Jakou cenu má oddanost samuraje k jeho pánovi? Světově proslulý japonský režisér Takaši Miike během své zatím dvacetileté kariéry realizoval na osmdesát celovečerních filmů a televizních seriálů. Ačkoli pracuje coby námezdný režisér, do povědomí filmových nadšenců, kritiků i dramaturgů prestižních festivalů se zapsal coby všestranný tvůrce, který zadané látce vždy dokáže vetknout osobitý styl, který maximálně vytěží potenciál výchozího konceptu. Tento přístup aplikoval nejen ve videobranži, kde v 90. letech začínal a díky minimálním rozpočtům měl nad projekty v zásadě absolutní tvůrčí svobodu, ale posléze také v hlavním proudu, do kterého pronikl na přelomu tisíciletí. Jeho početná filmografie obsahuje tituly všemožných žánrů od krvavých gangsterek a psychologických hororů přes avantgardní artové snímky či absurdní komedie po dětské pohádky i muzikály. Nicméně až donedávna Miikemu chyběl zářez v žánru, jenž bývá s japonskou kinematografií spojován především – samurajském filmu.
Tento nedostatek se vyřešil angažováním Miikeho k natočení remaku samurajského snímku 13 zabijáků režiséra Eiičiho Kudóa z roku 1963. Miike adekvátně žánru i výchozímu snímku zvolil umírněný klasický styl, který perfektně vystihuje zdejší komplexní úvahu nad samurajskou ctí, která se má odvíjet od absolutní poslušnosti pánovi, jemuž slouží. Kníže Naricugu se zvrácenou krutostí naplňuje hierarchický systém feudálního Japonska, který pánům dával absolutní moc nad životy jejich podřízených. Když má být jmenován do šógunátní rady starších, a tudíž hrozí, že by mohl uvrhnout celou zemi do krutovlády, ustanoví se na žádost jednoho z členů rady skupina samurajů, která na sebe vezme úkol knížete spolu s jeho početným doprovodem vlákat do léčky a zabít.
Tvůrci v čele s Miikem tentokrát klasický příběh pojali jednak s patosem, jenž je pro žánr samurajských dramat charakteristický, ale také s nenápadnou jízlivou nadsázkou. Do kontrastu s etickými problémy samurajů staví každodenní úděl obyčejných lidí z nejnižších vrstev tehdejší společnosti. Současně sugestivně vystihují absurditu vysokých ideálů samurajského kodexu, když vyprávění nechávají kulminovat čtyřicetiminutovým epickým masakrem, kde titulních třináct hrdinných samurajů stane proti dvoustovce protivníků. Film měl slavnostní premiéru v rámci hlavní soutěžní sekce prestižního festivalu v Benátkách a získal několik japonských výročních cen. (Česká televize)

Othellko

Kvalitné dielo z japonskej kuchyne. Výborný príbeh o 13tich najlepších, bojovníkoch, ktorí majú len jednu úlohu. Zbaviť svet masochistického zloducha, ktorý terorizuje svoje okolie. Film je plný hlbokých myšlienok, vytvára silný dojem a pracuje s emóciami. Potom nasleduje brutálny masaker a nekonečný boj dobrých proti zlým s heslom "kill them all". Tento film bol pre mňa veľký zážitok. ()

Bird_house

Nevím no, zbytečně dlouhé a začátek dost unavující.. Nakonec jsem však konce filmu dosáhl..Samotná řežba je dosti velká a samozřejmě přehnaná, velice nereálná.. ()

jacko

zanrova klasika, u ktere by me neprekvapilo, kdyby byla skutecne takto natocena pred 50 lety, alespon tak to na mne cele pusobilo...a takeshi mikee se docela drzel pri zemi :)...3,5* ()

pepa3rd

Na můj vkus až příliš jednoduché a přímočaré. V podstatě se celý film drží předem lehce odhadnutelného scénáře s nezvykle dlouhým hodinovým úvodem a nezvykle dlouhým hodinovým finále. Prostým pohledem na celkovou stopáž je tedy jasné, že nic mezi se již nevešlo. Třináct mužů, které tak vnímáme spíš jako jednu osobnost, protože jejich individualismu nebylo věnováno ani zbla času, na konci umírá v epické bitvě, bohužel, bez náznaku divákových emocí. 60 % ()

zberatel

Logika niektorych scen je ako pest na oko. Vela casu som stravil rozoznavanim kto je kto. ALE je to zanrovka aka tu davno nebola, vizual, vyprava, akcne sceny a aj tie sadisticke hlavneho zaporaka bez stipky zdraveho rozumu veru stoja za to. Ale mam otazku : Aka je sanca ze typek co sa v zivote neohanal katanou prezije zo "skrabancami" ktore su nic oproti boju z medvedom ? :-))) ()

