Občan Havel přikuluje

• Slovensko Občan Havel přikuluje
všechny plakáty

Tvůrci dokumentu Občan Havel přikuluje Jan a Adam Novákovi se vracejí do minulosti, aby ilustrovali, jak vznikla slavná hra Audience. Zároveň uvádějí diváka do paradoxů podivného světa československé normalizace. V roce 1974 sháněl dramatik Václav Havel razítko do občanky, aby ho Husákovo StB nemohlo obvinit z příživnictví. Jeho hry se nesměly od začátku normalizace uvádět a člověk bez prokazatelného zdroje příjmů riskoval vězení. Havel to nakonec vyřešil tím, že si našel zaměstnání jako pomocný dělník v trutnovském pivovaru. Bylo mu osmatřicet let a téměř rok tam ve sklepě válel sudy piva značky Krakonoš. Bral za to 1700 korun měsíčně, ovšem větší odměnou mu byly nové zkušenosti a jiný způsob psaní, na který tam přišel. Film ukazuje prostředí v pivovaru i spolupracovníky, kteří Václava Havla k napsání Audience inspirovali. Popisuje i okolnosti slavného undergroundového záznamu hry a to, jak její existence rezonovala v tehdejším mediálním světě – například Jiřina Bohdalová se ubránila tlaku, aby Havla denuncovala v televizi tím, že si od lékařky kamarádky nechala naříznout spodní ret, aby jí opuchla tvář… Dokument také uvádí podstatnou část Audience ve formě archivní koláže sestřihané z fotografií a zvukových i obrazových nahrávek z jejích nejrůznějších představení po celém světě. (oficiální text distributora)

dawexx

Na rozdíl od Občana Havla, který se mi skutečně líbil, mi tohle přišlo, jakoby ani nebylo pořádně o čem mluvit. Navíc už jsem trochu unaven z věčného připomínání období normalizace, takže si myslím, že tenhle snímek se měl natočit ještě v devadesátých letech, protože mně už dnes nemá co říct. ()

benedikt28

Mladší, a kupodivu téměř stejně tak životaschopný, bratříček oceňovaného dokumentu Občan Havel. Bravo chlapci Nováci :-) ()

DieInSludg

Kéž by se už raději nadobro odkulil.... Tak takovéto nicneříkající pseudodokumenty se teď mají točit a točí? Co kdyby se konečně někdo nezaslepený rozhodl natočit pravdivý dokument o této kreatuře našich moderních dějin. Jsem si jistý, že by na to nesehnal nikde peníze, v horším případě by byl ukamenován. A co všichni ti skuteční bezejmenní disidenti, kteří za komunismu opravdu trpěli? Proč nepřijdou s kamerami za nimi? Protože tito lidé z periferie společnosti nejsou mediálně známí, často chudí a možná bychom se od nich dozvěděli spoustu věcí, které bychom asi neměli slyšet. Ale my potřebujem jiné vzory, věčné opilého Havla s Landovským v té jeho "nadčasové´´ hře. ()

P/\/EL

tak dokumentů o Havlovi by mohlo být třeba 150, ikdyž vlastně né, na to peníze nejsou, OH přikuluje je celkem o ničem, něco maličko se dozvíme, měl merceda, chtěl jít pracovat, aby se neřeklo, teda, taky, že měl špatnej pocit, že nic nedělá, to chápu, byl to přece Havel, morální autorita, já bych mu to, že se nenadřel (teda jako dělňas, ale takovejch je) nevyčítal, lidi záviděj, nj, Havel pak ještě restituoval Lucernu, ale na prachy určitě nebyl, no, dokument je formálně dost otřesně udělanej, televiznost zastaralá, Bohdalka, jo, humorná příhoda, Landovský už starý a hrozný, ale stáří je holt fuj, achjo, no, moc jsme se o Havlovi nového nedozvěděli, tak v Občanu Havlovi toho taky moc nebylo :), tak snad za 50 let..ikdyž..to už asi nikoho zajmat nebude....hm, je fakt, že ta normalizace byla ubíjející, ale nebyly to 50. léta, toho retra je fakt přespříliš a naše doba není dokonalá.....exdisidenti nás otravují dnes a denně, teda média nás opruzují, je to lepší, jak návštěvy ze SSSR a spol., to dá rozum, ale jinak.......dnešní svět je taky podivnej....chce to fakt větší objektivitu, nezaujatost... ()