Film Patton je portrétem jednoho z nejgeniálnějších válečníků dvacátého století, který získal v roce 1970 celkem 7 Cen Akademie, včetně kategorie za nejlepší film. Jeden ze získaných Oscarů patřil také Georgovi C. Scottovi, a to za jeho triumfální ztvárnění George Pattona, jediného spojeneckého generála, kterého se nacisté skutečně obávali. Charismatický Patton, který sám navrhoval vlastní uniformy a nosil šestiranovku se slonovinovou rukojetí, věřil, že v minulých životech byl válečníkem. Vymanévroval Rommela v Africe a po operaci Den D vedl své jednotky v nezastavitelném tažení napříč Evropou. Jak byl brilantní, tak byl odbojný. Svými schopnostmi dokázal, že jeho nestálá osobnost byla jednou z největších zbraní, kterou nepřítel nedokázal nikdy porazit. (Česká televize)

mm13

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov, ktorý ale neradím ani tak medzi vojnové filmy, ako skôr životopisné. A že je to výborný životopis, vynikajúco prenesený do filmovej reči a s do kolien zrážajúcim Georgeom C. Scottom, ktorý je presvedčivý, podmanivý a zábavný (v celej šírke významu tohto slova) každú stotinu sekundy, čo je pred kamerou! Aj vďaka nemu je Patton monumentálnym, možno trochu prikrášleným, ale inak verným portrétom jedného z najzaujímavejších ľudí v celej histórii. [100%] ()

5150

V zajímavém příběhu dostane hodně prostoru vykreslení charakteru generála George S. Pattona Jr. (vynikající George C. Scott v životní roli), ale nechybí také akce a svižné tempo. Zkrátka vynikající válečný film - Franklin J. Schaffner docela zabodoval. ()

malylada

Epochálně mapující kariéra muže, který byl důležitou postavou druhé světové války. Tvrdý, nekompromisní, až místy nesympatická postava působí generál Patton, který je Scottem ztvárněn naprosto dokonale. Dobová výprava veškerými krajinami během filmu vypadá úžasně a nikdy jsem neviděl lepší tankové bitvy. Od začátku do konce se jedná o působivé zpracování.......9/10 ()

Lacike

Dosť rozťahaný mix portrétu slávneho generála a vojnového filmu. Patton je podaný ako síce schopný ale vo veľkej miere magor. Vojnové scény sú veľkolepé, ale natočené príliš obyčajne. Okrem toho, že je to všetko bez CGI, tak to ničím iným príliš nenadchne. Proste tam neustále vybuchujú nejaké tanky. Oveľa viac ma zaujala postava generála Bradleyho v podaní sympaťáka Maldena ako hlavný hrdina, čo je problém. Osekať to tak na dve hodiny by filmu rozhodne prospelo. Ale celkovo to aj dnes za jedno pozretie stojí. 6/10. ()

Avalon820

Učebnicová ukázka americké propagandy. Když se ale chtějí Amíci plácat po zádech, tak ať, nevnucují-li to nikomu... Generál Patton, coby naprosto typická hlavní postava, která má šlechetné srdce ukryté pod hodně tlustou slupkou arogance a oplývá několika sociálně akceptovatelnými výstřelky má ten problém, že je u ní vyobrazen jen zlomek jejích charakterových vad a i tak je nepříjemná. Nevím jaký byl cíl tvůrců tohoto filmu - věrně zachytit život Pattona v období války nebo zidealizovat tuto postavu divákům? Na mě to každopádně nezapůsobilo ani jedním způsobem - na poctivé poselství je to příliš jednostranné, na snahu podpořit dojem Pattonovi nedotknutelnosti je hlavní postava neuvěřitelně nesympatická, někdy až protivná. A dívat se na postavu, kterou nemůžete vystát, takřka tři hodiny?! To je fakt moc. Coby válečný film jde pak o standard, kterého ve své době vznikly desítky. // Pokud jste nabyli dojmu, že k historicky významným (kladně významným) postavám nemám úctu, pak jste na omylu. Úcta nemá s dobrým filmem co dělat - Patton je věc jedna, film o něm věc druhá. ()

MrCreosote

Patton je určitě dobrý film, na můj vkus se ale až příliš spoléhá na excentrickou povahu slavného generála a zbytek snímku pak působí nekonzistentně a zbytečně rozkouskovaně: africké tažení spojené s bojem proti "pouštní lišce" Rommelovi; boje o Sicílii, kde se dva egocentrici Patton a Montgomery pokouší předhonit jeden druhého (kdo ví, jak to bylo ve skutečnosti) a nakonec Pattonovo vítězství v Ardenách + konec války. Spíš bych ocenil větší sevřenost nebo soudržnost, takhle se sice pokocháme pěknými exteriéry, ale moc si jich neužijeme. Hlavní postava je naštěstí natolik výživná a dobře napsaná, že s ní celou tu válečnou anabázi projdete bez náznaku nudy, k čemuž přispívá i vynikající výkon Gerge C. Scotta (je celkem zajímavé porovnat tento jeho výkon s tím z Doktora Divnolásky). 3,5*. ()

