Auto*Mat

• angličtina Auto*mate
všechny plakáty

Ovládáme město nebo město ovládá nás? Stáváme se automaty? Je pražský primátor spíše cyklista nebo populista? Jedeme v tom všichni? Inspirující, emotivní a vtipný dokumentární příběh režiséra Martina Marečka hledá hravým způsobem odpovědi na otázky související s životem ve městě, civilizací v pohybu a dobrodružnou cestou ke změně. Osobní příběh režiséra a jeho pokusu proměnit město kolem sebe. (oficiální text distributora)

czejny

Pro Kmotra: Dokument Martina Marečka představuje velmi vhodnou prezentaci tolik kontroverzního tématu. Neutváří žádnou zaslepenou agitku, ale nabízí nám svůj pohled na danou problematiku. To, že ve filmu vystupuje sám režisér a obhajuje tu své činy a názory hraje velmi podstatnou roli. Problematika automobilismu ve městě není nahlížena žádným objektivizujícím způsobem, který by mohl tíhnout k (ne)vědomému ovlivňování diváka. Takto se dozvídáme, co autora vedlo k jeho činům, a pokud s ním v něčem nesouhlasíme, dostáváme se do konfliktu s jeho osobou, nikoliv do konfliktu já vs. automobilismus. Téma režisér nahlíží i s určitým nadhledem a ironií a tak budí v divákovi úsměv nad nesmyslností některých argumentů. Důležité ale je, že tato komika je pouhým doplňkem hlavního sdělení a nepoutá na sebe takovou pozornost, jako tomu bývá u dokumentů Klusáka a Remundy. Ať se sdělením tvůrce souhlasíme, či ne, je velice sympatické sledovat osobu režiséra reálně angažovaného do tématu svého filmu. Jediná škoda je závěr dokumentu, na němž je vidět určitá ztráta motivace a nadšení, která způsobuje až příliš neurčité zakončení celé dlouholeté snahy. ()

sallyann

Ta scéna, kdy v jednom proudu stojí kolona aut a ve druhém si to drandí cyklisté na kolách, je nejsilnějším momentem tohoto dokumentu. ()

mcleod

Výborný dokument popisující jeden z fenoménů dneška... činnost a vývoj jednoho občanského sdružení bojujícího proti automobilové dopravě v Praze od samotných "přestupkových" začátků, kdy šlo mnohdy o život, až po masové akce a boje na pražském zastupitelstvu. Přestože lze dokumentu snadno vytknout subjektivitu pohledu na řešený problém, myslím, že vzhledem k rozsahu problému a přístupu některých politiků, stavařů či řidičů to vůbec není na škodu. Extrém vždy vyvolá opačný extrém, teprve poté lze najít smířlivou objektivní střední cestu. Mimo to na dokumentu také oceňuji krásné, možná i necílené zobrazení několika tváří Pavla Béma. ()

Bohemák

Těžko to nazývat jenom dokumentem. Spíše se jedná o velmi trpělivou (a asi i trochu únavnou) sebeironizující provokaci, která nutí zamyslet se nad motorismem v Praze. A jak je i na zdejších komentářích vidět, potrefené "za-každou-cenu-i-do-kina-autem" husy se vždycky ozvou (a pochopitelně ve velmi primitivním a vulgárním duchu, jak je pro ně typické). ()

Paity

Snaha udělat mužů, žen, dětí, důchodců, nemohoucích, nevidoucích, prostě ze všech, cyklisty. V podstatě podtitulek AutoMatu je kdo nešlape s námi, šlape prorti nám. ()

Eruntano

Je sranda, jak je existence názoru okamžitě považována za demagogii. Jste líní a neumíte se s názorem, třebas kriticky a nesouhlasně, vyrovnat? Nebo jste prostě jen sráči, co mají z názorů bobky? Vážně by vám vyhovovala pohodlná beznázorovost, která divácký mozeček nebude otravovat prací? Mě asi ani ne. Proto je mi milejší film s názorem, byť vyhraněným, se kterým je nutno se popasovat, než neangažovaná, ergo nesmyslná tzv. objektivita. Obzvláště, má-li postoj zajímavě a smysluplně podložen, což zde platí alespoň do takové míry, aby bylo možné vzít ho vážně. ()

