Nebojte se tmy

• USA Don't Be Afraid of the Dark (více)

Bojíte se tmy? Ne? Začnete. Guillermo del Toro se o to postará. Klasický lehce pohádkový horor s Katie Holmes, Guyem Pearcem a malou Bailee Madison, se Vám dostane pod kůži. Alex (Pearce) se spolu se svou dcerou Sally (Madison) a přítelkyní Kim (Holmes) přestěhuje do starobylého venkovského sídla. Zvídavá Sally záhy objevuje tajemný sklep se zapečetěným krbem. Neodolá a krb otevře. Z jeho útrob se začínají ozývat vtíravé hlasy... (oficiální text distributora)

Morholt

No co tohle mělo zase bejt? Kombinace strašidelnýho domu a víly zubničky? A prej se v tom všem anagažoval i bápež. Tohle se teda del Torovi zrovna moc nepovedlo, stejně jako casting, ve kterym je jednoznačně nejprotivnější postavou ústřední holčička. Moc jsem nechápal bez zájmu hrajícího Pearce a nehrající Holmes, že jí pořád zachraňovali. Já vim, že to měli ve scénáři, ale já bych to nezvlád ani tak. Za to jim dávam 10%. ()

Genero

Zmutovaní krysokrálíci číhají v teple za pecí na dalšího caparta se zdravým chrupem ošetřovaným jahodovou Fluorkou a Guilllermo by měl s tím mezkalinem trochu přibrzdit. Jak si můžu oblíbit film, kde mi sympatická ústřední rodinka natolik přirostla k srdci, že bych po prvních dvaceti minutách nejraději tatínkovi uřízl koule tatínkovou břitvou, malého fakana zavřel na pár dní k Samaře do její útulné studny a paní Kateřinu… no, té bych nic neudělal a trpělivě bych si počkal, až se odporoučí do scientologického pekla, kde jí duchové Marsu strčí sirky do očí a bude muset navěky dokola sledovat Plán 9 pro Strážce vesmíru. Protože jsem dnes pozitivně naladěn, musím alespoň pochválit skřetí verbeš, ta měla na rozdíl od člověčích antihrdinů šmrnc a odzbrojující dávku sexappealu. Bojíte se nudy odporné jako poševní hlen Vetřelčí matky? Ne? Začněte. ()

ScarPoul

Podľa môjho názoru nie až tak strašné ako sa z hodnotení javí. Dont be afraid of the Dark je síce jednoduchý film, bez výraznejšej scény, alebo pod kožu sa derúceho napätia, ale ten náznak niečoho temného a rozprávkového tam je. Práve toto pohrávanie si s atmosférou a tiež žánrové zameranie, ktoré nie je hororové, ale len s hororovými prvkami spôsobuje, že mi nelogickosť, alebo nepútavosť až tak nevadila. Nixey na malom priestore totiž dokázal spraviť vierohodný mytologický príbeh. U neho zamrzí, že nešiel viacej do hĺbky, a že boj s príšerami nebol omnoho výraznejší. Zaváňa to premárneným potenciálom, ale našťastie sa film nehrá na veľké umenie ani na to, že by vás chcel stále lakať. Tí čo očakávali niečo budú asi sklamaný. Tí čo neočakávali nič môžu byť len milo prekvapený. ()

maseer2

díky tomu, že zdroj "strachu" a "zla" je odhalen v podstatě hned na začátku, nemá divák až na pár světlejších okamžiků prakticky vůbec prostor k tomu, aby se mohl bát.. dále nerozumím té absolutní neoriginalitě scénaře vzhledem k faktu, že jej psal del Toro, a trochu mi uniká, pro jakou cílovou skupinu je tento film vlastně určen.. slaboučké 3* ()

