Úkryt

• USA Panic Room (více)

Rozvedená Meg Altmanová a její dvanáctiletá dcera Sarah se nastěhují do luxusního newyorského domu, jehož zvláštností je tajná místnost, kterou si nechal vybudovat jako nedobytný úkryt předchozí majitel. Hned první noc vnikne střechou do domu černoch Burnham a vpustí do domu komplice Juniora, jenž si neplánovaně přivedl posilu, ozbrojeného Raoula. Meg se náhodou probudí a zjistí, že v domě jsou lupiči. Podaří se jí vzbudit dceru a zavřít se s ní v úkrytu dřív, než je lupiči chytí. Netuší, že to, co chtějí, je ukryto právě v nedobytné místnosti. Lupiči začnou hledat způsob, jak se dostat dovnitř. Zatímco se Burnham dohaduje s komplici, Meg se odváží opustit úkryt, vydá se do ložnice pro mobil. V úkrytu však není signál. Meg se podaří napojit na pevnou linku, policie má však obsazeno, a tak jediný, komu se jí podaří zavolat, je bývalý manžel. Sarah se udělá špatně. Je diabetička a léky zůstaly venku. Meg marně hledá v zásobách cukr. Situace se vyhrocuje i venku. Junior se pohádá s Raoulem, který ho chladnokrevně zastřelí. Když se náhle ve dveřích objeví Megin manžel Stephen, Raoul ho zmlátí, a pak vyhrožuje Meg, že ho zabije, pokud neotevře. Sarah dostane záchvat a Meg se vydá ven pro inzulínovou injekci. Burnham s Raoulem se konečně dostanou do úkrytu. Meg zůstane venku a souhlasí, že nezavolá policii, pokud lupiči dají její dceři okamžitě injekci. Zatímco Burnham se věnuje otevírání sejfu, oba sledují na monitoru Meg, jak se snaží přesvědčit policii, že vše je v pořádku. Potom se začne připravovat k boji. (TV Nova)

BOURQUE

Keby to nerežíroval D. Fincher a nehrala by v tom J. Foster, tak bol by to len „normálny, priemerny“ thriller. Osobné hodnotenie: 85% (****) ()

Adm.Nelson

Jediný Fincher, ktorý nie je na 5 hviezd (nevidel som od neho iba Dievča s dračím tetovaním). Je to napínavé, má to atmosféru a pekné kamerové nápady, ale nič viac ako remeselne zvládnutý thriller v tom nevidím. Aj keď to zase tiež nie je málo. 8/10 ()

croxika

Opäť bola pre mňa menšia dilema s ohodnotením tohoto snímku. Na jednej strane skvelá atmosféra, pútavý dej, svižné tempo, úžasná kamera, neopakovateľný Jared a Kristen, ktorá tu bola oveľa príjemnejšia a uveriteľnejšia ako v Twilight ságe. Tento film je jedným z filmov, ktoré môžem spočítať na prstoch dvoch rúk z hľadiska toho, ako ma bavili. Nebola scéna, pri ktorej by mi zaleteli myšlienky úplne mimo, pretože by to nebolo záživné. Avšak, som už znechutená z toho, že skoro v každom filme, ktorý pozerám, viem hneď uhádnuť pointu a na základe pár náznakov mi je jasné, čo sa v scéne udeje. A ten koniec? To si mohli tvorcovia odpustiť ;-) Napriek tomu si *Úkryt* stojí za to pozrieť :-) ()

strikeman

Prvotřídní napínavý thriller s charismatickými postavami na obou stranách "barikády" (Foster, Whitaker), ale s nepříliš sympatickou Kristen Stewart. Nápaditá kamera, originální námět, fajn scénář, avšak trošku "klišoidní" konec... 80% ()

root

Finchera miluju a i proto jsem dlouho odkládal jeho nejslaběji hodnocený počin. Ne nadarmo tomu tak je. Úkryt je silná, atmosférická jízda, i když ne tak temná a zdrcující jak bych čekal. Plochý příběh a obzvláště pozadí postav, mě nechalo absolutně chladným. Ani (trochu laciná) snaha o navýšení napětí, nemocnou dcerou nezafungovala, nebo zafungovala ale spíše kontraproduktivně. ()

Wyder

Pro mne nejslabší film od Finchera, ale viděl jsem ho až 12 let po natočení. Navíc, Sedm už asi v mých očích nic nepřekoná, ale tohle srovnání samozřejmě není fér. ()

GOREGASM

Nesmlouvavá a nekompromisní Fincherovina, vůči které si odplivnu jen při závěrečném dobráckém skutku Foresta. Ale Davidovi to odpustíte v kontextu všeho, co následovalo předtím. I když za kilo to právě proto nebude :-). DF rozjíždí od prvních záběrů estetický zážitek, který ne každý postřehne, ale milovník cinema několikrát předčasně... na sucho vydechne. Kamerový balet v kombinaci s za každé okolnosti promyšlené kompozice otevírá hercům prostor prodat své umění na plné kule. A že tady máme těžké kalibry a přitom každý úplně na jiný způsob. Penik Rům je svým dokonalým zpracováním a precizní gradací pojmenovatelný jako Hitchcock přelomu tisíciletí. Fincher sice nechrlí film za filmem, ale když už točí, tak to stojí za to. 90% ()

panvasik

Tak tohle jsem opravdu nečekal, myslel jsem si že když to má také "špatné" hodnocení, (na Finchera) že to bude černý kůň, ale on je opak pravdou, perfektní minimalistický thriller o pár lidech v jednom domě. Dvou hodinová jízda se sympatickými postavami a s herci, kteří nenudí a dokážou zaujmout, každý ze zločinců je opět úplně jiný a každý má prostě jednoho z nich rád (ti co viděli, mi dají za pravdu). Právě teď když si plním filmařskou povinnost u Fincherových filmů, potkávám jedno překvapení za druhým a těším se co tady ještě objevím. 8,5/10 ()

levente

Ne průměrný, ale dobrý film. Nicméně nic překvapivého. Nejlepším je Forest Whitaker, Jodie nevybočuje, konec konců ani nemůže. Jinak že by byl scénář skvostný to asi těžko. Je takové slátané, už hlavní myšlenka je příliš překombinovaná a závěr, kdy nevím co se stalo s Forestem, mě také nenadchnul. ()

Besyn

Po skvělém Klubu rváčů příchazí David Fincher s další peckou.Jednoduchý příběh,avšak s velmi depresivní atmosférou,brilantními technickými finesy a hlavně s tím,co je v thrilleru vůbec nejdůležitější a to je napětí.Film mě přimrazil k sedačce a pustil až při závěrečných titulcích.Není vůbec co řešit. ()

plagjoklas

David Fincher je majster na vytvorenie dusivej atmosfery a tu vytvoril este nieco viac. Vytvoril tu aj skvelu klaustrofobicku atmosferu. Nie je to take dokonale ako se7en ale tento film má cosi do seba. Ani na chvílku nenudí a trojica zlodejov je velmi dobrá. Tento film sa tazko opisuje lebo je jedinecny, ale na druhej strane nie je to to najlepsie co sme tu uz od Finchera mali, ale urcite stoji za pozretie ()

Yomega

Nervy drásající podívaná s opravdu hutnou atmosférou. Na Sedm to sice nemá ani náhodou, to už Fincher asi nepřekoná, pokud to vůbec jde. Ale jinak není v podstatě co vytknout. Jen škoda, že u takových filmů jako je úkryt je velmi malá pravděpodobnost následného shlédnutí. Podruhé už to prostě není ono. ()

Filmárik

Vynikajúci thriller so všetkým čo k tomu patrí.Jednochá ale perfektne fungujúca zápletka,pohlcujúca atmosféra (hoci takmer celý film sa odohráva v jednom dome) perfektní herci (obzvlášť neurotik v podaní Jareda Leta nemal chybu) a hlavne pôsobivé kamera robia s Panic room napínavú lahôdku.Ale je tu jedno ale. Od Davida Finchera je to oproti 7 a Fight club len slabý odvar rutinérstva. Napriek tomu vysoký nadpriemer. ()

foundation

Nudit som sa urcite nenudil. Fincher ale tentokrat nesiahol az na hranicu svojich moznosti ani nahodou. A dalsia vec ktora trochu vadila ze ku koncu to bolo uz az moc akcne v porovnani s predoslymi 10 tkami minut. Ta zmena tempa mne dobre rozhodne neurobila. Vlastne som ale spokojny aj ked toto bol asi Fincherov najslabsi film. Plus velky potlesk pre Kristen Sterawt. Vyborne zahrate. Ked si dievca vyberie do buducna spravne filmy moze z nej byt nieco poriadne. ()

