Film Patton je portrétem jednoho z nejgeniálnějších válečníků dvacátého století, který získal v roce 1970 celkem 7 Cen Akademie, včetně kategorie za nejlepší film. Jeden ze získaných Oscarů patřil také Georgovi C. Scottovi, a to za jeho triumfální ztvárnění George Pattona, jediného spojeneckého generála, kterého se nacisté skutečně obávali. Charismatický Patton, který sám navrhoval vlastní uniformy a nosil šestiranovku se slonovinovou rukojetí, věřil, že v minulých životech byl válečníkem. Vymanévroval Rommela v Africe a po operaci Den D vedl své jednotky v nezastavitelném tažení napříč Evropou. Jak byl brilantní, tak byl odbojný. Svými schopnostmi dokázal, že jeho nestálá osobnost byla jednou z největších zbraní, kterou nepřítel nedokázal nikdy porazit. (Česká televize)

noriaki

No jo, to se mu to jezdilo do předních linií, když věděl, že se po smrti znovu narodí. Generál George S. Patton měl rozporuplný chrakter. Obdivovaný nepřáteli a nenáviděný vlastními vojáky. Buran s duší umělce, nezvladatelný živel s vášní pro disciplínu a propagátor moderních taktik, přitom anachronická osobnost. Film začíná jeho známým citátem "Žádný bastard ještě nevyhrál válku tím, že by zemřel pro svoji zemi. Vyhrál ji tak, že donutil jiného pitomce aby zemřel za tu svoji". Můj oblíbený citát od něj je ovšem "Jestli všichni přemýšlí stejně, někdo nepřemýšlí". Film o jeho životě ani nemůže být obyčejný. George C. Scott pojal roli jako rozmáchlou sólovou exhibici a právem si došel pro Oscara. Film jich posbíral ještě šest dalších, a okamžitě se zařadil mezi klasiku. ()

Mishqo

celý film stojí na úžasnom hereckom výkone...Patton bol tvrdohlavý, razantný, svojský, charizmatický, plný vtipných poznámok a nedalo sa ho nemilovať (avšak vo filme sa našlo pár ktorí ho nemilovali)... vidíme jeho kariéru počas druhej svetovej vojny...možno práve zobraziť celé obdobie jeho pôsobenia v WWII bola chyba lebo to potom pôsobilo nesúrodo a chaoticky a o prepálenej stopáži ani nehovorím...hudba skvelo dopĺňala príbeh a tiež parádna výprava...určite treba vidieť :) ()

fefee

Veľmi podarený životopisno-vojnový film, trochu ošumtelé a neherecky nedokonalé stvárnenie bojov kazili úplný dojem z filmu ale inak samotná postava generála Pattona bola zahraná a vykreslená dokonalo, klobúk dole. 3,5* ()

liuk

Generál Patton je zde výborně vylíčen jako arogantní, náladový velitel, který respektuje své vojáky, ale zato nenávídí zbabělce, kteří nechtějí do války. Začátek filmu, tedy Pattonův proslov, se mi velice líbil, potom to šlo bohužel trošku dolů a skoro až do konce snímku, který mapuje události počinaje bitvami v severní Africe přes vyloděni na Sicílii, až k osvobozování Francie, jsem uvažoval, jestli je na 3* nebo na 4*. Můj konečný verdikt nakonec ovlivnila zde již zmíněná motlidba za počasí, prostříhána válečnými zaběry, která je opravdu vynikající. ()

jitrnic

Poctivě a velkolepě natočený válečný velkofilm a portrét vojevůdce v jednom, který zaujme hlavně neschematickým ztvárněním dvou soupeřících stran a perfektním vykreslením Pattonovy osobnosti. ()

JohnSmith

Již úvodní Pattonův proslov stál za to. Patton byl rozporuplná osobnost. Na jednu stranu byl vzdělaný, rozumněl taktice a dokázal soucítit s vojáky, na druhou stranu si neviděl na špičku nosu, byl arogantní, choval se jak hulvát, ale dokázal postavit vojáky do latě. Scott předvedl vynikající výkon a díky tomu, že scénář byl napsán podle knihy gen. Omara Bradleyho, který s Pattonem trávil mnoho času, je vše důvěryhodné a nejedná se o fikci. ()

zigíš

Přesně tak opulentní a velikášské jak si nezměrné ego zastánce tankové války, ryzího válečníka, básníka, duchovně založeného člověka co věřil v reinkarnaci, staré krve a odvahy -jak mu bylo přezdíváno- zaslouží. To už snad není pomník ale monument ! A George C. Scott tuto rozporuplnou a kontroverzní persónu nejen amerických dějin obdařil až démonickým charismatem. Úchvatné. ()

