Jakou cenu má oddanost samuraje k jeho pánovi? Světově proslulý japonský režisér Takaši Miike během své zatím dvacetileté kariéry realizoval na osmdesát celovečerních filmů a televizních seriálů. Ačkoli pracuje coby námezdný režisér, do povědomí filmových nadšenců, kritiků i dramaturgů prestižních festivalů se zapsal coby všestranný tvůrce, který zadané látce vždy dokáže vetknout osobitý styl, který maximálně vytěží potenciál výchozího konceptu. Tento přístup aplikoval nejen ve videobranži, kde v 90. letech začínal a díky minimálním rozpočtům měl nad projekty v zásadě absolutní tvůrčí svobodu, ale posléze také v hlavním proudu, do kterého pronikl na přelomu tisíciletí. Jeho početná filmografie obsahuje tituly všemožných žánrů od krvavých gangsterek a psychologických hororů přes avantgardní artové snímky či absurdní komedie po dětské pohádky i muzikály. Nicméně až donedávna Miikemu chyběl zářez v žánru, jenž bývá s japonskou kinematografií spojován především – samurajském filmu.
Tento nedostatek se vyřešil angažováním Miikeho k natočení remaku samurajského snímku 13 zabijáků režiséra Eiičiho Kudóa z roku 1963. Miike adekvátně žánru i výchozímu snímku zvolil umírněný klasický styl, který perfektně vystihuje zdejší komplexní úvahu nad samurajskou ctí, která se má odvíjet od absolutní poslušnosti pánovi, jemuž slouží. Kníže Naricugu se zvrácenou krutostí naplňuje hierarchický systém feudálního Japonska, který pánům dával absolutní moc nad životy jejich podřízených. Když má být jmenován do šógunátní rady starších, a tudíž hrozí, že by mohl uvrhnout celou zemi do krutovlády, ustanoví se na žádost jednoho z členů rady skupina samurajů, která na sebe vezme úkol knížete spolu s jeho početným doprovodem vlákat do léčky a zabít.
Tvůrci v čele s Miikem tentokrát klasický příběh pojali jednak s patosem, jenž je pro žánr samurajských dramat charakteristický, ale také s nenápadnou jízlivou nadsázkou. Do kontrastu s etickými problémy samurajů staví každodenní úděl obyčejných lidí z nejnižších vrstev tehdejší společnosti. Současně sugestivně vystihují absurditu vysokých ideálů samurajského kodexu, když vyprávění nechávají kulminovat čtyřicetiminutovým epickým masakrem, kde titulních třináct hrdinných samurajů stane proti dvoustovce protivníků. Film měl slavnostní premiéru v rámci hlavní soutěžní sekce prestižního festivalu v Benátkách a získal několik japonských výročních cen. (Česká televize)

honelnik

Po tom čo Lord Samsung znásilní snúbenicu syna pána Sony-ho, spácha Sony harakiri pred Samsungovým domom. Miestodržitel Toshiba si uvedomuje vážnosť situácie a povolá Panasonica aby vykonal spravodlivosť na drzom Samsungovi, ktorého babkinej sestra si vzala strýca bratranca Shogunovej nevesty, čím sa stal zo syna bývalého Shoguna, bratom Shoguna terajšieho ...asi takto nejak vyzeral rodokmen, ktorý som si začal kresliť po 4-tej minúte filmu a 9-tej ne-samurajskej predstavenej postave. Môžem vás ale dopredu upokojiť, pretože obavy z názvu sa nenaplnili, a po počiatočnom zadefinovaní good guys - vs - bad guys sa počet hlavných postáv ustáli na rozumných 5-6 + nejaký ten xicht čo si po ceste zapamätáte. Miike ma potešil a servíruje skutočne perfektne natočený, čistý film, ktorý sa nepotrebuje hrať na 3-ité konce alebo šokujúce zvraty, poctu dobe, keď zomrieť za svoje presvedčenie bolo vecou najvyššej cti. Tie dve a pol hodiny ujdú ako voda, ale treba smutne konštatovať, že po prvej, politickej polovici, Miike nedokáže udržat krvelačné tempo nasadené v cez hodinu dlhej akčnej scéne. Nech je to ako chce, vždy som chcel aby tento film niekto natočil....Tak keď už som si ten lístok do kina nekúpil, dík Takashi! Keď natočím film, ohlás sa na pokladni, máš vstup volný. ()

Tomihiro

Total massacre! Miike umí i tento žánr. Film, ve kterém je smrt hlavního padoucha velkým zadostiučiněním... pokud nekopete za temnou stranu... Povinnost pro všechny fanoušky jidai-geki & chanbary! ()

gonga

Perfektní výprava, nadměrná délka, nepříliš uvěřitelné chování postav, přehrávající herci, postavy, na kterých divákovi nezáleží. O samurajích mám poněkud jinou představu než režisér filmu. Škoda, mohlo to být mnohem lepší. ()

TuT

Slabší 4*. První polovina filmu je zdlouhavá a nezáživná v porovnání s perfektní druhou polovinou. ()

mala_kea

Tahle japonská variace na sedm statečných má všechno, co by měla správna "outnumbered" mlátička mít.Krev, bláto, akci,řev. Žádné úvahové pasáže,zbytečné řečičky co kdyby, ale bohužel postrádá i jakýkoliv smysl příběhu. I jeho předehra je zbytečně dlouhá. Obdivuju kameramana a vlastně celý filmový štáb, kterému se povedlo jednotlivé dílky jatek poskládat do jedného velkého plátu a sestavit tak z nich jeden celek. Jen jejich poameričtělý závěr schazuje celý ten japonský um a všechno to (k pokoukání hodné) bojové umění, které nám náš šikmooký bratr předvádí. ()

Ben Nevis

Japonské filmy jdou mimo mě a příště už se nenechám zlákat dobrým hodnocením. První půlka filmu ukecaná, že se těším na akci a druhá půlka jenom sama akce - spíš řezničina. Ani Třináctý samuraj, který tam má nejspíš tvořit humornou vložku, mě nerozesmál, natož aby mě dojala nějaká smrt. Jediné, k čemu byl film dobrý, je potvrzení, že Japonci v minulosti neměli dobrý vkus na oblečení ani účesy a sebevražda vyřeší každý problém. ()

agassi68

Strašne dlhé a dopredu viete o čo pôjde. Zaujmú vás zosekaná žena, a 13ty lesný muž, ktorý "vysilil" celú ženskú posádku aj so starostom mestečka :). Potom nastanú jatky v štýle Kill Bill , ale natural, kde som si občerstvil pamäť z bývalých hrdinských sovietskych filmov. Tam tiež ešte pozabíjal geroj pár nemcov s črevami v rukách. Na pamiatku Ichiho dávam štyri.. ()

Wargoo

Než sa film preklopí do mimochodom fantasticky prehľadného rinčania zbraní a porcovania ľudských tiel, mlčky som prizeral, ako sa družina pomaly ale isto formuje na smrtiaci nástroj s 11 samurajskými mečmi, jednou kopiou a dvoma roztočenými balvanmi. Presila ? Ale kdeže... Možno trošku nonsense, ale 13 bojovníci boli tak presvedčiví, že im to bez pardónu žeriem. Fanatický záporák, pre ktorého svedomie je asi tak cudzí pojem ako pre samuraja šibenica, kvôli ktorému sa vlastne celá trinástka sformovala, len skompletizoval herecký arzenál, vďaka ktorému to celé bolo o niečo uveriteľnejšie... Výborná réžia, hudba, herci... SYMPAŤÁK FILMU : Tsuyoshi Ihara / Hiroyama. 4**** , 78,704% ()

