Syrové drama o mladém páru, který se snaží uniknout svému osudu na střeše vlaku z Mexika do vysněných Spojených států. Willy „Casper“ žije v mexické Tapachule a patří mezi členy zločineckého gangu Mara Salvatrucha. Pravidla gangu jsou pro něj vším, brutální násilí a smrt vnímá jako přirozenou součást svého života. Jeho celý dosavadní život se ovšem změní ve chvíli, kdy vyjde najevo jeho utajovaný vztah s dívkou Marthou Marlene. Ta během potyčky s jedním z členů gangu tragicky umírá a Casper se rozhodne její smrt pomstít a tím se postavit svému gangu. Jedinou šancí na přežití se pro něj stává střecha vlaku mířícího do Spojených států. Tam se setkává s běženci z dalších zemí Střední Ameriky, mezi nimi je i mladá honduraská dívka Sayra. Jejich rozdílné životní osudy se tím protínají a společně míří vstříc nejisté budoucnosti... Filmový debut amerického režiséra Caryho Fukunagy je spletitým příběhem o vyděděncích, kteří touží po naději na únik z bezútěšného prostředí Střední Ameriky. Snímek vyniká realistickým a věrným zachycením prostředí pouličních gangů a života běženců. Při svém uvedení v roce 2009 na filmovém festivalu v Sundance získal snímek ocenění za nejlepší režii a kameru. (Česká televize)

Oewi

Dobře zpracovaný film o životě a problémech jednoho mexického gangu s prolínajícím se příběhem lidí, doufajících, že najdou své štěstí emigrací do USA. Řemeslně je film dle mého soudu zpracován velmi kvalitně a povšimnutí si zaslouží i hlavní hrdina, pro nějž je tato role zatím prakticky jedinou filmovou zkušeností. Až trochu pateticky na mě však působilo to, jak se v takové situaci zachovala Sayra... to bylo trochu až moc "filmové"... ()

kolodej1

příběh z hodně drsného prostředí, pro středoevropana něco zcela nepředstavitelného. Skvělá vizuální stránka filmu, pohled jakoby mimoděk na Tegucigalpu byl až omračující. Po téhle stránce skvělé, i poměry uvnitř gangu vypadaly celkem uvěřitelně. Jen mi trochu chyběl lépe propracovaný příběh. Celkový dojem z filmu taky lehce pokazil zbytečně symbolický závěr na úkor věrohodnosti. NIcméně i tak rozhodně silný zážitek ()

unclejack

Ono je veľmi jednoduché nájsť pre podobný film množstvo predpojatých názorov a odhadnúť, čo sa bude režisér snažiť vypichnúť. Extrémne subjektívny drsný štýl nahradila však Fukunagova odtažitosť, ktorá síce na začiatku pôsobila čudne, pre rozuzlenie príbehu sa však napokon ukázala kľúčová. Sin Nombre - to sú dva svety. Drsný svet gangov, v ktorom prežívajú charaktery ako Sol, Casper alebo Smiley je znázornený priam geniálne - so spomínaným odstupom a predsa zdôrazňujúc krutosť tohto samozvaného sveta v svete. Ulice plné špinavcov s búchačkami a mačetami sa opúšťajú len ťažko a svet utečencov z Hondurasu tak nie je na začiatku príliš príťažlivý. Akonáhle sa však obe dejové línie prepoja - prepojením je železnica, ktorá križuje celý film - tak film už nemá chybu. Je humánny a predsa dostatočne citlivý k citovým pochodom svojich postáv - tak vyniknú herecké výkony ústrednej dvojice, rovnako ako výkon nádejného predstaviteľa Smileyho. Nehovorím, že film nemá huché miesta - hoci vynaliezavá réžia a nadpriemerný scenár ich veľa nepripúšťajú - tie sa však podarilo prekryť skvelou hudobnou zložkou, ktorá ešte podtrhla záver filmu - kto videl, chápe. Veľmi príjemný zážitok a zrejme jedna z najlepších road-movie aké som videl. ()

tomino28

Neslaný nemastný počin, který by měl donutit k zamyšlení o osudech lidí, kteří se narodili ve špatných podmínkách ve špatné zemi. Naneštěstí pro režiséra je toto téma zpracováváno poměrně často a mnohdy i lépe. Výsledek je rozpačitý a po nějaké době si zřejmě nebudete vybavovat, co že jste to viděli. Naopak plusové body sbírá snímek za vizuální stránku a záběry na mexickou krajinu ze střechy nákladního vlaku. ()

Jaryktichy

Neskutečně mě tento film odrovnal a vyrazil dech. Upřímně jsem tak dobrý film nečekal. Nic tak depresivního a citlivého jsem už dlouho neviděl. Bohužel se takové příběhy stávají dnes moc často. Mexičani, ale umí natočit pěkný filmeček !!! ()

Zlty_Dodo

Jediné, prečo som vydržal až do konca bola zvedavosť, či sa vo filme vyskytne aj neaká postava s IQ nad 80. Nestalo sa. Turecké telenovely sú rozhodne akčnejšie a napínavejšie. ()

BarGoldstein

Oficiální text distributora je snůška kuřinců. Film jsem pouštěl se srdcem v kalhotách, protože jiný jsem narychlo nechtěl hledat a sousedka už několik dní krvácela a ne a ne umřít. Nakonec to rvalo koule. ()