Marla Singer

Automatu jsem se záměrně vyhýbala v domnění, že jde o další agitku typu „nejezte zvířátka“, „poutejte se ke stromům“ a v neposlední řadě „ošklivé nadnárodní korporace šíří jedy, aby vydělaly na lécích“. Název i samotný film se sdružením úzce souvisí, protože vznikaly jeden z druhého, ale jeho snažení neglorifikuje. Dokonce tu nejde ani o debatu nad problematikou městské dopravy, protože od počátku je jasný postoj a nutná konfrontace, nebo aktivizaci nezodpovědných občanů, protože ti s Marečkem povětšinou souhlasí. Snímek rezignuje na objektivitu a z pohledu režiséra nahlíží na aktivismus samotný – co se stane, když vás něco štve a vy se rozhodnete v rámci zákonných mezích jednat. Rychlopalba e-mailů namířená na magistrát nefunguje od zavedení spamové ochrany, ale naštěstí existuje větší kalibr v podobě kamery. Je sympatické, že se dokument nechlubí jen skalpem Béma, ale ukáže i vlastní přešlapy – například zasahování části štábu do první demonstrace, která byla na jejich vkus málo konfliktní. ()

Pawlisman

Živě i podnětně udělaný dokument s dostatkem prostoru k zamyšlení. Škoda, že jsou ale lidé zlenivělí a zaslepení. Děkuji za toto dílé. 8,5/10 ()

bellicek

"Tady se nic nepropadlo." Plně se ztotožňuji s názorem, který tady již několikrát padl; demagogie a extrémnost slouží jako nástroj vůči tomu samému na druhé straně. ()

Sista

Kluk, co bydlí nad rušnou pražskou ulicí už se nemůže koukat na všechny ty nehody a soustavné utlačování chodců řidiči a tak zakládá sdružení Automat, které začíná soustavně upozorňovat na přebytek aut a následky z toho plynoucí. Upozorňuje dlouho, vášnivě, promyšleně a někdy i dost naivně, zažívá drobné úspěchy i chvíle beznaděje a u toho neustále naráží na populismus politiků, kteří na kameru slíbí cokoliv, ale jinak nezareagují ani na desátý mail... Dokument vznikal v průběhu cca 5 let a když jsem viděla tu upřímnou snahu, tak jsem jim nemohla nefandit, přestože jejich práce byla (je) často boj s větrnými mlýny. Zajímavé pasáže jsou z tuningové šou (panebože, tak vysoká hustota buranů na m2 se hned tak nevidí:)) a hodně mě rozesmál improvizující lyrik, vzdávající hold slovutné Octavii. Pokakaný Fiat, co mu pořád olupují pěnové hovínko je taky vtipný, jenom z jeho konce člověka trochu zamrazí..A na závěr nemůžu nezmínit grafiku s leitmotivem hvězdičky, která dodala dokumentu švih. Bojuj dál Automate! p.s. Zítra jedu do práce na kole, tak snad mi žádný auto nedá mat.. ()

myc-hal

Je jasné, že hodnocení bude hodně ovlivněno mírou souhlasu s tématem a tak nezastírám, že mi je kolo bližší, na druhou stranu, jedu v tom taky. Taky žiji v městě se 40tisíci obyvateli, kde je sice také každý den dopravní špička, která dokáže řádně napnout nervy (zvlášť takhle v pátek odpoledne), ale z jedné strany města na druhou to do 30min jde pokaždé, takže problémy Prahy jsou hodně daleko. Auto*mat má pro mě to nejlepší z aktivistického dokumentu, trocha provokace, ale hlavně osobní zápal a přesvědčení, schopnost nadhledu, svižnost. Dovlím si tady jeden text od Václava Havla: "Hrdinům, idealistům, snílkům, humanitárním pracovníkům či občanským aktivistům se svět směje pořád. Důležité je, aby pod tímto tlakem sami nezvážněli, nezačali se dojímat nevděčností světa a svým těžkým údělem – a posléze se uzavírat do sebe, mezi sebe, do vězení pocitu nepochopené vyjímečnosti, a vlastně tím jen přepluli z krásného světa obětavců do nebezpečného světa posedlíků. Jak tedy čelit tomu, aby se z obdivuhodného obětavce nestal hrůzu nahánějící posedlík? Je pouze tento jediný způsob: legrace." Myslím, že tenhle dokument má velký přesah i mimo konkrétní téma, kterým se zabývá. (docalliance, 25.2.2011) ()

gumbo

Sám se sobě divím proč tak vysoké hodnocení. Ono tam nic extra objevného nebylo, argumenty byli možná až moc jednostranné a atmosféra ani styl mě ze začátku nezaujali. Jenže pak mě ta autoklaustrofobická nálada vcucla a nepustila. Nerozumných 70% ()

alambert odpad!

