Těsně po zavraždění Abrahama Lincolna je zatčeno sedm mužů a jedna žena. Všichni jsou obviněni ze spiknutí za účelem atentátu na prezidenta, viceprezidenta a ministra zahraničí. Jediná obviněná žena, dvaačtyřicetiletá Mary Surratt (Robin Wright), je majitelkou penzionu, ve kterém se šestadvacetiletý John Wilkes Booth (Toby Kebbell) setkal se svými komplici a plánoval tu simultánní útoky. Ve Washingtonu, který se jen těžko vzpamatovává z občanské války, se čerstvý právník a válečný hrdina na straně Unie, osmadvacetiletý Frederick Aiken (James McAvoy), se zdráháním ujímá obhajoby obviněné ženy před vojenským tribunálem. Aiken brzy začne pochybovat o vině své klientky a věří, že byla využita jako návnada a rukojmí, aby mohl být zatčen jediný konspirátor, kterému se podařilo uniknout, její vlastní syn John (Johnny Simmons). Zatímco se celý národ obrací proti ní, Mary musí spoléhat na Aikena, že se mu podaří odhalit pravdu a zachránit jí život. (oficiální text distributora)

Idahou

O prvních amerických dějinách jsem toho moc nevěděl. Mlhavě jsem měl představu o válce Severu proti Jihu. Také jsem věděl, že Lincoln byl postřelen v divadle. Nic mě, ale neomezovalo při sledování tohoto filmu, pro všechny kteří se toho obávají - nejde o patriotický patos, ani dějepisný dokument, spíše film připomíná druhou část seriálu zákon a pořádek. Celý film se tedy točí kolem zmanipulovaného soudního procesu, celý příběh, potažmo dějiny jsou velice umně impletovány do dění, dialogy i scénář jsou velice slušné a tak tento snímek nemá žádné vyloženě špatné scény a příjemně plyne. Má to jedno velké ale... Celý film by se propadl kůli nevýraznosti do úpdúrůměru, nebýt jednoho... Jednoho, ale tak výrazného, že zvedá film ke čtyřem hvězdičkám. Mám na mysli Jamese McAvoye a jeho brilantní ztvárnění obhajoby ()

Brinkley

Zajímavý námět (právo vs. politický "vyšší princip"), tradičně skvělý James McAvoy, neuvěřitelně zamaskovaný Kevin Kline ale jinak vcelku nuda, sterilita a nevyužitý potenciál. Bohužel. ()

josieaddms

Více méně nezajímavý film. Rozmazávání a rozkecávání ničeho. Robert Redford se do toho zase jednou obul... Lincolna zavraždili, a je jasné že se museli pomstít. To přece vědí všichni. A tak jsme sledovali dlouhý příběh paní, o které jsme všichni věděli, že ji na konci popraví, a tak ji také popravili. Přišlo mi to ale nějak nic proti ničemu. Přijde mi to všechno tak logické a jasné, že mně to vůbec nepřekvapuje. Lidi byli, jsou, a budou svině. A tohle je hnusný, ale není to zdaleka to nejhorší co se kdy stalo. Pro mě je to zbytečný, nezajímavý, nepřekvapivý rádoby velkofilm. ()

danny_21

Dokážu uznat, že válka Severu proti Jihu je jedinou a stěžejní historickou událostí Optimistických federačních států, ale tento sterilní soudní proces, kdy se hlavně plká a odvolává se na Ústavu otců zakladatelů, nemá nic moc navíc, co by jednoho přimělo k odvážnějšímu pohybu než se převalit z jednoho boku na druhý na proleženém kanapi - 55 % ()

West

Asi jedno z nejsilnějších soudních dramat. Zajímavé, se podívat do Ameriky v období severu proti jihu. Přesto, že já osobně nevyhledávám snímky kde se hodně mluví a málo děje, musím říct že Redfordova režie, hudba, a herecký výkon a hlavně proslov J. McAvoye, je zvládnutý na výbornou. ()

smajliss

Ze začátku to vypadalo jako nudné drama, ale postupem film nabíral obrátky a Drama to fakt bylo. McAvoy je dobrý herec, potěšila i Alexis Bledel. ()

