Nebojte se tmy

• USA Don't Be Afraid of the Dark (více)

Bojíte se tmy? Ne? Začnete. Guillermo del Toro se o to postará. Klasický lehce pohádkový horor s Katie Holmes, Guyem Pearcem a malou Bailee Madison, se Vám dostane pod kůži. Alex (Pearce) se spolu se svou dcerou Sally (Madison) a přítelkyní Kim (Holmes) přestěhuje do starobylého venkovského sídla. Zvídavá Sally záhy objevuje tajemný sklep se zapečetěným krbem. Neodolá a krb otevře. Z jeho útrob se začínají ozývat vtíravé hlasy... (oficiální text distributora)

kingik

Ve sklepení jednoho starobylého panství přebývá tlupa malých vražedných bestií, které jsou lidskému zraku dobře skryty. Obývají zamřížovaný krb a běda tomu, kdo je pustí ven. I když jsou citlivé na světlo, vražedné choutky sílí, zvláště když jsou na obzoru noví nájemníci. Malá Sally se svým tátou a jeho přítelkyní vstoupili do jámy lvové. Asi moc nepřekvapí, že výprava má pohádkový až fantazijní nádech. Zkušený divák záhy identifikuje, že se jedná o produkční počin Guillerma del Tora, který současně dodal i nepříliš absorpční a vypilovaný scénář, který kupodivu čerpal inspiraci z jiných filmů. Kreatury by se daly zařadit k příbuzným Gremlins a Critters, ač jsou mnohem digitálnější a strašidelnější. Rodina v ohrožení, to také zrovna není inovativní prvek. O dávné kletbě toho divák mnoho nezjistí. Film je na informace o původu kreatur skoupý. Není objasněno odkud se vzaly, proč jsou tolik citlivé na světlo, ani po kom vlastně jdou. Podstatnou dobu se zdá, že zdrojem jejich zájmu jsou děti, v prologu se to také tak jeví, v moci mají totiž syna původního majitele panství, kterého nutí, aby pro ně zabíjel, respektive požadovaly dětské kelčáky. Nebyl jsem z toho moc moudrý. Když už se zdálo, že si za svoji další oběť vyhlédly nesympatickou Sally, nebyla to tak úplně pravda. Vražd je pomálu. Za celou dobu zaútočí jen na údržbáře. Delší dobu trvá, než se skřeti zjeví v celé své kráse. Většina filmu probíhá tím stylem, že nikdo malé Sally nevěří, že ji chodí navštěvovat příšery. Všechno se to přisuzuje výplodům dětské fantazie. Důkaz, že si nevymýšlela, přichází v závěrečné fázi filmu, kdy se konečně začne něco dít a skřeti se pustí do práce. Obrovská škoda, že film se zběsile rozjel až na závěrečných dvacet minut. Mně se líbila i sekvence, ve které se Sally snaží získat důkaz o existenci kreatur tím, že je vyfotí. Tahle sekvence nepostrádala zajímavě vtipný rozměr, který film osvěžil. Přidat na vraždách, ani bych neřešil scenáristickou nepropracovanost, nelogičnost a slabší originalitu i zvolené tempo. Jenže film nabízí hlavně skvělou detailní výpravu, triková stránka filmu je na schopné úrovni, zdatná kamera i hudba usilují o napětí, herecké obsazení sice nehraje nijak usilovně, ale jména Guy Pearce a Katie Holmes posloužila celku dobře. Film celkově nepůsobí levným dojmem. Tvrzení, že se divák bude bát, moc neobstojí. Nebude se bát vůbec. Bude však ve střehu, co to na něj z té tmy jukne. A nenalíčená Kačka Holmesová to nebude. Takže kdo se alespoň jedinkrát u filmu lekne, má vlastně vyhráno. Ať už se lekne čehokoliv. 60% ()

Sobis87

Něco mezi hororem a pohádkou pro odrostlejší...chvílemi obstojně napínavé, avšak nijak zvlášť děsivé. Scénář je dokonale předvídatelný a nepřekvapuje ani v maličkostech, ale abych jen nekritizoval, musím uznat, že natočené to je vskutku znamenitě, ty malé potvory jsou zábavné a herecké obsazení se také povedlo (dokonce i Katie se tu dá snést...). V konečném součtu se jedná o sympatický žánrový nadprůměr, kterému výrazně podkopává nohy jen ten průhledný scénář. ()

Frajer42 odpad!

