Sázka dvou bohatých gentlemanů zamává se životem spokojeného, chudého ale poctivého mladíka v centru Londýna. Dokáže milionová bankovka změnit jeho společenské postavení? Jistě! Ale dokáže to bez toho, aby byla byť jen z části utracena? A dokáže zažehnout i lásku? (Chegi)

Necrotongue

No, co si budeme povídat, snímek už svůj věk nezapře. Svou naivitou mi připomněl mnohé naše filmy pro pamětníky, hereckými výkony mě taky neohromil (s výjimkou Gregoryho Pecka, který byl tradičně výborný) a pokud bych se snažil o jakousi objektivitu, skončilo by mé hodnocení zřejmě na třech pěticípých a dost možná by to byly jen slabší tři kousky. Já se ale ve svých hodnoceních nesnažím být objektivní, já hodnotím to, co se mi líbí, nebo nelíbí, a proto jsem i v tomto případě svévolně přihodil na slabší čtyřku. Hlavní myšlenka snímku respektive autorovy předlohy je totiž stále plně aktuální, protože svět je stále plný pokrytců, kteří se tváří jako vzorní věřící, ekologové, nebo jiní dobroserové, ale sotva zacinkají peníze... / Poučení: Štěstí je krásná věc, ale prachy si za ně nekoupíš. (Michal Horáček) 4*- ()

mm13

Má to vtip, švih aj postreh, presne v duchu príbehov Marka Twaina, čo by teda tomu asi tak malo chýbať, no že? ()

Padme_Anakin

Příjemná, vtipná, zábavná záležitost o sázce dvou starších bratrů o milionovou bankovku a náhodném výběru chudého muže, který se neplánovaně ocitl v Londýně.. To rýpnutí do pokrytecké společnosti je krásně zpracované, trefně vyobrazené.. Gregory Peck je v roli Henryho Adamse úžasný, báječně se na něj kouká, k tomu tento film nestárne, peníze pořád hýbou světem.. ()

Kryton

Tak tady bych viděl základ filmu Výměna. Dva bohatí gentlemani se vsadí a dají chudému Američanovi milionovou bankovku. Samotné vlastnění bankovky udělalo z Henryho Adamse boháče a každý se mu klaní k nohám. Pěkná satira , kdy je důležité jen mít peníze a ty pak udělají dobré jméno z kohokoliv. Budete se příjemně bavit a poznáte proč Gregory Peck byl ve své době pan HEREC! I přes romantickou linku, kterou bych vynechal! I po 60 letech vynikající zážitek. Doufám, že nebude žádný remake. Přeci jen milión liber dnes nikoho nedonutí se klanět.Hodnocení OST: Přijemné, veselé a symbioticky žije společně s obrazem. 8/10 ()

nervoznideda

ten film i dabink nemají chybu herci jsou skvělí už jsem to viděl x krát prostě nádhera ,"pane twaine" děkuji za Vaši fantazii deda:-) gregory je úžasný a ostatní taky:-)2.3.2020 i 5.3.2021 :-) ()

Orlau32

Tento film se mi těžko objektivně hodnotí, když v něm hraje můj idol, má láska GREGORY PECK. Námět je ovšem tak báječný a legrační, neboť nám ukazuje, že stačí, aby si lidé mysleli, že jste pracháč a klaní se vám, dělají vám pomyšlení, zkrátka co bych to neřekla lezou vám do zadku. Money,money,money všemocná kletba štěstí i neštěstí. Vynikající film ( no on byl tehdy G.P. asi 37 letý fešák, že?) ()

Rakosnicek77

Gregory Pack je i v této Twainově románové předloze excelentní. Nejenom Prázdniny v Římě, ale i Milionová bankovka, je jeho hereckým koncertem v tomto lehce naivním příběhu, který si od té doby vysloužil už nespočet dalších, třeba i mírně modernizovaných verzí. ()

Damiel

78 % - Tohle je geniální komedie, kterou jsem poprvé viděl jako dítě, to mi bylo asi osm let, u dědy a babičky :) Od té doby ne, a dost mě mrzí, že nevyšla - nejen u nás - na DVD. ()

(mOnkey)

Šarmantní Gregory Peck v roli náhodného milionáře, který zažívá spoustu vzrušujících (převážně komických) situací v komedii o tom, že peníze nejsou to, co dělá z člověka opravdového boháče. ()

