Barbar

V dobách, kdy křesťanská víra téměř nedosahovala k hranicím Skandinávie, byl po dlouhých letech žaláře osvobozen němý muž, divoký barbar. Neznal svůj původ, ani cíl. Říkali mu One-eye. Ocitl se na lodi uprostřed neprostupných mlh severního Atlantiku, která směřovala na západ, vstříc břehům neprobádané Ameriky, snad i bájné Valhally. Po vzoru starých pohanských bohů objevuje One-eye svou pravou podstatu. (oficiální text distributora)

touchmud

Film který tak trochu klame a buď ho budete mít rádi nebo váz za pět minut znudí a vy znechuceně vypnete. Ten kdo tento film shlédne v očekávání akční řežby bude zklamán. Po první půlhodině filmu jsem si říkal, proč to vlastně sleduji. Jenže směs nádherný záběrů kamery a celková mystická atmosféra mě přiměli dívat se až do konce a rozhodně jsem toho nelitoval. Nejsilnější filmový zážitek za poslední dobu. ()

Triple H

Nuž, pondelok večer a ja tam šupnem práve tento film. Refn mi uhranul Driveom a to bol dôvod prečo som išiel aj do Valhally Rising. 6 obskúrne pomenovaných kapitol, minimum dialógov, veľa hlasného šumu vetra a takmer žiaden dej. Do toho kopec vizuálnych symbolov a dosť zvláštnych pasáží. Prvé dve kapitoly ma svojou atmosférou ešte držali (obzvlášť naturalistický úvod), potom prišla ťažká (a nudná) bizarnosť v hmle na lodi a pokračovalo to ďalšou bizarnosťou v "novej zemi". Buď to malo celé ťažký význam, ktorý sa mne však napriek snahe nepodarilo vydolovať, alebo to Refn v honbe za umením trošku prepískol. Jednooký je Barbar, ale v jadre dobrý, križiaci sú na povrchu cnostní, ale vnútri zhnití. OK, ale v tejto forme?? No, neviem čo nám tým všetkým chcel básnik povedať. Mikkelsen je OK, atmoška miestami tiež, ale toto je už skutočne dosť mimo môj záber. Ak si v tom niekto niečo nájde, fajn, pre mňa je to značne pozérska záležitosť. Samozrejme, možno som len nekultúrny barbar čo nepozná umenie. A seriem na to, dám si tam radšej Rockyho. ;-) P. S.: Ak bolo úmyslom režiséra skúmať kam až môže pri skúšaní tolerancie publika zájsť, vyšlo mu to myslím krásne. Samozrejme to, že bizarnosť a doslova neprístupnosť celého filmu je koncept ma neprinúti dať vyššie hodnotenie. Rovnako by ma nezaujal kuchár, ktorý do torty nahádže okrem obvyklých prísad aj tatársku omáčku, uhorku a čalamádu čisto z dôvodu, aby zistil ako na to stravníci "zareagujú". Jednu vec však podobným filmom musím uznať - zapamätám si ich, čo však tiež neplatí paušálne. ()

eye candy

Refnova temná cesta do pekla je podstatně méně narativní, než asi hodně diváků dokáže snést (soudě podle hodnocení) a mnohem víc staví na silném vizuálu, atmosféře a znepokojivých pocitech dezorientace a strachu z nevyhnutelné konfrontace s ďáblem. Je fajn, že v závěrečné části "v pekle" Refn raději utlumuje akci na úkor psychického teroru a stupňující se hrůzy ze zla, které je sice přítomné, ale není do posledních záběrů vidět. Jestli má film nějakou hlubší myšlenku, těžko říct, možná má uživatel TheMaker pravdu, že se jedná o znázornění přirozeného vývoje a procesu očištění se od špíny a slepých vývojových uliček, ostatně v závěru je docela explicitně ukázáno, že jsme zřejmě svědky jakéhosi opakujícího se cyklu. A možná je to taky jedno, alespoň mně. Valhalla Rising se totiž hodně podobá snu a i když jsou sny skvělé, většinou nemají hlubší smysl a nemá cenu je rozpitvávat. ()

st.jim

Mads Mikkelsen opět skvělej, kamera byla úžasná. Co ale naplat, když celý příběh stál za zlámanou grešli a v globálu to byla celkem nuda. ()