Neuvěřitelná blbost, která nemá potenciál vystrašit ani malé děti natož kohokoli odrostlejšího. Pohádka o hrozně otravné dívce, kterou přemůže zvědavost a otevře dvířka debilním zubním krysoskřítkům nebo čemusi. Následuje asi hodinka totálního stereotypu, kdy skříťata lákají dívku za nimi do podzemí, ačkoli mají možnost si ji asi 700× vzít s sebou bez jejího laskavého svolení. Aby toho nebylo málo, tak se kolem občas nachomýtne jeden rodič a druhý skoro rodič, kteří se chovají tak moc nepravděpodobně, jako v málokterém jiném filmu. Za celý film párkrát pěkně zavržou dveře nebo něco podobného, jinak není absolutně nic k vidění ani ke slyšení. Pokud chcete ztratit čas, tak tenhle snímek vám nabízí jedinečnou příležitost. Spokojenost zaručena. Guillermo del Toro je prostě nevyzpytatelná bukva, která občas čirou náhodou vyprodukuje něco smysluplného a občas totální sračku. Mám podezření, že nesnáší diváky a činí tak záměrně. ()

Kudly4

Škaredé, ufňukané, dementní, vzteklé děcko, které může za to, že mi zkazilo dnešní večer. Tohle přesně na Hororech s harantama v hlavní roli nesnáším. Nuda jako blázen, Katie Holmes stála taky za hovno. Pohádka pro děti. ()

oje

Film porušuje každou zásadu funkčního horroru. Všechno tajemné z něj vyprchá už v úvodní znělce a malý tajrdlíci, kteří mají představovat pro žánr klíčovou horrorovou hrozbu, by z fleku zapadli do Harryho Pottera nebo jiných lehounkých dětských fantasy. Film s nejblbějším možným žánrovým konceptem proto nejen nudí a mrhá zvučným hereckým obsazením, ale přímo naštve. Distribuce by měla zvážit, zda jako cílovou skupinu natvrdo nezadefinovat robátka povinné základní školní docházky. ()

dex2man

Hned úvodní záběry naladí pěknou kamerou a v průběhu filmu je slušně budována atmosféra. Del Toro je cítit z každého záběru a jeho tajemná, lehce pohádková stylizace není na škodu. To ovšem jen do chvíle, než přijde na scénu zlo samotné, banda kreaturek ze sklepa, po staletí vyčkávající na každou další várku čerstvých dětských zoubků. V tom je právě potíž, od poloviny filmu se jako dospělí leda tak zasmějete a jediné, co vás u filmu udrží je vlastně dramatická linka v podání Bailee Madison, které (nečekaně) nikdo nic nevěří. Škoda, že film natolik osciluje mezi žánry, že nakonec nevyniká v žádném a jen těžko si najde cílové publikum. Bud' se jen nepovedlo natočit novodobé Gremlins nebo někdo v dětství nedával zoubky pod polštář. S lítostí 2*:( ()

swamp

Trailer mě docela nadchnul.. a navíc, když někde vidím jméno Guillerma del Tora spjato s žánrem 'horor', nemůžu se dočkat. Jakého se mi však dostane rozčarování, když pak koukám na plochou (i herecky) Katie Holmes a průměrný horor. :( ()