Terva

CITÁT - Byl jsem donucen, chápejte to............ Tak teda nějak moc nadčenej nejsem. Příběh se táhne ja žvýkačka. Selly než někam dojde z bodu A do bodu B tak uběhnou dvě až tři minuty stopáže a pak se převážně nic neděje. CITÁT - Chcete rozinky ?......... Když už se začne něco dít, vše zakalí černá tma. Scény se pak odehrávají jen za pomoci zvuků. Slyšíte křik, nářek a hlasy, ale nic nevidíte. CHYBA VE FILMU - (52 minuta) Všimněte si, že když Kim (Katie Holmes) přenáší Sally (Ballee Madosin) do postele, odehrává se to někde uprostřed noci, čemuž nasvědčuje i ta všudypřítomné tma. Jenže v záběru je za zády obou postav vidět okno, kde svítí slunce a pohybují se stíny stromů........ Pak už je to jen samé klíšé. Znechuceně jsem čekal na čekaný konec. Celým příběhem prostupuje nepřirozená, uměle vyvolávaná tma, která kazí celkový dojem z filmu. (Mě určitě) ZÁPORY - Věčná tma, předvídatelný děj a dlouhé táhlé scény. KLADY - Nová noční stvoření a možná tak trochu hudba. Tak mě to dotáhlo asi na tři možná jen dvě hvězdy. Za ten uřvanej konec jen dvě. ()

moviesfan

Ne, tohle není horor. Aspoň pro mě. Hlavní chybou právě dle mého je, že si film hraje na horor a chce děsit, i když mu to prakticky vůbec nevychází. Ani herci mě nijak moc neoslovili. Na druhou stranu je snímek místy slušný a ty malé zrůdičky mě bavily svou mazaností, takže i smích se dostavil. Za ně přidávám třetí *. ()

tibenskym

Nie, tmy v tom starom dome som sa určite nebál. Aj keď tam vlastne tá tma bola polku filmu a druhú polku bolo šero a pritom sa vždy dalo štuchnúť do vypínača a zažať, ale načo, radšej spravíme zo 50 fotiek :D Povedal by som, že tvorcom sa podarilo stvoriť novú odnož hororového žánru, ktorú by som kľudne nazval "detský horor". Atmosféra síce bola pravá hororová (a vždy vo vypätých scénach sa posprávnosti zablyslo za oknom a zahrmelo), ale rozprávkoví malí bubáci, prehnaná ignorácia dospelých a záver, kde si každí zákonite pri páde musí udrieť hlavu, stiahli film (SPOILER: tak ako aj bubáci nakoniec stiahli Katie), pod čiernu zem. ()

Radka_86

Krásná hororová pohádka !!! Celkem akční, napínavá, sem tam i nějaká ta lekačka.... Kdo jako já tušil že nepůjde vyloženě o horor a bral to s nadsázkou tak myslím že zklamaný být nemůže. Plus pro mě byly i fajnová hudba a krásná Katie Holmes. Skvělá odpočinková záležitost. 75% ()

Ajinka126

Do toho se vůbec nepouštějte. Je to nejen velmi průměrný film, ale ten horor v popisu je navíc velmi nadsazený. Při tomto filmu se může bát tak leda dítě (ale že bych to zrovna jim chtěla pouštět.. spíš ne), anebo těhotné ženy, ale tady zase hrozí riziko potratu.. Takže netuším proč tento film vznikl a koho měl vlastně strašit?? Možná Toma Cruise.. Ale teď vážně. Už mě vážně unavuje fakt, že si stále ještě někdo myslí, že divák je naivní hlupák, co sežere jakoukoliv dějovou hloupost. Co měla znamenat ta poslední scéna? Když už začali věřit té malé holce, tak první, co udělám je, že uteču z baráku.. ale co udělali oni??? Uložili malou holku do postele a čekali. To je neodpustitelné! ()

corpsy

Ústredné prastaré príšerky sú najväčšou slabinou tohto snímku. Proste nedokážu vystrašiť a dizajnovo nie sú takisto nič moc ( bordelu a bolesti však dokážu narobiť spústu ). Režisér sa cez hľadáčik kamery pozerá celkom fajn a dokáže nasnímať tajuplné zábery, ale nemá v krvi schopnosť dynamiky a svižnosti. Pán del Toro si to mohol radšej odrežírovať sám. ()

