Film Patton je portrétem jednoho z nejgeniálnějších válečníků dvacátého století, který získal v roce 1970 celkem 7 Cen Akademie, včetně kategorie za nejlepší film. Jeden ze získaných Oscarů patřil také Georgovi C. Scottovi, a to za jeho triumfální ztvárnění George Pattona, jediného spojeneckého generála, kterého se nacisté skutečně obávali. Charismatický Patton, který sám navrhoval vlastní uniformy a nosil šestiranovku se slonovinovou rukojetí, věřil, že v minulých životech byl válečníkem. Vymanévroval Rommela v Africe a po operaci Den D vedl své jednotky v nezastavitelném tažení napříč Evropou. Jak byl brilantní, tak byl odbojný. Svými schopnostmi dokázal, že jeho nestálá osobnost byla jednou z největších zbraní, kterou nepřítel nedokázal nikdy porazit. (Česká televize)

Rozjimatel

"Americans love a winner and will not tolerate a loser."     Vojnový veľkofilm, ktorý ťaží hlavne z fascinácie 2. svetovou vojnou a vojnovými hrdinami (to hrdinami si môžete podľa potreby dať aj do úvodzoviek). A jedným z takýchto "hrdinov" bol generál Patton, ktorému tento film stavia pomník. Takže si povedzme, ako je tu táto, údajne fascinujúca osobnosť, zobrazená (hraje ju výborný George C. Scott s Oscarom): zelený mozog, vojnový fanatik posadnutý zabíjaním, prahnúci po sláve a tiež náboženský fanatik - kresťan, súčasne veriaci aj v reinkarnáciu. Dalo by sa to všetko povedať aj kratšie, jedným slovom: magor. Film je remeselne zručne nakrútený (obrazovo i zvukovo), má veľkolepé vojnové scény, ako tie letné z Afriky, tak i tie nádherné zimné z Európy (snáď len to neustále rozhadzovanie rukami pri výbuchoch pôsobilo trochu smiešne) a k dobru mu možno pripočítať aj to, že je bohatý na historické detaily. Na druhej strane je ale emotívne sterilný, namiesto emócií tu sú patetické gestá, namiesto psychológie len karikatúrna povrchnosť. Film oslavuje vojnovú mašinériu a ani sa nesnaží zaprieť svoj propagandistický charakter (jeden z účelov filmu bol nábor do armády USA, čo hovorí za všetko). Film má snahu na pomerne veľkom priestore 3 hodín mapovať vývoj 2. svetovej vojny, čo je síce chvályhodné, lenže aby mal film na tomto poli nejakú relevanciu, nesmel by z toho takmer úplne vynechať Sovietsky zväz (tu je film silne poznačený prebiehajúcou studenou vojnou). V generálnom štábe v Berlíne určite nemali nič iného na práci ako neustále riešiť, kde sa práve nachádza generál Patton. Sovieti sú za celé 3 hodiny spomenutí len vtedy, keď ich Patton nespomenul vo svojom prejave a potom ešte v úplnom závere. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "All right, tell him I'll drink to that - one son of a bitch to another." ()

Garch

Generál Patton, starověký válečník s duší básníka a umanutostí býka, razí cestu Evropou, až k Plzni. Byl voják každým coulem. V našem případě bohužel - uposlechl rozkazy (dle dohody o rozdělení sfér vlivu z Jaltské konference) a do Prahy nedojel. Podle mého, životní role George C. Scotta. ()

mira007

Filmový pomník svérázného, ale brilantního amerického vojevůdce George Pettona ( 1885-1945) a jeho tažení z Afriky na Berlín ( a taky osvobodil západní Čechy ) , který je hlavně filmem o jedné osobnosti, ale zároveň je to velkovýpravný velkofilm. Moc starší filmy nevyhledávám, ale dle tohoto filmu z roku 1970 si jako milovník historie IISV budu toho generála pamatovat navždy. ()

