Dánská dívka

• Německo

Dánske dievča

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Belgie / USA / Dánsko / Německo, 2015, 119 min

Nebudu zase tolik přísný, ale faktem zůstává, že ze snímků, které dostávají oscarové nominace začíná páchnout pěkná zatuchlost. Většina z těchto filmů má několik styčných bodů: nadstandardní herecké výkony, nutnost transformace hlavní postavy, ne moc dráždivá hudba a dostatečně silné téma. Kód Enigmy mě nudil loni, letos mě pro změnu nudí Dánská dívka. Eddie Redmayne si zaslouží jednoznačně Oscara za nejlepší ženský herecký výkon. 55%(5.3.2016)

Redmaynea nemusím, ale opäť som mu to zožral ako pri Theory of Everything. Priamočiara dejová línia, ktorá sa skončí ako všetci už dopredu vedia. Veľké plus dávam za Aliciu Vikander na ktorú sa nie len dobre pozerá, ale veľmi presvedčivo svoje úlohy zahrá. Jasný kalkul, ktorý ma bavil. 70%(7.1.2016)

• Dudek

Tom Hooper se rozhodně umí obklopit profesionály ve svém oboru, což je znát zejména na zdařilé vizuální stránce. Ať jsou to interiérové či exteriérové scény, vždy je dokáže podat s citem pro detail a zejména neživé předměty vynikají a v záběrech na sebe strhávají více pozornosti než postavy. Asi by to nebyl problém, pokud by se Dánské dívce dařilo být dostatečně niterným dílem, ve kterém city znamenají více než činy. Tím ale v žádném případě není. Fascinující životní příběh Lili se zde smrskává do neustále se opakujících rozpačitých úsměvů a snahu o (vizuální) dosáhnutí ženské ladnosti. Samotné city či vnitřní rozpolcenost hrají druhé až třetí housle. Na vedlejší kolej byla bohužel přehozena i Gertruda, i když je třeba uznat, že její postava nepůsobí tak extrémně ploše jako Lili. Její vyrovnávání se s novou rolí v manželově životě je zajímavější (a rozhodně méně okoukané), než (ne)vývoj Lili. Je škoda, že Dánská dívka není mnohem sevřenější a nevystupuje ze škatulek, protože životní příběh těchto dvou žen si rozhodně zasluhuje mnohem zdařilejší adaptaci.(30.12.2015)

Přestože uvnitř mne jsou rozporuplné pocity...něco jako neotravuj a snaž se být tím, kým jsi...a vo tom to právě je. Jelikož se učím mít alespoň 10% Gerdiny tolerance, nelze než ocenit minimálně herecké výkony a soudobou výpravu.(23.2.2016)

Musím uznať, Eddie Redmayne to zahral majstrštichovo, pričom Alicia Vikander mu dôstojne sekundovala. Na Redmaynov osobitý, "zasnený" herecký prejav si už začínam zvykať. Samozrejme, nie vždy sa to hodí, ale v tomto prípade mu postava Einara Wegenera zapasovala ako riť na šerbeľ, podobne ako postava zloducha Balema Abrasaxa v snímku Jupiter na vzostupe alebo postava Stephena Hawkinga v Teórii všetkého. To je ale na filme zároveň i najpozitívnejšia vec, pretože dramatická stránka a celkové emotívne vyjadrenie neboli tak silné akoby som čakal. Psychologický rozmer nešťastnej hlavnej postavy tu bol načrtnutý iba veľmi povrchne, aj keď bola postava fantasticky zahraná. Odporúčam si všímať i jemné detaily a mimické vyjadrovania sa herca, to klobúk dole. Napríklad to ako sa cudne zatvári, keď mu doktor povie, že je možná operácia a v čom spočíva. To sú jemné herecké nuansy, ktoré tento film tlačia do nadpriemeru. Skutočnému rozletu však bráni priemerný scenár spolu s priemernou dramatizáciou a emotívnou stránkou. 75/100(23.2.2016)