Úkryt

• USA Panic Room (více)

Rozvedená Meg Altmanová a její dvanáctiletá dcera Sarah se nastěhují do luxusního newyorského domu, jehož zvláštností je tajná místnost, kterou si nechal vybudovat jako nedobytný úkryt předchozí majitel. Hned první noc vnikne střechou do domu černoch Burnham a vpustí do domu komplice Juniora, jenž si neplánovaně přivedl posilu, ozbrojeného Raoula. Meg se náhodou probudí a zjistí, že v domě jsou lupiči. Podaří se jí vzbudit dceru a zavřít se s ní v úkrytu dřív, než je lupiči chytí. Netuší, že to, co chtějí, je ukryto právě v nedobytné místnosti. Lupiči začnou hledat způsob, jak se dostat dovnitř. Zatímco se Burnham dohaduje s komplici, Meg se odváží opustit úkryt, vydá se do ložnice pro mobil. V úkrytu však není signál. Meg se podaří napojit na pevnou linku, policie má však obsazeno, a tak jediný, komu se jí podaří zavolat, je bývalý manžel. Sarah se udělá špatně. Je diabetička a léky zůstaly venku. Meg marně hledá v zásobách cukr. Situace se vyhrocuje i venku. Junior se pohádá s Raoulem, který ho chladnokrevně zastřelí. Když se náhle ve dveřích objeví Megin manžel Stephen, Raoul ho zmlátí, a pak vyhrožuje Meg, že ho zabije, pokud neotevře. Sarah dostane záchvat a Meg se vydá ven pro inzulínovou injekci. Burnham s Raoulem se konečně dostanou do úkrytu. Meg zůstane venku a souhlasí, že nezavolá policii, pokud lupiči dají její dceři okamžitě injekci. Zatímco Burnham se věnuje otevírání sejfu, oba sledují na monitoru Meg, jak se snaží přesvědčit policii, že vše je v pořádku. Potom se začne připravovat k boji. (TV Nova)

dubinak

Na tohle se koukalo vážně strašně příjemně. V podstatě jsem až do konce snímku uvažovala nad pětihvězdím, ale to mě asi jen zaslepil výtečný, originální námět a zpracování. Fincher mě asi nikdy nedokáže úplně zklamat. Jediným menším mínusem tu byli každopádně divně napsaní zlodějíčci. Panic Room mě dokázal celou pohltit a to jsem předtím přemýšlela, jestli si ho nerozdělím na dvě části. Nakonec to kvůli šílenému napětí nešlo a zhltla jsem to na jeden nádech. Po dlouhé době zase vymazlený thriller. ()

C0r0ner

David Fincher má ode mě prozatím jenom tři pětihvězdičkové filmy. Každý je ale tak skvělý, zejména Se7m, že si zaslouží místo v mé TOP 10 režisérů. Úkryt je jedním z těch filmů. Neskutečná práce s atmosférou, která s pár herci drží diváka přišpendleného k obrazovce dvě hodiny, je Fincherovou specialitou. Když se k tomu ještě přidá perfektní scénář, tak není o čem pochybovat. 100% ()

Wormboy

Vynikajuci atmosfericky thriller so skvelymi hercami, skoda len zaveru, ktory je trochu pritiahnuty za vlasy. Na druhe pozretie vyrazne lepsie ako po prvom zhliadnuti. ()

Fallen_One

Skvělí hlavní hrdinové (Whitaker, Foster a hlavně Kristen Stewart která je navíc pořádná kočka :-) . Napětí to má, spád taky, já jsem se bavil. Jedno z těch lepších dramat co nám pánové v Hollywoodu v poslední době naservírovali. ()

necisty

Úkryt má sice na jednu stranu velice dobře promyšlenou a strhující zápletku,dále zpomalující záběry se ve světové kinematografii podařili jen ve dvou případech, prvním byl Matrix a jeho proslulou letící kulkou, a druhým je právě ten moment, když se Meg snaží vytáhnout telefon zpod postele a trojice zlodějů se dole dohaduje, vážně to mělo náboj. Na druhou stranu to ale moc nehraje na detaily a i logika postav není v pořádku, to však dokáži omluvit. Kristen zde myslím předvádí nejlepší výkon své herecké kariéry, protože po Stmívaní, jí už nikdo nic podobného nesežere, a za poklonu samozřejmě stojí i samotná Jodie a Forest. ()

zette

Pusobiva kamera a solidni vykon Jodie Foster jsou hlavni klady tohoto filmu. Urcite i zaujmou honosne prostory newyorskeho bytu. Od druhe poloviny jsem pomalu zacal ztracet zajem o osud dvou hlavnich hrdinek a zacalo me to trochu unavovat. Ac se filmu zhostil vyborny reziser, ktery do roli obsadil dobre herce, vysledek v mych ocich je jen prumerny... ()

Juto

Fincher sa vyhýba rýchlym strihom v prospech dlhých a pohodových. Vie, čo robí, a dôkaz je vo výsledku. Napätie v miestnosti nikdy neprestáva aj ako vo filme. 8/10 ()

emo

Skvelý thriller, ktorý aj napriek rozporuplnému koncu jednoznačne patrí k žánrovému nadpriemeru! ()

campix

Když u filmu v kolonce režisér naleznete jméno Davida Finchera máte vyhráno. Žádný film od něj zatím nijak neselhal a toho selhání jsem se nedočkal ani u Úkrytu. Ten mě nejvíce zaujal naprosto dokonalou kamerou a nápaditými průlety domem. Dále je tu přítomno napětí a vypjaté scény, která Fincher umí a libuje si v nich. Prostě parádní thriller, kterému do plného hodnocení něco málo chybí, ale zaručuji vám, že se bude líbit. ()

