Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu. Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Rosany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbach. (Česká televize)

Furmi

Ďalšia z ututlávaných záležitostí ktorá na svete trvá už roky/dešaťročia a nerozpráva sa o tom skoro vôbec. Prečo ? Lebo je to presne tak ako to vykreslil tento film a ja mu verím každé jedno slovo. Zvrátenosť na všetkých stranách ktoré sa pričinujú o podobné zverstvá pri ktorých ľudia ktorý vládnu tomuto svetu zatvárajú oči a ide im ako ináč a zas len a len o peniaze a nehľadia pritom na nič a na ľudský život už vôbec nie. Na konci filmu sa uviedlo že je dnes odhadom 2.5 mili´ona ľudí obeťami obchodu s bielým mäsom. ˇCo je toto pre boha za číslo ? To s tým nikto nič nerobí ani robiť nemieni ? ˇDalší krásny dôkaz o tom ako v dnešnej zvrátenej spoločnosti už nejde skoro o nič iné ako len o peniaze a doplácajú nato vždy tý nevinný, v tomto prípade ty najnevinejší (maloleté dievčatá). 77% ()

Lachvos

Další přirozeně dělané drama, kdy se ovšem tvůrci nebojí finančního neúspěchu či odsouzení publika nebo kritiky a prostě natočí snímek o tom, o čem by se mělo vědět...tomu vděk. Je zajímavé, že u takovýchto filmů se už ovšem málokdy hodnotí styl či kvalita, jakoby příběh stačil a zbytek je "omáčka". Ale stále ještě ze zbytkové úcty pouze řeknu, že nebýt jistých herců a kamery, tak bych to asi do konce nedokoukal, námět nenámět...Chápu že "syrovost" letí, ale lidi, dodělejte si to v troubě :D ()

JohnyD

This is just fucked up world po miliontýkrát. Všetky tie reklamné spoty/plagáty o human traffickingu sú vyhodené peniaze do vzduchu a pri tom by stačilo pustiť tým naším dospievajúcim holkám tento film a že namiesto práci v hoteli/modelingovej agentúre, ktoré im budú ponúkať neznámi a šarmantní idioti za vidinou ľahého zárobku...., môžu skončiť s trúbkou v zadku a že UN sa budú iba prizerať resp. dívať iným smerom, pretože musia riešiť iné problémy a nemôžu si dovliť žiadny väčší škandál. Film nie je dokonalý, ale na prvotinu Larysi Kondracki to nie je zlé a Oscarové téma tu podáva zrozumiteľne a netlačí vôbec na pilu, čo asi zapríčinilo, že tento snímok zostal pod radarom. Herecké výkony fajn a Rachel Wiesz tu doprovádzajú v pár scénach v tej dobe ešte zelenáči na európskej alebo svetovej scéne, B. Cumberbatch, Nikolaj Lie Kaas (ten týpek, čo hrá detektíva Carla Mocka vo filmovej sérii od Olsena), Pilou Asbæk(ktorý sa vo filme objaví na 3 sec. ) Rodney McKay zo SGA a ďalší. Ja idem túto nechuť, ktorú mám zaliať ďalšou sklenkou whiskey ()

ashtangi

Rachel Weisz má štěstí na zajímavé projekty. Hraje ve skvělých, ale ne vždy komerčně úspěšných filmech. Podle mě je toto typický příklad. Tíživá atmosféra tohoto mrazivého snímku mě naprosto dostala. Tohle není film pro slabé nátury, protože i mně bylo chvilkami špatně z toho, co se ve světě, nedaleko od nás, děje. ()

