Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu. Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Rosany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbach. (Česká televize)

Nikki48

Názorná ukážka toho, čo taký nebojácny moralistický hrdina dokáže v skutočnom krutom svete mimo strieborného plátna v boji proti nehanebnému zločinu, do ktorého sú zapletené asi všetky strany na čele s políciou. Nič. Aj napriek tomu, že mal film takmer dve hodiny, nenašla som žiadnu chvíľu, ktorá by ma nudila a pri ktorej by som nepremýšľala, kedy hlavnej hrdinke dôjde, že nemá šancu. ()

haffen

Čo je horšie? Zločinec ktorý je chránený diplomatickou imunitou, alebo človek ktorý má proti zločinu bojovať, ale zločin pácha a je ešte v OSN? Veľa ľudí nie je, ktorí si ešte myslia, že OSN je tu pre ľudí a ľudské práva. A za tie práva aj bojuje. Ako sa hovorí, pod lampou je najväčšia tma. Všetko bolo vždy o peniazoch a tie voňajú aj tejto (zločineckej) organizácii. A to dokazuje aj tento film, ktorý je natočený podľa skutočnej udalosti ktorá sa stala v Bosne a vlastne sa deje po celom svete stále. Pôvodne som chcel dopísať aj slovo "civilizovanom", ale to sa nedá. Na film som narazil čiste náhodou. Určite tak aj veľa ostatných čo ho videli. A to je veľká škoda. Viem, že v dnešnej dobe je raritou natočiť takýto film, pretože filmy podobného druhu ľudí jednoducho nezaujímajú a nie sú atraktívne. Chcú si len sadnúť do kina, hodiť na nos 3D okuliare, zožrať pol kila pukancov, vychľastať hektolitre koly a vrátiť sa späť domov ku svojím rodinám. Lenže čo keby sa nemali ku komu vrátiť, lebo ich dcéry uniesli kvôli prostitúcii? Rachel Weisz je pre mňa nie moc zaujímavá herečka, ale tu ma presvedčila o tom, že vie zahrať sakra dobre a uveriteľne. Film je hodne tažký a miesto zvratov ktoré to posunú aspoň k menšej nádeji príde ešte väčšia facka. Tento film nemá happyend. A to je aj možno dobre, aby si ľudia viac uvedomili čo sa okolo nich deje. Asi zvážte pozretie snímku ak ste v zlom psychickom rozpoložení. 4 1/2* (85%) ()

transbeskyd

Kdy jsme ještě lidmi a kdy už ne? Co nám dává právo brát ho druhým? Ano, organizovaný zločin a vysoká politika jsou zkurvený svinstvo.. A čím víc se to bude křičet do světa, tím líp. Je to potřeba, i když se za to tvrdě platí. Je to potřeba, i přesto, že se na tom asi moc změní.. ()

mauinka

Velmi, velmi uvěřitelné. Jedna z nejhorších věcí co člověka může potkat je bezmocnost a tady jí je nadmíru. 90% ()

VanillaIce

Uf.. tak to bylo náročné. Je dobře se točí filmy, které chtějí na něco důležitého poukázat. ikdyž je to nějaká ohavnost. ()

yatan

Aj ked zaciatok bol trosku klise, chapem ze reziserka hlavny motiv musela trochu uviest. Rachel ako to uz byva u nej zvykom drzi cely film, a jej starostlivy materinsky pohlad sa neda s nicim porovnat - je to prosto dar. Niekomu sa moze zdat pribeh brutalny a drsny no prave, ze v momentoch ked vas ma film roztrhat na kusy je velmi jemny a len lahucko prejde klucovymi scenami, ktore keby boli trosku naturalistickejsie vykreslene tak daju prave filmu uveritelnost a autentickost. Obchod s bielym masom, je problematika, ktora dostava len malo priestoru, no pocas vojny v juhoslavii sa diali 3krat horsie veci ake boli ukazane v tomto filme. Film nie je az tak silny ako samotna realita co moze byt pre niekoho minus a pre slabsie natury plus. 7/10 ()

