Reklama

Reklama

Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (190)

majo25 

všechny recenze uživatele

Clint Eastwood a western - to proste ide k sebe. V tomto prípade takmer všetko ťahá Eastwood. Ale sčasti mu pomáha aj príjemná music a ponurejšia atmosféra, ktorú pri westernoch uprednostňujem. Zápletka je jednoduchá a príbeh jasne predvídateľný. Ale napriek hluchším miestam vie zaujať po celú dlžku stopáže filmu. Hodnotenie: 70% ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Starý dobrý Clint, kráľ vystrieľaných remingtonov, v role tajomného pomstiteľa, dnes už ale s názvom, ktorý by musel prejsť komisiou pre politicky korektnú cenzúru, lebo pripomína niekomu bledosť to už je skoro na paragraf. Pritom ale Clint možno aj inšpiroval Daniela Landu, len ten jeho jazdec nemá meč nad hlavou. ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

Naprostá Eastwoodova westernová klasika. Osamocený střelec (tentokrát i pastor) přijíždí na místo obyčejných zlatokopů, kteří jsou utlačování bohatým obchodníkem, který těží průmyslově (přičemž zcela ničí krajinu) a drobní zlatokopové mu zavazí v dalším posunu. Pastor se samozřejmě postaví na stranu dobra a když se ve vrcholné scéně setká se svou minulostí, je jasné, že to bude boj na život a na smrt. Film má „westernové“ tempo, občas si divák zdřímne, ale určitě film stojí za vidění. Hudba: Lennie Niehaus ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Cesty Páně jsou nevyzpytatelné, o směru Kazatelových střel však tohle nemůžeme říct.. Clintova resuscitace westernu v půlce osmdesátých let dopadla tak napůl. Pomoc komunitě prospektorů od tajemného cizince se drží zavedených pravidel, nevyhýbá se žánrové otřepanosti (když zástupci Stockburna v dusterech Cheyennovy bandy vyzívají střelbou k tanci), občas probleskne humorné odlehčení a vše finišuje očekávaným zúčtováním, u kterého Bledý jezdec ani nepotřebuje své tři apokalyptické kolegy. Kromě posledního bodu jsou všechno spíše slabiny, ovšem vyvažuje je skutečnost, že reverend Eastwood umí trestat hříšníky s nebývalou noblesou.. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Pokus C.Eastwooda udržet naživu westernový žánr v době, která přála úplně jinému typu kinematografie, je zajímavý kamerovou krajinomalbou a tradičním ponorem do šerosvitu. Jinak je tento film jen variací na Shanea, s tím, že malý chlapec byl nahrazen dospívající dívkou. Její scénu se zestárlým jezdcem z neznáma (snad dokonce ze záhrobí?), v níž jej žádá o to, aby ji naučil milovat, nelze nazvat jinak než směšnou. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (14)

  • Filmová kritička Pauline Kaelová o filmu tehdy napsala: “Eastwoodův western je umělecké dílo natočené očima malíře. Jsou tu odstíny špíny, hněď a černá místa a vnitřky domů jsou tak temné, že ani za denního světla si divák není jistý, kdo je zrovna na plátně.“ (ClintEastwood)
  • Děj filmu se odehrává v 19. století, ale Eastwood v něm prezentuje některé své názory na současný svět, především ochranu přírody a vykořisťování v kapitalistickém světě. Tato témata hrají ve filmu klíčovou roli. (ClintEastwood)
  • Než se v září 1984 rozběhla první klapka, ležel celý projekt několik let v šuplíku. (ClintEastwood)

Reklama

Reklama