Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

MishKonn

What the fuck's wrong with you people? Bravurní herecké výkony, originální umístění a atmosféra, že by se dala krájet, vytvořená pouze pomocí pár desítek magorů na malém prostoru. Zejména emocionálně velmi silný zážitek. ()

Moviemaker

Americký remake nepřináší v podstatě nic nového až na mnohem lepší herecke výkony. V téhle oblasti bych chtěl především pochválit Foresta Whitakera , který psychopaty hererecky zvládá na jedničku. Popravdě bych ani nechtěl vědět jaký je to ve skutečnosti človek.....Tahle představa mě mrazí po zádech, ale především je to vynikající herec. ()

Mishqo

atmosféra bola lepšia ako pri nemeckom origináli...aj herecké výkony...ale nezasiahlo ma to až tak ako pôvodný film...niečo tomu predsa len chýbalo...ten nemecký na mňa pôsobil viac autentickejší ()

s.e.p.p

Forest Whitaker šikanuje vězně, močí na ně a má z toho erekci. Absolutně nevyužitý potenciál slušného námětu. 3/10 ()

Guzo

Ale jo, nakonec to byl docela dobrý film, jen jsem měl celou dobu neodbytný pocit, že se z toho dalo vytřískat ještě mnohem víc - být lepšího scénáře (nevím, jak moc se drží původního filmu, ale skutečných událostí úplně ne), protože herecky mi to přišlo dost slušné. ()

klima777

Experiment je drsný a zatraceně sugestivní film (původní německou verzi jsem neviděla). Btw: Barrisova oblíbená skladba je YKK od Fluke. (3,5*) ()

greetchen

Viděla jsem (vcelku nedávno) původní Experiment, tento remake je sice o něco slabší, na druhou stranu však stojí na charismatu ústřední dvojice postav (velmi zdařilý výkon pánu Brodyho a Whitakera) a na to, že se jedná o remake, dokáže přinášet dostatečně originální pohled a zpracování, které vás nenudí, i když předem víte, jak to dopadne. Líbila se mi zejména práce s kamerou a prokreslení postavy Foresta Whitakera. ()

Myrreczech

K Experimentu jsem se dostal přes několik článků, které jsem v posledním roce četl a zaměřovali se na psychologické testy na lidech. Teprve asi ve čtvrtém napsali, že vznikl i film. Jako námět určitě bomba. Když jsem se podíval tady na profil filmu a viděl slabší hodnocení docela jsem byl zklamán, takže jsem tomu dal šanci jen kvůli obsazení. A nakonec krom Foresta snad není ani o co stát. Normálně se na Brodyho docela rád podívám, ale tady mi nějak nesedl. Vlastně celý ten film mi nějak nesedl, jelikož je to plýtvání materiálem. Jako psychologický thriller dost průměrné. ()

Autogram

Naozaj DRSNÁ reality šou. Všetko zjesť, to mi pripadá ako veľmi prísna zásada, pripomina mi to školskú jedáleň na základnej škole, a s tým som mal dosť veľký problém. Tak vznikol nevyhnutne aj prvý konflikt a to hneď v prvý deň. Ďalej sa to stupňuje, ale príliš rýchly prerod slušňákov na tyranov je podozrivý, aj keď alkohol za to môžeme obviniť. Na experiment príliš vykonštruované, ale keď sa veci takto naozaj stali, tak klobúk dolu. Záver je dychberúci a neváham nad poctivymi štyrmi hviezdami. –––– Já mám jenom tři zásady: Šukat, hulit, bejt v pohodě. –––– Vězni nerozkazují! My rozkazujeme! –––– Ještě si pořád myslíš, že jsme evolučně vyspělejší než opice. ()

Josefin

Těšila jsem se a zklamaná jsem nebyla. Není to sice ryzí zlato, ale stísněný pocit jsem měla. Asi vím určitě kde bych chtěla být,kdybych se tohoto experimentu musela zůčastnit. Ale to je poslední co bych chtěla. Atmosféra svěží, nemůžu si pomoct Adrienu Brodymu tohle obsazení sedělo jak oblek na míru, Forest Whitaker byl taky nekompromisní sliszký tvrďák. Když na to příjde člověk je mnohdy horší než zvíře, ty za to aspoň neberou peníze. ()

zolo23

Po prvých 15 minútach nič nenasvedčovalo tomu, že by som dal tomuto filmu viac ako 2 hviezdičky. Ale pri nástupe do improvizovaného väzenia sa začalo to pravé orechové. Niekoľko dobrovolníkov sa rozhodlo, že si privyrobí nejaké doláče tým, že sa stanú súčasťou experimentu. Experiment spočíval v tom, ako by sa asi správali ľudia z ulice v úlohe dozorcov a väzňov. Už len úvodné titulky so zvieratami naznačovali, že sa od nich veľmi nelíšime. Fantasticky zahral Forest Whitaker z ktorého som mal v niektorých momentoch naozaj husiu kožu a svojim hereckým umením prevalcoval aj takú kapacitu akou bezpochyby Adrien Brody je. Záverečná scéna v autobuse len ukázala ako si dotyční uvedomili ,že sú a boli úplný idioti. Veď namiesto 14 dní tam vydržali sotva 6. Kvalitný námet, réžia a hudba mi z nenápadného filmu urobili nesmierny filmový zážitok. ()

jenik71

O tomto experimentu jsem se dozvěděl díky reportáži v televizi a tudíž jsem byl zvědavý i na film. Německý originál jsem zatím neviděl, ovšem tahle předělávka rozhodně nevypadá špatně. Je to hlavně o psychologii všech zúčastněných. Je určitě zajímavé a zároveň znepokující sledovat, jak se neuvěřitelně rychle mění charakter a osobnost člověka, pokud je vystaven extrémní situaci. Jak málo stačí, aby se z běžného člověka, kterému je dána možnost určité nadřazenosti, poměrně rychle stalo doslova zvíře. A právě tohle Forest Whitaker zvládnul zahrát výborně. Jedno vím jistě - já bych se dobrovolně a za peníze podobného experimentu nezúčatnil. ()

Wbcko

Velmi působivé, nicméně film odhaluje pouze dávno známou pravdu o tom, že lidi se často chovají hůř než zvířata. Neznám sice podrobnosti skutečného experimentu, ani psychologii lidí co se ho účastnili, ale zajímavé by bylo realizovat ho znovu s jiným obsazením. Mám totiž pocit, že psychologové vybírali účastníky experimentu(alespoň jak je to prezentováno ve filmu) podle podobného klíče, jako o několik desítek let později vybíral štáb televize Nova lidi do Big brothera. Tedy 1x nacista - vězeň, 1x masochista, 1x homosexuál a na závěr nemocný člověk, ať to má grády. Pak by mne zajímal výsledek. Bojím se ale že by nebyl příliš odlišný, možná by se celý proces jen zpomalil o několik dní... Těžko říct. ()

jefff

Výborně natočený psycho film, ze kterého vám nebude moc dobře. Herecky se jedná o fantastický koncert. Brody a Whitaker jsou neuvěřitelně přesvědčivý a hrozíte se, kam se vývoj událostí ještě dál posune. Film, který by jste si neměli nechat ujít. ()

Alisa

Proč já na to vlastně zase koukám?! Vždyť to absolutně nedává smysl!! Nejvíc mě dostává chlápek s cukrovkou, dozorce, který nevydrží pár dní bez sexu, naprosto nevysvětlitelná šikana už od začátku..Proč sakra ti vědci nezakročí, když vidí, co se děje??!! Jak tahle slátanina může mít přes 60%? Kdo viděl původní německý film, tak s tímhle nemůže být rozhodně spokojen. A Brody a ta jeho "hipísačka" mě otravovali asi nejvíc. To jsem se jednou zase rozčílila. :/ Mimochodem z posledních dvou vět komentáře od verbala jsem málem umřela smíchy!! Doporučuju :-D ()

milancecil

232. Jsem moc rád, že se tohoto námětu někdo chopil a ještě dokázal jeho realizaci s tak působivě přesvědčivým výsledkem zvládnout, pro mne je to jeden z mnoha odstrašujících činů, v některém oficiální vědou zaštítěném oboru, tentokrát se mělo jednat o významný psychologický experiment, který ale lze jeho nastavením snadno zařadit do kategorie zločinů proti lidskosti, výsledek nemohl dopadnout jinak, než tragédií, už sama možnost vystavit člověka pokusům je zvrácená a dokazuje psychoemocionální narušení iniciátorů, do jakých zrůdných rozměrů v minulosti narostla vinou benevolence pokusná činnost lékařů s vězni internovanými v koncentračních táborech, jen to odhalené a uveřejněné málo stačí k pochopení zhoubných principů, ano, toto je velmi silný námět, pro mne je to případ zrůdnosti společenského systému, který umožňuje a podporuje realizaci něčeho tak odporného, jistě nejde o událost ojedinělou, těžko lze uvěřit, že i v naší současnosti nepokračují další a další, jen lépe skryté a utajené pokusy na lidech, opravdu velmi silný film, který by neměl být přehlédnut, bravo!!! Zajímavý komentář: Fridecka ()

Gogen

...pokud si chcete vychutnat skvělý film: tak originál ... v další části textu se objeví spoiler ... americká verze je neskutečně hloupá ... 1) zásadní moment pro chování skupiny policistů je, že dojde k ukončení experimentu ... jejich chování se tedy dá pochopit, zatímco v původní verzi vychází čistě s prostředí ... 2) vývoj celého příběhu je příliš ostrý prakticky proběhne během 5 dnů, přičemž hlavní představitel nedává zase tak silnou záminku k tomu, aby byl ponížen ... prostě je to neskutečně samoúčelné ... originální verze spěje k tomuto bodu postupně a logicky ... 3) zlost a násilí, které se v poslední fázi objevuje u všech vězňů je opět nesmyslné, neboť se jim prakticky nedostalo žádného příkoří ... 4) vývoj postav policistů je neskutečně stupidní, nedokážu si představit, že se skryté obsese objeví jen na základě tak drobných náznaků ... v originále se objevují postupně na základě více zpouštějících faktorů 5) a nejzásadnější věc ... ve chvíli, kdy se experiment začal vymykat kontrole není absolutně důvod, aby pokračoval respektive naznáme motivaci experimentátorů jejichž konfrontace v originální verzi je prakticky nezbytná ... suma sumárum ... Američani jsou fakt stupidní, protože jim jde pouze o akci a nezabývají se logickýma důsledky ... samoúčelné scény při úvodních titulcích, či záběry pouštěné testovacím subjektů se snaží ukázat, že jde o něco více, což skutečně jde ... v originále ... ()

Soweek

Nebýt Whitakera a Brodyho tak se zajisté jedná o podprůměrný thriller, ale právě tito dva pánové do toho vnášejí svým umem vše potřebné k dobré podívané. ()