Barbar

V dobách, kdy křesťanská víra téměř nedosahovala k hranicím Skandinávie, byl po dlouhých letech žaláře osvobozen němý muž, divoký barbar. Neznal svůj původ, ani cíl. Říkali mu One-eye. Ocitl se na lodi uprostřed neprostupných mlh severního Atlantiku, která směřovala na západ, vstříc břehům neprobádané Ameriky, snad i bájné Valhally. Po vzoru starých pohanských bohů objevuje One-eye svou pravou podstatu. (oficiální text distributora)

kojot.name

Je to vlastně úplně jednoduché: Pokud se chcete podívat na film, který má klasicky vystavěný příběh, srozumitelné postavy, s nimiž se dokážete ztotožnit a k jehož pochopení nepotřebujete dávku psychedelika, tak toto NENÍ druh filmu, který chcete vidět. Pokud ale máte náladu shlédnout mystický WTF snímek plný symbolů a opravdu krásných záběrů, jděte do toho. Takže z hlediska klasicky vyprávěných filmů je to odpad, z hlediska mystických WTF filmů je to za 4 hvězdičky z pěti (viděl jsem i lepší WTF filmy). ()

Luciaaas2

Pokus o umělecko - historický film a celkem se vydařil. Krásně nasnýmaný snímek, hudba krásně podkresluje příběh. A to, že to není žádná historická řezničina, to ani nevadí. Krásně se na to dívá, děj lehce plyne, dávám 4 ()

wojciech

Co do znázornění emocionality je to naprosto perfektní, nemám sebemenších váhrad a Refn se v tomhle ohledu pro mě stává jedním z nejzajímavějších režisérů své doby. Plus pokud člověk chce, může si tam v potenciálních symbolech hledat a najít i něco víc . P.S. Stížnostem na absenci děje absolutně nerozumím. ()

Paokara odpad!

Dáni by měli zůstat u pití a né vyrábět tyhle hovna...zdlouhavý nicneříkající záběry na oko a sekyrku a ještě k tomu s nepochopitelných důvodů rozdělených na části,s tím v dnešní době nemůžou vystačit!!!nejsu zastánce že má být vše jen hollywodské výroby,ale tady se ustřelilo a vrátili jsme se do 80 let! ()

siki37

vikingovia objavili severnú Ameriku skôr než Kolumbus. posolstvo ukryté v jedinej vete a 100minút zbytočnej nudy. ()

JimLogan

Na tenhle snímek jsem četl natolik rozdílné názory, že jsem se rozhodl přesvědčit o co se vlastně jedná a ouha. Myslí, že existovalo mnoho způsobů, jak tenhle film pojmout a Refn se (patrně věren svojí tradici) přiklonil k artovému podání (i přirovnání k Malickovi se mi zdá na místě). Na jednu stranu si říkám, že je to škoda, protože vizuální stránka mohla tvořit podklad klidně k hodně dobrému a přímočarému dobrodružnému snímku. Na druhou stranu je tu ale během víc jak půl druhé hodiny natěsnáno nepřeberně témat a obrazů k zamyšlení a je jen na divákovi, jak se rozhodne film sledovat. Mikkelsen (jeho postava díky vizím budoucnosti a jednomu oku jasně inspirovaná Odinem) je správně temný a děsivý. Spoustě lidí to pravděpodobně nesedne. Vlastně ani mě ne úplně sedl. Resp. při vzpomínce na cca desetiminutové delirium v "Pekle" ještě teď trpím. Nevadí, i tak je to přinejmenším zajímavý, byť velmi okrajový, film. Kvůli té rozporuplnosti dávám 50%. ()

zekon odpad!

Měl jsem za to, že testy co zplodí člověk pod vlivem dávky LSD dávno skončili. Ale tohle je důkaz že asi ne. Naprosto otřesný děs bez děje, spádu a patrně scénáře. Sice je tam pár dobrých soubojů, ale 1* za tohle vymazal úplně stupidní závěr. ()

Snakefinger odpad!

