Úkryt

• USA Panic Room (více)

Rozvedená Meg Altmanová a její dvanáctiletá dcera Sarah se nastěhují do luxusního newyorského domu, jehož zvláštností je tajná místnost, kterou si nechal vybudovat jako nedobytný úkryt předchozí majitel. Hned první noc vnikne střechou do domu černoch Burnham a vpustí do domu komplice Juniora, jenž si neplánovaně přivedl posilu, ozbrojeného Raoula. Meg se náhodou probudí a zjistí, že v domě jsou lupiči. Podaří se jí vzbudit dceru a zavřít se s ní v úkrytu dřív, než je lupiči chytí. Netuší, že to, co chtějí, je ukryto právě v nedobytné místnosti. Lupiči začnou hledat způsob, jak se dostat dovnitř. Zatímco se Burnham dohaduje s komplici, Meg se odváží opustit úkryt, vydá se do ložnice pro mobil. V úkrytu však není signál. Meg se podaří napojit na pevnou linku, policie má však obsazeno, a tak jediný, komu se jí podaří zavolat, je bývalý manžel. Sarah se udělá špatně. Je diabetička a léky zůstaly venku. Meg marně hledá v zásobách cukr. Situace se vyhrocuje i venku. Junior se pohádá s Raoulem, který ho chladnokrevně zastřelí. Když se náhle ve dveřích objeví Megin manžel Stephen, Raoul ho zmlátí, a pak vyhrožuje Meg, že ho zabije, pokud neotevře. Sarah dostane záchvat a Meg se vydá ven pro inzulínovou injekci. Burnham s Raoulem se konečně dostanou do úkrytu. Meg zůstane venku a souhlasí, že nezavolá policii, pokud lupiči dají její dceři okamžitě injekci. Zatímco Burnham se věnuje otevírání sejfu, oba sledují na monitoru Meg, jak se snaží přesvědčit policii, že vše je v pořádku. Potom se začne připravovat k boji. (TV Nova)

Lonelybiker

Já toho Finchera prostě žeru ! Další ze série skvělých temných a nervy drásajících podívaných. Scénář nemá žádnou trhlinu, herečky jsou vynikající, k tomu všemu opět famózní hudba. Co víc si člověk, který chce vidět pořádný film, může přát ? ()

trulda

Jo jo, máte pravdu, i Panic Room nese typický Fincherův rukopis (atmosféra, typově přesný výběr herců,...), nicméně za několik scénaristických přešlapů a hlavně za ten závěr (!!!) prostě 4 dát nemůžu! Sorry Davide... ()

Tereza11

Jsem teda od Finchra zvyklá na jinačí pecky, možná mě už moc rozmlsal :-)bylo to celé takové moc triviální...nedotažené...a napnutá jsem byla snad jednou po dobu celého filmu....to že napadne hlavní hrdinku rozmlátit kamery palicí a zloděje ne mi přišlo úsměvné.. Tento film je na Finchra zkátka až příliš normální...:-) ()

DavidAAAA

Výtečná, komorní kriminálka odehrávající se výlučně v prostoru poměrně velkého domu. Skvělé herecké obsazení, výborně gradované napětí, všechno sedí skvěle. Perfektní podívaná ()

karelondatra

Mýma očima jde o trochu nadprůměrný film o lupičích. Nic víc, ani míň. Zkouknout se dá, ale spíš jako solidní oddychovka, bez očekávání něčeho hlubšího. Rozhodně bych u tohoto filmu nemluvil o psychologii, ta je zde zcela elementární. Jodie Foster má podle mého na víc než hrát v podobných "lepších béčkovkách". Kdyby šlo dát tři a půl hvězdy, považoval bych to za své adekvátní hodnocení. Za klad považuji, že se nikde nesklouzlo k laciným chlapáckým gestům a dialogům, sem tam to hrozilo, ale vždy se to nakonec udrželo na rozumné úrovni. ()

mdf

Spojení Forest Whitaker a Jodie Foster tady fungovalo dost dobře,hodně dobrá a nápaditá kamera,zvraty(vtipné vytažení drátů na telefon)solidní thriller..... ()