Partička bláznů bez auta a většinou i kloudného zaměstnání otravuje lidi s autem a zaměstnáním, kteří se touží jen dostat po náročném pracovním dnu pohodlně a rychle domů, a lidi, používající auto k práci. Ohrožuje jejich bezpečnost, stejně tak ohrožuje bezpečnost všech okolo. To je Auto*Mat. Dílčí fascinující momenty: SANITKA - Dokážete pochopit, že někdo kouká na nabořenou, převrácenou sanitku, jak z ní překládají na jinou pacienta, kterého vezla a stěžuje si, že to dělá rámus? Je tohle vůbec možný? KLACEK OD BLÁTA - Možná by bylo vhodné, kdyby mu ten policajt vpálil kupku do hlavy a řekl: Vždyť to je jen trochu olova. To vůbec nemusela být kulka, to mohlo být třeba závaží. TUNINGSRAZ - Co mají tuningáři společného s pražskou dopravou? Nic. Proč je s tím otravovat? Protože jsou snadný cíl, na který jde pěkně ukázat? SAMOLEPKY apod. - Rádi se koukáte na to, jak vandalové poškozují majetek ostatních? To se vám líbí? KRÁDEŽ AUTA - To me opravdu pobavilo, když jsem se dozvěděl, že majitel toho auta k němu měl citový vztah. Proto proti němu bojoval a proto mu na kapotu nalepil obří lejno. To dává smysl. POLICIE - Policie mě opět zklamala. A to přes můj přístup, který vůčí ní zaujímám, totiž, že od ní nic dobrého nečekám, ale na vše zlé jsem připraven. Že tam pracují až takoví ubožáci, kteří se nechají ukecat bandou jiných ubožáků, aby je policie nechala jít, po tom, co bezprostředně ohrožovali neviné spoluobčany, to bylo opravdové zklamání. STÁTNÍ FOND PRO PODPORU A ROZVOJ KINEMATOGRAFIE - To mě fascinuje snad nejvíc, že tyhle sra*ky, které mě poškozují a ohrožují, jsou placeny z mých daní. To můžeme rovnou zavést tranfery teroristům ze státního rozpočtu. ()

fraktal

@ Morloth - dovolim si oponovat - pro pesi a cyklisty v praze udelal M.M. a lide okolo tohoto sdruzeni velmi (velmi!) mnoho. K samotnemu snimku - formalne/zpracovanim se mi Marečkovo filmy prilis nezamlouvaji, lec vse prebohate dohani vyberem temat, zapalem a osobní angazovanosti - film zde totiz jiz davno neni cilem, ale prostredkem - a to nikoliv pro zbohatnuti autoru/producentu. ()

pouler

Hm. Tak tohle jsem opravdu nečekal. Jsem pro cyklostezky, pro dokumentární tvorbu vlastně i pro aktivismus ale ne takovouhle neslušnou formou... Tohle celé myšlence jen uškodí... ()

Lucas87

Myslím si, že se jedná o zvláštní dokument, ano není to filmařský zázrak je to točeno stylem Ropáků, ovšem asi to nemůže člověka dostat tolik když není přímo z Prahy. Můžeme vidět znechucené policajty, spící zastupitele, falešného Béma, vandalismus na voze člena tohoto občanského sdružení, a také agresivitu řidičů. Jedno se musí dát za pravdu, Praha v řešení automobilové dopravy jde špatnou cestou, ve vyspělých zemí např. Německu, člověk dojede na okraj města zaparkuje na odstavném parkovišti a zbytek jede MHD. Kdyby zastupitelé mysleli jako lidé, budou se snažit zamezit vstupu vozidel do centra, posílí MHD, přinutí přesedlat řidiče aut na MHD a tím zvýší počet cestujících i zisky dopravního podniku města Prahy. ()

Panacek

"Situace je už tak dost vážná a vy tady do toho eště jezdíte na kole. To snad nemyslíte vážně!" Nepamatuju si to úplně doslova, ale ta fízlanda přesně vystihla názory zdejších fajnově vytůněných hlav. Ve filmu zazní i snad nejoblíbenější věta konzumních demagogů a uctívačů "dopravní obslužnosti" a stoprocentního pokrytí signálem (telefonních vysílačů na každým kopci): "dobřééé, tak se vrátíme na stromýýý, vole!" Auto*Mat není žádnej zázrak, ale je dobře, že běží v kinech. Přesně to tu vystihuje Marigold. P.S.: Příznivcům "města pro lidi", jak ho buduje Pavel Bém, doporučuju projížďku po cyklopruhu na Štefánikově mostě. Myslím na kole. ()

sehe

Keďže fandím skôr aktivistom(vďaka bohu,že ešte niekomu záleží na životnom prostredí miest,ktoré sa stávajú pre ľudí neznesiteľnými),ako populistickým politikom, pred kamerami a na tribúnach oblbujúcich svojich voličov,tak dávam za dokument Martina Marečka, 4 zaslúžené hviezdy. ()