Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Česko Home (více)
Dokumentární / Drama / Rodinný
Francie, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, Televizní verze: 2x55 min)

0L0V0

Bol som týmto dokumentom paralyzovaný. Snímok by mal byť premietaný v školách. Veľmi silný emocionálny zážitok si odnášam a skláňam sa pred režisérom Yann Arhus-Bertrandom. V polovici síce to stráca dych, ale i tak ma silný začiatok a koniec. Taktiež je to óda na radosť čo sa týka obrazu. 90% Viac takýchto filmov prosím! ()

Luxocculta

Mělo by být promítáno a rozebíráno povinně a opakovaně už na základních školách. Kromě smysluplného poselství má sílu také díky úžasným záběrům i hudebnímu doprovodu. ()

onlavu

Úchvatné, dechberoucí a nevšední záběry shora, zajímavá, byť zneklidňujicí fakta, tak trošku eko-agitka, ale proč ne?! Viděno po letech a opět stojí za to. ()

Hannibal1913

No vida, ekoterorismus v přijatelným hávu, Alfred umí noblesně předčítat, to se musí nechat... Vtipná byla hlavně poznámka na koncu o jaderné elektřině - celej život proti něčemu bojovat a nakonec si uvědomit, že to byla (asi) chyba? :-) ()

Hellknight12

Nedávno pozreté po rokoch. Skvelý dokument, ktorý je za mňa povinnosť vidieť. Pekne sa tu režisér vyhral. Je tu veľa zaujímavých informácií. Či už všeobecne známych alebo menej známych. Sú tu krásne zábery a fotografie. Skvelá hudba pekne prispôsobená podľa toho, o čom sa hovorí. Dokument má hneď niekoľko verzií. Prvá má 95 min, druhá špeciálna 118 min, režisérska 120 min a TV 2x55 min. Ja som videl špeciálnu. Podľa mňa v tomto dokumente netreba nič skrátiť ani vylepšiť. Za relatívne krátku stopáž je tu pekne zahrnutá historia, súčastnosť a aj obavy o budúcnosť ak sa nič nezmení. Celkové hodnotenie za mňa je 100% ()

Giacomo

Působivé záběry, mnohdy až hypnotická hudba, perfektně zvládnutý střih, dokument si výborně dokážu představit na blu-ray. Teď, ale trochu jinak k samotné filozofii dokumentu. Zde si dovolím podotknout, že za valnou většinou globálního oteplení a následných důsledků nestojí jen člověk, ale především pravidelný cyklus oteplování planety, který bohužel nezvrátíme ani nezmírníme. Pouze se na něj můžeme připravit! Člověk by si měl rovněž uvědomit, že dynamická industrializace, vyšší nároky na technologie a komfort mají za následek nebývalý rozvoj vědy a obecného úsilí. Tyto aspekty paradoxně mohou být záchrannými pilíři pro osud přelidňujícího se lidstva a koneckonců naší planety. Dokument mě tedy neoslnil svou náplní ani výborně zvládnutou statistikou, ale jedině svou kamerou. 60 % ()

mnau

Tento film mě konečně donutil k tomu napsat recenzi na film a vyjádřit tak svůj názor. Film ukazuje zajímavý pohled na to, jak lidé za kratkou dobu své existence způsobili zemi více škody než cokoliv co ji kdy potkalo. Tento film bych s klidným srdcem pouštěla hlavně lidem, kteři nechapou oč přichazíme (netřídí odpady, odvažejí je do lesů, kácejí deštné pralesy...). ()

wito

dychberúci snímok, ktorého umelecký prejav je efektným nástrojom k poukázaniu na svet, v ktorom žijeme. vyvážený obsah a skvelý prejav Glen Close pridávajú k hlbšiemu nádychu do atmosféry domova, ktorý je naším jediným skutočným pokladom a zmyslom existencie vôbec... ()

TedTonks

I když při českém dabingu Svěrákem mi to přišlo, jako by to ztrácelo na vážnosti. Zvláště kdy ho znám hlavně z Cimrmana. ()

Martini98

Přenádherný dokumentární požitek, který poukazuje na dnešní počínání lidstva a jeho možné následky, které můžou být opravdu likvidační! ()

Rodin

Strašně dlouhá a příšerně pateticky ukecaná záležitost. Krásné záběry. To je ovšem asi tak to jediné, co stojí za to. ()

movemat

Vážne si neviem pomôcť ale mňa to od začiatku totálne nudilo. Jednu hviezdu dávam za pekné zábery a jednu za snahu režiséra, ktorý tomuto seriálu zasvätil dlhé roky. ()

Hwoarang1

Poměrně zdlouhavý úvod, o to lepší druhá půlka. Jinak jeden z mála dokumentů, který jen nekritizuje, ale zároveň vysvětluje a dává naději. (To zní hrozně, fakt jsem to napsal?) ()

Expertt

Už asi třetí den přemýšlím jak tento komentář vubec pojmout. Je úžasný, že se na tomto projektu podílelo celá řada rukou..od financování a pořizování těchto snímků ze všech koutů světa..a nechtít za to takřka nic, jen šířit dál. Škodlivé faktory (látky,..), které se vyprodukovali během natáčení, aby vubec film mohl vzniknout byly dokonce vykompenzovány..všechna čest. Princip, když si něco vezmu musim něco vrátit. K obsahu, koncept byl mimořádně dobře pojat..opravdu jsem byl nadmíru spokojenej, hlas průvodce Zdeňka Svěráka dal dokumentu opět novou tvář. Jsou to drobnosti, které když se spojí tak dělaj tento film tím čím je. Tvůrci filmu nikoho netlačí, jen ukazují příčiny, následky a vize. Je na každym jak si to přebere, a jestli se předpovědi naplní se určitě také dozvíme. Při hlubšim zamyšlení zjistíte, že tato situace je stejně neřešitelná. Když si na něco zvyknete, těžko to budete chtít měnit k horšímu. Když něco dojde a objeví se jiný druh energie, stejně to bude mít na něco vliv. Dokud z těchto médií budou téct peníze, tak se rozhodně nic měnit nebude, takže dnešní koncpet bude zachován až do samého vyčerpání (nepřístupnosti). Změna dnes by byla dobrá pro zemi, ale už né pro ekonomiku, a když to nebude dobré pro ekonomiku, tak se vyspělé státy zhroutí (což je skoro i teď bez těchto zásahů). Řešení, ale nemůžem ovlivnit "my"...to že pudem k volbám nezajistí, že za 10 let budem vytvářet rovnováhu s přírodou. Lidí je zkrátka moc..takto rychle jsme se rozmnožili díky technologiím, které jsou prostě "nepřirozené", jestli je chceme používat, musíme dát taky nějakou obět, např.: omezit růst populace, protože eliminovat se v dobrém slova smyslu nedá. Však díky tomu, že je na světě tolik lidí, proto musíme dělat všechno ve velkém, chovat a vykrmovat zvěř potravou, aby rychleji rostla, na rostliny používat pesticidy atd., ale i to si bere svou daň, počátek této "zrychlené"produkce se také podepisuje na nás, na lidech. Výskyt novotvarů (tumor; rakovina) se několikaznásobila. Od roku 1998 do 2008 se nárůst výskytu některých typů rakoviny zvýšil o více než 50%. Všechny tyto aspekty ale známe, stejně takto "pěstované" maso, ovoce, zeleninu..(jídlo) kupujeme, protože velko-rychlo výroba je levnější než klasická. Dokonce to jíme i když to v omezeném množství a "chemickém jazyku" máme napsané přímo na obalu potravin. (Éčka, konzervanty,..) /////// Všimnul jsem si pár drobností, které měli být ve filmu trochu vysvětleny: V Las Vegas průměrný obyvatel spotřebuje 800-1000 litrů vody. Průměrný čech (2009) asi 138 litrů vody. Do této hodnoty by měla být započítán veškerý výdej a podíl z dílčích produktů (na výrobu výrobků). // U deštných pralesů chyběla jedna důležitá informace, místo které se vytěží pro dřevo a půdu je využito jako pole, ale užitek je z něj jen několik let, pak se stává neúrodnou. Než se lesy stanou pralesem trvá tisíc (možná i více) let. Prales je unikátní v mnoha ohledech. // Větrná energie je alternativou, ale né řešením. Na výrobu se spotřebuju tolik energie, že rentabilita je za mnoho let (bez servisu atd). Listy vrtule větrné elektrárny zachytávají sice větrnou energii, ale také ve většině případů mění sílu a směr větru, to znamená že narušuje přirozené proudění, která má také vliv opět na přírodu. // Ano 20% obyvatel využívá bohatství 80% země, a také 20% obyvatel žije ve vyspělých státech. Bohatý sever, chudý jih. Sever - 40% rozlohy, 20% lidstva a 60% HDP. Jih - 60% rozlohy, 80% lidstva, 40% HDP () (méně) (více)

Muhehee

Pak, že to nejde, aneb jak lidem ukázat pomocí krásných záběrů, že jde ten náš svět pěkně do hajzlu. Bravo! ()

Honziss

Dokonalost. Nejen celovečerní film Domov, ale i zbytek z rukou Yanna Arthus-Bertranda. Prostřednictvím jeho dokumentů prosí o pomoc sama Země. ()

_aandyy_

ÚCHVATNÉ. Oceňuji obrazovou stránku, stejně tak jako důležité poselství, které se autor snažil sdělit! Kéž by si to tak každý vzal k srdci... ()

speedy7929

jedným slovom : Krása! Dokumentárny film plný farieb, zaujímavostí a plný krásnych obrazov prírody. Naša matička Zem je krásna, len škoda, že si to ako ľudia neuvedomujeme a ničíme ju každým dňom viac a viac. ()