Jdi tam, nevím kam. Přines to, nevím co. Tohle je odpad odpadů a hlášky typu - Když nejsme ve Svaté zemi tak kde tedy jsme - patřily ještě k těm inteligentnějším. Co k tomu dodat. Prostě žumpa od začátku do konce. Furt se opakuje obraz hlavního protagonisty s jedním okem v levé nebo pravém rohu obrazovky. K uzoufání. ()

schindler

Kdo hledá něco náročnějšího a libuje v nekonečných statických záběrech, upřeně hledícímu jednookému Mads Mikelsenovi a nebo mu vůbec nevadí, že se během 5 minut promluví třeba jenom jediná věta mohl by být s tímto kouskem spokojen. Mě se to netýká, takže dávám jednu hvězdu za drsné a syrové zpracování středověku, či co je to za dobu. ()

Labacan

Tento, určite zaujímavý projekt z dánskej dielne nie je pre každého. Podľa zavádzajúceho traileru sa tešíte na krvavú severskú ságu, dostanete však niečo úplne iné. Napriek tomu ma však film oslovil a zanechal vo mne stopu. Nebyť predlhej scény na lodi, dám štyri hviezdy. ()

mine.slayer

Artový film který je založený především na perfektní kameře stínování a barvách. Dlouhé záběry jako by do nikam navozují atmosféru a náladu popisující prožitek skupinky božích bojovníků na cestě do Jeruzalema, na jejímž konci je jediným bohem nejsilnější z nich Jednooký válečník. Perfektní demonstrace toho že síla není v bohu ale v nás a že poslouchání falešných proroků nás nakonec zavede do samotného pekla, ze kterého nás ani ten nejsilnější nevyvede. ()

CradleSKS

Musim rict, ze se jedna o hodne zvlastni a zajimavy film, ktery jsem mel chvilemi chut vypnout, ale neco mi nedalo a porad tam bylo jiste napeti ho dokoukat..ve filmu nejsou slova, scenar s nejakym dejem, ale pout a hledani sama sebe v pojeti mystickeho One -eye, ztvarneneho Matsem Mikkelsenem. Vracim se myslenkami k filmu a rikam si co nam tim chtel autor rict, jaky je smysl toho filmu a uz tim je film vyjimecny..nevede divaka nejakym smerem, nedava mu rozkazy co a jak bude a co si ma myslet. Kazdy si mame a musime udelat obrazek sami a zamyslet se nad urcitymi vecmi, smyslu zivota, atd.. ()

Sedmilhář

Ty bláho, výborný film!!! Vůbec není snadné natočit něco nově a zajímavě...kdo má rád filmové řemeslo, podpořené důmyslnou kreativitou (ať už režiséra či kameramana či někoho dalšího, kdo spoluvytvářel tenhle film)...sice je to jakoby historické, spíš to na mě ale působí jako bezčasí, příběh člověka, lidí...s holkou na první rande asi ne, pro široké masy to taky není (viz 55%...), na NOVA Cinema by na to taky nikdo nekoukal...ale jako klubovka nebo do série na ČT2 parádní kousek! A abych nezapomněl - hudbu k tomu dělal asi génius... ()

UrsusDom

Nekompromisně pět hvězdiček! O co méně padlo slov, o to více zde připadlo prostoru pro fantazii. Že zůstalo tajemství minulosti Jeodnookého nevysvětleno? Podle mého je to zcela v pořádku. Myslím, že jsem shlédl sled dech beroucích obrazů, něco jako vzpomínku na peklo života. Zdánlivě nekonečné záběry na syrovou v mlhách zahalenou krajinu byly hypnotizující. Běhal z toho mráz po zádech a to je zatraceně dobře! ()

