Na Zlatý glóbus nominovaný Ewan McGregor (Muž ve stínu, Andělé a démoni), na Cenu Akademie nominovaný Christopher Plummer (The Last Station) a Mélanie Laurent (Hanebný pancharti) se představují ve filmu Začátky, povznášející komedii o tom, jak legrační a proměnlivý může být život. Když grafik Oliver (McGregor) krátce po smrti svého otce (Plummer) potkává svobodomyslnou Annu (Laurent), dochází mu, že v otázce dlouhodobých romantických vztahů je úplný začátečník. Až při vzpomínkách na otce, který po smrti své ženy, se kterou byl 45 let, přiznal svou homosexualitu a zbytek života si užil jako divoký mejdan, Oliver pocítí touhu dát šanci vznikajícímu vážnému vztahu. Originální milostný příběh, při jehož natáčení se scenárista a režisér Mike Mills nechal inspirovat vzpomínkami na svého otce, si získal filmové kritiky, protože je “chytrý, dojemný a často legrační!” (Karen Durbin, Elle). (oficiální text distributora)

Katullka

Nic nádhernějšího jsem nemohla v tento den získat. Něco, co Vás může zabít, ale hlavně pochopit. To všechno je tady. Tady kolem mě. Nemohu v tuhle chvíli myslet na to, jaký film byl ze strany filmového hltače. Mohu jen myslet na to, co ten film pro mne znamenal. Znamenal pro mne vše. Tak jako jiné nemohou. To je důležité. To je primární. Chápejte. ()

Lacike

Taká pomalá romantická dráma. On je osamelý suchár a ona tajuplná kráska, ktorá má tiež nejaký problém sa naplno partnerovi otvoriť. Pomaličky sa dávajú dokopy a popritom sledujeme spomienky hlavného hrdinu na jeho detstvo v ktorom ho vychovávala hlavne jeho matka a zároveň na posledné roky života jeho otca, ktorý sa po smrti manželky priznal, že je gay a rozhodol sa, že si to na staré kolená užije, lenže ho napokon postihla rakovina a tak sa o neho musel syn starať. Behom tých chvíľ sa konečne trochu viac spoznali. Je to taký strašne pomalý film. Tie spomienkové scény síce vysvetľujú povahu hlavného hrdinu, ale radšej by som bol, keby sa film naplno venoval romantickej línii v súčasnosti. Postava Mélanie Laurent mohla byť menej tajuplná. To že sú obidvaja z páru vlastne dosť uzavretý má za následok celkom časté nudné pasáže. Najviac ma nakoniec asi bavili McGregorove rozhovory s vlastným psom, ktorý mu v duchu odpovedá, čo je pre divákov otitulkované. Výsledkom je vlažný priemer na jedno pozretie. P.S: Oscar pre Christophera Plummera za postavu starého gaya bol fakt mimo. Zase vyhrala téma nad kvalitou. Rozhodne si ho viac zaslúžil Nick Nolte za Warriora. 5/10. ()

tomeš

I don't want to be just theoretically gay. I want to do something about it." Tenhle film jsem měl v hledáčku už dlouho, ale pořád jsem se neodhodlal ke shlédnutí, nebyl jsem si jistý, zda mě takové téma dokáže oslovit . A přece jen, rád si vybírám filmy, u kterých tuším, že se mi budou líbit...Nakonec za mě rozhodla Air France. A mám radost. To hlavní, proč se mi film líbil, je jeho jakási vzdušnost, efemérnost zachycených pocitů, to, jak netlačí na pilu, ale zároveň je opravdový (všichni to známe) a do poslední slzy realistický. Vylíčení vztahu mezi Oliverem a Annou (bylo pro mě překapvením, že zabírá téměř větší část filmu, než otcův coming out) - to byla báseň. Jak je to všechno křehké, nepojmenovatelné a stejně nás to semele (láska?). (V týhle "nespecifičnosti" mi to připomínalo můj oblíbený kousek Blue Valentine /2010/). Filmařsky je to krásný, nádherně nasnímaný (filtry), Mike Mills zdá se objevuje novou filmovou řeč, která ale není nijak rušivá a dobře k dílu ladí. K vyjádření složitých pocitů a situací mu stačí jedna krátká sekvence a divák ví vše - pocity, nálady (viz běh po lese). Ewan McGreggor zase překonal sám sebe, je dokonale sklíčený, smutný, unavený, naivní (nepřipomíná vám Radima Špačka?). Báječný kostýmy. Kdo čeká "jakýsi film o starém teploušovi", bude podle mého příjemně překvapen, tenhle film je o něčem jiném než o tom, s kým spíme. Těším se na další Millsův autorský počin. ()

