Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Česko Home (více)
Dokumentární / Drama / Rodinný
Francie, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, Televizní verze: 2x55 min)

waits

Misty velmi pusobive, nadherne zabery jsou i v zaverecnych titulcich,s jemnym nadechem rozdeleni na ekologicky sporadane a mene sporadane staty. Na nekterych mistech jakoby snimek chtel byt ekologicky a navic socialni, coz vede k absurdnim zaverum. Vetsina zbozi se spotrebovava v jinych zemich nez se vyrobi, rika karave Sverakuv hlas, a Zeme je kvuli tomu drancovana. O par minut pozdeji se dozvidame, ze mame v ramci spravedlive souteze (!) preferovat bavlnu sbiranou rucne v rozvojove zemi pred strojove sbiranou a dotovanou v USA. Tak co ma odpovedny americky ekolog vlastne delat? Stejne tak je hezky zaverecny prehled obnovitelnych zdroju (sopecna elektrarna u Keflaviku, vodni elektrarny v Rakousku, dansky morsky had), ktere jsou vsak jasne limitovany vyberem mista. Po Berankovskem zpusobu ani zminka o jaderne energii, ktera se jako alternativa jasne nabizi, coz je u Francouzu trochu s podivem. Film opakuje i nektera oblibena hesla: pani v rade prede mnou pohnevane zamrucela po informaci, ze 80 procent zdroju uziva 20 procent lidstva, aniz by ji trklo, ze i ona patri mezi onu mensinu. Abych ale jenom nekritizoval: Nepochybuji, ze hlavnim ucelem filmu bylo prinutit divaky k zamysleni,a to, myslim, se povedlo. ()

neneka

Záběry úžasné a jen kvůli nim dávám ty 4 hvězdičky. Komentář se mi moc nelíbil, za něj bych víc než 3 nedala. Ale v konečném důsledku: je jen dobře, že se podobné věci točí a bylo by ještě lépe, aby je vidělo co nejvíc lidí... a nejlépe těch v nadnárodních společnostech. Jo, to by bylo fajn. Ale agitovat tu fakt nechci :-) ()

Chosé85

Nikdy není a nebude takových snímků dost, protože lidé jsou na planetě závislý a ne naopak. Svou činností způsobují přímé (i nepřímé) devastující následky, které ohrožují život na této planetě. A co člověk na to? Nic, devastuje dále.... Krásné záběry neposkvrněné krajiny (pouště, deštné lesy a ledovce) z ptačí perspektivy a jako protiklad toho pohled na megalomanské stavby, které zde reprezentují zejména mrakodrapy (ale taktéž úžasné pohledy). Jak říkám, na prvním místě je planeta, ne my (jak si to někteří jedinci egoisticky myslí). P.S. 20% nejbohatšího obyvatelstva využívá 80% nerostných surovin, ale co ten zbytek...? ()

zdenur

Povedený dokument, ale pochybuju že by byl schopný probudit v někom pud sebezáchovy aby s těmi problémy začal něco dělat. ()

masiko

Jako sled obrázků vynikající, to ale nedělá film filmem. Zbytek naprosto mrví otřesný komentář. Žánr dokumentární je zde podle mého soudu naprosto zcestný, protože je zde zachyceno jen minimum pravdivých a hlavně určitých údajů. A tahle prázdnota se snaží zahrát na city a přesvědčit o tom, aby se všichni chytli za ruce a bojovali za šťastnější zítřky? No nevim, aspoň pro mě je to totálně mimo mísu. ()

rotel

Obrazovo niečo úžasné a napriek tomu že nemám rád dokumenty som to vydržal až do konca a oslovilo ma aj to posolstvo. ()

majo_svk

Krásne, krásne a ešte raz krásne! To je Home. Niečo tak vizuálne nádherné, rozprávačsky pútavé, obsahovo bohaté a hudobne virtuózne som ešte nevidel. Úžasné divadlo slovami neopísateľné, avšak zážitkovo famózne. Kto neuvidí, bude ľutovať. Ja som bol nadšený. Naša planéte je prekrásna a preto si ju musíme vážiť. Musíme ťa chrániť, Teba – Zem, pretože si zázračná. Na pesimizmus už nie je čas! Treba konať! Najlepšie každý od seba. Nebuďme energeticky chamtiví, využime našu inteligenciu a nové technológie a spravme niečo pre našu modro-krásnu planétu. Ďakujem, že vznikajú takéto skvelé projekty. ()

M1k9

Čím více lidí po celém světě zhlédne tuto fantastickou a hlavně poučnou podívanou, tím lépe. Nepříjde vám všechno co my - ti malí mravenci - řešíme sebestředné? Vždyť my se točíme se Zemí a ne Země s námi. Stydím se za sebe a za 6.8 miliardy lidí, kteří nemyslí na budoucnost pro další generace. Ženeme se za pokrokem, abychom mohli uspokojovat naše rostoucí potřeby. Naše! Ne nikoho jiného! Snažíme se žít náš život kvalitněji. Náš! Ne nikoho jiného! To je ten problém. Proč se starat o něco co se nás přímo nedotýká? Až dojde ropa, potrava, voda, až se zatopí kontinent, až se budeme dusit znečištěným vzduchem... My! My už tu nebudeme. Nic se nikdy pořádně nezmění. Trend se nedokáže zvrátit. Další generace čeká jiný svět - svět po nás. (Doporučuji pustit si EN zvukovou stopu, CZ jsem zkusil na 10 sekund a stačilo mi.) 9.5/10 ()

