Na Zlatý glóbus nominovaný Ewan McGregor (Muž ve stínu, Andělé a démoni), na Cenu Akademie nominovaný Christopher Plummer (The Last Station) a Mélanie Laurent (Hanebný pancharti) se představují ve filmu Začátky, povznášející komedii o tom, jak legrační a proměnlivý může být život. Když grafik Oliver (McGregor) krátce po smrti svého otce (Plummer) potkává svobodomyslnou Annu (Laurent), dochází mu, že v otázce dlouhodobých romantických vztahů je úplný začátečník. Až při vzpomínkách na otce, který po smrti své ženy, se kterou byl 45 let, přiznal svou homosexualitu a zbytek života si užil jako divoký mejdan, Oliver pocítí touhu dát šanci vznikajícímu vážnému vztahu. Originální milostný příběh, při jehož natáčení se scenárista a režisér Mike Mills nechal inspirovat vzpomínkami na svého otce, si získal filmové kritiky, protože je “chytrý, dojemný a často legrační!” (Karen Durbin, Elle). (oficiální text distributora)

DwayneJohnson

Už dlouho se mi nestalo, že bych měl během sledování filmu takový příjemný pocit, jako při Začátcích. Opravdu nevím, čím to přesně bylo, možná opět skvělým Ewanem, neméně dobrým Christoperem , velmi půvabnou Mélanie a nebo se prostě Miekovi podařilo natočit film, který mě nenudil, byl zajímavý, dojemný, smutný, láskyplný a zanechal ve mě pocit, na který určitě hodně dlouho nezapomenu. ()

predators

Je to celé utahané, nerozhodné a neslané-nemastné. Navíc jsem měl pocit, že se stále vracím na začátek. Dobrá byla ta část, kdy se páreček teprve potkává a Mélanie Laurent ze sebe nevydá ani hlásku. Tak to mělo zůstat do konce! 40% ()

Marthos

"TATI, PROČ VŠEM ŘÍKÁŠ, ŽES TO PŘEKONAL? - NENÍ TO JEDNO? - NENÍ! TATI, SEŠ VE ČTVRTÉM STADIU! PÁTÉ UŽ NENÍ!" Komorní příběh otce a syna, kteří na pozadí svých osobních ztroskotání ve vztazích konfrontují životy obou a i když se zpočátku zdá, že společným jmenovatelem je tu jen chabě navázané mateřské pouto, film nás postupně přesvědčí o podivném vnitřním boji obou mužů. Je sympatické, že film reflektuje téma coming outu u generace našich prarodičů, o to hůř pak vychází celá ta linie s Christopherem Plummerem, o jehož utajované homosexualitě de facto nic nevíme, netušíme, jaký měl motiv k uzavření manželství, ani jak probíhal jeho život až do okamžiku manželčiny smrti. My ho poznáváme až v okamžiku, kdy je se svou orientací vyrovnán, bohužel svou novou identitu nestihne již naplnit. Vedlejší paralela s Ewanem McGregorem se pak zabývá jeho patologickou prohrou ve vztazích a právě pátrání po otcově minulosti mu přináší řešení vlastních komplexů, jež mu částečně pomáhá překonávat jeho nová známost (Mélanie Laurent). V celém příběhu má klíčovou roli i pes a frustrovaná matka hlavního hrdiny, která se nikdy nedokázala smířit s tím, že svého manžela nedokázala vyléčit z homosexuality. Film je nakonec tvořen mnoha vrstvami, z nichž ani jednu nedokáže pojmout komplexně a tak divák těká z jedné postavy na druhou, ztrácí přehled a ve výsledku se celek rozplývá v ukolébávající nudu. A je to škoda, protože téma rozhodně nepostrádá významnový potenciál a v budoucnu by otázce homosexuality ve stáří mělo být přikládáno více pozornosti. ()

iamek

Začátky nejsou vůbec komedie. Jen nudné drama o vztazích kde skvělé zahrál snad každý herec, ale to je tak vše. ()

dopitak

Začátky aneb jak se vypořádat v pozůstalostí zemřelých a co vás při tom všechno možná potká. Z počátku jsem považoval dějovou dualitu umírání otce a nabalování herečky za zbytečně rozšafný námět, postupně jsem si zvykl, ale zase jsem ztratil zájem o film jako celek, je to příliš ospalé. Dobrá hudba, na naše poměry solidní dabing. Christopher Plummer se toho fakt nebojí :-) a když dáte do filmu Jacka Russella, máte poloviční úspěch automaticky zaručen. ()