Autogram

Nepochybne ide o kvalitný film, ohromný vojnový veľkofilm, ale u mňa to bol hlavne natiahnutý a nafúknutý pridlhý film. Mám problém s tým, ak musím hodinu čakať na zaujímavý moment a potom na ďalší znovu čakať hodinu. Bojové scény nie sú pre mňa, akokoľvek dobre natočené, ale to som si asi vybral nevhodný žáner. Zaujali ma tak len niektoré dialógy a bonmoty a, samozrejme, generálova modlitba za úspešnú vojnu, to sa len tak niekde nevidí. –––– Má poklona generálovi. Řekněte mu, že si nebudu připíjet s ním, ani s jiným ruským parchantem. ()

NoFiction

Tenhle snímek mi krásně sedl po těch letech, kdy nedávno Rusko napadlo Ukrajinu a gen. Patton to už tenkrát věděl, co jsou Rusaci za mongoloidy. ()

Ompus

Generál Patton je vynikající válečný film, obsahující vynikající úvodní projev (...nechci slyšet, že držíte pozice, to ať dělají Hunové... ...žádnej parchant ještě nevyhrál válku, když padl za vlast, vyhrál ji tím, že donutil jinýho zasranýho parchanta, aby padl za svou vlast...), hudbu a neméně geniální výkon G. Scotta. ()

Pecival

Zajímavý portrét válečníka tělem i duší (a taktéž rozeného diplomata), s trochou politických hrátek na pozadí. Film se ve válečných scénách trochu vleče, což se hlavně projeví v druhé půli, ale postava Pattona je naštěstí natolik zajímavá, že to zas tolik neva. Chválit George Scotta by asi bylo nošením dříví do lesa, ale stejně se neodpustím poznámku, že bylo úžasné, jak se doslova rozzářil, když mu zase přidělili velení. Není se třeba bát délky, protože tohodle chlapa si přes všechny jeho chyby zamilujete. Slabších pět. ()

Daddko

Boli dvaja na strane spojencov, Patton a Žukov, ostatní o jednu letovú hladinu nižšie. Na nemeckej strane by som vedel vymenovať min 5 rovnocenných. Bolo by ich viacej keby vožď Stalin nenechal tesne pred vojnou zlikvidovať sovietsku vojenskú elitu na čele s Tuchačevskym. ()

Sdoom

Skvělý životopisný film přesně podle mých představ. Žehrání na málo a málo akčních válečných scén mi přijde nemístné, o tom ten film přece není. Každopádně George C. Scott zahrál svou roli absolutně dokonale, pro mě jeden z nejlepších hereckých výkonů všech dob. Když k tomu připočtu hudbu mého no. 1 filmového skladatele Jerryho Goldsmitha, musím jít do plných. ()

Maynard.

Téměř tříhodinový válečný kolos, ale dá se to, dá... Jjen škoda, že se tady poměrně málo bojuje, i když je z názvu filmu jasný, že se to bude točit kolem jedný legendy. Krapet silně je z toho cejtit "studonoválská" nálada, ale až zas tak neva. Stejně jako Patton, taky nesnáším rusáci. Za mě sou z týhle doby natočený lepší kousky - Bitva v Ardenách atd... Ale sem se aspoň leccos dozvěděl novýho. ()

Han22

Poslední film roku 1970 a jako vždy oskarovka. Pattona jsem viděl zhruba před 20 let někde dopoledne na Nově a nemůžu říct, že by mě úplně nadchnul. Stoprocentní to není ani dnes, ale zároveň vidím kvality, co jsem kdysi neviděl. Patton je více životopisný, než válečný film. Opravdová bitva je tu jen jedna tanková v Africe, (ale zato parádní). Zbytek tvoří fragmenty bojů, musím ale uznat že i ty fragmenty z různých prostředí plné leteckých útoků a přestřelek tanků jsou prostě výborné. Drtivou většinu filmu tvoří Patton a jeho chování k vojákům, hádky s generalitou, spousta přehlídek a oslav z osvobozených měst, občas nějaký ten filmový týdeník. Patton je zde vykreslený jako hulvátský, sprostý, arogantní kokot, kterému v podstatě nezáleží na vojácích, neváhá jim nadávat i fackovat je. Zajímá ho jen čistá válka, hnát se do útoku za každou cenu, za slávou, za rozdrcením nepřítele. Ovšem díky tomuhle přístupu je to on, kdo projíždí Afrikou a později Evropou jako nůž máslem a pomáhá výrazně k vítězství nad nacisty, zatímco ostatní by jen vyčkávali a vycházeli ze zajištěných pozic. Na 5* se to u mě vyšplhalo až na konci, kdy Patton jasně vidí vidí rudou bolševickou hrozbu a chce pokračovat, za což se ho vedení zbaví. Škoda že to nedopadlo jinak.. nemusel tu být rok 1948. Filmařsky výborná výprava, pochodová hudba a fantastický Scott, který v pouhých 43 letech stvárnil mnohem staršího Patton s absolutní bravurou. Válečný film roku 1970, ale Oskar za nejlepší film? Tak trošku úlet a snaha podpořit válku ve Vietnamu, byly tu jasně lepší filmy (Love Story, Malý velký muž). ()