Dimo

Excelentní, nefalšovaně napínavé drama v perfektním prostředí, které nabídne neuvěřitelné množství atmosféry. Podpořeno skvělou hudbou Howarda Shoreho a efektní prací s kamerou. Oceňuji reálné vyobrazení diabetu se skutečnými pomůckami pro léčbu, takže tu diabetička v hypoglykemii nevypadá jako lidoop v říji s pěnou u huby, narozdíl od jiných filmů/seriálů. Takže dík pro Kirsten Stewart, Jodie Foster skvělá a Forest Whitaker snad ještě nezahrál špatnou roli. Efektní, napínavé, uvěřitelné. ()

GIK

Mohl to být solidní thiler, ale shazuje se mnoha tisíci nesmysly. Několik humorných scén pak způsobuje to, že jsem tenhle filmeček postupem času přestal brát vážně. Nejvíce hlášek pronáší Jared Leto, který mě o svých hereckých kvalitách bohužel opět nepřesvědčil. Na roli gangstera se nehodí, nebo to prostě neumí zahrát. Zakuklený lupič Raúl je taky k popukání. Oba kašpary tak s přehledem strčí do kapsy Forest Whitaker. Ten jediný působí jako profík a jeho jedinou ale kardinální chybou je, že se dá do kupy s takovýma dvěma hovadama. Na druhé straně barikády stojí dvě dámy. U té mladší jsem si snad půlku filmu myslel, že to je ňákej divněj kluk (balí si hlavu do ručníku atp.). Naše hrdinky si rodinné pohody moc neužijí a hned první noc využívají pancéřovaný kryt, který je prý naprosto bezpečný (amputace prstů se asi za problém nepovažuje). Již počáteční útěk do něj se ale tvůrcům přiliš nepovedl. Holky ujedou lupičům domácím výtahem, jehož rychlost je zhruba 1 m za minutu. Chmatáci se pak nedají odradit ani slovy paní domácí: „haló, promiňte prosím, pardon, vážení lupiči, mohli byste prosím do prdele opustit můj dům?“. Nelíbilo se mi pak dalších x věcí, např. že čas, kdy jsou lupiči v přízemí (o mnoho pater níže) nevyužije domácí k tomu, aby opustila neprodyšný kryt a zavolala pomoc, vždy čeká, až budou pobertové nadosah. Trochu napětí jsem se dočkal až těsně před koncem. Ten se mi líbil více než celé dobývání krytu a úsměvné pokusy hrdinek o komunikaci s okolím. ()

cerbygerby

Pěkně napínavý thriller, který se odehrává jen v jednom domě, ale to vůbec nevadí, protože napínavý to bylo až do konce.. Jen jsem musel občas nadávat co vždy Jodie vyvedle za blbost, potom co z ničeho nic vykouzlila takový dobrý nápad... v celku jsem byl spokojen, ale na 5* to nemá.. ()

Majduska

Jodie Foster je nejlepší herečka v žánru Thriller/Drama! Chvilkami jsem sotva dýchala, prožívala jsem to skoro do konce, jako bych tam byla taky. Nebýt Raula byl by to dokonalý film. I přesto ale musím dát plný počet! ()

Porp

Film, ktorý strašne rýchlo vyšumí z hlavy. Možno si to uvedomovali aj tvorcovia, a preto ho napchali bombastickými preletmi kamerou cez úplne triviálny inventár bytu (zábradlie, kanvica ...). Keď si teda po dlhšej dobe snažím spomenúťo čom to vlastne bolo, napadá ma iba táto kamerová odysea. ()