Iluze

Spíš než hodnotit, bych se chtěl zamyslet nad tím, co mi při sledování nejvíce vrtalo hlavou (komentář obsahuje spojlery!). Je One Eye Ódin? Ódin je jedním z nejkomplexnějších bohů severského pantheonu a One Eye na první pohled ztělesňuje pouze jeden Ódinův aspekt – nadpřirozeně mocného bojovníka. Ódin v ságách často cestuje a to i v Midgardu. Na těchto cestách na sebe bere rozmanité podoby a není nic zvláštního, když se vtělí do bojovníka a dá mu nadpřirozené schopnosti. Ódin je smrtí v bitvě, je bohem běsu a vražedného vzteku, kdežto One Eye je chladný, soustředěný a vzdálený. Přesto můžeme spekulovat, že běs plane v One Eyeově nitru chladným plamenem a venku zůstává jen ledová skořápka. Samotné chybějící oko je nejzjevnějším pojítkem mezi Ódinem a One Eyem. Ódin obětoval své oko, aby mohl lépe "vidět". One Eye také dokáže vidět věci, které zůstávají ostatním skryty. Ve filmu sledujeme, jak One Eye předvídá události příští. Dokáže také předvídat pohyby svých soupeřů. Vizí budoucnosti je ve filmu plno a jsou vždy zbarveny rudě. Důležitým motivem severské mytologie je voda. Například Ódin sám se napil z Mimerské studny, aby získal vědění (zde také obětoval zmíněné oko). One Eye několikrát vidí vizi sám sebe v odrazu vody. Nejprve mu tato vize pomůže uniknout ze zajetí a nakonec, poté co celá posádka pozře nějaký halucinogen, se ponoří do vody a spatří svou vlastní smrt. Během této drogové seance One Eye staví něco, co bychom mohli nazvat jako jeho vlastní hrob. Ve filmu je řečeno, že One Eye je z pekla. Umístění kouzelných říší „na druhou stranu moře“ (řeky, jezera, ...) je častým mytickým motivem. Například v irské a řecké mytologii se země mrtvých nachází právě za vodou. Ódin je ve vikinské víře hlavním pánem mrtvých, přestože mnoho dalších bohů také získává padlé do svých síní (Freya, Ran, Hel, atd.). Po rozšíření křesťanství v severských zemích byl Ódin považován za „temného pána“ a začal být ztotožňován se samotným ďáblem. Ódin je tudíž podle interpretace křesťanů z pekla. Vikinští křesťané, se kterými One Eye putuje, ho vidí totožně. Pokud zaměníme jméno hlavní postavy za Ódina, zjistíme, že Ódin vede celou posádku k sobě domů, tudíž do Valhally/pekla. To se nakonec i stane, neboť všichni členové výpravy (až na chlapce) zemřou v boji a jejich duše jdou tedy do Valhally. Závěrečnou kapitolu filmu interpretuji dvojím způsobem. Jednou z možností je, že se One Eye obětoval, aby zachránil život chlapci. Ovšem udělal to takovým způsobem, který by Ódina nepotěšil, neboť s sebou nevzal žádné nepřátele a vzdal se. Na druhou stranu Ódin také zemřel podřadným způsobem, když se nabodl na své vlastní kopí a oběsil se na stromu světa Yggdrasilu (i když to udělal proto, aby dosáhl osvícení a po devíti dnech se znovu vrátil mezi živé). Druhou interpretací by mohlo být, že Ódin opustil tělo svého hostitele, aby mohl odvést padlé bojovníky do Valhally a zanechal chlapce na zemi, aby se sám mohl stát bojovníkem. ()

Pythonator

Umění je kouzelné. I sračku lze kouzlem proměnit v umění pomocí několika vyzkoušených taktik. Připomíná mi to ty hnusné čmáranice visící v galeriích s cenovkama kolem 50 000Kč a víc, protože nějaký blb řekl, že těch pár čar je umění a jiný blb to po něm zopakoval až to pak už věděli úplně všichni, jak krásné umělecké dílo to je. Natočit umělecký film jako je Barbar je úplně jednoduché. Takže přikládám návod. Začneme rozpočtem. Nějakých 4 miliony liber by mohlo stačit. V prvé řadě si schováme 3 miliony do kapsy a napíšem to nějak rozumně do nákladů. Za zbylý milion natočíme úplnou kokotinu, ale musí to vypadat jako umělecký film. Scénář nepotřebujeme, protože to nebude mít v podstatě žádný příběh. Dáme tam něco trošku krvavých efektů, aby to bylo naturalisticky realistické. Nejdůležitější je, aby se tam skoro nemluvilo, to tomu dodá hloubku. Hlavní hrdina nesmí mluvit vůbec, stačí, když bude zadumaně hledět do blba, nejlépe však jen jedním okem. To druhé oko nepotřebuje, protože tím vidí do podsvětí či něčeho takového. To zdůrazníme několika trapnými záběry snových vizí. Aby nám to ti znalci umění sežrali, tak musíme každý záběr strašně natahovat a tempo filmu se musí táhnout jak sopel. Nejlépe když tam dáme co nejvíce statických záběrů, kde se nic neděje, aby to celé vypadalo jako slepenina několika fotografií. No a máme to. Jsme borci. Pak stačí už jen sbírat kladné ohlasy od pseudointelektuálních kritiků. Já dávám jednu hvězdičku, protože některé ty fotky byly vizuálně příjemné. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn