Američan

George Clooney (nar. 1961) je jedním z mála herců, kteří dokázali přetavit televizní popularitu (díky postavě dr. Rosse ze seriálu Pohotovost) v plnohodnotnou kariéru oblíbené filmové hvězdy. A nejen to. Začal se věnovat produkci a neméně úspěšně také režii. Jeho postavení mu umožňuje pečlivou volbu rolí i spolupracovníků. Američan (2010), natočený podle románu Martina Bootha "A Very Private Gentleman" (1990, Velmi uzavřený pán), není typickým thrillerem. Co mu schází na akčních scénách, ovšem bohatě vynahrazuje přesvědčivým zachycením poklidné atmosféry italského venkova a melancholickým příběhem unaveného muže, který ví, že se ocitl na konci své cesty. Jack je nájemný zabiják a zručný výrobce zbraní, který se po dramatickém prologu v zasněženém Švédsku ukryje v italském městečku, kde se vydává za fotografa architektury. Spřátelí se s místním knězem (Paolo Bonacelli) a zaplete se s prostitutkou Clarou (dcera známého herce Violante Placidová). Jeho snaha skoncovat se svou profesí však nemá naději na úspěch. Musí čelit nejen svému zaměstnavateli, ale také švédským zabijákům, kteří ho vystopovali... Režisérem snímku je uznávaný nizozemský tvůrce Anton Corbijn (nar. 1955), který získal řadu cen za své předchozí dílo, životopisný hudební snímek Control (2007). Vedle umírněného výkonu George Clooneyho se režisér v tomto minimalistickém thrilleru nejvíc opírá o schopnost vyjadřovat se důsledně obrazem a o působivou hudbu dobrého přítele, německého rockového muzikanta Herberta Grönemeyera. (Česká televize)

ELDoctorow

George Clooney je proste ťažký cooler. Je tak cool, že keď zaľahne do postele tak ovečky počítajú jeho. A týmto filmom to len potvrdzuje. Pokiaľ ide o mňa, mohlo to byť snáď aj ešte o štipku artovejšie. Nič pre fanúšikov zbesilej akcie, rozklepanej kamery v rukách parkinsonom postihnutej 90 ročnej dôchodkyne a veľkých, bombastických akčných scén. Tí čo to majú radi pomalšie a rozvážnejšie týmto objavili chuťovku, akých nám už tak veľa na filmovom plátne nekuchtia a preto si ju treba náležite vychutnať ()

90125

Pomaly film, ziadna action. Niekdo by mozno povedal, ze je to nuda. Ja si myslim ze to nie je nuda, lebo to ma atmosferu. Ma to svoj styl. Kameramansky je to velmi dokladne pripravene. Kuzelna talianska dedinka. Prakticky co zaber, to pohladnica. To pomale tempo mne osobne nevadi, skor naopak. Co mi vadi, je bohuzial nie az tak presvedcivy pribeh. Osamely zabijak, ktory uz ma toho dost, ale vystupit z kseftu nie je take jednoduche, to tu uz bolo vela krat. Nie je to hlupy film, ale ten scenar ma k "dokonalosti" daleko. Aj tak celkom prijemne. 68 % ()

JimWalker007

Tento film sa dá vnímať ako pocta starým francúzskym či talianskym kriminálnym drámam. Človek musí mať čosi napozerané a odžité, aby si vedel vychutnať pomalé plynutie času v malebnom talianskom mestečku. Živo si viem predstaviť v tomto filme Delona ako vraha a Gabina ako kňaza... Violante Placido môže pokojne zostať...bola nádherná... ()

fabregas1

Jak se říká v jednoduchosti je krása. Skromný Američan se vám musí trefit do nálady, jinak se může stát, že se začnete nudit. ()

borifield

Film jsem po druhem shlednuti mel radsi. Pekna kamera, libive exteriery i tempo filmu na me pusobilo jako celek vyvazene. Pribeh a jeho vyvrcholeno se dalo ocekavat, nicmene to mi zazitek ze shlednuti nekazilo ba naopak. Srovnavani s jinymi filmy mi prijde nemistne a ackoli se nabizi je urcite dobre si takovymi vecmi hlavu obhvlast pred shlednutim nezatezovat a nechat atmosferu a dej pusobit i behem titulku. Prijemny zazitek. ()

foils

Corbijn v sobě nezapře fotografa. Každý záběr má tak učebnicově precizní kompozici, až je to trochu legrační. Corbijn v sobě nezapře ani režiséra videoklipů. Vizuál představuje dominantní složku filmu, přesto je Američan méně stylizovaný a celkově realističtější než příbuzné Hranice ovládání. Tím pádem se jeho scénář paradoxně jeví o něco slabším a nebylo by těžké najít v něm půl tuctu problémů, které se dají snadno zkritizovat. Na druhou stranu tak příběh zase tolik neodvádí pozornost od Violantiných půvabů, he. Takže lepší *** :) ()

Bluerider

Film, který jakoby byl natočen před 30 - 40 lety. Pomalé a málomluvné drama o muži, který se naučil nikomu nevěřit a k ničemu se nepoutat. Až azyl (nebo spíš exil) v malém městečku jej přiměje přijímat pomoc a dá mu příležitost najít přátelství a snad i lásku. Podaří se mu pomocí svého instinktu zabijáka odrazit hrozící nebezpečí a uniknout k nové budoucnosti, která mu kyne? Podobnou zápletku známe z řady filmů, ten Corbijnův však vyčnívá z řady a lze jej postavit po bok žánrové klasice třeba takového Melvilla nebo Deraye. To vše díky precizní práci s obrazem, která nezapře Corbijnovu dávnou kariéru fotografa, a hereckému výkonu G. Clooneyho, který často připomene třeba mladého A. Delona. Přestože příběh plyne pomalu a jakoby bez zvratů, najde se v něm dostatek napětí a pečlivě dávkované akce. ()

jakup57

George veľmi dobrý, komornosť deju mi až tak nevadila, no niečo tomu proste chýbalo, nemalo to tú správnu šťavu skrátka...také trošku prázdne...60% ()

Dupac

Tak pomalé, až je to umělecké. Clooney si Američana vytáhl z éry Šakalů, Francouzských spojek, Delonů a spaghetti westernů, kdy hypnóza byla součástí napětí a na plátně se v žánrovém filmu ještě mohla objevit bradavka (i víckrát). Corbijn využil krásných exteriérů a dodal tomu nevídanou fotogeničnost. Jenom o tom rozuzlení nejsem nějak přesvědčený.. 70 % ()

Grossing

Mlčenlivý nálemný vrah kterého si na první pohled zamilujete. Film noir se vším všudy, nezapomenutelný a na několik shlédnutí. Opravdová lahůdka. ()

gizi

Je dobré, že se ještě točí takovéto filmy. Pěkně pohodově se sleduje, vleče se, ale to je úmysl, nechybí poctivé napětí a tak je to skoro na 4* při 70%. ()

hephaestus

zvachajuci nesympaticky posobiaci clooney, nepresvedcivy divny rozvlacny scenar, nudny ako nedelna omsa, nenachadzam ziadne pozitivum, dokonca ani to talianske mestecko nie je zvecnene ako by si zasluzilo. to nemohli tvorcovia aspoň trochu zapracovat na tom talianskom namete? cisto americka blbovina. Skoda ()

surprise

Až komorní příběh zabijáka, který chce už klid. Možná osud všech chlapů po padesátce. Jenže minulost má stále v patách. Velmi vydařené drama s napětím, krásnými obrazy a ženami, katolickou spiritualitou a sem tam někdo umře. ()

ghostwo

1. věc, která mě napadá je nuda, 2. věc která mě napadá je "o ničem", 3. věc - "úplně zbytečný film",4. věc - já vůl to věděl a stejně jsem do toho šel.. Pusto, prázdno, bez špetky invence po všech směrech. Nebýt tam G.C. tak jsou to 2* jak vyšité. Nepouštím si filmy proto, abych si navozoval deprese., ale aby nějakým způsobem udělali dobře. To se tomuto filmu samozřejmě nepodařilo. ()

potkys04

U mě dobrý. Po dlouhý době jsem se bál o hlavního hrdinu a to tak ,že jsem chvilku přemýšlel že vypustím konec :-) . ()

wairau

Příšerná nuda, utahané až hrůza. I přes ty krásné italské lokace, výbornou kameru a podmanivou hudbu je to film, u kterého jsem se těšil až skončí, a ke konci mě hnala jen zvědavost, jak že to vlastně ten George doválčí. Potěšil mě odkaz na Sergia Leone. ()

stuj

Pěkný film. Začne hezky v severské pustině a hned docela překvapivou akcí se zajímavým ukončením. Poté se přesune do italského městečka, kde se pomalu začíná rozehrávat příběh. Poznáváme, že George Clooney dělá špinavou práci, ale už toho má evidentně dost a je na něm znát touha po jiném, obyčejnějším životě. Vypadá to, že do městečka byl prozatím uklizen do bezpečí. Nemá tedy nijak vyčnívat a s nikým se seznamovat, aby nebyl nalezen. Ale jak to tak bývá, samozřejmě se s někým za čas seznámí – s vesnickým starým farářem a s prostitutkou, která ho okouzlí. Časem se ukáže, že i v tomto malebném městečku má splnit úkol. Clooney ho však bere jako poslední a chce po něm skončit . . . Příjemný film, opírající se především o nepřehrávajícího Clooneyho a zachycení nádherného městečka a jeho okolí. Neplyne nijak akčně, připomíná spíše starší klasické filmy. Výbuchů a speciálních efektů se tedy nedočkáte. Na mě nálada filmu hodně zapůsobila. P.S.: všimněte si motýlka na konci :) ()

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

19.05.2012

Spisovatel John le Carré je jeden z největších klasiků špionážního žánru a adaptace jeho bestselleru Jeden musí z kola ven patří k nejlahodnějším filmovým pamlskům loňského roku. A chystá se filmová… (více)

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (více)