Campbell

Ale no tak vždyt to bylo v té záplavě jiných remaků docela dobré. Zdálo se mi že Toro Nixeyovi dost kecal, protože jsem dost často cítil jeho styl. Takže nejdříve trošku negativity ta vede k hlavní hrdince která sice později ušla ale ze začátku filmu mě strašně štvala. A to jak byla protivná nebylo zrovna dobré a k hodnocení to moc nepřidá. Dále moc lidí nepotěší asi rozlehlost, která byla občas zbytečná, ale aspoň se rozlejzala po baráku tajuplná atmosféra. Příběh je sice jedno velké klišé ale to mi bylo jedno, už od uvedení filmu jsem čekal že se bude jednat o zábavu, a taky jsem jí dostal. Monstra vypadají báječně a to i přes to že jsou to efekty a ne ty stvůry z původního filmu, který nebudu ale dále přirovnávat, přeci jenom i když se jedná o remake je to dost jiné. Holmes a Pearce odvádějí svůj standart, je mi líto že Holmesovou tak kritizují nepřijde mi na tom tak hrozně. Starý sídlo je parádní a ukrývá plno tajemství, a hlavně atmosféricky to nemá chybu. Dále se musí pochválit hudba od Beltramiho ten chlapík má neuvěřitelnej talent a už nedávno mě překvapil dokonalým Vřískotem, a ted svojí genialitu podtrhuje. Tohle je pro mě kvalitní podívaná, čekal jsem hodně dostal jsem hodně. ()

PetrPan

Už vám někdo vyprávěl vtip, a blbej k tomu, stylem: Víš jak padá teplej kámen ? To se posereš voe, to je fakt úplně boží, fakt jsem lepší vtip neslyšel, tak teplej kámen padá... já fakt nemůžu, vole, tomu neuvěříš... si představ - buchinky buch.. hahahahahahahahaha. A přesně takový pocit jsem měl z Nebojte se tmy - trapná pachuť. Všechno krásně nalajnováno, předem oznámeno, místa kde se máte leknout jasně označena a všechno to graduje k naprosto makabróznímu a zcela překvapivému finále - ne to jsem přehnal, k naprosto debilnímu finále, to bude lepší. Jediné co mi ještě chybělo k absolutní nespokojenosti byl hodný a nejlépe i zraněný skřítek - vzbouřenec ( tak snad ve dvojce se ho dočkáme). Abych jen nechválil, ta atmosféra byla vážně hustá, že by se dala krájet, ale asi si někdo zapomněl nůž. ()

Vitason

Del Toro, mladá dívka zachycená na pomezí pohádkového světa a reality, občasná brutalita? Kde jsem to jen viděl? Kde to jen bylo? Ano, dámy a pánové, mexický hororový matador se nám začíná opakovat. To by snad nevadilo, kdyby to bylo alespoň zábavné. Jenže Nebojte se tmy je na rozdíl od Fauna mdlé a bez atmosféry. Největší problém je ve vraždících příšer(k)ách, protože ti malí, celkem i roztomilí rarášci by snad nevystrašili ani člověka, který žádný jiný horor nikdy neviděl. Film tak musí spoléhat na prosté lekačky, z nichž je ve filmu dobrá pouze jedna (!), která byla ke vší smůle v traileru. Malá dívenka nehraje zle, hollywoodské dvojče Karla Rodena také ne, hůře už je na Katie Holmes. Ve finále film dosáhl na upocené tři hvězdičky. ()

korbitch22 odpad!

