Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Česko Home (více)
Dokumentární / Drama / Rodinný
Francie, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, Televizní verze: 2x55 min)

bila.tecka

Bez znalosti tvorby Godfreyho Reggia a jeho trilogie "qatsi" bych nejspíš tohle dílko hodnotil mnohem výš. Home je ekologický manifest technicky skvěle zvládnutý (většina záběrů je chytlavě fotogenických, tj. nádherných), myšlenkově však kulhající. Nadbytečný komentář vypočítává alarmující čísla o devastujícím působení člověka na naši planetu (vůbec jej nezpochybňuji), pro filmové dílo ale chybí přesah nebo aspoń zapojení diváka do procesu. Suchá fakta jsou předčítána bez souvislostí, pokud ale film způsobí "hnutí svědomí", splnil účel. Zřejmě pro tohle byl natočen. ()

wasillisa

z ekofilmů jsem už vyrostla, zejména těch nudných. svěráka podkreslují nějaké pralesní ženské výkřiky - možná lepší vypnout zvuk. ()

dopita

Příliš jednostranný dokument napěchovaný krásnými záběry. Všichni víme, že si planetu ničíme a že se řítíme do pěknýho průseru, ale mě by zajímaly názory třeba ekologů nebo i ekonomů, politiků... To že lidstvo Zemi rabuje má svý důvody. Už vidím co by se stalo, kdyby se politici na celým světě shodli na tom, že se třeba na několik hodin denně vypne všem domácnostem elektrika (v zájmu úspor), nebo že nebudeme žrát ryby, když už jich v moři moc není a celej průmysl na rybolovu založenej pošleme do kopru (ať si rybáři chcípnou hlady), nebo že vykastrujem všechny afričany, aby se nemnožili jako kobylky, když tam nemaj co žrát, nebo co já vim...takhle blbejch nápadů by mě napadlo spoustu... Jak by to dopadlo? Lidi by se mohli posrat, jen aby se něco takovýho nestalo. Máme svůj pohodlnej život, zvykli jsme si na něj a nehodláme na tom nic měnit. My lidi jsme totiž hovada, myslíme nejdřív vždycky sami na sebe a na svoje pohodlí a běda, kdyby nám na něj někdo šáhnul. A z toho vyplývá co? Že jsme v prdeli. ()

Hanys_

Nakonec se z Home vyklubala jen další ekologická agitka, která sice oslňuje záběry naší planety, ale pouze tohle mi na 120 minutový dokument nestačí. A někdo to tu i napsal - vážně to vypadá jak pro předškolní děti (dojem navíc umocněný pomalým Svěrákovým hlasem). 5.5/10 ()

CarlosX

Dokument staví na tom, že svět se pekelně rychle mění, a s stává se z něho doslova časovaná bomba. Ale právě, že se svět tak rychle mění, je nesmyslné cokoliv předpovídat. Proto nesouhlasím s tvrzeními typu "do roku 2050 se stane na naší planetě to a ono". Jinak záběry nádherné...ale doporučuji originál. Svěrák mi tam přišel jako učitel na hodině přírodopisu ve 3. třídě základní školy. ()

Burdock

Krásný vizuál. Ale bohužel, člověka celou dobu otravuje bezduchý demagogický komentář, který chce, abyste se styděli za to, že jste člověkem. Na konci filmu už jen chyběla hláška: "A teď se odpráskněte." ()

caffelina

Pre mňa ,ako milovníčku dokumentov, prírody a zvierat bol Home na jednej strane pastva pre oči a pre dušu.Na druhej strane smútok, strach, zlosť, depresia z nedbanlivosti ,egoizmu a surovosti ľudí..Neviem nakoľko boli informácie v dokumente pravdivé, no určite na tom bolo pravdy natoľko aby sme sa aspoň zamysleli nad spôsobom života akým žijeme. Dychberúce ,úchvatné zábery, úžasná kamera a veľmi poučný komentár. Jednoznačne 5*. ()

DannyBoy80

Pěkné obrázky a poselství lidstvu. Něco na to mvšem pravdy bude, pohled je to ale značně zjednosušující a moc zvrchu. Jinak by to asi do jednoho filmu nevešlo. Neuvěřitelně mě sral dabing Svěráka. Mám pocit že například na Baraku nebo jiné dokumenty zabývající se jen jednou oblastí přírody to nemá. ()

