívne dojmy nakoniec prevažujú. 7-/10 ()

mupimup

Dr. Bernhardt z východního Berlína je starostlivý postarší ženský lékař, do kterého by nikdo neřekl, že za války praktikoval v Birkenau svou vlastní verzi experimentální medicíny. A protože klingoni a Izrael nepraktikují politiku tlusté čáry za předchozími proviněními jako z dobrých důvodů naše rádoby postkomunistická garnitura, usiluje Mossad o to umožnit mu z vlastních prostředků velmi krátkou, ale o to intenzivnější, návštěvu Svaté země za doprovodu svých tří operativců. Silný příběh o svědomí, hrdosti, lásce, pravdě, strachu a dalších lidských pohnutkách z mnoha úhlů formujících a vytvářejících jednu situaci je vyprávěn retrospektivně s vlastní soudobou dějovou linkou. A je vyprávěn znamenitě. Celé drama od začátku funguje a spolu s výbornou hudbou působivě vtahuje do děje. V kvalitních hereckých výkonech všech představitelů bylo pak pro mě nečekaným bonusem zjištění, že Sam Worthington disponuje vedle přitahovače spodní čelisti i dalšími obličejovými svaly. Co jsem však skutečně ocenil bylo, že vedle zažitého koloritu dnešní mainstreemové filmové tvorby pan režisér Madden sympaticky věří divákově inteligenci a vyvaroval se polopatickému vedení za ručičku a obrazovému dovysvětlování jasných souvislostí. Výborný film. ()

Pekisan

2. svetova vojna, nacisti, zidia a zda, ze film sa ani nemoze dostat do modrych cisel. Nie som si isty ci prave v tomto pripade zasluzene. Hlavne v casti, kedy sa snazia nacka chytit a uniest do Izraelu. Som si myslel o Mossade viac. A nie ze posle na takuto akciu zensku z officu, ktoru pali frnda viac nez poslednu samicu v kralikarne. A potom este ten zaverecny suboj dochodcov v ustave niekde na konci sveta. Neuveritelnost ma nechava zmateneho, davam tomu tri a nechcem o tom uz nic pocut. ()

tranquill

Téma je zajímavé, asi bych se nedovedl ovládnout a tu bestii držet při životě... Ale pak vše přišlo vniveč a ta psychologie už mne tak nezaujala. ()

Gixian

Konec se fakt nepovedl, ale jinak krásná atmosféra, zápletka i obsazení. Dávám čtyři, už jen kvůli své slabosti pro historické/politické zápletky. ()

DAPDO

To co je natočený z roku 1965 v Berlíně je dobrý a koukatelný. To co je o 30 let později už tak ne. Hlavně závěr mi nedal smysl - Rachel skrývá tolik let pravdu, protože by tím zničila život své dceři a nakonec dá svolení novináři na Ukrajině k napsání pravdy ? To nejde dohromady. ()

liberator

Je to štvorka, ale z rangu tých slabších, takisto ako "The Debt" je len slabším odvarom izraelského filmu "Ha hov" z roku 2007 (v čase písania komentára paradoxne The Debt - červená - 74% ; Ha hov - modrá - 66%). Maddenov film je síce o niečo dlhší, ale postavy v ňom nedostávajú (resp. nedokážu využiť) poskytnutý priestor. Ponúkajú sa viaceré dôvody prečo tomu tak je: 1) Madden sa rozhodol (alebo niekto rozhodol zaňho?) pridať do pôvodného filmu viac testosterónu (v pôvodnom filme sa všetko točilo okolo postavy Rachel, ktorej z pozadia sekundoval "chirurg" Vogel), poprehadzovať osoby a obsadenie, prakticky prestavať celý príbeh od detailov až po zlomové okamihy ; 2) nešťastné bolo rozhodnutie neísť pôvodnou cestou paralelnej montáže. V novej verzii je - až na úvodný a záverečný flashback - celý dej z roku 1965 podaný v jednej lineárnej línii a podľa klasických hollywoodskych postupov rámcovaný dejom súčasným (rok 1997) ; 3) tretím dôležitým omylom je už tradičná úchylka amerických filmov a tvorcov (podľa kritérií divákov televíznych seriálov) vysvetliť a ukázať do detailov všetko, čo by mohol divák prípadne nepochopiť, a prakticky celý dej mu predtráviť. Už len keď k tomu pridám fakt, že pôvodná Rachel sa zmenila na "Rejčl" a David na "Dejvida", natíska sa mi otázka: Ako by asi vyzeral Spielbergov Mníchov, ak by ho nakrútili Izraelčania v izraelských reáliách a v hebrejčine? Taký film by som si veľmi rád pozrel už aj ako protest proti tomu, čo v poslednej dobe predvádza americká kinematografia. Už im nestačia nekonečné pokračovania - najnovšie sa nás snažia zasypať lavínou remakeov a "predkračovaní". Raz to už bude asi pravda, že všetko so všetkým súvisí - zatiaľ čo na trhoch zúri ekonomická kríza, v kultúre jej sekunduje kríza osobitosti a originálnosti, tvorivosti a dobrého vkusu. Aby som nebol stále negatívny, musím vyzdvihnúť aspoň atmosféru dokresľujúcu hudbu (zvukové plochy) Thomasa Newmana v prvej polovici filmu a zaujímavé riešenia zvuku a zvukového strihu (napr. scéna Vogelovho úteku zo zajatia). ()

Kingjiri

Thrillery odehrávající se v minulosti mě z drtivý většiny moc nebavěj a výjimkou neni ani The Debt. Dokud se děj odehrává v Německu, tak to má slušný tempo a dobře se na to kouká. Jakmilo to pak ke konci přeskočí do "současnosti", tempo se začíná vytrácet a následuje pro mě nepochopitelný morální dilema agentů (což bych přešel, kdyby na tom nestál skoro celej snímek). Myslim si, že by měli být agenti hodně psychicky odolný, takže by k týhle situaci vůbec nemělo dojít a naopak by neměli mít vůbec žádnej problém lhát, třeba při zajmutí a výslechu (podle mě teda velkej logickej kiks v příběhu). Po herecký stránce slušný - Jessica Chastain byla hodně sympatická a Jesper Christensen solidní záporák. Jenom ten Worthington mi přišel bez jakýhokoliv nadšení a pořádnýho výrazu. Řemeslně to bylo natočený pěkně. Je to ale celý takový nemastný, neslaný, bez většího napětí, prostě průměr. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Muž s obrovskou budoucností...

Muž s obrovskou budoucností...

18.11.2008