Univerzální voják

• Československo

Univerzálny vojak

Sci-Fi / Akční / Drama

USA, 1992, 99 min

Film je sice řadu nechtěně vtipných scén či řadu nelogičnostích, ale jako akční oddychovka je to docela good. Dobrý je i Van Damme, který to jako vždy ze začátku schytává a nakonec se vzchopí a nakope padouchovi prdel. A Lundgren, ten obrovskej Švéd mi přišel ještě lepší, chvíli mi připadal i jako Marlon Brando z Apokalypsy.(29.5.2005)

Tak tímhle filmem Roland Emmerich ukázal, že "velké" (tenkrát ještě velké v uvozovkách, Day After Tomorrow, Godzilla a ID4 už bez uvozovek:)) Sci-Fi řežby zvládá výborně. A co scházelo na výpravnosti, to dotáhl na příběhu a vývoji postav. Lundgren svého psychopatického nemrtvého seržanta zvládá výborně, Ally Walkerová svoji zvídavou novinářku taky, Van Damme ve svojí víceméně tradiční roli hraje svým typickým způsobem, ale v tomhle případě to celé vypadá víc než dobře. Hudba Christophera Franckeho, který si udělal jméno na Babylonu 5, se výborně hodí pro tento žánr.(12.2.2003)

No, alespoň že ten první díl je špatný, ten druhý je totiž dementní!(3.7.2006)

Esence béčkovosti, dvě velké akční hvězdy konce 20. století, režíruje Roland Emmerich, spousta střílení a drsné hlášky před zlikvidováním protivníka - je tu vše. Scenárista napsal film, který ze všeho nejvíce připomíná mix Terminátora 1 a Robocopa, s trochou karate navíc. A jako proč ne. Ale víc než tři tomu dát stejně nemůžu, některé pasáže byly dost nudné. Poprvé jsem to viděl až v roce 2009, protože mi prostě fůra podobnejch filmů v dětství utekla a tak k nim teď nemám žádnej nostalgickej vztah (jako třeba k Žoldákovi s Kurtem Russelem).(19.2.2009)

rozpocet ? trzby americke $36,299,898(11.11.2006)

• - Roli mladého Luca Deverauxa ztvárnil Van Dammův Syn Kristopher Van Varenberg. (Eldrick)

• - Z rozpočtu 23 milionů amerických dolarů činil Van Dammův honorář 1 milion. (Eldrick)

• - Jedná se o poslední film, který byl zaznamenán v CDS. V roce uvedení snímku – 1992 - byl vynalezen DTS, který právě CDS nahradil. (KucC)