(VOBSAHUJE SPOJLERY) Vykuřho Del Howno vyprodukoval na světlo světa další hororo/pohádko/vizuálový dětincký shit,na režisérskou stoličku obsadil naleštěnou loutku,kterou si ze svého vystuženého křesla jednou rukou s úsměvem na tváři dirigoval a druhou si ho honil.Stejně jako Besson nechce nést rizika svých kolikrát poblití hodných dětí a hází tu zodpovědnost na Krawczyka či Megatrona.Debilní námět okořeněný imbecilním zpracováním a tak vypečenými dějovými zvraty a dialogy,že kdyby neexistoval na dvd rychloposuv vystřelil bych si mozek.Tenhle arci kretén z míst kde vede načos natočil všeho všudy 2 průměrné filmy,kterými zaujal,pak se zbláznil a hororové náměty začal šmrncovat dětinským světem představ a pohádek,ono by to nebylo špatné,kdyby jeho scénáře nesmrděli debilitou už z poštovní schránky Troye Nixeyho.Zatímco 2hým Hellboyem si to jen nahnul,ichtilním Faunovým Labyrintem mě rozdrtil a touhle zhovadilostí dodělal a už nikdy nechci vidět nic,v čem pá tenhle mizerný režisér a ještě mizernější producent/scénárista prsty.Klasický omletý styl vyprávění...děcko něco vidí,tatínek má práci a nechce to vidět,hodná maceška začíná věřit a chápat.Oni totiž původní obyvatelé planety podepsali opoziční smlouvu s papežem,že nebudou papat lidi,když jim sem tam hodíme děcko ke sváče a úplnou náhodou si vybrali jeden jedinej domeček vodkud vylejzaj.Samozřejmě není nic lepšího než bejt v klidu když zahradník vyleze rozsekanej na sračky ze sklepa,s nůžkama zabodejma od kokota k vočičkům a policie nic neřeší,pohodička nehoda.Dceruška dostává hysterické záchvaty,čím dál víc je jasné že tam asi něco bude,ale šupnem jí zpátky do pelíšku,páč ty tuny krve a bordelu po baráku nestačej,to mi se musíme nejdřív podívat na kresbu ve sklepě a až pak nám to docvakne.Když mi to takhle náhodou vcucne do díry starou,prostě odejdu a barák zapečetím.Né vůbec nenajmu desítky bagrů a jeskyňářů,né vůbec nenakoupim desítky světelnejch granátů,halogenů a světlic a né vůbec nechám tam ty mrdky v klidu dál čekat na nějakého trubce s malou dcerkou pro Nebojte se tmy 2.Di do prdele Del Hovne s těmahle imbecilníma kokotinama.které postrádají byť jen jediný aspekt normálního lidského uvažování a logiky.Kdy už proboha někdo natočí mysteriózní horor,který bude pojednávat o nadpřirozených jevech,ale bude vycházet z normálního uvažovaní a poddá to v lidské a důkladné odplatě,či snaze se zlem vypořádat.Konec k smíchu,natočený asi jako další z hovadilá píčovine bez konce,rozumu a logiky v ´´hororovém´´ ale imbecilním klišé.Odpad. ()

Arsenal83

Nebál som sa tmy, skôr som sa bál Bailee Madison, jej foťáka, výkrikov a v skutočnosti som sa jej ako dievčaťa bál vo všetkých filmoch, len málokedy človek môže povedať, že nejaké dieťa nemôže ani vystáť, ani cítiť a v podstate mu tú zúbkovú vílu praje. Inak vysvetlenie, o čom tieto krásne víly sú je maličkým pozitívom filmu, ktorý vystraší možno šesťročné deti. Nelogické situácie sú niekedy až smiešne - temní tvorovia zhasnú svetlo, pretože im vadí, no dievča namiesto toho, aby to svetlo zapla, tak tam robí tanečky s kúpeľňovým závesom. A tie pády do temnoty tiež boli také, nuž mohli tam ešte pridať zvuk splachovanej vody, to by pobavilo viac. Stále mi však nešlo do hlavy ešte jedno. Ak temným stvoreniam ide len o detské zuby, prečo to nevyriešiť okamžite jedným úderom lopaty. Slečna Madison by to určite zvládla, určite by potom aj menej rozprávala, čo by potešio nielen rodičov, a v dome by bol pokoj s gremlinskými ňufákmi. ()

VenDulin85

Nebojte se.. podívat, nic se vám nestane.. To jako vážně, 52%? Viděli jsme stejný film? Kdy naposledy jste byli u očního, ušního, a tak celkově na psychiatrii?? Nepopírám, holčičkou bych občas zatřásla trochu víc (děkuji za optání, ne, nejsem ještě matka), Katie Holmes jsem vytěsnila jak to šlo a ke konci už mě ani tak moc neprudila, ale.. tohle patří jednoznačně do mojí sbírky "v tomhle domě bych chtěla bydlet, nejlépe i s tou zahradou okolo.." Že to je více pohádka, byť strašidelná, lehce mysteriózní, přece nemusí ubírat na hodnocení. Pro mě čisté 4*. ()