Mii

Skoda ze prvni polovina filmu byla tak zoufale nudna, jinak bych sazela ctyri hvezdy jak nic. Zaverecny masakr byl doslova samurajsky orgasmus. ()

Akana

Ten děj je lehce předvídatelný, ale v tomhle případě mi to vůbec nevadí a užívám si přímočarou, syrovou žánrovku. Od režiséra tarantinovské ztřeštěnosti jménem Nemilosrdný střelec bych něco tak seriózního a stylově štíhlého nečekal. Hrdinská nadsázka, obrovská přesila, to k věci patří. Snad jen ten hořící dobytek si mohli tvůrci odpustit. ()

kkarx

První částí, kde se výpráví příběh, jsem byl okouzlen. Vynikající úvod ve stylu klasik 60. let a charismatický leader 13 samurajů Kódži Jakušo neměl chybu. Bohužel cca v polovině, když dojde na realizaci plánu to začíná jít z kopce dolů. Přesně v momentě, kdy ústřední 12 narazí na 13. "samuraje", který ovšem není vůbec samuraj, ale blbeček z lesa, který bojuje tak, že kolem sebe máchá klackem, popř. hází šutry prakem! Tímhle způsobem odrovná minimálně desítku po celý život k boji cvičených samurajů! Zpočátku celkem zábavná akce začne brzy nudit, protože nepřátelé se nechají lehce kosit po desítkách. Korunu všemu nasazuje jeden ze 13 samurajů když sebevědomě odhodí luk, vytáhne meč a prohlásí "Konec triků, už je vás jenom 130!". Opustí strategickou pozici a jde se bít s mnohonásobnou přesilou. K smíchu! Debilní Hollywood. Další nesmysl, který mě naštval - desítky katan zapíchnutých na cestě v jedné uličce. Kde ty meče vzali a k jakému účelu je tam zapichovali? Aby to vypadalo drsně, nebo proč? Nechápu. Jeden ze samurajů jeden meč vytáhl zabil s ním nepřítele, načež meč odhodil a vzal další! Blbost. A upřímně řečeno jsem po skvělém a drsném úvodu čekal mnohem mnohem větší řežbu (jenom pár useklých hlav a jedno přeseknutý rameno, jinak prakticky nic). Tohle byla taková stereotypní ničím osvěžující akce. No a konec byl asi nejhorší ze všeho. Nejenom, že se náš leader nechá nesmyslně zapíchnout, ale navíc se začně hloubavě filozovat o tom, jak je hrozné být samurajem, plus další stupidní filozofické kecy ještě před bojem. ()

Rathalos

Skoda toho pomaleho rozjazdu,hodina a pol sa viac-menej nic nedeje,nuda ako hrom,ale asi priblizne posledna 3/4 hodina je to akcna bojova pecka,13 samurajov proti presile 200 muzom,mlatia sa hlava nehlava,zazitok jak svina,takto si predstavujem bojove sceny...:-) ()

maar

Mně se tyhle filmy líbí a tohle nebylo nijak zvlášť přehnaný a vždy se rád vrátím do dávných dob samurajů :D ()

Al44...

Kvalitní a řemeslně velmi dobře udělaný film. T. Miike se překvapivě snaží držet postupů užitých již v originálním snímku a pro tentokrát se i vystříhá svých obvyklých výstřelků. Proto i tento film navenek působí mírně těžkopádným a rozvláčným dojmem. Konečná cca hodinová řežba je sice nerealistická, ale i tak tvoří velmi důstojné finále filmu. Škoda jen, že hlavních postav je tolik, jsou si velmi podobné a nejsou moc příběhově přiblíženy. ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“

30.11.2010

Vyhřezlá střeva ve 3D

Vyhřezlá střeva ve 3D

21.09.2010

Máte na ně chuť? Obstará vám je odborník – Takashi Miike (foto). Tento týden mají v Japonsku premiéru jeho samurajská jatka 13 Assassins a zdá se, že Miikemu zachutnaly remaky i historická témata. V… (více)