F.man

Vůbec nevím co si mám o tomhle myslet. Ten film šel docela silně mimo mě, nebavil mě McGregor, nebavil mě Plummer, prostě špatný. Ale co hůř, je to už několikatý "indie" film u kterého jsem absolutně netrefen, a to to býval můj oblíbený žánr. Takže buď to je (horší varianta) mou změnou, nebo s tím, jak se tyhle filmy stávají poslední dobou trendy a upisujou se jim i větší herecké jména klesá kvalita. Uvidíme, třeba jen blbě kecám a na podruhé mě to třeba chytne. I've always wanted to have a phone call with somebody who doesn't talk. ()

hous.enka

Nadprůměrně hloubavý film o vztazích (jejich koncích a zejména začátcích) se skvělým hereckým obsazením. Moc se mi líbily zejména kresby hlavního hrdiny a pak výlety do jednotlivých let. A sprejování. A Ewan a Mélanie. ()

Defaultovna

Mne sa to veľmi páčilo. Odhliadnuc od toho, že Ewan je najkrajší chlap vo vesmíre /hneď po tom mojom :-P ) :-) oceňujem jednoduchosť, komornosť a originalitu, ktorými sa tento nenápadný snímok vyznačuje. Záver sa mi náramne pozdával, v čomsi mi pripomenul Before sunset :-) a inak, no. Nemám čo vytknúť, možno trochu dlhá stopáž a miestami nudnejšie pasáže. 8/10. ()

baribal

Hezký a upřímný film o tom, jak zůstat sám sebou až do konce.. ke komedii má film hodně daleko, jediná věc co se dá nazvat komickou, je celkový nadhled. Výborní herci.. ()

Lamiczka

Takové .. začátky .. prolínající se příběhy otce/gaye, syna, matky, přítelkyně; příjemně navazující, zbytečně nematoucí. Všechny hlavní role jsou dle mého názoru velmi dobře obsazené a příběh pomalu plyne a plyne. Nicméně nenudí, příjemně kolébá, tu jste šťastní, tu zas pomalu natahujete moldánky .. holt takový je život lidský. Za mě doporučuji k romantickému večeru či při bolístce na srdci (ale spíš tu první variantu prosím). ()

ivishka

Naprosto čisté, milé a zajímavě(nikoliv násilně)hluboké komediální drama s prvky romantiky. Beginners také hezky končilo : "Co budeme dělat teď?" Moc se mi líbí podobné filmy, které si na nic nehrají a ctí heslo - v jednoduchosti je síla(a nebo krása). Geniální herci Ewan McGregor, Christopher Plummer a také Mélanie Laurent. Obdivuji takového člověka co vydržel 44 let tajit svoji orientaci a vybudoval si tak "ochranu" v podobě pěkné a na oko harmonické rodiny a také to byl příběh smutného Olivera a jeho začátku v budování vztahu s příjemným průběhem, který netlačí na citovou pilu. A nikdy jsem nevěřila, že by snad mladý gay mohl milovat starého - třeba je to jen ve filmech, ale jak se říká v lásce na věku nezáleží. ()

nirvanafan

Vztahová linka dvou hlavních hrdinů je absolutně nudná a nicneříkající. Dialogy slouží jen jako výplňová vata, aby se vůbec o něčem mluvilo. Všechny postavy jsou až k zblití milé, hodné a sympatické, nikdo se ani náznakem neprojevuje nijak negativně. Za celou hodinu a tři čtvrtě se nedočkáme žádného napínavého zvratu, v podstatě se nic neděje, téměř vše je řečeno už na začátku a pak omýláno dokola. Světlým místem jsou scény s matkou hlavního hrdiny, která je správně šáhlá a zábavná. Bohužel těchto scén je ve filmu minimum. Ale nemějte z toho depku, život a vztahy v reálném světě jsou totiž opravdu mnohem zábavnější, emotivnější a komplikovanější. ()

