Úkryt

• USA Panic Room (více)

Rozvedená Meg Altmanová a její dvanáctiletá dcera Sarah se nastěhují do luxusního newyorského domu, jehož zvláštností je tajná místnost, kterou si nechal vybudovat jako nedobytný úkryt předchozí majitel. Hned první noc vnikne střechou do domu černoch Burnham a vpustí do domu komplice Juniora, jenž si neplánovaně přivedl posilu, ozbrojeného Raoula. Meg se náhodou probudí a zjistí, že v domě jsou lupiči. Podaří se jí vzbudit dceru a zavřít se s ní v úkrytu dřív, než je lupiči chytí. Netuší, že to, co chtějí, je ukryto právě v nedobytné místnosti. Lupiči začnou hledat způsob, jak se dostat dovnitř. Zatímco se Burnham dohaduje s komplici, Meg se odváží opustit úkryt, vydá se do ložnice pro mobil. V úkrytu však není signál. Meg se podaří napojit na pevnou linku, policie má však obsazeno, a tak jediný, komu se jí podaří zavolat, je bývalý manžel. Sarah se udělá špatně. Je diabetička a léky zůstaly venku. Meg marně hledá v zásobách cukr. Situace se vyhrocuje i venku. Junior se pohádá s Raoulem, který ho chladnokrevně zastřelí. Když se náhle ve dveřích objeví Megin manžel Stephen, Raoul ho zmlátí, a pak vyhrožuje Meg, že ho zabije, pokud neotevře. Sarah dostane záchvat a Meg se vydá ven pro inzulínovou injekci. Burnham s Raoulem se konečně dostanou do úkrytu. Meg zůstane venku a souhlasí, že nezavolá policii, pokud lupiči dají její dceři okamžitě injekci. Zatímco Burnham se věnuje otevírání sejfu, oba sledují na monitoru Meg, jak se snaží přesvědčit policii, že vše je v pořádku. Potom se začne připravovat k boji. (TV Nova)

Porp

Film, ktorý strašne rýchlo vyšumí z hlavy. Možno si to uvedomovali aj tvorcovia, a preto ho napchali bombastickými preletmi kamerou cez úplne triviálny inventár bytu (zábradlie, kanvica ...). Keď si teda po dlhšej dobe snažím spomenúťo čom to vlastne bolo, napadá ma iba táto kamerová odysea. ()

Eki

Už když jsem viděl Kristen Stewart na koloběžce, tak jsem si říkal, že tenhle film se mi bude líbit. To se také potvrdilo. Celý film jsem byl napnutý jak kšandy a těšil se, co bude následovat. ()

Hartigan

Skupina lidí v zapeklité situaci, vydatná pomoc hudebního doprovodu, dost vtípků s odredovaným Letem, v druhé půlce správná depka, úvodní titulky s neobvyklým nápadem s jmény na budovách. První snímek, ve kterém jsem poznal kočičku Kikču, která si diabetičku Sáru střihla s gustem a nepokulhávala za kolegyní Fosterovou. Celé by se to perfektně hodilo na divadelní jeviště, za celé dvě hodinky kamera neopustí prostory nedobitného zámku. Úkryt má zatím pomyslně nejblíže k Hitchcokovi. Pro Finchera mám dlouhodobou slabost, ovšem tento noir thriller, dle mě jeho nejlepší práce, si můžu opravdu naordinovat kdykoliv. ()

Katcat

Dala bych 5 hvězd, kdybych nevěděla, že je to Finchárna. On umí víc, tohle je trochu odfláklé, ale na 4 a kousek to je...rozhodně jsem byla napnutá jak struna! ()

KafuR

Slabší čtyři. Řemeslně zvládnutý thriller, který i na omezeném prostoru ubíhá dost svižně, i když celá stopáž je snesitelná spíše prací režiséra než scénaristy. Neotřelá zápletka a šikovná práce s postavami pak tento film vyzdvihují nad hladinu průměrných thrillerů, i když finále samotné není strhující a nabízí nejvýše jeden silný moment. V rámci fincherových děl jeden z těch slabších, a to také kvůli nedostatku jeho klasické temné depkoidní atmosféry. ()

Biopler

Panic Room je miestnosť kde sa môžete ukryť pred nepriateľom, pred panikou, ktorú chytíte keď váš dom osídľuje niekto cudzí. Toš vysvetlivka na úvod o čom sa v tomto filme točí. Už len nápad kde si mama s dcérou kúpia obrovský trojposchodový barák je pritiahnutý za uši. Prečo práve taký veľký? Preto, aby Fincher nakrútil žánrovku a aby to v závere postavám došlo, že im postačí i dvoj až trojizbový byt. V žánri thrilleru bol Fincher vždy doma a tu to potvrdzuje. Prakticky nevylezie z domu, opäť točí v temných farbách, dosť pripomínajúc farby Fight Club. Režijne opäť niečo nové vymýšľa - kamerové prechody, spájania reálnych záberov s počítačovou animáciou sa opäť posúvajú na iný level. Avšak mal som pocit, že si to až priveľmi obľúbil a mnoho ráz to servíroval takto a táto kvázi samoúčelnosť mi kazila dojem. Nepokazila ho až tak, aby som nedocenil výborný výkon Jodie Foster. Čo sa týka lupičov, tak voľba nervózneho týpka v osobe Jareda Letoa bol veľmi dobrý výber. Jeho konekcii s Forestom Whitakerom, dobrákom od kosti, však akosi nemôžem uveriť. Skrátka tento výber sa nepodaril. Tretí lump je v poriadku, nemožná je len jeho vitalita či odolnosť v závere, ktorá mi absolútne na režiséra kalibru Finchera nesedí. Záver je lacné béčko. ()

Kingjiri

Když vás film baví i při jeho třetí projekci, jde o asi nejlepší referenci, jakou může od diváků dostat. Vedle námětu, napínavý atmosféry nebo castingu (Jodie Foster a Forest Whitaker vládnou) potěší i skvělá kamera (začátek, kdy "projíždí" celej dům je naprosto perfektní). Škoda, že se nakonec Meg promění z velice uvěřitelný obyčejný ustrašený ženský v nepříliš uvěřitelně nápaditou protivnici (telefonní kabel, zapalovač vs. plyn nebo důkladná příprava na finální konfronatci se záporákama) a záporáci taky udělaj divný chyby (jak sami zmínili, fakt jsem nepobral, proč jako první věc nevyřadili kamery z provozu, přičemž právě kamery sehrály v příběhu dost zásadní roli). Ale zase je třeba uznat, že mělo finále pořádnou šťávu. Čtvrtá silná hvězda za filmařinu, hudbu a hravej scénář. ()

Hpatrik

Film se honosí plejádou známých jmen, což je ale bohužel to jediné, čím může diváka oslovit. Jinak je to nesmírně hloupý, nenápaditý a nudný pokus o thriller, za který se Fincher musí stydět dodnes. ()

chlebos

Jeden dům, dva nájemníci, tři zloději a režie David Fincher. To přece musí být skvělé a světe div se - není. Bohužel... ()

Zombo

Z Úkrytu jsem ještě trochu zmatený, protože starého dobrého Finchera jsem poznal jen místy. Čekal jsem mnohem větší atmosféru, napínavější scény, při kterých mě zamrazí, to, čím se režisér pověstné Sedm, šokující Hry a úchylného Klubu rváčů proslavil. Nemůžu však hovořit o úplném zklamání, pořád to je nadprůměrný "worth seeing" thriller s kamerou a hlavně obsazením, které ho vyhouplo do onoho nadprůměrna. ()

Odpadlik

Motiv nebezpečí v uzavřeném domě je ve filmu celkem běžný a tak pokud ho chce dneska někdo využít, musím přijít s něčím ozvláštňujícím, což se myslím Fincherovi podařilo dokonale. Když pominu celkem zajímavou zápletku a dobré herecké výkony, tak kamera rozhodně stojí za to. neobvyklé pohledy, "průlez" kamerou skrz klíčovou dirku apod. Do galerie padouchů se nejspíš také zapíše neznámý (alespoň pro mě)Dwight Yoakam, coby Raul, ztělesněné chladné zlo. Škoda jen že ve druhé půlce, poté co si sundal masku už působí spíš ukrouraným dojmem ale jeho závěrečná scéna ve stylu hororu to zase napravuje. ()

Chauncey

Výborný thriller - (jak jinak) vymakaná režie Davida Finchera za vydatné pomoci kameramana Conrad W. Halla, často i digitálních efektů a především Jodie Fosterové, drží diváka v převážně maximálním napětí. ()

ecis

Velmi kvalitny thriller, nevhodny pre klaustrofobikov! Fincher opat ukazal ako ma vyzerat hutna atmosfera. Zdaleka to nieje taky klenot ako Se7en ci Fight Club, ale uz len kvoli tomu manevrovaniu na minimalnom priestore s minimalnym osvetlenim a technicky preciznou kamerou sa to opalti vidiet aj viackrat. ()

Sosak

Lehčí čajíček od milovaného Finchera. Jde spíše o takovou drbnou oddychovku, kterou nelze srovnávat např. se snímky Se7en nebo Klub rváčů. Jinak je film přiměřeně promyšlený, upoutá, herci se opravdu snaží a nechybí naznačené znechucení nad městským životem od mistra deprese, Davida F. Kořením jsou klasické neuvěřitelné průlety kamerou a podobné vychytávky. ()

arkie

Pekne, napinave, thriller ako ma byt. Treba vidiet, Jodie to tentokrat s tradicnym neuroticizmom neprehnala, tak sa da na to divat. ()

Petey

Trojka lupičů jde najisto do trezoru kde je schovaných pár milionů dolarů. Netuší však že dům je obydlen Jodie a jeji dcerou. Jako na svini je trezor v mistnosti z oceli do které se nedá dostat a ještě ke všemu se tam dvě baby schovají. Super podívaná až na konec. Trochu mě zklamalo že nevím co se stalo z posledním z lupičů. Za to strhávám hvězdu. ()

jda23

Bytové sekvencie, psychika súperí so záškodníctvom. Nie-slabší Fincher v inej možnosti. Amatéri mozu hlasno zavidiet a diváci chcú viac. Dr.Gonzalo ()