Klajnik

Patton je napsanej tak, že baví a film samotný je poctivě natočenej. Lépe než bych na tu dobu čekal (kamera v některých momentech není statická, což film osvěžuje). Bitevní scény mě naopak nijak nezaujaly, ač tam po sobě stříleli opravdové tanky. Zajímavé taky je, že film situaci vykresluje příliš tendenčně a není historicky příliš přesný. Patton je příliš glorifikovaný, zatím co ostatní vypadají jak neschopní volové. Taková situovanost způsobuje, že divák pociťuje víc nepřátelství ke spojeneckým politikům, kteří geniálního Pattona brzdí než k nacistům. ()

bobstock

Scottova čtyř hvězdičková kariéra neochvějně stoupla k oscarovému ohodnocení podle slavného a velmi svérázného vojevůdce a filozofického válečného romantika. Skoro tří hodinový snímek právě pojednává o konci jeho kariéry a vlastně i života od roku 43 až do roku 45. Drsný nepoddajný muž obdivující válečnou vřavu, hrdinské činy svých vojáků a zatracující nervově zhroucené zbabělce byl skvěle ztvárněn nejen fyzicky, ale dost možná i psychicky. Přidám skvělou výpravu v podání africké, sicilské a nakonec belgické štvanice za nacisty. PS: Jeho již tehdejší nedůvěra k Rusům jako národu je dnes více jak aktuální a pravdivá u mnohých z nás. 85% ()

VictorMartel

V minulém životě jsem určitě nebyl Patton. Nelibuji si ani v romantice, ani v bezbřehé důvěře v disciplinovaný kolektiv, byť i sdílím odpor k bezbřehé důvěře v individualitu. USA v době generálovy slávy nejsou reinkarnací starého Říma, stejně jako je ignorantstvím stav těch dnešních srovnávat, jako se často děje, se soumrakem římské říše, třebaže její politický rozklad měl některé podobné příčiny. V zásadě záleží, máme-li se přiklonit k postojům generála znechuceného plánovanou automatizací války, na tom, jak moc jsme právě v daný moment romantiky a jak moc jsme ochotni zjednodušovat běh života a dějin redukcí všeho na záležitost odvahy, síly, tvrdosti a jiných militantních ctností, jejichž estetika resultuje neidentifikovatelnými pahýly těl rozmetaných po bitevním poli. Hrdě se počítám ke zbabělcům, ale uznávám, že tento upřímný Don Quijote II. sv. v., jak ho ve filmu nazývají, je docela neodolatelný. Neodolatelnými jsou jeho ničemnost, přímočarost a sebejistota. Problém s těmito lidmi je ten, že kdyby i na světě zavládl soulad a řád, museli by si svou válku nějak vymyslet, a záhy se vynořuje otázka, kolik z těch válek vzniká opravdu jen tím, že si civilisté nejsou schopni sladit svoje zájmy. Neodbytný je nakonec pocit, mám-li si nějak vysvětlit apokalyptickou bezohlednost, jíž je militantní vyšinutost schopná, že legendární vojevůdce je něco jako Joker/2019 na straně privilegovaných. „Our blood, his guts.“ ()

Ulrich

Vynikající historický portrét, tohoto velice zajímavého člověka. Jelikož Pattona formovala válka, o jeho soukromém životě se nedozvíme vůbec nic. Scott jej hraje tak uhrančivě, že z něj ta osobnostní převaha nad ostatními je skutečně cítit a strhává veškerou pozornost, jakmile je na plátně (což je sakra hodně filmové doby) takže Patton nenudí ani minutu. Kdo chce, může ve filmu najít paralely k dnešní době a to ať jste zastánci Ameriky v těchto letech, nebo jejími odpůrci. Je to nejen ukázka nadčasovosti tohoto filmu, ale hlavně toho, že se historie stále opakuje. ()

Gastovski

Spíše životopisný než válečný snímek zobrazující osobnost George S. Pattona, kterého v životní roli ztvárnil George C. Scott a také za to byl zaslouženě odměněn Oscarem. Osudy slavného generála jsou zachyceny celkem přesně (interakce s nadřízenými, výbuchy hněvu, válečnické choutky), o něco méně přesnější a přesvědčivější jsou válečné scény (bitvy), kde se na detail moc nepotrpělo. Vcelku jsem byl spokojen, což u amerických válečných filmů je vzácnost. Docela by mě zajímalo, jestli za jeho smrt mohla autonehoda nebo jeho nevymáchaná huba? Těžko říci. ()

agassi68

George C. Scott v hlavnej roli bol očarujúci. Inak takýchto egoistických narcisov v láske nemám. No vojnové časy zrejme vyžadujú špecifických ľudí a to Patton bol. Dĺžka filmu zrejme bola daná veľkolepými scénami boja a množstvom výbuchov a lietadiel. V 1970 roku to musela byť bomba.. ()