Alementina

Film pro citlivky. Jsem citlivka. Velmi velmi pomale tempo... ktere sedne malokomu, zaměřené vic na pocity, které vnímáte skrze minimalistická gesta než na nějaké dialogy.... Film o vyrovnání se smrtí blízké osoby, o ovlivněním tím, jaké manželství měli naši rodiče a jak se to pak promítá do našich vztahů, o hledání důvery ve vztahu a víru v budoucnost toho vztahu. Při pohledu na Ewana, který má pořád ten klučičí pohled, u kterého se z každé ženy stane samaritánka, která by ho chtela z jeho ztracenosti zachránit, jsem si rikala, jestli jsem neudelala chybu, kdyz jsem ho pred casem ve sve Topce vymenila za Fassbendera. ()

blackrain

Takový propletence příběhů a osudů poněkud komplikovaně odvyprávěný. Ale díky tomu se člověk dozví, kdo to ten oliver vlastně je. V podstatě jde o obyčejný film o zcela obyčejných lidech. Režisér zvolil lidský přístup a nikde netlačí na pilu, což je opravdu dobře. Divák může při sledování zapojit mozek a zabývat se hloubkou filmu. Komedie to není v žádném případě. Je to spíše komorní drama. ()

kaylin

Musím říct, že když jsem sledoval film, říkal jsem si, že mnohem výstižnější by byl název "Beginnings", tedy "Začátky". Netušil jsem, že se tak snímek v češtině skutečně jmenuje. Mám přehled spíš o tom, jak se filmy jmenují anglicky, nikoli česky. Došel jsem pak k závěru, že u českého názvu tentokrát distribuční společnost přece jen přemýšlela. Světlá výjimka potěší. Když už jsme u toho, co potěší, tak kromě českého názvu, jsou to herecké výkony. Je to koncert tří lidí - Ewana McGregora, Mélanie Laurent a samozřejmě Christophera Plummera. Říkal jsem, co ten brzy třiaosmdesátiletý pán předvedl, že si jako nejstarší zlatou sošku vysloužil. Neskutečně mě překvapil. Zahrál si otce, který svému synovi ve svém požehnaném věku prozradil, že je homosexuál a byl jím celý dlouhý život, který strávil po botku synovy matky, své ženy. Synem to tolik neotřese, ale přesto je to silné překvapení. Jenže otec jde dál, už nechce být skrytý, chce být homosexuálem v praxi. Jeho žena totiž zemřela a on může jít s pravdou ven. Najde si čtyřicetiletého milence, s kterým se líbá, drží se s ním za ruku, miluje ho. Je to na něm poznat. Ve svém věku zahrál Plummer homosexuála neskutečně věrohodně, cenu mu přeji, zasloužil si ji. Abych se vrátil k filmu. Je o začátcích. Otec v osmdesáti poznává, jaké je to konečně milovat někoho jinak, než jak to společnost vyjadřuje. Jeho syn zase poznává, jaké je to skutečně milovat, jeho známosti nikdy nevydržely, jako kdyby se bál. Stejně je na tom i jeho nová partnerka. Film je naplněn zajímavými pasážemi, které jsou sledem fotografií, jež mají popisovat dobu, kterou komentuje hlavní postava. Zajímavé a originální řešení, které dokresluje určitou introverze hrdiny, který je na jednotlivé momenty zaměřen - je komiksovým kreslířem. Příjemný film, rozhodně. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/09/rebelka-perfect-sense-sprosty-holky.html ()

René.girl

Anna: But now I'm always in a new apartment or in another hotel somewhere. Oliver: How do you keep hold of friends? Or boyfriends? Anna: Makes it very easy to end up alone. To leave people. Oliver: You can stay in the same place and still find ways to leave people. Úžasný film! 98% ()

FilmFan24

I o veskrze obyčejných věcech může vzniknout neobyčejný film. Život není černobílý, je plný emocí, pocitů a maličkostí, které poskládány na sebe tvoří onu těžko definovatelnou jedinečnost bytí a nebytí. A tak je to s hlavním hrdinou Oliverem, který po smrti otce hledá sám sebe, má za sebou čtyři ukončené vztahy a na obzoru se rýsuje nový...Civilní, lidské a moc hezké. ()

togaf

Film je plný zajímavých nápadů, od seznámení Olivera a Anny, přes Oliverovi kresby a sprejování, až po svérázného tatínka a roztomilého (mluvícího?) pejska. A pak je tu samozřejmě nápad skončit film začátkem. Výborný film s melancholicko-romantickou atmosférou. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer