Nebojte se tmy

• USA Don't Be Afraid of the Dark (více)

Bojíte se tmy? Ne? Začnete. Guillermo del Toro se o to postará. Klasický lehce pohádkový horor s Katie Holmes, Guyem Pearcem a malou Bailee Madison, se Vám dostane pod kůži. Alex (Pearce) se spolu se svou dcerou Sally (Madison) a přítelkyní Kim (Holmes) přestěhuje do starobylého venkovského sídla. Zvídavá Sally záhy objevuje tajemný sklep se zapečetěným krbem. Neodolá a krb otevře. Z jeho útrob se začínají ozývat vtíravé hlasy... (oficiální text distributora)

PinokKio

Pořád platí Kdo se bojí nesmí do lesa, protože tady v tom strašidelném domě se není čeho bát. Tedy až na herectví Katie Holmes. ()

Spooner

Nudný a utahaný horůrek, plný těch nejprofláklejších hororových klišé. Režie je udondaná, scénář nenáditý a kromě pár scén je to naprosto neatmosférické. Navíc, ty hlavní potvory mi nepřišli vůbec strašidelný a chvilkama jsem si říkal, že by se s nima dal udělat horor s prvkami komedie typu Gremlins. Ale o to tvůrcům evidentně vůbec nešlo. ()

Faustka

Nebyla jsem asi připravená na Del Torův nervy drásající večerníček, ustála jsem to. Nicméně hororem bych "Nebojte se tmy" nenazvala… ani po požití sedmičky 40% tvrďáka… a to už potom dělám různý skopičiny. Ale protože takové pochutiny nebyli po ruce, hodnotím za ubíjejícího střízliva. Sally mě jen neskutečně štvala… byla až nehorázně vlezlá a kdyby se těm přítulným mazlíkům dostala do doupěte, slušně jim to tam vygruntuje - a pak si pusťte do baráku takový neodbytný kuře. ()

Davies182

Hororová pohádka pro dospělé ve stylu Faunova labyrintu, ve které partička nadpřirozených bytostí zatápí malé Sally. Herecký výkon (zejména) hlavní dětské hrdinky je výnikajicí, napětí je budováno velmi pomalu a střídmě, nejstrašidelnější okamžiky bohužel neguje hudební podkres. Překvapila odzbrojující brutalita - i když leckdy jen v náznacích. Celkově spokojenost, jen jsem se málo bál. ()

petero

Bál som sa, že sa pri tomto filme nebudem báť. Trailer ma totiž nenavnadil. I keď na jeden záťah som ho nedal, na druhý deň (večer) som ho proste chcel dať, čo sa mi pri tých desiatkách hororov ktoré mám rozpozerané určite nestane. Don't Be Afraid of the Dark je proste luxusný svojou atmosférou čo sa akosi pri produkcii od Guillermo del Toro očakáva. Troy Nixey sa snaží aby film mal spád a vidieť v horore spoločne a po dlhej dobe vôbec Guy Pearcea a Katie Holmes tiež stálo za to. Koho irituje Bailee Madison ten sa s ňou asi ťažko sžije, mne sa to však podarilo a tak som si film s miernym napätím strachu o postavy užíval, naviac ten mňamózny koniec. ()

Xmilden

Film který nemá přesně určeno pro koho byl vlastně určen. Na horor málo strašidelné, dvě lekačky se sice povedly, ale hororovou atmosféru to nemá. Nemůžu film rozcupovávat jak by si možná i zasloužil, protože režisér není dřevo a například kulisy alá del Toro se povedly. Je to ten typ filmu na který kouknete a nemáte zapotřebí se k němu vracet. ()

darkrobyk

Gotický úvod navnadí a vytloukání zubů (lehce připomene povídku Berenice od E. A. Poa) vyloženě potěšilo. Pak ale začne nijak překvapivý příběh s velice pěkným vizuálem. Jenže kulisy gotického hororu nestačí, když napětí dostalo volno. Zahrada úžasná, sklepní místnost tajuplná, samotný dům výborný. Sally to sice nemá lehké, ale její spratkovité chování si mě moc nezískalo. Jedinými světlými body ohledně strašení jsou - přepadení v pokojíčku, útok v koupelně a závěr. Akorát jsem více fandil Kim. Větší zklamání jsem zažil u Purpurového vrchu, který del Toror sám režíroval, ale i tak bylo mé očekávání trochu jiné. Škoda, přitom tenhle typ filmů mám rád... ()

Hrabka

Hororový potenciál to mělo velký, ale to má vlastně každý takový dům. Co se atmosféry týče, tak ta je celkem zdařilá, některé dílčí momenty velmi povedené, příběhově je to ovšem značně fádní. I ta atmosféra mohla být lepší, kdybychom se už v první polovině nedozvěděli, co je ono tajemné neznámé, které je mimochodem děsivě velmi sloboučké. Když si k tomu ještě přičtu herecký výkon Bailee, který mi byl chvílemi proti srsti a "herečka" jako taková mi tam moc neseděla, tak mi vychází opravdu jen hodně slabé tři hvězdičky. 55% ()

juta

Určité napětí tu bylo, ale že bych se vyloženě bál, to ne. Je to takový typický španělský horor, jak formou, tak pohybem kamery. Námět se mě celkem líbil, ale ten konec bych neukončoval takovýmto způsobem. Spoiler! Že by Alex tam do toho krbu Kim jen tak nechal spadnout, zapečetil to a odjel, aniž by se nesnažil přivolat nějakou "BP" společnost, aby tam udělala vrt a vysvobodila jí? To mě celkem mrzelo, že to bylo tak odfláknutý. ()

chezush

Né, nemám ráda horory kde je pointa vyzrazená hned na začátku filmu. Chtěla jsem si klást otázky typu : '' Kdo jsou? Proč to dělají? Co chtějí? '' Ale bohužel, na tyto otázky mi odpověděl sám film, ještě před úvodními titulky. Další věc co mi vadila, byla hudba. Za každou cenu chtěli divákovi nahnat strach, přivodit tu '' správnou atmosféru '' a tak hudbu dali i tam, kde nebyla třeba, např. scéna na letišti, kde se Sally poprvé seznamuje s Kim. Opravdu mi tam vadila. O Katie Holmes ani nemluvím, protože jako herečku jí nemám ráda. Celkově bych to shrnula jako průměrný snímek, po kterém se určitě tmy bát nebudete. ()