Flego

Najlepšie vyznel výkon malej Sally ( Bailee Madison ), ktorej tí filmárski parkhanti určite nevysvetlili, že sa jedná o fikciu. Teraz vážne. Toľko trhlín sa len tak často nevidí, či ide o pôvod škriatkov alebo nevysvetliteľné chovanie matky dievčatka. Za uznanie stojí atmosféra starobylého domu. Jedno je isté, Guillermo del Toro ako producent stráca dych a bol by som nerád, keby skončil ako Luc Besson. Slabší priemer. ()

Jinny

Stokrát provařená žánrová klišé (včetně kreténismu postav) ničí i milou snahu režiséra. Horor bez překvapení, skutečně děsivých momentů i ambicí. ()

Pítrs85

Atmosférická pohádka a horor, který dá vzpomenout na všechny ty příšerky, co se jich v osmdesátých letech prohánělo po stříbrném plátně (až jednomu přišlo, že mohly být namísto digitálně udělány klidně poctivě trikově). Nečekejte nic originálního, nebo dokonce něco, po čem nezaspíte, Don't Be Affraid of the Dark je hlavně poctou klasickým horůrkům s krásnými exteriéry i interiéry, výbornou doprovodnou hudbou a s fajn hereckými výkony, nic víc, nic míň. 3,5* ()

SOLOM.

Mnohými opěvovaný Guillermo del Toro mne už nejednou zklamal a tak i do tohoto kousku jsem šel s vážnými obavami, že odejdu znechucený a tak se nakonec i stalo. Původní film mám sice doma, ale ještě jsem k němu jaksi nenašel cestu. Dokud Toro točí duchařiny, tak si nemám téměř na co stěžovat, ale jakmile to začne smrdět „pohádkovostí“ následuje strmý pád mé trpělivosti. Tady se sice ujal režie zelenáč Nixey, ale všichni asi víme, kdo tahal za nitky. Když k tomu navíc připočítám hodně slabé herecké výkony všech zúčastněných (i Holmes jsem už viděl zahrát mnohem lépe), digitální šotci byli spíš k smíchu (no možná to někoho vyděsí) – no a v neposlední řadě jsem po většinu času postrádal nějakou děsivější atmosféru. Pravda, občas se tvůrcům skutečně povedlo navodit trošku napětí (začátek, vana), ale jinak jsem se dost nudil. ()

Sofia

Jediná hororová (a to ještě zubařská scéna - což je u mě vždy zárukou zavřených očí) se odehrává ještě před úvodními titulky, potom už to jde ale bohužel kvalitativně hodně dolů. Jedná se o hodně otřepaný příběh s ještě otřepanějšími logickými kiksy (mrtvoly příšerek zmasakrovaných malou Sally se po domě hromadí, ale natvrdlému tátovi to pořád ještě ne a ne dojít). Jediné, co se na tomhle filmu povedlo, je ten dům a jeho přilehlé zahrady. P.S. A nikdo mi nevymluví, že by na ty tajtrlíky nezabral plamenomet. ()

ARI50

Bud se mi to zdá nebo mně fakt už jenom vystraší film točený kamerou, atmosféra celého filmu byla výborná trošku sem postrádal strach ale přesto sem s hororem spokojený hrozně se mi líbily naši malý démoni . Jediný kdo my vadil byla Katie. ()

Beastmaster4

Hororem bych to zrovna nenazval, jelikož ďábelské potvůrky byly občas spíše komické. Příběh neurazí a styl, kterým je předložen stejně tak. Není to žádný trhák, nic strašidelného, nic originálního...Taková temnější, průměrná podívaná s rarášky. ()