Tamten

Vlastně jen jiné zpracování 7 samurajů, o něco méně věrohodné, o něco více krvavé a poměrně zábavné. ()

Spaziergang

Záporák, kterého budete nedávidět a parta stejně vypadajících japončíků v největším filmovém masakru posledních let :-) Co víc si přát? ()

TMNT

velmi dobrý film ale politické úzadie v japonsku mi prišlo príliš komplikované a viedlo ma to k menšej dezorientácií ale tá nehrala žiadnu zásadnú rolu pri hodnotení, top scénou bola záverečná bitka ktorá však strácala po pár minútach dych. ()

Acrobat

Že ešte váhaš byť samurajom? Tento film ti nedá odpoveď kto je dobrý, a či je to byť šľachetné, no pohnútok k rozmysleniu ti dá toľko, že to tvoj žalúdok strávi ako huby. Kedysi dávno akýsi Posledný samuraj inicioval u Európanov zdvorilejšie pitie zeleného Gunpowderu a každý chcel zomrieť pod sakurou. Týchto trinásť odvážlivcov však ukazuje, že krv, blato, potupa, zbytočnosť, relatívnosť, oddanosť majú zvrátenú historickú (povedzme pravú) podstatu. Ako to, že nelietajú? Prečo neodráža jedovaté ihly? Kde sú stromy, ktoré sa hýbu pod jemnými chodidlami zženštilých bojovníkov s dlhými copmi? Ak sa divák odradí precíznymi, pre drvivú väčšinu nudnými dialógmi prvú trištrvtinu filmu, nevychutná si konečnú polhodinu bez akejkoľvek lyriky. Dostane sa mu, ako to ja vravievam, zvrátená cesta Bušidó. Neexistujúci ideál, niečo ako kresťan, na ktorého v súčasnosti ukazujú prstom: „Pozrite blázon, verí!“ V čo verili samuraji v novovekom Japonsku netuším, ale krutosť s akou sa vyznačovali je povestná aj v lacných dejepisných knihách. (google, martinus, artforum, etc. – len čítaj a študuj). Pre vyššie blaho? Česť? Extrémne silné sú postavy tohto príbehu, hnusí sa každý čin, detail, pod kožu sa derie priam žlčový záchvat pri japonskom ženskom stvorení, ktoré sa po zohyzdení ani nepodobá na človeka. Jednanie, nábor, mohykánsky pochod, príjemné metafyzické osvieženie v podobe mystického blázna. Krutosť potláčaná pekelnými výkrikmi. Na všetko dozerá tichá réžia s precíznosťou ktorej nemôže hocikto súperiť. Odsníma a kolenami tvárou k tebe odchádza preč. Neviem, či ostať v tichej adorácii, ale 13 samurajov je vskutku po Vojne šípov ďalší prvotriedny ázijský export. Hlboké zárezy bez citovej intervencie. Špina, kde len pozrieš....(videné 29.06.2012, BDrip) ()

Parm1

Filmy z Asie, oproti zbytku světa, většinou vynikají něčím zcela mimořádným a je tomu i v tomto filmu. Lepší je to nevidět, protože Japončíci celým film jen kokotí a pořád dokola to samé. Závěrečná bitva, kdy bojivníci vždycky po malých skupinkách nabíhají jako prasata na porážku, je jen zlatá třešnička na dortu. ()

vincchuppo

Tedy, byl tady dost tučný komparz a scenérie byly výtečné. Život samuraje, zdá se, není jednoduchý. Přes celkem zdlouhavý, ale napětí si držící začátek se nakonec uskuteční epické a velkolepé zabití Šogunova bratra, který rozséval pouze zlobu a krutost. Je trochu škoda, že filmaři při soubojích nepoužili slow-mou a podobné vymoženosti dnešní doby, ale bylo to opravdu výborné a v duchu samurajské. Už samotný začátek vám prozradil: Vítejte v Japonsku. Toto jsou samurajové. ()

