Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Česko Home (více)
Dokumentární / Drama / Rodinný
Francie, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, Televizní verze: 2x55 min)

chaotic

Prvoplánová zábavně se tvářící ekoagitka, po jejímž shlédnutí mi vyjela na mysl scéna ze zasedání OSN představitelů jednotlivých zemí, kdy stojí v řadě za sebou a postupně od pořadatele tahají sirky o to, čí národ bude vyhlazen. Bomba, smetem lidstvo a planetě bude fajn. Jsem zvyklý na hodně, ale aby ze mě dělali v neamerickém dokumentu idiota, to mi příjde až příliš. "Všichni umřem a planetu jsme zabili" vykládá 85% dokumentu, abychom se v závěru dozvěděli o bezvýznamných ekočinech nejmenších státečků na světě a že teda nakonec není ještě pozdě. Jako sorry, ale když něco tvrdím, tak si za tím stojím a ne, že celou dobu stavím ohromnou ohradu komplotu a na posledních pět minut ji strhnu a vše převrátím vzhůru nohama. Informační hodnota daného dokumentu je při nejlepším sporná, dovedu si představit, že nějakého "texaského cowboye" přesvědčí o nevyhazování plastu do společného pytlíku ale k přetřídění, ale v tomto případě nahrazuje absolutní neznalost dogmatem. Ne díky idiota ze sebe dělat nenechám. A co mi zbyde z onoho pompézně se tvářícího dokumentu? Jen hláška "faster and faster" a ujištění že HD ze vzduchu je opravdu nádherné. ()

Helmut02

Tak hezky popořadě. Po obrazové stránce nelze nic vytknout. Jednotlivé obrazy, z kterých se film skládá jsou překrásné. To ostatně byla i výstava fotografií na pražské Kampě. Stejně dobrý je zvolený komentář. Z. Svěrák byl bezpochyby vynikající volbou. Dosud tedy bez výhrad. O to horší je to ale v části obsahové. V první půli je obsah komentáře velmi dobrý, zajímavý, dost pravdivý a znepokojující. Nedostatek pitné vody či nadměrné rybaření je skutečně obrovským problémem. Stejně tak děsivé jsou i např. záběry na erozí postižený Madagaskar. Kdyby zůstalo jen u toho, byl bych spokojen. Jenže pak přišla část věnující se globálnímu oteplování. A na tuto problematiku mám zkrátka trošku jiný náhled. Navíc mi vadí nepodložené spukulace o tom, co bude v roce 2025/2050/2100 atp. Nesouhlasím s příliš pesimistickým vyzněním snímku a z tohoto hlediska ho považuji jen za další prostředek k zvyšování globální hysterie. ()

Meiers

Jeden by až brečel když "Home" skončí. Konec filmu dáva sice jakous takous vizi kudy jít, ale řešení to není, protože hlavním problémem je to, že jsme planetu přelidnili a to je věc, která jde jaksi těžko změnit. Ono to totiž postupuje geometrickou řadou(víc lidí plodí víc lidí), s takovým tempem nárůstu populace, nám nepomůže i kdyby celá planeta byla jedno velký pole. Řešení je v nedohlednu. Zákonitě musí přijít série přírodních katastrof zapříčiněná změnami klimatu, celosvětová vlna hladomoru pod taktovkou urbanizace a vyčerpání zdrojů, nebo pandemie v režiji nárůstu populace. Už se těším, osobně bych dal přednost té pandemii která by vyhladila třeba 3/4 lidstva, chcípat hlady se mi nechce, už proto že by to přežily ty kurvy co jsou u kormidla a vychcípali bysme my ostatní, v tomto ohledu je pandemie přirozeným výběrem a vyčísne chcípáky a oddálí reformy důchodových systémů. Takže otázka je jenom co a kdy? Že by 2012? Jenom aby už nebylo pozdě. P.S. Jinak teda fakt krutý záběry země a přírodních scenérií podbarvené skvělou hudbou. ()

Kaucuk

Posledních 30 minut je opravdu lahůdkových. A to co tento dokument staví do lepší poloviny dokumentů jsou 2 věci, skvělá hudba a ještě lepší, co lepší ale nádherný letecký záběry (jak už tu většina pronesla). Jinak komentář je o věcech všeobecně známejch, probíranejch ale moc neplněnejch. ()

NiaWolf

Dokumenty o přírodě mám ráda, ale tenhle dokument byl jedno velké zklamání. Dabing Z. Svěráká se k filmu moc nehodil, vypadalo to spíš jako když vypraví pohádku než varování. Záběry byly utahané a nezajímavé. Dokument vesměs nepřináší nic nového, co by trochu vzdělaný člověk neznal. (např. Člověk všechno během krátké chvíle podělal, naší zkázou je sklenkový efekt, znečiš´tování a plýtvání) Čekala jsem zajímavější zpracování. ()

