Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Adm.Nelson

Prvá tretina točená v dokumentárnom štýle skutočne výborná, to by však musel byť film v tomto podaní dotiahnutý až do konca a nie sa nesúrodo zvrhnúť na bezduchý útek a akciu, aby sa mi páčil. Mal som pocit, akoby prvá tretina bola zverená jednému (a dosť kvalitnému) režisérovi a zvyšok bol ponechaný nejakému béčkovému nýmandovi. Ohľadom zápletky s čiernou kvapalinou - to bol skutočne pre tých kreveťákov problém vyrobiť jej viac? A to nie je jediná barlička v Blomkampovom scenári. Takže úvodná tretina dajme tomu za pekné 4, zbytok za 2, dokopy tomu dávam slabé tri hviezdy a k všeobecnému nadšeniu sa tentokrát nepridám. 6/10 ()

sandis

Toto si říká o pokračování a jestli ho natočí stejný režisér, jen vyzrálejší a s více penězi, mohu slíbit opět 5*. 8,8/10... Velmi slušné. ()

Colleague

Sice to mělo náznaky dobrýho sci-fi, ale po dokoukání si musim přiznat, že to bylo dost okořeněný typickou americkou filmovou debilitou z čehož určitě budou nadšení američtí teenageři, kteří po dalším dílu Transformers už lačně vyhlíželi nový film s bitkou robotů. Pokud tam měla být schovaná nějaká myšlenka lidství, tak mi přišla dost slabá a naivní. Vsadil bych všechno, že pokud by lidstvo opravdu dospělo do takové situace, nic z toho, co bylo ve filmu by nebylo. Co je to potom za sci-fi? Jenom za fajn efekty tomu filmu nepřidam ani za mák! ()

fixaman

Originální styl, originální myšlenka, absence známých tváří, na nízký rozpočet překvapivě dobré vizuální efekty.. To vše jsou plusy tohoto počinu.. Na druhou stranu ovšem filmu stále něco chybí, co nedokáži specifikovat.. Možná že konec by mohl být odlišný a trochu uzavřenější. Díky tomu čtyři hvězdy. ()

GOREGASM

Je 20. září 2009 a District 9 je pro mě zatím jednoznačně nejlepší snímek roku. Sci-fi mám opravdu rád a Neill Blomkamp evidentně také. Ale narozdíl ode mne umí dát na papír ohromně silný scénář (který pro nás konstatuje velmi krutou pravdu, že kdo se od nás jen trochu liší musí z kola ven) a přetavit jej do konzistentního, na všech čtyřech stojícího majstrštyku. District 9 mě převálcoval parádní atmosférou, která mě vtáhla natolik, že mi za kreveťáky i slza ukápla. Vizuál mě taky posadil na zadek a je až neuvěřitelné, že to stálo tak málo peněz. Všemu navíc k mému překvapení dominuje výtečná herecká squadra v čele s Sharlto Copleyem. Peter Jackson vytáhl z rukávu eso v podobě Neilla Blomkampa a budoucnost tohoto nadějného chlapíka budu intenzivně sledovat. 100% ()

Plesna

Neotřelé, povedené jak graficky, tak scénaristicky a jihoafrickou angličtinou dávající filmu nový nádech. Johannesburg se mi líbil daleko více než další ultimátní destrukce sochy svobody... ()

merigieren

Sice to kazí dokumentární vsuvky, dále trochu nechápu, proč u nás přistávali, když chtěli odletět. Ale ten svět potvor byl kouzelný a soubojové scény hodně hodně propracované. Jako by chtěly člověka vtáhnout do sebe :-) ()

smeejay

Ani minutku jsem se nenudil, sice je tam toho někdy až moc, ale celkově je District 9 dobrý kus práce. Pět hvězdiček jsem dal i proto, že je film celkem důvěryhodný. ()

gumbo

Nejlepší akční sci-fi od Matrixu. Skvělá atmosféra, která naplno využívá doku-styl, aby vás vtáhla dovnitř a už nepustila. Velmi dobře zvolená gradace, kdy film zpočátku vypadá jako sociální drama a vrcholí akčními sekvencemi, které v pohodě strčí do kapsy i přerenderované filmy typu Transformers. 95% ()

ebi

Neskutečná fikce, natočeno formou přirozeného dokumentu, vše věrohodné,smekám před tvůrci. ()