Brylin

Jen houšť a větší kapky. Snad tento a podobné filmy budou otevírat stále více očí a lidstvo si pod sebou přestane podřezávat větev. Působivé záběry totiž mluví samy za sebe i bez doprovodného komentáře. Čtyři hvězdy. ()

Barbuchas

Film obsahuje moc pěkné a zajímavé myšlenky, ale chvílemi je to souhrn věcí, které se učí děti na základní škole... Ale je hrozně důležité, že někdo tyhle dokumenty dělá, snad to světu otevře oči. ()

majec4

Kritika ludstva v krasnych obrazoch. Cakal som ze pojde o klasicky dokument, ktory vysvetli par zakladnych javov na Zemi. Prekvapila ma hlavna tema celeho filmu. Clovek az nerozumie kam az siaha ludska arogancia. Je skoda, ze podobnych filmov nie je viac. Dokumenty ktore svoj pribeh hovoria cez uzasne scenerie na BlueRay velmi nemusim, ale tieto obrazy hovoria jasnou a spravnou recou. STOP konzumu. Je pekne, ze autori len nekritizuju, ale nakonci aj predostru moznosti napravy tohto dramatickeho stavu. Uz to je len na nas. Nemam tomu filmu co vytknut. 5* ()

jilda

Jeden z nejlepších dokumentů, co si můžete pustit, nádherné záběry umocněné výkladem plného selského rozumu. ()

Atheas

Mám za to že je to krásná ukázka toho jak se dá vyjádřit velmi duležité sdělení obrovskému množství lidí. Působivá nádhera,jenž jasně ukazuje problém,s ještě jasnějším řešením,které je ve všech připadech jasné a to řešení je pouze odpovědnost,ke které Yann Arthus-Bertrand tak jemně a rozumně nabádá. ()

Florfila

Pěkná obrazotvornost. Občas jsem se něco dozvěděla, jinak se jednalo o záležitosti, které jsou nám známé a smutně nevyhnutelné. Jediné, co mi hodně nesedělo, byl Svěrákům dabing. :o( Ale celkově mi z toho bylo ouzko. Člověka to nutí zamyslet se. Jak je možné, že příroda, tak harmonizující, příroda, která žije v křehké symbióze 14 bilionů let si najednou, před 200 000 lety nasadila do lůna takového tvora jako jsme my. Člověka, který je na vrcholu potravního řetězce, člověka, který nemá žádné přirozené nepřátele, snad jen sám sebe. Jak je možné, že se příroda nechala jedním jediným druhem takhle rozložit? Jsme snad přírodním omylem? Experimentem, nebo snad jen něčím, co se vymklo kontrole? Nebo jsme tou jedinou chybou, která matička Země má? ()

arcticsky

Pěkné obrázky ničené žvástavým slovním doprovodem omílající názory zhruba jedné polovičky velevážených ekoodborníků...samozřejmě té "správné" polovičky.... ()

xxxvodnikxxx

Každej člověk by se měl čas od času podívat na nějakej dokument o "matičce Zemi", a tenhle je zrovna super, je pojatej tak nějak jinak, ne, že jenom předkládá výčet problémů, který lidstvo způsobuje, ale jde do důsledků proč tomu tak je, a jak by jim dalo předcházet, případně je eliminovat. Po zkouknutí si člověk opět uvědomí, že všechno je o penězích, a ty "pravý hodnoty" už jsou kdesi.. ()

Gore

Pod tímto filmem jsou dva dokumenty: 1) Home, který měl kino premiéru 5.6.2009 a u nás je známý s dabingem Zdenka Svěráka 2) Home, histoire d'un Voyage, který měl TV premiéru 22.11.2009, u nás známý s dabingem Alfreda Strejčka. Zatímco první dokument má nudný a téměř iritující komentář Svěráka a má ač úchvatné záběry, ale poskládané dle témat, kdy však působí jakoby bez ladu a skladu, a je to taková eko-agitka, kterou bych hodnotil maximálně 4* a to za pouhé záběry. Druhý dokument je novým sestřihem z 500 hodin natočeného materiálu, kdy je poskládán jako cestopis po celé planetě, s úžasným komentářem Strejčka, kdy tento cestopis je jedním slovem fenomenální, doslova diváka strhne, dozví se i dost zajímavého a je mnohem lepší než původní Home. A stačí jiný střih a poskládání. Teď jak hodnotit zde, když v jednom jsou dva kvalitativně odlišné filmy. Budu hodnotit tu druhou verzi, protože ta si jednoduše, těch 5 hvězd zaslouží a rozhodně ji doporučuju více než tu s komentářem Svěráka, která leckoho může místami nudit. ()

Luqi

Dokument, ktorý postupne schádza zo svojho žánru a končí niekde pri ekologickej agitácii a moralizovaní............ ale budiž, cieľom tohto projektu bolo kopnúť divákov do zadku a pripomenúť im opäť raz to čo počúvame celé roky........... a myslím si, že sa to vďaka skvelému výberu nasnímaných miest (niekedy však gýčovito pojatých), sprevádzaných pôsobivou hudbou, aj podarilo............. Ja som ani netušil aké všelijaké miesta na Zemi sú a za to má tento projekt aj u mňa veľké plus. Druhé plus je i za pridanú štatistiku, i keď samozrejme často účelovú............Teda u mňa tak za 4,5.............BTW na youtube sa do dá pozrieť i v HD a s anglickými titulkami........... ()