Tomo

Nádherné záběry. Velké poselství. Svěrákům dabing kvůli jeho barvě hlasu asi není z nejlepších, spíše od snímku odpoutává pozornost, a i když jsou záběry dechberoucí, nebylo zřejmě úmyslem tvůrců, aby to byly vzpomínky právě na tyto obrazy, co v nás přetrvá. Šlo jim o to předat zprávu, upozornit, varovat ...to se jim podařilo a proto dávám pět hvězdiček. Pokud u Vás tenhle snímek nevyvolá alespoň trochu smutek nebo stud za celé lidstvo, tak už asi nic.. ()

sumperacek

Všechno je propojeno, hlásí Svěrák. Skoro jako na Pandoře. Vyprávění o historii a cestě naší planety. Místy poměrně zjednodušný pohled, který pochopí snad i děti, dopněný úchvatnými přelety nad atraktivními lokacemi na zemi. ()

Filmárik

Nepatrím medzi veľkých vyznávačov dokumentov ale toto ma dostalo. Prírodopisákov o zemeguli boli natočené stovky ale ani jeden nezobrazil to čo Home. Snímanie scenérií z obrovskej výšky pomalými jednorázovými zábermi je hypnotizujúce a to čo tu uvidíme by sa dalo primitívne nazvať ako Best of Earth. Kritický komentár pôsobí alarmujúco a donútil by k zamysleniu snáď aj toho najväčšieho bohéma. Na druhej strane vyslovene neodsudzuje ľudstvo a vyzdvihuje aj pozitívne zmýšlanie a snahu niektorých ľudí / organizácií pre svetlejšie zajtrajšky. Bez debaty plný počet. ()

KOOHA

Nádherné záběry. Vůbec nechápu kolik času muselo zabrat tyhle všechny místa na zemi vybrat, jsou fakt pecka. Hudba mohla hrát vetší roli, mělo by to větší efekt. Komentář asi měl číst někdo jinej, Svěrák je takovej gumák prknej, kterej to jak to čte, vždyt ho znáte... ()

Miany

Obdivuji, děkuji. Obdivuji záběry, upřímný a citlivý komentář. Krása by se místy dala krájet jako dezert, který si ponecháváme na jiné zítřky. Komentář je natolik trefný, že kdyby byly impulzy z něj možné vkládat do lidské mysli, tak by nad některými skutečnostmi sobečtí, egoističtí a materialističtí lidé začali konečně přemýšlet. Děkuji za zprostředkování krás světa, které zřejmě na živo všechny v tomto životě neuvidím. Prosím více těchto děl. Prosím ať obdobná díla nahradí přihlouplé, umělé a mozek vymývající billboardy a reklamy. Hned by to tady vypadalo jinak... ()

CarlCarlson

Chcete-li se o zemích světa něco dozvědět, ideální volba. K tomu dostanete překrásné záběry a občas až přehnaně ekologický komentář. ()

redwik

Krásne obrázky sme mali už v Earth, no Home prinieslo niečo viac. Nejedná sa o klasický dokument o zvieratách, ale ukazuje nám Zem z pohľadu vtáčej perspektívy s komentárom a ľudských neduhoch. Vytkol by som možno dĺžku (pozeral som SE), pretože je ťažké sa na dokument sústrediť dve hodiny. A ešte by sa mi to možno páčilo o trošku viac s komentárom Davida Attenborougha. Ale aj takto to bolo veľmi pôsobivé a poučné. ()

gazogazo

Stačí to brát trochu lyricky a je to jízda. Fakovat ekologii jen for the sake of it je ubohost buzeranti. I když musím uznat že on vlastně nedělá nic jinuho, než že lítá po světě a fakuje . ()

Dogfish

Je to fakt k zamyšlení, jak ta planeta naší vinou jde do kopru. Člověk by snad blil jak z toho balónu, tak i u televize, co jsme MY lidé všechno dokázali zničit. A teprve teď, co je ten dokument už 10 let starý... ()

teddinka1

Nádherné záběry, jak ty odstrašující, tak ty, co nám mají říci, že si máme svého domova - své Země - vážit. Bohužel, kontrastní obrázky doprovázené velkoduchou hudbou na mě udělaly větší dojem, než to, co paní vypravěčka povídá... Sice je to srdceryvné a varující, ale slyšela jsemjiž podobné fráze, řeči, varování tolikrát, že sem ten text chvílemi ani nevnímala. ()

Gardenboy

Zábery krásne, ale pravdepodobne to, v čom mala byť sila, zlyháva najviac - a to je komentár. Ten mal odlýšiť podobné Rabaka a Koyanisqatsi a zvýšiť výpovednú hodnotu, ale stal sa opak. Bol rušivým a dokument by bol oveľa hodnotnejším bez neho. Takto si nešlo vychutnať všetky tie krásne zábery. Takže výsledok je ten, že to výrazne zaostalo za očakávaniami. ()