Zagros

Generál Patton byl velmi pozoruhodná osobnost, která toho zejména ve druhé světové válce vykonala mnohé. Byl jedním z rozhodujících faktorů porážky Německa a Hitlera. V Africe dokázal porazit Rommela a po tom úspěchu jej spojenci nasadili do Evropy, kde slavil také jedno vítězství za druhým. Jako voják to byl „ideální“ materiál a za svým cílem šel doslova přes mrtvoly. Do válečného konfliktu si nesl vhodnou směs volních vlastností, které mu pomáhaly. Na druhou stranu to byl vlastně „magor“, který jen sloužil svému účelu. Měl nulovou empatii a nesnášel slabost… pokud nejsi smrtelně raněný, mazej zpátky na bojiště, jinak tě odpravím sám za dezerci… Na filmu vysoce hodnotím právě ten komplexní pohled, kdy je Patton zobrazen v obou polohách. Jako vynikající generál, ale také jako tvrdohlavý a omezený člověk, který by válku neukončil a dál by začal válčit s „ruskými parchanty a hnal je až do Moskvy“. Nikdo neví, jak by to dopadlo, kdyby bylo tehdy po jeho. Bavila mě i jeho naprostá upřímnost a nulové vyjednávací schopnosti. :-) Hlavní představitel George C. Scott podal životní výkon a po právu si odnesl Oscara. Když k tomu připočtu výbornou řemeslnou stránku filmu, je na vysoké hodnocení zaděláno. Film mě bavil po celou dobu svých téměř tří hodin. ()

Hopper

Naozaj vojnový veľkofilm ako remeň. GC Scott nehrá Pattona, on sa ním stal a z plátna okrem kontroverznosti vyžaruje veľké charisma. Oscar absolútne zaslúžene. ()

DocBrown

Daleko spíše životopisný než válečný film. Dokážu uvěřit, že ten obraz Pattona byl docela blízký realitě, včetně těch polo-šílených výlevů, které jistě mnohým dokažou imponovat. Čemu už ale odmítám věřit je, že se hrdinný generál vrhne se svým revolverem v ruce přímo před německý bombardér, zatímco zbabělí britové se válí po zemi, ačkoli minutu před tím ubezpečovali, že RAF s Luftwaffe zametla. A ještě hůře dopadl Montgomery, z kterého tu dělají opakovaně naprostého šaška, nechápu proč. A Rommelovo "zmizení" je tam bez jakéhokoli komentáře. Jako válečný film už ale sotva obstojí a oskar za výpravu mi připadá úplně zcestný. Válečná scéna je tam víceméně jen jedna a zbytek se zúžen na pohled na jedno vozidlo, za kterým něco vybuchuje. Asi jediné pozitivum jsou tu španělské Casy (licenčně vyráběné He111), které odvedli doborou práci i v Bitvě o Británii. Spojenecké stíhačky jsou vidět raději jen na dálku, aby nebylo poznat, že to jsou licenčně vyráběné Messerschmitty 109. Naproti tomu němci zase mají americké poválečné tanky. To bych ještě pochopil, ale že pro američany nesehnali žádné Shermany, to už mi uniká. Laik to teoreticky nepozná, ale když tam jsou prostřihy na autentické záběry Shermanů, i průměrně pozorný divák si rozdílu všimne. Takže třetí hvězda jen za úctu ke Goldsmithovi a Scottovi (ten si toho oskara zasloužil) 55% ()

aquiver

Úchvatný, monumentální, výjimečně povedený film s jednou z nejlepších výprav válečného žánru všech dob, se soustředěnou režií po celé 3 hodiny, jímající zajímavý životopis vojevůdce a generála Pattona a také, abych nezapomněl, zcela strhující zážitek, který stojí za kvalitní projekci a dostatek vašeho času. 95 % ()

Zik2

Výborně natočený portrét velkého vojevůdce. Je americky vlastenecký, ale vzhledem k tomu, že Patton skutečně byl vynikající stratég a měl významný podíl na porážce Hitlera, dá se ten patos, výjimečně, odpustit. Navíc film ukazuje i záporné stránky Pattonovy osobnosti. Výborná hudba, skvělý, už tehdy širokoúhlý obraz, dobrý spád děje. Historicky i jazykově autentický - když náckové mluví anglicky, trhá mi to uši, v Pattonovi mluví každý svým jazykem, což by mělo být samozřejmé, ale bohužel není (největší pecka, kterou jsem zažil, byl anglicky mluvící Hitler, to je zase jiné téma). ()