unagi

Krásne zábery a nádherné myšlienky či fakty, ktoré nás majú upozorniť a napraviť! Bohužial pre tento hnusný plevel menom človek, nieje nič vzácne. Až na prachy a jeho vlastný biznis. Každý hrabe pre seba a je mu jedno čo si za to odtrpí príroda, ktorá nám ponúka všetko zadarmo. Je mu jedno, že jeho vnúčatá pokapú teplom, len aby on si mohol máčať svoju zasratú riť v bazéne niekde na ostrovoch a užívať si slniečka, užívať si prírody, našej zeme, časti kde to ešte zatial nepôsobí zničeno. Takéto svine ovládajú náš DOMOV a ničia nám to najvzácnejšie, čo tu zachvílku nebudeme mať, len budeme rozprávať o tom...aké to tu bolo krásne. Ja len dúfam, že ďalšia katastrofa nezastihne len svine Japonsko, ale ponorí pod more celú severnú ameriku či Izrael a vyplieni to tu na minimum....nech sa začne od znova a nech si začneme vážiť omnoho vzáčnejšie veci ako doteraz ! ! ! Prírodu a jej vzácne dary! ()

Neotom

Ekologická propaganda ve své nejprůzračnější podobě. Home je možné směle rozdělit do tří kapitol dle doprovodného komentáře. Pro tu první (které je věnována úvodní půlhodina) navrhuji podtitul „Země před člověkem". Zde bohužel nezazněla snad jediná informace, s kterou by průměrně inteligentní jedinec již nebyl obeznámen. Snímek je tedy v této fázi vhodný spíše pro žáky prvního stupně základní školy. Pak přišla hodina a čtvrt s pracovním názvem „Co všechno člověk zničil". Není ničím jiným než výtažkem z naléhavých ekologických studií plných spekulací, donekonečna omílaných floskulí (přírodní rovnováha) a predikcí, které byly tolikrát potvrzeny i vyvráceny. Vytváří tak pouze vlastní pojetí reality bez zmínky jakýchkoliv alternativních stanovisek. Poslední, pouze desetiminutový oddíl (jeden by si myslel, že to bude klíčová úloha dokumentu), by se mohl jmenovat „Řešení". Jeho hlavním úskalím (kromě absence délky a hloubky) je, že více než na „běžného" člověka apeluje na vlády jednotlivých zemí. Přeceňuje tak své síly a divák zůstává bezmocný. Nesmím samozřejmě opomenout ani vizuální stránku. Obrazy, které dokument nabízí jsou sice většinou krásné a fungují v symbióze s komentářem, mnohdy ovšem ukazují Zemi stejně tak povrchně, jako se komentář pokouší interpretovat její problémy. Trochu k smíchu, hodně k pláči. 25% ()

Yarushka

,, Faster and faster"...Pomalé přírodní záběry, které mají svůj význam a pečlivý výběr slov- v tom je to tak dobré. ()

Prochy38

Moc dobře natočený dokument. Záběry dech beroucí a možná ještě více ta realita... Z. Svěrák to komentuje fakt krásně. A z jeho hlasu je jasně slyšet, že ví, o čem mluví a hlavně, co si o tom myslí... Zajímavosti jsou dobré, je fajn vědět, že naše planeta není všem ukradená. I okolnosti tvorby dokumentu jsou příjemné. Asi by si to měl pustit každý člověk na zemi. Upřímně, Ti, kteří nemají možnost si jej pustit, to ani nepotřebují... Skvělá práce! ()

Sairina

Viděla jsem dvojdílnou verzi tohoto filmu, který na Vánoce vysílala čt2. Trochu se asi od původního filmu liší, především délkou a sestřihem jednotlivých záběrů. Poselství je asi podobné, přesto mě víc zaujalo přímé zkušenosti autora, než obecné ekologické povídání. Dokument je to opravud pěkný, každý záběr, ať je sebeděsivější, si prostě užíváte. Jenom některé otázky mě trošku namíchly. Přece jenom nemůžeme soudit lidi, co přímo kácejí lesy. Oni se snaží pouze uživit. Vinu za to nesou nadnárodní společnosti, což mi připadá, že autorovi málokdy docházelo. Ale s jedním s ním musím souhlasit, největší problémem budoucích generací bude nedostatek pitné vody. ()

Myshkin

Nehoráznost a vrchol sprostoty je, když si někteří zdejší (asi virtuální realitou zdegenerovaní, znudění nebo nevím...) uživatelé dovolí film označit za prvoplánovou agitku (!) a vyčítat mu mluvený komentář, na kterém přece celý ten dokument stojí! Nechci se tu dál do podobných individuí pouštět (to by nejspíš bylo jako házet na stěnu hrách), ale říct jsem to musel. Takže k filmu... Upřímně, kam se na tento dokument hrabou všechny jakkoli špičkové, velkorozpočtové filmy! Tak působivé záběry a takovou katarzi dokáže přinést málokterý z nich. Po filmařské stránce, ale samozřejmě nejen po ní, je toto Arthus-Bertrandovo dílo úžasným a vzácným skvostem mezi filmy. ()