DivX

Středověký kousek, který se odehrává v tichosti a zanechá ve Vás jakési tajemno. Mystický příběh, magická kamera a podmanivá hudba. I když to některé nenadchne (asi proto, že ve filmu je jen zhruba 240 vět) ve mně to vzbudilo velké emoce. Tady opravdu není potřeba slov. Aby jste se do této atmosféry dostali, musíte se zadívat hlouběji do příběhu. 70% ()

Mrkvič

Po tomhle zážitku mám obavu z filmu Drive, na který se celkem těším. Pan režisér má asi nějakou představu, ale ta představa je tak psychózní, že snad nemůže ani nikoho zajímat její význam. Ve filmu může být dohromady tak 5 minut dialogů a asi tak 10 minut děje. Což už možná dost přeháním. Jinak je to záplava krajin v mlze, vod v mlze a nebo lodi v mlze. Prostě je to o hovně. Koho zajímá těch pár brutálností ať si pustí všechnu akci ve dvouminutové verzi . ()

Belbo

Hra na středověkou existenční filozofii doplněnou o lehce mystiký přesah ve stylu Terence Mallicka, popřípadě Coppolovy Apokalypsy prostě nevyšel a největší podíl na tom všem mají totální samoúčelné naturalistické záběry s minimální psychologii a věrohodností postav. ()

Sfinkter

Barbar není filmem pro oddechový večer, svou syrovostí a bezskrupulózním vykreslením pohanských dob připomíná Černou smrt. Refn nicméně špatně nadávkoval tempo filmu a v určitých pasážích, i přes jejich snahu o poselství, se divák neubrání nudě. Mikkelsenovo herectví však dosahuje maxima, protože za celý snímek nepromluví jediné slovo a k výrazu mu Refn povolil pouze jedno oko. Navíc se dočkáte tradičně brutálních scén, jak jsme u Refna zvyklí, stejně tak atmosferické hudby a poetiky v podobě krvavých vizí hlavního hrdiny. ()

Raven0

Kontrast mezi krásnou přírodou a brutálním násilím znepokojuje smysly. Ve spojení s pomalým tempem vyprávění a dlouhými záběry tak vzniká podivná tíživá atmosféra. Samozřejmě, že pomalost snímku může nekoho nudit, avšak druhého tento nevšední artikl zaujme. Dost již bylo zběsilých střihů a cool nájezdů, Valhalla jde jinou cestou. Ani brutalita není samoúčelná, naopak, vytrhává diváka z oparu zvláštního, klaustrofobického zasnění. Podobně jako u Trierova Antikrista. Halt ti seveřané se nezapřou :-) ()

KitFisto odpad!

OMFG. Jinak to říct nejde. Tváří se to a dělá se to strašně chytré, ale je to strašná sračka. Film, kde za 1h 30min na sebe čumí lidi a pronesou cca 20 vět to je fakt něco. Větší nudu jsem fakt už dlouho neviděl. 1* za zajímavě zachycenou přírodu. ()

lennyd

Žije tak dlouho v zajetí, že už si ani sám nepamatuje, odkud přišel. A i kdyby si to pamatoval, tak by vám to neřekl - on totiž nemluví. Za něj mluví jeho zbraně (případně pěsti, pokud je neozbrojen). Případně klučina, který se o něj stará. Říkají mu One-eye. Když se mu ale povede se osvobodit ze zajetí, vezme zavděk křesťany, a společně s nimi se vydává přes moře hledat svoji Valhallu... Po geniální první polovině, když už jsem si chystal pomaličku plné hodnocení, se jakoby film zastavil. Autorům asi došly nápady, nicméně předepsaný časový fond nebyl ještě vyčerpán, takže bylo třeba film natáhnout (dlouhými záběry na zapadající, vycházející či jiné slunce), případně zamyšlený pohled charismatického Madse Mikkelsena (leč na co myslí už nikdo neprozradí). Škoda, film měl rozhodně našlápnuto víc.. ()

ivan bohatyr

První kapitola je dost dobrá, ale další čtyři sou už o ničem, mělo to sem tam takovy náběhy, že už sem čekal, že po té odmlce něco začne, ale nic. Ty pasáže, kdy se něco dělo, tak ty byly fakt hruby, jinak je to propleteny jakejsima pohledama na přírodu a jak furt chodijou a takovy věci, co udělaji ten film dvakrát tak dlouhej a o ničem, nebo pak 20s záběrama jako když se diváš na obraz - bez hnuti, nic se neděje; no a pak je to uplně bez zvuku, teď sem nevěděl, jestli to fakt má byt 5 minut absolutně bez zvuku, nebo je něco špatně u mě. Celkově v tom filmu nenamluvi prakticky nic a je to strašně roztáhany, plno záběrů o ničem. ()

asirtes

Zaujímavé, že práve tento Refn u mňa zafungoval, aj keď tempo opäť na hranici niekde medzi zívnutím flegmatika v polospánku a ťahaním obrovského šušňa prilepeného v mamutovom chobote archeologickým háčkom. Ono tá nepohyblivosť nejak v spojení so stredovekom asi funguje. Ešte by mal Refn podľa mňa natočiť paralympiádu slimákov / šnekov v reálnom čase. ()

noriaki

Těžký existenciální vikingský epos. Příběh nádherné přírody, drsného života a hlubokých myšlenek. Valhalla Rising je jeden z těch filmů kde je děj vedlejší, dialogy nepodstatné a vysvětlení v nedohlednu. To hlavní co si má divák odnést, je prožitek, cílem je duchovní cesta do vlastního já. Hledat logiku či pitvat scénář nemá smysl. Režisér vypráví pomocí metaforických obrazů, překrásných scenérií, mlčenlivých postav a krátkých výbuchů krvavého násilí. Film je ze své podstaty nehodnotitelný. Vizuálně, herecky, hudebně je to plný počet, zbytek závisí na tom jak dalece jste ochotni přistoupit na jeho hru. Výsledek může být odpad, ale i pět hvězdiček. Což považuji za velké plus, málokterý snímek je tak obtížně uchopitelný, jako tento. ()

RomanOO7

Je zaujímavé ako sa popri komerčnej produkcii dostáva do širokej distribúcii aj film s takouto formou a obsahom. Popravde pri premiére a prvom vzhliadnutí trailera sa mi do tohto filmu moc nechcelo a dal som ho ladom do zabudnutia ale až po čase, keď sa mi dostal do rúk film Drive a s nim aj meno režiséra Nicolas Winding Refn tak ma to vrátilo na späť k tomuto filmu. Musím priznať že netradičný spôsob filmovej prezentácie Nicolas Winding Refn mi je veľmi pochuti a stáva sa mojim top ten. Urobiť krátky opis tohto filmu asi nemá cenu vzhľadom k tomu že zanecháva dosť odlišné pocity v divákovi tak že ho budete doslova neznášať a film v polovičke vypnete alebo ho z veľkým záujmom dopozeráte čo bol aj môj prípad. Tak či onak som rád že sa aj takéto filmy točia a ako som už spomínal aj dostavajú do širšej distribúcii. ()

neoBlast

Uznávám, že jsem druhý Refnův film asi nepobral - tohle byl dost slušnej trip i za hranice tvrdého artu. Bez mučení přiznám, že je Valhalla Rising skvěle natočeným filmem, ale můžete klidně 20 i více minut prospat a "děj" se nehne a nehne. Snímek je takový účelově a záměrně, ale mě si tím nezískal. 50 % ()

Redi

Režijně a celkově po technické stránce společně s naturalistickou atmosférou (prostě ještě dánský Refn) se mi to moc líbilo, ale bohužel kromě pěkného koukání, bez zbytečných milionů efektů, mi to nic jiného nedalo. Co mi chtěl tímto básník říci, netuším. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn