Rok 1937. Japonsko zahájilo okupaci Číny. Mladý čínský bojovník Chen Zhen se předčasně vrací ze studií v Japonsku, aby vyšetřil a pomstil smrt svého mistra kung-fu, který byl zavražděn Japonci za nevyjasněných okolností. Situaci navíc komplikuje Chenův vztah k japonské dívce Mitsuko. Hongkongský film Gordona Chana vznikl v r.1994 jako remake snímku Fist of Fury z r. 1972. Legendárního Bruce Lee v titulní roli nahradil jeho neméně zdatný nástupce Jet Li. (Vojcl)

Rozjimatel

[1,5*]     "Boli sme obaja v posteli, ale nespali sme celú noc." "Ak ste nespali, tak čo ste potom robili?"     Dosť zbytočný remake, ktorý prevára už aj tak slabučký čajík (ten však mal aspoň ešte aké také čaro). Jet "Kamenný ksicht" Li ma nikdy príliš nebral a jeho hrdinovi sa navyše dá ťažko fandiť, keď pôsobí takmer celý film ako nejaký nezničiteľný terminátor (zabrať dostane až v poslednom súboji). Dej, postavy i dialógy sú prihlúple (ako taká ukážka horeuvedený citát), herci sú toporní (priam zúfalá je v tomto smere tá japonská frajerka), v tomto sa oproti originálu vôbec nič nezmenilo. K tomu je tu ešte vtieravá, presladená hudba, ktorá s k dianiu príliš nehodí. Dúfal som, že si vychutnám aspoň tie súboje (však o iné nejde, že?). Mňa ale nebaví choreografia s mottom "extra rýchlo, extra surovo", bez nejakej elegancie a bez humoru, takže som nebol uspokojený ani v tomto smere (až na nejaké záblesky pri súboji so starším majstrom japonského klanu). Pookrial som až pri záverečnom súboji so "žulovým" Japoncom, obzvlášť pri použití opasku proti meču. Možno by som aj bol v hodnotení trošku blahosklonnejší, keďže ide proste o hongkonské kung-fu béčko, lenže už som videl, že aj takýto žáner sa dá nakrútiť neporovnateľne kvalitnejšie (napr. Ip Man (2008) a jeho pokračovania). ()

Ratemus

Nejlepší film s Jetem Lim, skvostně zvládnutá choreografie soubojů, které berou dech, akce plno, trocha humoru. Výborně zvládnutá filmařina, možná ještě lepší než původní film s Brucem Leem. Jet Li je neskutečný borec, jeden z nejlepších herců svého druhu. Prostě naprostý masakr, není film, kde by byly lepší souboje, ani Raid ani Ong Bak, prostě není, tohle je neskutečný, kde jen berou tu fyzičku. ()

Naslund

Tohle je asi první kung-fu film, který se mi hodně líbil. Nejen, že souboje nejsou vůbec stereotypní, ale i příběh a dialogy jsou na slušné úrovni. Také mě potěšilo, s jakým nadhledem je brána japonská okupace, když ji nyní číňané berou tak vážně a opovržlivě. Prostě je to krásně podáno v duchu bojových umění a ani na chvíli to nenudí. ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný kung-fu film s Jet Lim, ktorý patrí medzi jeho lepšie filmy. Má výborný príbeh o činskom mladíkovi, majstrovi bojových umení, ktorý študuje v Japonsku, ale keď sa dozvie, že jeho majster bol behom posledného súboja s japonským bojovníkom zabitý, rozhodne sa vrátiť späť. Kvôli výnimočným schopnostiam svojho uznávaného majstra tomu nechce veriť a čoskoro skutočne zisťuje, že prehral kvôli otrave, preto sa rozhodne pomstiť. Síce počas japonskej okupácie je takmer všetko proti nemu, ale len tak sa nevzdá. Spracovanie je celkom slušné, ale k úplnému ideálu má stále pomerne ďaleko. Mám veľmi rád túto nacionalistickú tématiku, v ktorej hrdina čelí útlaku a hlavne pokiaľ sa jedná o japonskú okupáciu, ale tu po celý čas cítiť, že tvorcovia ani nemali väčšie ambície to využiť vo svoj prospech, aby mohol dej skutočne vtiahnuť a zaujať a aj potenciál ďalších zaujímavýchch prvkov, ako napríklad vzťah s japonkou alebo rivalita medzi dvomi najlepšími bojovníkmi v škole zostal prakticky nevyužitý a tak som to vnímal skôr len ako výplň medzi akčnými scénami. Aj takto sa na to dobre pozerá, až na pár trochu slabších častí ma to dostatočne bavilo, ale v tomto ohľade sa z toho dalo získať aj omnoho viac. Akcie je tu dosť a je výborná. Tu môžem s čistým svedomím povedať, že Jet Li je tu na úplnom maxime svojich schopností v rámci celej svojej tvorby. Súboje majú skvelú choreografiu, sú perfektne natočené, až na pár detailov, kedy si predsa len trochu pomohli aj lanami sú úplne realistické, odohrávajú sa v zaujímavých prostrediach a navyše pôsobia aj celkom drsne. Najviac sa mi páčia prvé dve akčné sekvencie, teda úvod triede, kde poteší aj plno polámaných končatín a hromadný súboj v japonskej škole bojových umení, ale prakticky všetka akcia je skvelá. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Jet Li je tu perfektný v akcii, ale veľmi ma bavil aj mimo nej, keďže z neho neustále cítiť rešpekt, hlavný záporák Billy Chow, Kurata Yasuaki ako japonský majster a ešte niekoľko zaujímavých vedľajších postáv. Čo sa týka réžie a technickej stránky, vizuálna stránka je v poriadku, akcia je zvládnutá perfektne a sadol mi aj výber lokácií, len to nemá ten správny náboj, aký by som od nacionalisticky ladeného filmu očakával. Takže po akčnej stránke sa jedná bezpochyby o jeden z najkvalitnejších bojových filmov vôbec a hlavne fanúšikovia Jet Liho by si ho nemali nechať ujsť, lebo v takejto forme sa už nikdy vidieť nedal, ale aj tak ma mrzí, že po tej dramatickej stránke to vôbec nefunguje, potom by som hodnotil ešte lepšie. 76% ()

Martrix

Jet Li ve vrcholné formě, navíc v choreografii Yuen Woo-Pinga? Je vcelku jedno jak moc nacionalisticky laděný tento příběh je, nebo jak moc klišoidní scénář má. Tady jde především o kung-fu. A toho je tady v nejlepší kvalitě dostatek na to, aby jste se nenudili. Pokud překousnete ty absurdní scény, kdy se pěstí drtí kamenné desky, přeráží se poctivé trámy, lámou stromy a přesto pak v soubojích kosti nekřupou, lebky nepraskají...tak si to užijete. ()