TommyDiamond

Atentát na Lincolna je určitě zajímavé téma. Spíš by mě ovšem zajímal samotný lincolnův život a to co v něm dokázal, než to co se dělo někde potom v soudní síni. Proces, který se zde vedl byl zbytečně zveličen. Myslím, že v 19. století nebyla právní moc a tzv. americká demokracie tak silná a všichni kdo se jen náznakem mohli podílet na Lincolnově smrti to měli jednoznačně spočítané. Ale i tak se dalo na film koukat a určitě splnil to co jsem od něho čekal. Celkově 60% ()

altaica

PRO MUŽE:Není divu, že svět pravidelně padá do krizí, když se ruší takové osvědčené atributy fiskální politiky jako jsou desátky, robota a otroctví. Díky Lincolnovi dostala jedna velká kára své jméno, požírači horkých psů další státní svátek a o 100 let později mohl běloch do Harlemu, Bronxu a Brooklynu jen v policejní uniformě a s odjištěnou bouchačkou. V novém tisíciletí černý Lenin v Bílém domě decimuje bílou střední třídu za současného nárůstu objemu prdelí černých welfare queens. Chudák Abé Lincoln, chtěl jen udržet Unii a sundal poklop z kanálu. A protože si Amíci tolik zakládají na svém zdání demokracie, tak tvrdí, že i v monstrprocesu s atentátníky se najde advokát se zvráceným pohledem na věc, totiž, že obhajoba není součástí obžaloby a takový právník bude podle toho i jednat.SPOILLER Proces ne nepodobný těm našim z padesátých let, křivárna od začátku do konce včetně ovlivňování a zastrašování svědků, plná držka ideálů demokracie a rovnosti, ale když dojde na lámání kůrky vezdejší, kůrka šedá mozková i ideály jdou do piče a mocní jen litují, že ústava nebyla tištěna na jemnějším papíru. Jo, jo konstituce jim dokonale vešla do jejich análů a rozhodně ne do těch legislativních. Další sociální drama Rudéhoforda s vynikajícím scénářem i dobrými herci. Světe div se, tentokrát přiblble levicově nementoruje, ale šije do skutečného svinstva. Konspirátora určitě stojí za to vidět.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Inter arma silent leges. Nebo přesněji silent enim leges inter arma. Vulgárně přeloženo, zákony jdou do hajzlu, když je válka. A tak je to se vším, madame, kdo chce psa bít, klidně si k tomu najde čubku, třeba i cnostnou katoličku z druhého břehu a pár cvičených vlčáků s epolety na ramenou a let's go.. Show začíná, v smutné hlavní roli spravedlnost, spravedlnost, která zde je nejen slepá, ale i tupá. Další temná kaňka na štítu historie v USA zpracovaná na základě pravdivých událostí zmanipulovaného procesu s Mary Surratt. Díky prasárnám u soudu se už nikdy nedozvíme, zda ona dáma byla vinná, či nevinná, ale pouze to, že byla ..... ale to až ve filmu. Vřele doporučuji.          HLÁŠKA:Ty bys otrávil i mrtvýho. // Je tu dost nabito. Vítězství je jak lejno pro mouchy. //Svět se změnil. Ale zahodit kvůli tomu ústavu, to není řešení. ()

sWONDER

Veľmi zaujímavý pohľad na významný míľnik v dejinách USA. Trochu pomalé tempo, no herecky výborné a filmy tohto typu sú mi dosť blízke, takže neni o čom. ()

Normy

,,inter arma silent leges"... tento film krásně ukazuje, že pokud je něco již předem rozhodnuté, nikdo s tím nic nenadělá. Když máte pocit, že jste již vyhráli, vždy někdo mocnější řekne ,,tohle se mi nelíbí, bude to jinak". a přesně tak to bylo i tady. Ani veškerá snaha hlavního hrdiny nezvrátila již předem rozhodnutý proces, i když se zdálo že má vyhráno. Jinak velmi zdařilý film ()

Falco.araea

Snímek, o kterém se sice nebudete ještě měsíc rozplývat přede všemi okolo, ale to rozhodně neznamená, že by nebyl výborný (a to jakože je). Když jsem předtím, já světaznalá osmnáctka, měla o americké občanské válce naprosto jasno, Sever hodní a Jih zlí, po zhlédnutí tomu tak úplně nebylo (právě z toho důvodu nemám ráda třeba Pána prstenů - zcela jasně vám tam napíšou, kdo je vlastně hodný a komu máte fandit a vy pak toho bezchybného Aragornečka prostě rádi mít musíte). A jak celý film doufáte, že Aiken tu paní, která za nic vlastně nemůže, to je super pocit, konečně nějaký příběh, kde konec není od začátku jasný, to je k nezaplacení! ()