Chrustyn

Příběhem a herci zajímavé, ale příliš chladné a hodně zdlouhavé drama o tom, že nikdy není pozdě se zamilovat, nebo změnit. ()

Yardak

Neuvěřitelně milý snímek, který sice primárně pojednává o umírání (o tom, jak se rozloučit s milovanou osobou), ale sekundárně se samozřejmě zaměřuje na lásku. Film o pocitech, štěstí, smutku a o tom, jak vnímáme milovanou osobu. Poetika obyčejného života...doplněna skvělými herci. Jedná se přesně o ten typ filmu, který Vás buď naplno chytne (zaujme) nebo naopak naprosto mine. Mně se stalo to první, proto za 5 hvězd, zrovna něco takového jsem potřeboval vidět... ()

Flakotaso

Malý, nezávislý a krásně přirozený klenot. Režie, hudba a kamera na jedničku. Melancholický McGregor, rozpustilá Laurentka a Plummer ve fialovém svetru. Směrem ke konci sice kvalita maličko upadá, ale čert to vem. Takhle příjemné filmy se musí ocenit. ()

jojinecko

Mike Mills si natočil svoj malý (že vraj) autobiografický film, ktorý hovorí o jeho vzťahu s otcom a jeho prežívaní po jeho smrti, atď. Predpokladám, že takáto filmová katarzia dáva autorovi zmysel a nepochybuje o sile svojej výpovede. Všetko beriem a chápem, ale ten pokus o civilnosť, štýl, scenár a aj herci mi prišli beztvarý, nekoncepčný, chaotický, povrchný a hlavne nudný. Réžia mala bližšie ku "altmanovskému" improvizačnému štýlu, čo tentokrát nepôsobilo "alternatívne", ale ...ehm...nijako. Beginners je miestami nuda, chvíľkami ako zlepenec iných filmov, chýba mu osobitosť,myšlienka prevedená do obrazu. Niekde sa stala chyba... ()

Stanislaus

Začátky mají na první pohled velmi atraktivní námět a nadmíru sympatické obsazení - o to víc zamrzí, jak moc je tento film svým zpracováním plochý a jalový, nemastně neslaný a klouzající po povrchu. Ve snímku se nachází několik dějových rovin a problematik - mezilidské a mezigenerační vztahy, otázka smrti, sexuální menšiny, hledání vlastní identity - nicméně ani jedna z nich nebyla natolik silná, aby mě dokázala zaujmout a pohnout s mým vnímáním. Musím tedy konstatovat, že jsem byl vážně zklamaný, čemuž nepomohl ani roztomilý Jack Russell, ani oscarový výkon Christophera Plummera. ()

MontyBrogan

Naozaj zaujímavo natočený film a preto som veľmi zvedavý na najbližšie počiny Mikea Millsa. Tento film obsahuje smútok, radosť a šťastie. Nájdenie novej radosti, nového smútku, nového šťastia a znovunachádzanie strateného smútku a šťastia, veľké straty a nové objavy. A to všetko v ideálnom hereckom obsadení. Plus réžijné experimenty, ktoré sa nadmieru vydarili. Keby mi to miestami nepripadalo trošku nudné, určite by som uvažoval nad 5*****. ()

poz3n

Dokud se budou točit filmy s takovýmhle citem a smyslem pro život, tak bude mít kinematografie smysl...:) ()