Beckett51

Hvězda za námět a za herce. Zbytek jsou zubožravý gremlinokrysy, který ve vás vyvolaj akorát tak záchvat smíchu. Děkuji, nechci. ()

Pilda17

Don't Be Afraid of the Dark není typický horor. Atmosféra je skvělá, ale námět a scénář bohužel není dokonalý. Skřeti místy spíše komický než hororový. Pro mě jeden z nejočekávanějších hororů tohoto roku. Bohužel jsem nebyl přesvědčen na 100%. Místy předvídatelné a od začátku diváci vědí, o co jde. Kdyby režisér Troy Nixey tento fakt skrýval do úplného závěru, mohl být horor daleko zajímavější. Držet diváka v nejistotě jestli jde o duchy, skřety nebo Sally psychopatickou holčičku mohlo být daleko působivější. Když to shrnu, tak atmosféra perfektní, pár povedených lekaček (bohužel jich není tolik kolik jsem očekával), místy strašidelné prostředí a někdy slušné napětí, ale jinak mohlo být vše o stupeň lepší. Scénář si měl Guillermo del Toro pohlídat daleko více... 7/10 = 75% ()

666teen

Další mýty padly. Víla Zubnička není žádná bodrá poletucha, ale zubožravý krysajzlík a Katie Holmes není žádná herečka, ale jen a pouze paní Krujzová. ()

Ruut

A Del Torova manufaktura opět boduje. Nebojte se tmy je určitě slabší než Princ bez království + Sirotčinec + Faunův labyrint (= neděsí a je hooodně předvídatelný) - i tak je tato "pohádka o vílách Zuběnkách" o třídu lepší než to, co nám obvykle distributoři v rámci hororové produkce do kin servírují. 70% ()

S.Quentin QUALE

Tak se snažím přijít na to, kde se stala chyba. Se scénáři GdT jsem nikdy problém neměl, takže tenhle průser metr pod zem vypadá na dílo pana Nixeyho, dále pak vedoucího castingu. Celý film je i přes creepy pohádkový námět totálně impotentní a bohužel i klišoidní, herecké obsazení mi přišlo katastrofální. Katie Holmes ne že by hrála mizerně, ale vůbec se na tento žánr nehodí, takže jsem jí ty polámaný haxny i přál, zato Bailee Madison se sem musela dostat omylem, když jí asi nevyšel Beethowen 16. Guy Pierce dostal roli nejspíš za hodně špatný sex s vedoucí náborového, takže se nedivím, že mu byl film u prdele, stejně jako ta jeho familije. No prostě je to stupidní filmová katastrofa o starým baráku s prastarýma krysama zubničkama ve sklepě. 19% ()

Allien.9

Strašidelný dům číslo 6 457 289 120 473 164 588 846 425..., který však neukrývá duchy, nýbrž prapodivné zubaté víly Zubněnky, jež uzavírají dohody s papežem a celý film se snaží vtáhnout do svých temných tunelů dítě, aby se nakonec spokojily s dvaatřicetiletou ženskou. Omlouvám se za spoiler, ale stejně si nemyslím, že by se tenhle "horor" stal vaším oblíbeným.;-) No, uvidíme, jak dopadne připravovaný "Crimson Peak" - a snaž se Guillermo, od pětihvězdičkového "Faunova Labyrintu" (potažmo čtyřhvězdičkového "Sirotčince") jsi se moc nepředvedl!:-( ()

misterz

Veľké sklamanie. Od Guillerma del Tora ako scenáristu som rozhodne čakal viac. Podaril sa mu len akýsi nudný a hlúpy zlepenec o síce roztomilých, ale hrozne nepríjemných prťavých chobotničkových príšerkách, ktoré prebrali pracovný flek po zúbkovej víle. Našťastie film má aj druhú stránku a tá je už o čosi pozitívnejšia. Páčila sa mi skvelá výprava a kamera, čo sa stalo základom pre celkom fajnovú mysterióznu atmosféru, dokonca mi ju neskazila ani K. Holmes. Škoda toho premárneného potenciálu v podobe stupidného scenára, mohol to byť celom fajnový hororík, rozhodne na to snímok s týmto režisérom mal. 50/100 ()

Goldbeater

Don't be afraid of the dark mě docela zklamalo. Dost jsem se na něj těšil a jeden čas jsem na něj chtěl vyrazit do Karolových Varů do kina, protože v tom našem chebském se prosadí leda tak Harry Potter. No, možná je dobře, že jsem tak neudělal. Tohle je strašně utahaný horor, který pořádně nebaví ani v samotném závěru. Vzhled příšerek je nám odhalen hned na začátku, takže si ani nemůžeme nalhávat, copak je to za krvelačná monstra. Charaktery jsou ploché a ten konec, nic moc. Zklamání jak fík. ()