ni.na29

K filmům, jež začínají větou „ inspirováno skutečným příběhem“ , bývám poslední dobou docela skeptická. Tento nebyl výjimkou, nicméně mě mile překvapil. Příběh kupodivu nebyl až tak průměrný, jak se zpočátku zdálo, a představení, které v něm sehrála Rachel Weisz , v průběhu děje nabíralo na obrátkách, čili o důvod více film chválit, nikoliv hanit. Motiv filmu – obchod s bílým masem, zasazen do (alespoň pro mě)jedné z nejsyrovějších oblastí, bezmoc hlavní hrdinky, beznaděj dívek odsouzených k tomu nejhoršímu způsobu zacházení a mírové sbory tlemící se světu do chřtánu zabrnkaly na strunu přesně těch emocí, které nutí člověka k názoru, že svět se skutečně v prdel obrátil a spravedlnost veškerá žádná… ()

elanista1

Dost zhava a aktualna tema. Som si vedomy velkosti tohto problemu, ale budem hodnotit len film. Pre mna sa Weisz do hlavnej nehodila ako malokto, vobec ma nepresvedcila, viac ma presvedcili Monicine pery. Okrem jednej dvojminutovej sceny som sa ani necitil blbo, ani nic, chybal tomu vacsi doraz na vec, na ukor nudneho vysetrovania. ()

megajalec

Silný námet, slabšie prevedenie. Škoda, že film skáče ako jojo, niektoré vzťahy mohla režisérka lepšie podať, napr. zamerať sa na vzťah dcéry s matkou (obe matky s dcérami myslím), dať príbehu silnejší náboj. Každopádne, film to nie je zlý, ľahko nadpriemerný. P.S. Ak to chcete pozerať kvôli M.Bellucci ako ja, tak to nerobte. Je tam totiž asi minútu a povie možno sedem viet. ()

natalie15

Drsné, surové, kruto realistické. Problematike obchodu s ľuďmi sa (podľa môjho názoru) venuje málo pozornosti, vzhľadom na to, akým spôsobom sa tento "biznis" stále rozrastá. (Tretí najvýnosnejší ilegálny obchod po zbraniach a drogách!!!, a neváham odhadovať, že sa to bude stále zhoršovať). Tu máme film podľa skutočného príbehu, ktorý civilne, bez zbytočného pátosu poukazuje na udalosti, ktoré sa stali policajtke Katryn, keď išla do Bosny ako súčasť mierových zborov. Je pravda, že som celý čas cítila hnus, nenávisť, hnev k všetkým tým, musím sa vyjadriť explicitnejšie, sviniam, a dúfala som v aspoň trošičku dobrý koniec (som naivná), držala palce Katryn (Rachel) aby dievčatám pomohla, a bolo mi zle (fyzicky i duševne), keď som sa musela dívať na utrpenie im pôsobené (vediac, že sa to skutočne stalo). V jednom interview povedala Larysa Kondracki, že to čo je vo filme ukázané je len "špička ľadovca" (ostatné by neprešlo ratingom, a asi ani diváckym "žalúdkom"). Kto takéto veci pácha na druhom človeku, nie je právom človek. Toto je dôležitý film, ktorých by sa malo točiť viac, a mali by sa premietať už na SŠ (resp. by sa o tom malo viac hovoriť), lebo je veľmi jednoduché vybrať si falošný inzerát na prácu v zahraničí, ísť na falošné rande, a ako tento film poukazuje, keď sa už niekto stane obeťou, je priam nemožné (aj pri syzifovskom úsilí - však akoby aj, keď sú do kšeftov zapojené autority, a vláda, mierové zbory a ktovie kto ešte) obetiam pomôcť. Čo môže normálny človek robiť, proti niečomu takémuto? Jedno: nezatvárať oči. Hovoriť o tom - to je zásada primárnej prevencie. Hovoriť o tom, všímať si, varovať. 90%. ()