PTuranyi

Veľmi dobrý mix roadmovie, lovestory a gangsterky, ktorý nám umožní sa ponoriť do životných osudov obyčajných obyvateľov strednej Ameriky. Cesta za lepším životom z Guatemaly cez územia gangov v Mexiku až do USA nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Produkcia je dobrá a atmosféra hustne najmä v častiach keď Willi alias Casper žije život svojho gangu. Žiaľ predstaviteľ Williho nie je veľmi presvedčivý a vyzerá skôr ako podržtaška vodcu gangu ako jeho riadny člen. Druhou niťou príbehu je Sayra, ktorej predstaviteľka je na tom o čosi lepšie. Najpresvedčivejší sú drsní členovia gangu. Miestami by to chcelo väčší spád, ale dobrý príbeh sa podarilo celkom dobre dať dohromady. 75% ()

mr.Bambino

nemůžu si pomoct ale mě ten film nějak zvlášť neoslovil. Vcelku se mu nedá vytknout nic závažného, co by nějakým razantním způsobem filmu škodilo. Už od třetiny filmu jsem ale vcelku jasně věděl jak to dopadne a to i včetně naprosto předvídatelného konce. Pokud sledujete film který svým příběhem nepřekvapí a předem víte jak to celé dopadne tak to musí zákonitě trochu nudit. I přes zajímavé vykreslení současného Mexika průměr. ()

pavont

Zasa jeden pribeh zo zivota. Pokial ste videli snimky ako milionar z chatrce, alebo mesto bohov, tak je to stupienok dole, ale inac rozhodne slusny nadpriemer. ()

Matt2626

V poslednej dobe mám naozaj nejako smolu. Na každý film na ktorý natrafím, je v červenom poli a zaujme ma je po pozretí pre mňa sklamaním. A je to tak aj v tomto prípade. Ak keď som vedel do čoho idem, tak ma komentáre nejako ututlali a potom v priebehu filmu si uvedomím že pozerám na nejakých šialencov z gangu, ktorý sa navzájom tetujú a zabíjajú. Teda aspoň prvá "časť" filmu bola naozaj odpudzujúca. Do ďalšej zas vtlačili srdcervúci príbeh jak úbohej rodiny, tak chlapca ktorému zabili priateľku z ktorého sa postupom času začína vyklubávať hrdina. Záver podľa očakávania, ale aspoň že to nebol happy-end. A celkový dojem z filmu tak 2.5*. Nebyť takej katastrofálnej prvej časti tak aj za 4 no.Čerešničkou na torte je asi 10ročné decko strieľajúce z pištole. No brrrr ()

sospik

Hodně dobrý.. v příběhu jsou dvě dějový linie, který se od půlky spojí a začíná to pravý drama.. v první je borec okolo devatenácti a zaškoluje svýho, tak 13, bratrance do gangu potetovaných mexikánů s vlastní čtvrtí.. druhá linie je o otci co emigroval do usa a vrací se pro svou dceru a syna, ilegálně samo.. všichni jsou tam hrozně chudí, kolem je nebezpečí.. trošku se to komplikuje s borcovou přítelkyní, o které clan neví a když se o ní dozví,, vůdce ji chce znásilnit a u toho ji zabije.. ouuu.. dcerka je hlavní postava druhé linie a točí se to kolem ní.. no když jedou na střeše vlaku, tak tam přichází borec s vůdcem a bratrancem oloupit cestující, jenže borec je na vůdce tak nasranej, že mu usekne hlavu mačetou :D když chce vůdce znásilnit dcerku :D a aby toho nebylo málo tak spolu ti dva zdrhnou, u toho se jí zabije otec, tím že spadne z vlaku a ty dva furt loví klan.. když už jsou na hranicích, tak ji převozník převází a borec čeká na druhý kolo, ale příde clan, tak zdrhá, jenže naběhne bratranci do náruče a ten ho odpráskne.. :(( pěkný, svižný, napínavý.. originální :o) ()

anonyym

První španělsky mluvený film, který se mi opravdu líbil. Děj byl zajímavý, bavil, celkově film působil hodně vyrovnaně na to, že se jednalo o debut. Vytkla bych snad jen určitou nevýraznost a plochost postav - za celý film si mě žádná z nich nijak nezískala a nevěděla jsem, co od nich mám očekávat. Jinak každému asi hned dojde, jak to celé skončí, ale o to vůbec nejde... ()

SONYAGENT

Tento film asi nadchne jen určitou část diváckého publika, ale má svojí jedinečnou kvalitu. Dostává Vás do dění jak dřívějšího, současného a i budoucího Mexika. Mara Salvatrucha je již dlouho na prvním místě v žebříčku nenejnebezpeččnějších světových gangů. Jejich hodnoty a vyznání jsou opravdu děsivé. V tomto filmu opět uvidíte, jak mají v těch kebulích vymalováno, opravdu mi je líto lidí žijících v těchto koutech světa. Příběh sám o sobě je emočním hřídlem a i když vše tušíte, stejně Vás "překvapuje" v každé další scéně. Fandíte zvrhlému hlavnímu hrdinovi a doufáte, že svoji dotěrnou chráněnkyni alespoň jednou střihne. Místo toho Vás snímek znovu přenese k útěkům a vraždám.. No, Hodnotím kladně, ale chtělo by to vylepšit scénář a zpřístupnit mladšímu publiku.. ()

Cubah

Další kondor na jihoamerickém filmovém nebi. Přesvědčivý křehký i krutý příběh vyprávěný citlivou, ale pevnou rukou... ()

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)