danny_21

Cha, 75 % ? Ale kdepak, k uzoufání nudná první polovina ( s vyjímkou děvčete bez končetin ala Mishonina zombie ), herecky zoufale nepřehledná ( sorry ale samurajské rákosky byly jak z jednoho vrhu - snad s vyjímou toho polodivocha ) a ta hodinová bitka, kdy nejdřív 180 neschopných protivníků bylo sundáno levou zadní a až potom se třináctka začala tenčit zásluhou nevídaně pozvednutého umění zbytku nepřátelské smečky. Zádné zásadní brutální kuchačky katanou se nekonají, nevím, kde je místní nadšenci viděli, zkouknul jsem to bez emocí Takže dávám 2 hvězdy - jednu za tu čistou samurajskou cestu se všemi svými idejemi a pravidly a druhou za pěkné obrázky Japonska - 35 % ()

travin

Remake staršího stejnojmenného filmu který jsem neviděl :( celkově mně ale přišlo že zde mají vliv současné japonské úchylky a trochu přehnaná krvavost... upřímně... na Kurosawu to fakt nemá. Velká bitka byla už trochu přehnaná, ale když se při závěrečném souboji hlavní kruťák záporák rozbrečí a nakonec letí jeho ufiknutá palice do hajzlíku, už to bylo trochu moc.... taková ta japonská nadrženost na ponížení :/ každopádně jinak to celkově špatné není *** ()

Shredder

Najprv nastupuje motiv, ktory je typicky Japonsky tahany az do krajnosti (zmrzacene dievca) potom nastupuje podobne ako u legendarneho Kurosawovho Shichinin no samurai verbovanie, ktore je podla mna prvou chybickou krasy. Vacsina postav je totiz nevyrazna a musim povedat (bez rasistickeho podtonu), ze s tymi rovnakymi ucesmi vyzerali vsetci takmer rovnako a mal som problem vobec rozlisit kto patri ku ktorej skupine. Nasledne tu mame dvoch byvalych kamaratov na opacnej strane barikady, z ktorych jeden sa snazi druheho presvedcit, ze etos je dolezitejsi ako samurajsky kodex cti. Po kratkej priprave nas uz priamociaro vedu do ciela ktorym je neskutocne dlha vyvrazdovacka. Ak by som mal byt uplne objektivny musel by som hodnotenie znizit, lenze naturalisticka scenka 13 vs viac nez 200, ktora prebieha kontinualne vyse pol hodiny je relativne znacnou satisfakciou pre kazdeho kto uprednostnuje mece pred gulkami. Navyse mam po krk Hollywoodskej cenzury, kde su vsetky tvrdsie scenky obetovane na ukor pristupnosti. ()

vozralec

Tradičně hodně povídání. A nejen od vtipálka s kameny. Dobře si město připravili na boj. V podstatě zónový útok. Kdyby se však vykašlali na čestné představení před bojem, tak mohli hlavního padoucha sejmout pěkně z dálky, když na to nebyl připraven. Mimochodem záporák byl pěkná svině, přesto vždy ledově klidný. ()

JohnyTrava

Masaker to bol riadny, veru tak, taký samurajský akčniak, ale priznám sa, mám radšej komornejšie filmy o samurajoch. Navyše miestami logika zostávala stáť (mimo záveru, už ako ho našli som si hovoril to bude nejaký lesný démon dozaista). Ale, keď sa chcete vypnúť a nerozmýšľať, len si užiť boje, tento film je dobrá voľba. Také malé 300 , tak dajme za 7 bodov. ()

markyzgero

the way of the samurai. od harakiri přes kamikaze až po přetížený byznysmeny. rozdíl mezi naší a východní kulturou je v pohledu na individualitu a je jasný, že asijskej model funguje líp, protože v systému společnosti je model mraveniště, kde se jedinec obětuje pro blaho celku mnohem životaschopnější, než pokrytecká teze o nezastupitelnosti každýho individua. ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“

30.11.2010

Vyhřezlá střeva ve 3D

Vyhřezlá střeva ve 3D

21.09.2010

Máte na ně chuť? Obstará vám je odborník – Takashi Miike (foto). Tento týden mají v Japonsku premiéru jeho samurajská jatka 13 Assassins a zdá se, že Miikemu zachutnaly remaky i historická témata. V… (více)