Ten Druhy

Don't Be Afraid of the Dark sa berie príliš vážne, ani na chvíľu sa netvári ako rodinný alebo detský horor s nadhľadom. Pritom to, čo číha v tme má veľkosť vypaseného potkana, komický vzhľad, ale nemá žiaden zmysel pre humor. Miniatúrne príšerky mi pripomenuli malých démonov z Takácsovho The Gate (1987), no boli menšie a mali len málo humanoidných znakov. Keď sa divák nevžije do pozície dieťaťa, vlastne sa nemá čoho báť, voči krpatým príšerkám sa vôbec nemusí cítiť bezmocný. A v tom je ten problém. Napriek tomu, že hrdinovia vo filme mali veľké šance, vôbec nebojovali, len sa nechali príšerami ovládať. Nechcem však byť len kritický, atmosféra bola silnou stránkou filmu, v ktorom bolo hluchých miest naozaj ako šafránu. Predsa som čakal trochu viac. ()

sidzej

V podstate spokojnosť. Značne neoriginálny námet dokonale kompenzuje slušné remeselné spracovanie, kvalitné herecké obsadenie, pôsobivá vizuálna stránka a stupňujúce sa napätie. Vždy som si prial bývať v takom veľkom starobylom sídle s množstvom tajných skrýš pod schodiskom, za knižnicou a vlastným prírodným labyrintom. No dosť bolo snívania....škoda že všetky horory nemajú aspoň takto štedrý rozpočet, potom by sa na ne ďaleko lepšie pozeralo. 70% ()

Marsik

Nevím, co na tomto hororu ocenit. Vše, co ve filmu bylo, bylo už tisíckrát natočeno, takže všechny scény byly profláknutý. Jediná dobrá scéna byla jak je Sally schovaná pod peřinou a v tu na ní vybafne to monstrum. To jsem se lekl, no ale jedna lekačka za celý film a žádné napětí, to je fakt málo. A co to vlastně Sally celou dobu honilo? Bylo to snad něco mezi blechou, ufonem a ...? Takže film celkově hodnotím jako silný podprůměr. 40% ()

Astaroth12

Zase tu mame ďaľší z kolekcie filmov,ktoré ničím neprekvapia a ani nevystrašia.Film si udržuje solídnu atmosféru ale len do doby pokým sa neukážu tie stvorenia,od tej chvíle o budovaní atmosféry nemože byt ani reči,lebo tie malé ohavy boli všeličo ale nie strašidelné.A tá pointa s tými ohavami,že sú to mytologické stvorenia,ktoré uzavreli zmluvu zo samotným pápežom,to som už len neveriacky krútil hlavou,kto toto mohol vymysliet,takú totálnu kravinu.A že stále ostávali v tom dome,aj keď už začali tušiť,že sa v nom skrýva niečo zlé,tak to som už vážne nepochopil.Ani herecké obsadenie nebolo bohvie aké,mladá B.Madison bola zlatá ale ako herečka bola strašne pritajená,K.Holmes ju nepovažujem ako za profesionálnu herečku ale ako amatérsku a tu mi to potvrdila.Ale aby som len nekritizoval,páčila sa mi kamera bolo to veľmi dobré nasnímané.Rukopis G.D.Tora bol evidentní,ale nie prevratný.Aby som to zhrnul-predvídatelná jednohubka s veľmi kreténskou pointou a s vlažnými hercami ale zas veľmi dobre odvedenou prácou,čo sa týka kamery. ()

hous.enka

Horor? Mně to přišlo spíš jako taková podivná strašidelná pohádka pro děti rozvádějících se rodičů... Čekala jsem rozhodně víc nadsázky a skrytých motivů, než skupinku trpaslíčků s nůžkami v ruce. Nejstrašidelnější je snad trailer. ()

Pontius

Děti do deseti let možná vystraší, starší se tomu budou spíše jen smát. Nemá s hororem co dělat, spíše fantasy pohádka. ()

MartinezZ

Standardní bubu-bafárna bez překvapení, vyjma výměny duchů a temných sil za.. něco trochu jiného. Jinak ale nic, co by stále za pozornost. Leda-že byste se v levných hororech vyžívali. ()