KOZEL84

Pojd' Ivane a dívej se jak se točí filmy s emocionálním dopadem a můžou být klidně jen inspirované a jeté podle zajetého-hrdin(k)a objeví prasárnu a postupně zjišt'uje,že vepřín je mnohem větší než se ze startu zdálo.OSN si ze mě zase dělá prdel,ale tentokrát tím,že se asi přece jen trochu vměšuje.Na Cenu Michala Velíška to ale není.Kluci já sem váš obrovský fanda a vždycky sem tak nějak klidnější,když vím,že tak pěkně dohlížíte na vraždění nevinných a genocidu.No co by si svět bez vás počal?Já si nijak nelibuju v konspiracích,ale jestli je toto pravda,tak to opravdu ''nemůžou myslet vážně'' (to si říkám u zpráv denodenně).Každopádně atmosféra beznaděje bez vyděračských tun patosu (ne že by tu nebyl) a přesvědčivá Rachel Weisz funguje. ()

warrenur

Tento film ma poriadne psychicky nacal. Tazobu na srdci mam po jeho vzhliadnuti este teraz. Nametu, scenaru, posolstvu a odkazu filmu nemam vobec co vytknut. Film, ktory dokaze divaka tak zasiahnut, zobrazit drsnu, aktualnu realitu a pohnut s vedomim, to je to, o co by okrem pobavenia divakov malo vo filmarcine ist. Rachel mam rad a v tomto kusku je opat grandiozna. Medzinarodny komplot s 'Human trafficking' takych rozmerov vas vtiahne do deja a krute osudy ludi, marnost ich situacii a dianie v celom tom kolose korporacii s ich roznymi zastierkami a spinavostami vas zomelu na kasu, kde jedinou spravnou reakciou je spravodlivy hnev. 100% ()

Martyr

Stupit do hovna sa podari v zivote snad kazdemu. Ale chodit s nim nalepenym na podrazke a nestriast ho este pred vchodom aj ked viete ze si zaseriete parkety v byte dokaze malokto. Rachel sa to podarilo bez toho aby o tom vedela a teda bytik si zasrala paradne.Tema obchodovania s bielym masom nie je verejnosti taka prepierana aby ste nezostali prinajmensom mierne "prekvapeni" z toho, ako vyzera svet (mozno) zopar kilometrov od vaseho bydliska a ani o tom nemusite vediet. Husta atmosfera a beznadejna situacia, ked satan vykopol boha uz na pociatku..len my sme si to este nevsimli a stale ho prosime o pomoc. Velmi prekvapive. Malo prekvapivy je uz zaujem o temy ako je tato. ()

edie sedgwic

Myslienka, ze ste to pokojne mohli byt vy (ved koniec koncov aj mnohe Slovenky naletili recickam zapadniarov a skoncili v nejakych spinavych bordeloch, kde si museli vysulozit svoj dlh), robi film este silnejsim. Vsetci vedia, ze sa to deje, ale nikto o tom nahlas nehovori. Kathy zisti, ze za celym obchodom nestoji jeden clovek, ale pol Ameriky. Ma proti nim vobec nejaku sancu? Nema, ale aj snaha sa ceni. Bolo to...strhujuce. ()

Saur.us

Závažné až to mrazí, bez zbytečné omáčky. Jedna proti zkaženému systému, to není jen výsledek romanopisců, to může být i celkem tvrdá realita skrytá za miliony dolarů. ()

Narciska

Brutality je tam tolik, že skoro zcela zastiňuje překvapivá zjištění otřesných praktik v poválečné Jugoslávii. Mohl to být zajímavý detektivní thriller nebo drama obětí, takhle to nebylo ani jedno ani druhé, vyčnívala jen jedna hvězda a její nepříliš lichotivý osobní příběh. Takže na jedné straně morální bahno, na straně druhé exotická krása R. Weisz a houževnatost její představitelky ve filmu, který nic nezakrývá a tím mě ve svých záměrech odpuzuje. Jedna hvězda za to, že je-li to fakt, je dobře že pravda vyšla na světlo, i když by se tak mělo dít jinou cestou, aspoň si my obyčejní diváci nebudeme dělat zbytečné iluze. ()

feral

Som veľmi vďačná za filmy tohto typu, ktoré (tajne dúfam) majú aj edukačný charakter. Hnus a zúfalstvo pociťujem ešte stále po dosledovaní snímku. Z čoho povstali dve otázky. Prečo sa to deje? a Čo s tým môžem robiť? Som motivovaná ďalej sa zaujímať o túto problematiku, ktorá má korene nie len v snahe o získanie moci a peňazí, ale v prvom rade v spôsobe nazerania na ženu ako na sexuálny objekt, podradnú či druhoradú bytosť - názory, ktoré pramenia z tradičných rodových stereotypov. ()