honajz

Problém s rádoby nezávislými filmy je v tom, že si vždy berou velké sousto - především politické korektnosti - a vyprávějí rádoby artistně. Jak nás učili v Zahrádkách, teda na FAMU, netalentovaní tvůrci mají tendenci si vypomáhat: hlasem mimo obraz, který dění na plátně komentuje (protože vyprávíte kurňa obrazem, ne?, rozhlasovou hru si můžete zkusit rozhlase), nebo třeba nabouráním narativního způsobu vyprávění tím, že přeházíme různé děje z různých časů vyprávěného příběhu (protože nejdřív musíte umět odvyprávět příběh chronologicky a zaujmout, než se rozhodnete bourat pravidla). Film Začátky trpí obojím - a nejen tím. Sledujeme mimo obraz komentované fotografie, chronologicky na přeskáčku vyprávěný příběh, často tak zmateně, že netušíte, ve kterém roce a století se právě nacházíme, a k tomu si připočtěme onu "uměleckou" kameru a dlouhé záběry nikam a na nic, které mají působit oduševněle. A aby divák nemohl nic namítat, tak se řeší Závažná Témata (ta velká písmena tam mám schválně): rakovina, otcův coming out, ochrana pejsků, a samozřejmě láska a nakolik jí člověk chce nebo má podlehnout. Věřím, že hodně dívek kecne na sedýnku z Ewana McGregora, ale protože nejsem gay, přišlo mi, že hraje prostě utrápeného týpka, který se filmem tak nějak potácí a vlastně se o něm dozvíme jen, že mu maminka umřela na rakovinu, tatínek po její smrti řekl, že je gay a za čtyři roky nato umřel, a že týpek má psa. Každému co jeho jest. Věřím, že artistně založení diváci budou blahem bez sebe. Kdo má však už něco nakoukáno, asi se bude artistně nudit. ()

Sofia

Tak tenhle film toho možná říká o životě víc, než všechno ostatní, co jsem dosud viděla. Možná to bude tím, že jsem dříve taky všechny vztahy opouštěla já...nebo tím, že na mě leze krize středního věku, kdo ví. Ale určitě to bude tím, že kromě sympatických hereckých výkonů film taky oplývá milými drobnostmi jako jsou Oliverovy nápadité skicy nebo retrospektivní fotomontáže, o nádherné Reitzellově hudbě (kdysi spolupracoval s AIR) ani nemluvím. ()

Necrotongue

Mélanie Laurent podala v tomto filmu velice slušný herecký výkon, zvláště když přihlédnu k tomu, že se ve snímku prakticky nevyskytoval děj. Měl jsem dojem, že se nedívám na film, ale na smutnou lyrickou báseň. Můj problém spočívá v tom, že sice mám rád literaturu, ale k básním, zvláště k těm lyrickým, nikterak hezký vztah nemám, proto jen za 2 *. ()

Beastmaster4

Inteligentní, komorní drama s vynikajícími herci, jako: Ewan McGregor, Christopher Plummer a Mélanie Laurent. Příběh zahraný s obrovským citem. Občas mi zůstává rozum stát nad tím, jak je Ewan McGregor schopný zahrát cokoliv a pokaždé stejně věrohodně a neuměle. Film má klidnou hladinu, na které vás unáší, bez větších výkyvů. Je to krásný životní obraz zachycující originálním způsobem tak neobyčejnou věc, jakou je nepromarněný život s opětovanou láskou. ()

Chickenka

Příjemná oddychovka, u které člověk nemusí moc přemýšlet. Může za to jednoduchý děj. Jen nevím, co si mám myslet o žánru, jednou je to komedie, pak smutné, chvíli o ničem. Ale už kvůli tomu psíčkovi dávám o hvězdičku navíc, neztrácí se zde ani výkony Ewana McGregora, milé Mélanie Laurent a vše zakončené teplým Christopherem Plummerem. ()

mm13

Pre väčšinu diváctva krajne nevďačné, ale kto má rád tiché a pomalé filmy, ten si príde na svoje. Síce možno až príliš také (tiché a pomalé), no nenadchni sa, keď to Ewanovi a Mélanie spolu tak sekne. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer