Univerzální voják

• Československo

Univerzálny vojak

Sci-Fi / Akční / Drama

USA, 1992, 99 min

Film je sice řadu nechtěně vtipných scén či řadu nelogičnostích, ale jako akční oddychovka je to docela good. Dobrý je i Van Damme, který to jako vždy ze začátku schytává a nakonec se vzchopí a nakope padouchovi prdel. A Lundgren, ten obrovskej Švéd mi přišel ještě lepší, chvíli mi připadal i jako Marlon Brando z Apokalypsy.(29.5.2005)

Rozpočet $23miliónovTržby USA $36,299,898Tržby Celosvetovo $102,000,000║ Najlepší Van Damme! /85%/(29.6.2005)

Esence béčkovosti, dvě velké akční hvězdy konce 20. století, režíruje Roland Emmerich, spousta střílení a drsné hlášky před zlikvidováním protivníka - je tu vše. Scenárista napsal film, který ze všeho nejvíce připomíná mix Terminátora 1 a Robocopa, s trochou karate navíc. A jako proč ne. Ale víc než tři tomu dát stejně nemůžu, některé pasáže byly dost nudné. Poprvé jsem to viděl až v roce 2009, protože mi prostě fůra podobnejch filmů v dětství utekla a tak k nim teď nemám žádnej nostalgickej vztah (jako třeba k Žoldákovi s Kurtem Russelem).(19.2.2009)

Moja prvá Emmerichovka, ktorej kúzlo po tej dobe trošku vyprchalo, ale určite jeden z najlepšich filmov v ktorom sa objavil Van Damme a Lundgren. Pre mňa je to nostalgia a jednoducho nemôžem ísť nižsie ako pod tri, ale ani vyššie (už nemám 14 rokov). Skvost medzi béčkami.(31.5.2005)

Dnes už je to skôr nostalgická spomienka na tie roky deväťdesiate, ale prekvapivo pozerateľná - keď si odmyslíme tie najhoršie klišé. Objektívne vzaté, aj dnes sa nakrúcajú kvantá takýchto aj horších filmov. A ako som ho odjakživa neznášala, dnes musím uznať, že Van Damme bol veru kosť :-)(10.1.2010)

• - Film mal pôvodne režírovať Andrew Davis. (Mordenroth)

• - Z rozpočtu 23 milionů amerických dolarů činil Van Dammův honorář 1 milion. (Eldrick)

• - Prvá verzia scenára bola nazvaná "Crystal Knights" ("Krištáľoví rytieri"). (m.a.t.o.)