Kingjiri

"Those girls are whores of war. It happens." K filmům inspirovanejm skutečnýma událostma se stavim poměrně rezervovaně, protože nezřídka kdy mívaj do reality dost daleko, na tomhle příběhu ale asi něco bude. Ze začátku jsem byl docela vtaženej děje, jenže pak začal příběh ztrácet dech. Je škoda, že tvůrci nedokázali ze silnýho tématu v podobě obchodu s bílým masem, vytěžit ještě něco víc. Občas jsem se taky v příběhu ztrácel, ale to budiž přičteno anglickejm titulkům. Jinak však po technické a vizuální stránce vcelku slušná podíváná se sympatickou Rachel Weisz v hlavní roli. Když vezmu v úvahu, že konspirační snímky nepatřej mezi moje oblíbený žánry, jsou tři silnější hvězdy vlastně hodně dobrym výsledkem. ()

Blaogranas

Nikdo by danou roli nezahrál lépe než Rachel Weisz! A na zdejším hodnocení je poznat, kdo se díval srdcem a kdo pouze očima. Stojí za zamyšlení ... ()

Charlie84

Já těch pět asi dám...líbí se mi, jak Whistleblower sympaticky balancuje - není to tak špinavé a brutální, jak by být mohlo (mělo), na druhou stranu je zde minimálně jedna scéna, kterou bude asi běžný divák (divačky), namátkou zabloudivší do kina, chvíli rozdýchávat. Postav je docela hodně, bavilo mě sledovat, kdy, která (ne)zasáhne do vyšetřování a kdo to tedy nakonec do BBC protlačí, akorát jsem nepostihl, jakou roli měl v příběhu Comberbatch. Je to samozřejmě nesmyslná výtka, všiml jsem si toho jen proto, že si scénáristé očividně dali práci, aby to do sebe všechno hezky zapadalo....až tedy na toho Comberbatche:). Ale pryč od toho, Rachel je výborná, její osobní drámo s dětma mě neobtěžovalo (naštěstí tahle vedlejší linka dostala minimum prostoru), ostatní herci jsou typově přesní, Bosna je nasnímaná hezky a co týče těch bordelů (teď nemyslím UN:), je to zlo...abych nesklamal věrné čtenáře mých komentářů - objektivně čtyři, ale znáte to:) ()

daremes

Poměrně povedený film, který se zakládá na skutečné události, což často samo o sobě přidá na atraktivitě i celkovém zážitku, pokud se to úplně nezpacká. Rachel Weisz hraje skvěle, ale místý působí jaksi moc křehce vzhledem k postavě, kterou ztvárňuje. Kontroverze soukromých kontraktorů, zvěrstev pod záštitou OSN a brutální problematika trafikingu a nucené prostituce jsou materiálem, který nejen funguje ve snaze udržet pozornost diváka, ale plní pomocí filmového formátu i funkci onoho důležitého "whistleblowera". ()

Rikky007

Tady je myslím si dobře vidět ženský rukopis. Bohužel to taky možná i kvůli tomu postrádá lepší spád. Filmařsky je to trochu nepřehledné, ovšem přesto poutavě zpracované ožehavé téma, které zrovna nelichotí mírovým složkám OSN. Každopádně mě překvapuje, že se o tom tak málo mluvilo. Českem to evidentně prošlo jen okrajově. Tenhle film přitom naplňuje jeden z hlavních smyslů kinematografie vůbec... ()