BOURQUE

Veľmi dobre natočený film o človekovi, ktorý svojou nekompromisnosťou a tvrdohlavosťou má nevyčísliteľné zásluhy na rýchlejšom ukončení druhej svetovej vojny. Generál Patton bol géniom a jeho niekedy veľmi riskantné manévre sa ukázali ako kľúčový proti nepriateľom. Film právom patrí medzi klasiky svojho žánru, avšak musíme zdôrazniť, že bez výkonu G. C. Scotta (právom získaný Oscar!) by to nemal takú silu – klobúk dolu pán G. C. Scott! Skvelá asistencia K. Maldena. PS: Úvodný „speech“ vo svojej kategórii patrí medzi najpozoruhodnejšie. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Evander

Patton je výborným a zábavným válečným filmem, který je v rámci možností daného žánru dokonce i veselý. Ani opravdu dlouhá stopáž zde není na škodu, protože se ve filmu pořád něco děje a děj svižně ubíhá kupředu. Dokonce bych místy řekl, že by stopáž mohla být i o malinko delší a některé části filmu více rozvedeny. Výkon George C. Scotta v roli generála Pattona pak zasluhuje naprosté absolutorium. 84% ()

Rathalos

General Patton a jemu venovana tato zivotopisna vojnova drama o jeho zivotnych uspechoch i padoch,dalsia velkolepa stara klasika,ktora ziskala osem Oscarov a povedzme si na rovinu,ze sa nie je co cudovat,skveli herci,hudba,vyprava,rezia,scenar a takmer trojhodinovy filmovy zazitok...:-) ()

GMVajgl

Zoufale rozvleklý americký propagandistický film. Určitě stál mnoho peněz, a proto v něm musely zůstat všechny záběry s komparsisty v dobových kostýmech a s dobovou technikou. Film trochu pokrytecky oslavuje strmou armádní hierarchii, kde každý musí poslouchat rozkazy i za cenu svého života, a zároveň osobu generála Pattona, silného individualistu, který rozkazy dolů vydává, ale na rozkazy seshora peče. Byl to bezesporu zajímavý člověk a možná trochu magor. Mnohé scény byly vyloženě nesnesitelné - hrající na city a obsahující typický americký patos. ()

Besyn

Zcela jedinečný průřez 2.svět.valkou o nejslavnějším americkém generálovi Pattonovi v NAPROSTO dokonalém podáni George S.Scotta.Jeden z nejlepších válečných filmů všech dob ,který je navíc tak skvěle natočen,že by bez problému obstál i dnes. ()

Dárius

Kdo má rád válečné filmy přijde si na svoje.Vylodění v Normadii se nezůčastnil-velel tkz.klamné armádě.Měla za ůkol blokovat německé divize u Pas-de-Calais ,a tím rozdrobit německé síly.Klamný manévr se podařil a Hitler si mohl zlostí vytrhat zbytek svojí pověstné patky.Patton-byl tvrdý chlap.Trpěl sice dyslexií-vývojová porucha čtení ale vyrovnával se s ní tvrdou disciplínou.Někdy až moc tvrdou-někdy mu to "ujelo",pár incidentů se zdravotníma schopnostma vojáků měl.Bohužel pro něho i s nadřízenýma.Za vše hovoří-gen.Bradley sloužil v Africe pod ním,v Evropě mu velel.Nikdy však nevelel Pattnově tvrdohlavosti,vybuchy hněvu a soutěživosti-viz.Messina.Je třeba dodat že Bradley mu dával hodně volnosti aby mohl uplatnit svoje momořádné vůdčí schopnosti.Film oceňuji plnou palbou,prostě jsem tam neshledal chyby jak v hereckém obsazení,tak v režii-či hudbě. ()

Jeand´Boa

Nikolive čistý válečný film, nýbrž zdařile zpracovaný portrét jednoho muže, který bezesporu zasáhl do historie o drobet více než kdekdo z nás...skutečně však velkofilm... ()

mi-ib

"Chci, abyste si pamatovali, že nikdo nevyhraje válku tím, že položí život za vlast. Vyhraje ten, kdo donutí položit život za vlast protivníky. Pattona jsem do této chvíle znal jen z písničky Honzy Vyčítala a z dokumentů, kde mě ihned upoutal svým revolverem u pasu. Nedokážu proto posoudit na kolik je film pojat dokumentárně a ani nakolik autentické jsou stroje a postavy ve filmu. Každopádně však jde o velmi zdařilý epos. Přesto nedokázal mě úplně strhnout, na druhou stranu nemohu říct, že by film i přes svou delší stopáž působil nějak únavně. Přecejen popisuje cca 3 roky, za které toho Patton opravdu hodně stihl. Žádná scéna není zbytečná ani zdlouhavá a proto celý snímek celkem rychle plyne. ()