Jirkacek

Filmy od mého oblíbeného režiséra Davida Finchera mne vždy pro svůj mimořádně interesantní průběh dokázaly dokonale přikovat k TV obrazovce. Úkryt z roku 2002 se mezi ně bez problémů zařadil a i když podle mého názoru není nejlepším od tohoto režiséra, stejně si zaslouží můj obdiv. Povedlo se mu totiž natočit napínavý příběh, odehrávající se pouze v jednom jediném domě během jediné noci, prakticky pouze s pěti až šesti herci. Něco takového by se dalo zahrát i na divadle nebo v kulturním domě, ale troufám si tvrdit, že by podobného úspěchu nebylo dosaženo. Fincher totiž dokázal dokonale vytvořit ponurou atmosféru ve spoře osvětleném domě, třemi lupiči a matkou s dcerou. K dokonalé ponurosti se přidala perfektní práce kameramana, který svůj nástroj dokázal protáhnout uchem konvice, skvěle nám přiblížit detaily domu nebo v pravou chvíli zaostřit na důležitý předmět v dané situaci. Prostě perfektní práce a přitom šlo o tak jednoduchý příběh. Meg Altmanová, kterou si zahrála Jodie Foster se s dcerkou Sarah po rozvodu nastěhovala do nového rozlehlého domu v New Yorku, jenž v několika patrech kromě běžných místností nabízel i tajnou místnost vybavenou pro přežití, kterou nechal zbudovat předchozí majitel. Ten v domě uschoval část dědictví, po kterém zatoužil jeden z dědiců a aby se nemusel dělit s ostatními, tak se rozhodl spolu s dvěma kumpány poklad vyzvednout. Mysleli si, že dům bude prázdný, ale Meg s dcerou zde zrovna trávili svou první noc. Holkám se naštěstí podařilo na poslední chvíli schovat v úkrytu, jenže zloději měli namířeno právě tam. Měli však velký problém, protože se do úkrytu nešlo zvenku dostat a tak jsme doma sledovali jejich pokusy o vniknutí dovnitř s pomocí různých triků a nářadí. Jak vše dopadlo nebudu prozrazovat, ale vězte, že nám autoři filmu nachytali 25 kg napínavých scének, 5 kg radikálních změn situací a 11 kg překvapení. Proto ode mne takřka komorní drama Úkryt dostává čtyři ukryté hvězdy ****. ()

vanTrilobit

Veľmi inteligentný, studený, bezútešný byt, si našiel dve inteligentné, studené, bezútešné ženy. S tou staršou sa kvôli tomu rozviedol aj jeden starý dedo. Vedel Fincher v roku 2002, že dve hlavné postavy, matka a dcéra, budú onedlho lesbičky? Myslím, že to mohol vedieť, pretože hrajú ako lesbičky. Bolo to napínavé asi ako škôlka na chodníku. 3 hviezdičky len za remeslo. ()

erXo

No po dlhom čase som si tento film pozrel a musím povedať že príbeh by bol aj celkom dobrý, ale tých typických amerických sci-fi bludov čo tam je to je neuveriteľné. Film ma síce nesklamal, ale predsa len sa dalo z toho podľa mňa vyžmýkať viac. Už na začiatku - možno po 20 minúte - som vedel presne ako ten film celý skončí. Forest Whitaker je môj obľúbený herec a aj vďaka nemu dám hodnotenie vyššie, ako som pôvodne chcel. 3/5 ()

To_byn

Další skvělá Fincherovka. Ale v porovnání s ostatními pořád trochu slabší. Hezká hudba, velice napínavé scény, kterým dodává na dramatičnosti ticho, zajímavá kamera a fajn postavy. K filmu mám ale stejnak pár výtek, kvůli kterým pro mě určitě není pětihvězdičkový. Vyloženě mě iritovala scéna s Jodie a policisty - vzhledem k tomu, že přes kamery není slyšet zvuk, a Jodie by to měla vědět, nechápu to divadlo se zatajováním. Kdo jiný by jí měl chápat a pomoct víc než policie?! Také bych byla radši, kdybychom se o Sářině cukrovce (tuším) dozvěděli o něco dříve. A pak už snad jen samotný námět - na Finchera mi příběh přijde neskutečně jednoduchý... Celé se to vlastně točí jen kolem toho, že je v "panikárně" zavřené velké věno, ovšem s novými obyvateli. Trochu jsem doufala ještě v něco víc. Ale i tak solidní podívaná, při které se vám bude tajit dech. ()

teekanee

Finchera mám rád a musím říct, že tenhle snímek je poměrně podhodnocenným. Filmy odehrávající se na jednom místě mám hodně rád a Fincher tu pracuje s prostorem přímo dokonale. Scénář a dialogy mají spád, Jodie a Forest jsou nepřekvapivě skvělý, Kristen Steward je překvapivě skvělá a celkově se jedná o velice dobrý film. 84% ()

B1uce

Čo sa stane, ak spojíte Davida Finchera s obrovským trojposchodovým domom s miliónom izieb, chodieb, schodísk a okien? Samozrejme, niečo neuveriteľne vizuálne podmanivé. Jeho réžia je opäť úchvatná a to, čo tu predvádza, je ohromujúce a právom patrí medzi najlepších režisérov všetkých čias. Čo sa týka ostatných prvkov filmu, prekvapivo nedosahujú kvalít jeho predchádzajúcej tvorby a trochu sa zdá, akoby si Fincher vybral projekt pod svoju úroveň. Na druhej strane treba dodať, že to stále funguje, nie je to nič hrozné a film si môžete užiť, len treba rátať s tým, že v porovnaní s inými dielami v jeho repertoári bude v niektorých ohľadoch trochu slabší. /80%/ ()