Ajka1

Ano, v právu není místo pro spravedlnost, obzvláště pak, jedná-li se o vyšší zájem celé masy - mír především. Tento film bravurně znázorňuje, jak vlastně funguje právní systém a jak snadno se můžete stát jeho obětí. O (ne)vině zúčastněných bychom však mohli dlouze polemizovat. Faktem je, že se jedná o velmi kvalitní snímek, který je zpočátku poněkud rozvláčněným a neosobním, poté ale nastane zvrat ve chvíli, kdy ústřední hrdina, v podání McAvoye (a že to zahrál výborně, jako vždy), začne mít důvodné pochybnosti. Celkově bych hodnotila velmi pozitivně, hlavně pak gradaci, jež vrcholí předvídatelným, ale i tak celkem překvapujícím rozuzlením (tedy alespoň na americké poměry - žádný happy end? - Robe, máš u mě velké plus). Film mě nakonec dokázal, i přes mou počáteční skepsi a zdlouhavou první třetinu, naplno vtáhnout do děje a udržet v křesle až do úplného konce. Za mne tedy ve svém žánru jednoznačné 4 hvězdy. ()

gicous

Redford se soustředí na soudní proces, v jehož středu jsou dva morální témata. První, čiště osobní nebo rodinné, je záležitostí Mary a její dcery, které kryjou svého syna respektivě bratra i za cenu možného sebeobětování. Druhé je naopak otázkou pro Fredericka, který v průběhu procesu dospěje k myšlence, že i možný vrah a spiklenec má právo na spravedlivý soudní proces před nezaujatou porotou. Redford ani na minutku nesklouzává k nějakým přehnaným ukázkám emocí nebo citu. Celý film je natočený s odstupem a chladnou hlavou. Pro mě je Konspirátor popisem doby, kdy se rodila modelová (ale ne ideální!) demokracie společně s americkou ústavou, jako základním dokumentem práv a svobod jejich občanů. Jak vidno nic tak vyznamného nezačíná snadno a chce to desítky či stovky let vývoje. Snad i naše demokracie projde podobným pozvolným vývojem. Co se týče herců, tak nejvíce se mi líbila Wrightová, která zahrála Mary jako silnou, vnitřně vyrovnanou a se svým osudem smířenou ženu. Jako ostatní filmy Roberta Redforda i Konspirátor obsahuje silné myšlenky, které vás přinutí přemýšlet o morálních dilematech, které souží hlavní hrdiny. Nicméně činí tak velmi odtaživě a chladně - ostatně jak je u posledních filmů Redforda zvykem. ()

jafuska

Jako historii tento film beru, jako námět už moc ne, mohlo to být více do detailu zrežírováno, a ne se zaměřit jen na jednu osobu, a jí věnovat celý děj, i když toto bylo hodně podstatné, ale spíše bych brala děj s historií života Abrahama Lincolna, pak by to bylo už lépe dané, ale jako vyloženě špatný film to nebyl. ()

Maica

Bylo to zajímavé. Abych pravdu řekla, vlastě jsem na to koukala kvůli J. McAvoyovi (což se vyplatilo ;-), bohužel mi však chyběly souvislosti (válka severu proti jihu atp.). Taky to občas byla krutá řezničina. Celkově má film dost ponurou, syrovou atmosféru. Ale strašně se mi líbila kamera. Toho si na filmu normálně nevšimnu, ale tady byla perfektní práce se světlem. Kostýmy byly taky moc krásné. Po filmu jsem měla zvláštní pocit, ale pěkně se to k tomu hodilo. ()

Guran

Další pěkný film z obhajoby. Tentokrát je však snímek podle zkutečné události. Film se mi velice líbil. Atentát na Lincolna je podle mě nejzajímavější americkou událostí. Jak už jsem řek, snímek mě velice potěšil. Dobré obsazení a scénář mě připoutali do křesla a s chutí jsem sledoval osudy našich dvou hrdinů. ()

Indy 5, Transky 3, Lincoln, Harvey

Indy 5, Transky 3, Lincoln, Harvey

16.09.2009

Aneb „Steven Spielberg má napilno“. Pojďme popořadě – Harrison Ford pro magazín People řekl, že se Spielberg a Lucas shodli na zápletce pro Indianu Jonese 5. Už prostě vědí, co bude Indy tentokrát… (více)