xpaja

Dlouho mě žádný film takhle nenazdvihl ze židle. Celou dobu jsem naprosto chápal zoufalství hlavní hrdinky. A po dvou třetinách filmu jsem měl chuť narvat trubku do prdele všem těm UN hajzlům co se namočili do tohodle svinstva (aspoň 2m hluboko). Je dobře, že občas vznikne film, který dokáže upozornit, jaká zvěrstva se dějí ve světě. Jinak bychom brzo zapomněli, jak zkažená je tahle mírotvorná organizace UN. O soukromých armádách amerických agentur nemluvě. Jak je vůbec možné, že jejich zaměstnanci získají imunitu na vše co provedou v zemi kde působí. Jenže americké vládě se hodí, když místo jejich vojáku umírají v zahraničních misích zaměstnanci soukromých agentur, pohled na statistiky padlých je hned veselejší a media se nemají po čem vozit. Navíc mohou provádět svinstva, která by US armádě neprošla. Co se týče filmařských kvalit, nemohu objektivně hodnotit. Jistě přikrášlený příběh mi totiž nedal možnost je nějak významněji vnímat. Dávám --- == 88 % == --- . ()

solisoli

Drastická nervy drásajúca dráma o alibistickej úradníckej mafii na tej najvyššej úrovni. O tom je činnosť a pôsobenie zložiek OSN vo svete. Každí si ide zarobiť, alebo vytĺcť maximum pre svoj populizmus. Tento ošklivý, ale veľmi pravdivý príbeh je len o tom istom, len v inej forme. V mnohých chvíľach sa veľmi zle na to pozeralo s pocitom čo je ľudská duša, keď v niekom neexistuje. Takýchto tvorí len hmota mäsa a kostí, bez viery, ducha, citu a nepriradenia k homo sapiens. Že vraj existujú príšery len v rozprávkach a mýtoch. Aj tu sa vidieť, že nie celkom. Skvelá podívaná pre silné žalúdky. ()

Sefik

Fuj, to byl ale extra hnus! Ne proto, že se ve filmu objevuje lidská špína a svinstvo nejhrubšího kalibru, ale proto, že nezmizí ani po skončení závěrečných titulků... ()

Rodriguess

Skvely film vo vsetkych aspektoch. To prostredie bolo vykreslene realne ale ak je toto podla skutocnej udalosti tak nemam na to slov! SUPER FILM! ()

david666

Výborný film dle skutečné události. Místy opravdu není pro slabé povahy a ukazuje bez příkras, jak to bohužel asi chodí v mnoha zemích v případě obchodu s bílým masem. Navíc ještě "pod záštitou" mírové organizace - hnus. Rachel tady hraje skvěle ale i když téměř nesleze z plátna není to jen o její osobě. ()

VLADEK

Je to film angažovaný, úctyhodné téma. Dobře si na tu dobu pamatuji, tady jsme řešili polmčkovou válku a o pár kilometrů níže se děly tyto věci. A chrabří vojáci z UN nebo UNPROFOR mi se svými výmluvami vždy přišli jako Eichmann v Jeruzalémě. Také rozumím tomu, proč většina slavných hereckých jmen do filmu šla. Film patří do té lepší poloviny na téma válka o Titovo dědictví. ()

v.indruchova

Oka, mám ráda, některé věci podle skutečné události. Asi na to nemám dnes náladu. Mrzí mě, že se něco takového stalo a stále děje. Ale prostě mě ten film ničím nezaujal, ani nějak zvlášť nepřekvapil. Nemyslím, že bych byla cynik. Já se na tento film, nechci už dívat znovu. Hodila se mi klávesová zkratka, která film urychlila. Hlavní herečku mám celkem ráda, tak dík za to. Nemůžu jej tedy ani doporučit. Pozor SPOILER:!!A nemyslím si, že by to, bylo tím, že jsem se nedočala happy endu. ()