Marek1991

Oscarový film, obľúbený film Richarda Nixona, film určený na nábor vojakov do armády, symbol boja v studenej vojne, človek by čakal niečo hrdinského a zároveň veľkú manipuláciu a propagandu, toho hrdinstva som sa však nedočkal. Dve časti by tomu prospeli, keby to bolo inak natočené, len toto bolo veľkohubé, plné výrokov, s ktorými absolútne nesúhlasím, taktiež mi je ten chlapík nesympatický a v podstate som sa o jeho živote, ani o jeho vojenskom umení veľa nedozvedel. Je to síce starší film, ale jedná sa o vojenský film, ktorý by mal byť rozumný, toto mi príde odtrhnuté od reality, egocentrické, ozaj manipulatívne pre svoje ciele. Technika neodpovedala skutočnosti, boje vyznievali dosť smiešne, najmä ak po boji niekto vyhlási, že bojovali celú noc a pritom tam bolo len zopár tankov na poli. Neviem do akej miery je táto akože filmová psychologická štúdia Pattona pravdivá, nezažil som ho, nepoznám ho, ale môžem akurát povedať, že som si tento film neužil a nielenže nesúhlasím s jeho konaním, ale na tak dlhý film to mohlo mať normálnejšiu štruktúru. ()

joehot

"Je jen jeden dobrý způsob, jak může voják umřít. Poslední kulkou v poslední bitvě poslední války." Skvělý Scott. ()

corpsy

Veľkolepé majstrovské dielo so superprofesionálne natočenými bojovými scénami. Na plátne to musí byť dokonalosť sama. Všetky Oscary zaslúžené a pridal by som ešte jeden za kameru. ()

Terminus

Opravdu máte čas na čtení Bible? - Jasně, každej zatracenej den! Tohle je jeden z multi-Oscarových filmů, které neprošly zkouškou času se ctí, ale zároveň si nezaslouží úplné zapomnění. Na základě faktografické literatury napsali Francis Ford Coppola a Edmund H. North kompaktní, ale poněkud teatrální portrét slavného generála, mimo jiné osvoboditele Plzně. Některé bojové scény působí nesmyslně (nikoliv realisticky chaoticky), Pattonovy sugestivní proklamace občas příliš strojeně a inscenovaně. Celkový portrét je však hodnověrný a to mimo jiné díky Pattonově vědomí toho, že pozemské sláva je sice pomíjivá, ale to není důvodem, proč si ji nedopřát a neužít. K dobovému přijetí snímku mohl přispět i kontext stále probíhající války ve Vietnamu. vp 19.5.2005 ()

baribal

válečný film o hrdinovi jak má být! škoda že dnes se takové filmy už netočí... sice velké bojové scény jsou přeskočeny, ale to nevadí... jde o přece o pattona a ne o bitvy ()

MartinezZ

Perfektní pocta staromileckému vojáku do morku kostí. Scott to zahrál výborně i když bych bral za Pattona herce s kulatějším obličejem, chvíli mi trvalo, než jsem si na něj zvykl. Výborně natočené, výborně zvládnuté. A že ve filmu tak úplně nesedí technika je zrovna v tomhle filmu naprosto irelevantní (ad. komentář od flanker.27). Stopáž 170 minut? Toho si ani nevšimnete. ()

kobejn

Patton byl magor, o tom žádná, a v době míru by nejspíš někde zametal chodníky, zato ve válce je jejich role klíčová. Bohužel dnes je film opět aktuální a my potřebujeme nějakýho takovýho Pattona, aby zametl s Putinem a jeho bandou. Otázkou je, jestli někde dnes takový Patton je. ()

GodComplex

Takze v prvni rade skvely Jerry Goldsmith, jehoz ustredni melodie silne evokovala Aliena, ktereho splacnul o dekadu pozdeji. V druhe rade vyborne zobrazeni taktiky spojenecke kampane pri tazeni Evropou a slusne zpracovana atmosfera WWII vcetne pohledu z druhe strany. Nakonec mozna skoda, ze se to cele az prilis zameruje na 1 osobu Pattona, ktery sympatiemi zrovna neoplyva, na druhou stranu je to osoba dostatecne kontroverzni a pro valku zasadni, takze urcite vdecne filmove tema. Kazdopadne dalsi z rady vybornych WWII kousku. 8/10 ()

PKD

Film 90%.Hudba 100%.Geniální a nepřekonatelný Goldsmithovým motivem,který byl skvěle využit mj.i v jednom z prvních dílů 1.s.Simpsoňáků. ()

Freemind

Mistrovské dílo, které má bohužel několik hluchých míst. Na této namáhavé, tříhodinové ploše byl ale načrtnut až puntičkářsky detailní psychologický portrét geniálního vojevůdce - postavy monumentální i pitoreskní zároveň. Romantický tyran, sentimentální necita, nezvladatelně impulzivní stratég. Patton mi jako postava vůbec nebyl sympatický, tak hrozně se vzdaloval všemu, čeho si na lidech vážím - uznávám ale, že výjimečné situace si žádají výjimečných řešení. A o tom je vlastně celý tento film. Když je zle, je třeba vypustit Krakena, ten pak ale samozřejmě těžce nese, že ho někdo cpe zpátky do klece, když už je po všem. ()

kaylin

Roztahaná válečná freska o osobnosti, která rozhodně stojí za pozornost. Bohužel mi to opravdu přišlo dlouhé a vlastně ne až tak zajímavé. Kdyby nebylo George C. Scotta - který odmítla převzít nejen nominaci, ale i Oscara za svou skvělou roli - tak mě film opravdu nebaví. Takhle jsou zde zajímavé scény, které nejsou tolik o válce samotné, ale o člověku a jeho místě ve světě. Pattonův pohled je zajímavý. ()

italka63

Výborně zrežírovaný film se skvělým hereckým výkonem Geotgeho Scotta v roli generála Pattona, který, proč to nepřiznat, byl hubatá, samorostlá osoba, která si nebrala servítky nikdy před nikým. Ovšem voják až do korku kostí,který se zasloužil o úspěch mnoha bitev. Velmi pěkný válečný film, který více než na krvavá jatka se za měřuje na jeho osobnost. ()