Martin741

Spolu s Prime Miss of Jean Brodie a Dobrodruzstvi Poseidonu je toto u mna zatial najlepsi Ronald Neame. Vyborna komedia o tom, ako velka suma penazi zamava s mladym clovekom zijucim spokojnym zivotom v Londyne. Tempo je vyborne, nenudil som sa ani chvilu, obycajne rozhovory prevazuju, Ronald neame sa ukazal ako talentovany reziser. Film som videl v originale, takze netusim, o com toci LiVentura so svojim : "jedna basen poslouchat zvonive hlasy nasich bardu za jejich nejaktivnejsich let". 80 % ()

Rodriguez

Jeden z klasických snímků, který sází na jednoduchost děje. Mladý muž přijíždí bez hotovosti do Británie. Když se snaží loupnout jídlo, tak si ho všimne dvojice vykutálených bratrů, kteří se okamžitě vsadí. Když však chudák zjistí jakého mění nabyl a chce bankonvku vrátit, tak po bratrech jako by se slehla zem... 90% ()

tomtomtoma

Nenáročná a lehká, trochu naivní, ale zábavná komedie, která přechází až v satiru. Henry Adams (dobrý Gregory Peck), Američan ocitnuvší se náhodně a bez prostředků ve staré dobré Anglii, se stává obětí sázky dvou trochu zlomyslných bohatých bratří. Síla peněz? Už jen zdání bohatství dodává na vážnosti ve všech směrech. Dalo by se říci, že peníze přináší další peníze, ale i váženost až nadšení. Zdání chudoby pak nevěrohodnost, zoufalství, a davové choutky k lynčování při domněnce podvedení. Naivita se zde zobrazuje v podobě, že i dívka z bohatých vrstev Portia Lansdowne (Jane Griffiths), nedává svou lásku za peníze. Ale její zvraty spíše ukazují na určitou nedospělost rozmazlence z dobré rodiny. Další zajímavé postavy: zlomyslní bratři sázkaři Oliver (Ronald Squire) a Roderick Montpelierovi (Wilfrid Hyde-White), uražený a škodolibý vévoda Frognal (A.E. Matthews), nemluvící Rock (Reginald Beckwith), a nadšený spekulant Lloyd Hastings (Hartley Power). Nenáročné, ale rozhodně pobaví. ()

necisty

Pohodová komedie se skvělým námětem od Marka Twaina, tudíž na ději není co vytknout. Ztvárnění je také bez chybičky. Celkově se film jeví jako taková neuvěřitelná pohádka, ale bohatí dědulové občas dostanou šílené nápady a co by jste dělali vy, kdyby k vám domů přišel na návštěvu třeba Rockefeller? ()

zette

Velmi povedena satira podle povidky Marka Twaina. Gregory Peck nezklamal a herecky prevysuje ostatni. Filmu nechybi svizne tempo, humor, atmosfera i duvod k zamysleni. Typicky film, kteremu roky nic neubraly na krase. ()

Martrix

Jako studie charakteru člověka je to ploché. Jakožto společenská kritika poněkud vykonstruované a zjednodušené. Což je samozřejmě v pořádku, vzhledem k době vzniku a faktu, že to má být lehká komedie. Tento film bych společně s Císařovy nové šaty, pouštěl jako Pohádku o penězích žákům základních škol. Aby viděli jak to funguje. Aby pochopili, že mnohdy má větší sílu to čemu lidé věří, nežli pravda. A aby pochopili jak je společnost prorostlá pokrytectvím a předsudky. Ano, i dnes po sedmdesáti letech je mnohé z toho aktuální. Stačí vytvořit pouhý dojem ekonomické síly a vše se kolem vás začne ohýbat. Tohle Twain popsal už před téměř sto lety... . ()

mortak

I děti kapitalistů potřebují své pohádky. Třeba o tom, že peníze mají velikou moc, ale lásku si za ně nekoupíte. Milionová bankovka tak nevědomky potvrzuje Marxovo učení: kultura patří do nadstavby, která je závislá na základně (ta určuje, kdo vlastní výrobní prostředky). Buržoazie si tedy vytváří mýtus o kapitalismu s lidskou tváří - základní kapitál je nutný, ale zbytek závisí na důvěryhodnosti podnikatele. A kdo by nevěřil Gregory Peckovi? Filmový přepis Twainovy povídky je sice vybroušený klenot po všech stránkách, ale přesto tomu hemžení pánů v buřinkách nějak nemohu přijít na chuť. ()

Mirokukii

Komediální studie o tom, že boháč má, narozdíl od chudáka, všude dveře otevřené. A o vlivu peněz na jeho okolí. ()