Wargoo

Je až neuveriteľné, aký úžasný film sa dá natočiť za 30 mil. dolárov. Kam sa hrabe Superman returns, ktorý stál niekoľkokrát viac + mnoho mnoho ďalších, ktoré svojimi nákladnými a predraženými maniermi nestáli ani za staré zhnité trenky ? Neill Blomkamp - myslím že nielen mne úplne neznáma osoba sa týmto snímkom u mňa zaradil na najvyššie priečky "sci-fi" režisérov, kde sídlia taký machri ako Spielberg či Alex Proyas (I, robot a Knowing). Už trailer mi napovedal, že nepôjde o hocijaký blábol a dúfam, že Neill nepovedal svoje posledné slovo. Bolo by škoda, pretože pre mňa bol film jedným úžasným kolotočom akcie, skvelých efektov a výborných výkonov (Sharlto Copley). 20 rokov sa nad africkým Johanesburgom (chvalabohu že nie nad nejakým americkým veľkomestom) vznáša pokazená materská loď cca 1.5 milióna mimozemšťanov - kreveťákov. Ľudstvo sa obávalo invázie a obrovských bojov, ale nič také sa nestalo. Miesto toho sa kreveťáci usídlili v oblasti pod loďou, resp. ghete nazývanej aj DISTRICT 9. Tam bojujú sami so sebou o vlastné prežitie. MNU - organizácia zaoberajúca sa práve mimozemskou civilizáciou však už ďalej nemôže trpieť sťažnosti afričanov o "spolužití" s kreveťákmi a tak im postavila nové miesto na bývanie - 200 km od Johanesburgu. Wikus van der Merwe bol poverený ako šéf tejto operácie. Pri obliadkach domov sa nechtiac nakazí mimozemským DNA a následne sa mení na jedného z kreveťákov. Po pokusoch v nemocnici, na ktoré Wikus nepristúpil dobrovoľne však z nemocnice uniká a tým sa pre neho začína peklo. Pre diváka však začína jazda, po ktorej bude chcieť film vidieť znova a znova. Wikus sa stáva najhľadanejším človekom v Afrike, a snáď aj na celom svete. Jeho cena je nevyčísliteľná - totiž mimozemské zbrane je možné ovládať iba ak má osoba ktorá ich používa mimozemské DNA. Čiže buď kreveťáci, alebo samotný Wikus. A aké su to zbrane ? Autori sa tu vybúrili s fantáziou a vymysleli naozaj pestrý arzenál vskutku famóznych zbraní... Ako sa to skončí ? Stihne sa Wikus vyliečiť z premeny na jedného z mimozemšťanov ? Dostane ho vláda ? Zbaví sa Johanesburg tieňa Materskej UFO lode ? To všetko sú otázky, na ktoré dostanete odpoveď v tomto príjemnom prekvapení za poslednú dllllhúúú dobu. 5***** a 95,876% ()

solid

Díky tomuhle svěžímu větříku se vlna scifi v hollywoodské produkce zřejmě udrží déle než bychom čekali. My snad jen jako vždy, když se vynoří nějaký režiserský talent zničeho nic, můžeme doufat, že Neillův další počin bude alespoň stejně dobrý jako tento. ()

FilmWave

Skvělý start je jakoby Woody Allen točil "Monstrum", pak se to přepne ze sci-fi komedie na sci-fi alternativu á la Cronenberg a nakonec District ještě málem převálcuje "Transformers". Netradiční neamerická sci-fi rozhodně stojí za vidění, mix žánrů jí ale moc neprospívá. Nejlépe, kdyby celý film byl ve stylu úvodu. ()

Puol

Pokus o niečo originálne vždy poteší. Tentokrát sa jedná o úspešný pokus. Dokumentárne, značne depresívne sci-fi s veľmi širokým záberomn, s dosť nesympatickým hlavným hrdinom a úplne nesympatickými záporákmi. Zopár nelogičností sa dá odpustiť. ()

koniklecka

Aaach jo. Fakt dobrá práce pánové. Takové neamerické, netypické, zajímavé. Ale je to jen pro silné žaludky. A to já nejsem. ()

JakeG

Příjemné překvapení na sci-fi scéně. Jíž velice otřepané vyjádření, ale je tomu tak. První polovina nesoucí se v dokumentárním duchu je víc než velice dobrá, poté se dle mého film trochu přehoupne do sentimentu a vztahů, přesto neubírá filmu díky myšlence a opravdovosti na kvalitě. Schválně, jak by se asi lidstvo zachovalo v reálu. že by podobně? Já se domnívám, že možná ještě hůř a že film měl k realitě dost blízko. ()

Hrosko

trochu nezazivnejsi zaciatok a 3 hviezdy ktore som chcel dat, uplne zmenila druha polka filmu. Akcny koniec sa mi pozdaval a rovnako aj cely kvázi dokumentarno-scify film. ()

mala_kea

Akční scéna rozhodně nechybí. Napůl člověk spřátelený s mutanty ? proč ne ?, ale myslím si, že provedení šlo udělat trochu lépe, zvláště některá kamera je trochu špatně udělaná.Avšak finále jsem rozhodně takovéto nečekal, za to 2 hvězdy přihazuju, jednu ubírám za začátek a trochu chatiočnost ve scénách, které "vycházely přímo z kamery"..Neill na to má udělat parádní kousek se skvělou podívanou..jen tak dál ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)