WolfR

Panic Room je nejslabší Fincherův počin, nicméně v rámci žánru je to pořád velmi kvalitní a nadprůměrný kousek. Atmosféra, napětí, brilantní kamera a především Jodie Foster, toho jsou hlavní zbraně tohoto snímečku, 4 hvězdy. ()

PanZahadnyCZ

Sice je to dlouho, ale i tak si tento film velmi dobře vybavuji. Ač se o horor nejedná, tak musím přiznat, že jsem se před lety při sledování místy bál, nejspíš kvůli hudbě, která se taktéž moc povedla ;). ()

TomPrusik1

U filmů Davida Finchera máte velkou jistotu, že se dočkáte opravdu napínavého filmu, který jste jen tak neviděli. Ani Úkryt není výjimkou. Vše se odehrává prakticky v jednom domě a trvá to skoro dvě hodiny. Je tu pět zásadních postav (matka + dcera, 3 zloději, z toho jeden férový černoch, druhý ostřejší, co se chová jako Joe Pesci a Jared Leto). No a zloději se chtějí dostat do místnosti, kde je matka s dcerou (protože je tam, to co chtějí) a matka a dcera chtějí vyhnat zloděje. A jak se přesvědčíte, není to nic jednoduchého. A tom je celý film. Pokud si řeknete, že to bude nuda, tak jste na omylu. Po celou dobu budete napnuti jako struna a napětím budete nedutat. Všechno je to dobře vymyšlené (až na konec, ale k tomu později), zahrané (od všech herců) a za doprovodu skvělé hudby Howarda Shora. Postavy se chovají rozumně, nedělají nic nelogického (jak tomu dost často bývá v hororech) a jsou velmi chytré. Dost by to celé fungovalo i jako hodinový televizní film, který by mohli jednou dát do televize. Nevím, co na tom mohlo stát skoro 50 mil. dolarů. Asi, že to nedělá amaterský režisér, s amatérskými herci, amatérskou hudbou a obyčejnou kamerou. Za co bych mohl strnout body, tak za konec, který bych musel vyspoilovat. Takže SPOILER: Když se skoro všichni pozabíjejí (na předešlé scény filmu dost uboze), tak na místo přijede policie (která tam neměla co dělat). Celý problém, by šel vyřešit i dost jednodušší cestou a při inteligenci matky, by jí došlo jak. KONEC SPOILERU. Takže je to velmi zdařilý thriller, který určitě stojí za podívaní. 80% ()

BoXBe

V době vzniku to mohlo být něčím zajímavé. No, píše se rok 2024, mám tu čest to vidět poprvé a ta kombinace Exit Game / Sám doma a devadesátkových thrillerů se zdivočelým záporákem, překombinovaným scénářem a ve střižně nekonečně protahovanými scénami, už není co bývala. Ani charismatická Jodie Foster a vůbec kvalitní obsazení a režisérská snaha to ukočírovat nepomohla. Dnes už to mám spíše za parodii a nevyčnívá to ani mezi jinými prostorově nebo časově klaustrofobickými filmy (Tísňová linka, Phone Booth, Nebezpečná rychlost, Přepadení v pacifiku atd.) ()

Flyer

Není to sice takové psycho jako Klub rváčů, ani depresivní pecka jako Sedm, přesto je Úkryt velice napínavým thrillerem, s neotřelým námětem a vynikající Jodie Foster. Kromě toho mě zaujaly různé kamerové fígle, které přidávají na vynikající atmosféře snímku. Za mírnou slabinu považuji závěr, který absolutně postrádá nějaký moment překvapení (což je u Finchera docela s podivem). ()

otík

Výtečný thriller odehrávající se stále v jednom místě, v jedné pasti, otázka je jen - pro koho je to past. Pro zloděje nebo pro jeho obyvatele? Hutná atmosféra, výborná kamera i režie, skvělá Judie Foster. Přijměte pozvánku do domu, který ukrývá zajímavou místnost a zajímavé osudy hrdinů. ()

tom88

Rozhodne silno nadpriemerný thriller, ktorý diváka vtiahne. David Fincher zase skvelý a herci tiež skvelo zahrali. Jodie Foster je skvelá, objavila sa aj mladá Kristen Stewart. Vyskytlo sa zopár mrazivých a napínavých scén. Niektoré sa možno zdajú byť prehnané. Atmosféra určite nechýbala. Jared Leto bol fajn záporák, Whitaker zahral síce fajn, ale ako záporák mi moc nesedel. Dobre natočený thriller a fakt dobrá kamera. 78% ()

URBAN

" Sám doma " v trochu brutálnější formě a stéjně jako Sám doma je podán neokázalý příběh který dokáže sakra zaujmout . Fincher z všední vykrádačky vytvořil akční zábavu , postrádá sice hlavní Fincherovy znaky , ale u tohoto řekněme subžánru jsem to ani nečekal , tady stačil jen úkryt a bylo o zábavu postaráno . Chyběl jen ždibec k plnému hodnocení . ( 23.1.14/MAC ) ( 15.12.15/MAC ) ()

vesper001

Uvažuji, jestli bych ve svém domě také využila nějaký ten panic room. Ale myslím, že když mám panic armchair, panic bed a panic wardrobe, pro panikaření víc prostoru nepotřebuji. Jen mi nepřestává vrtat hlavou, co se vlastně ve skutečnosti skrývá v našem sklepení, které náhodou připomíná bunkr, a co je to za šramot, který se z něj ozývá?! ()