Jakou cenu má oddanost samuraje k jeho pánovi? Světově proslulý japonský režisér Takaši Miike během své zatím dvacetileté kariéry realizoval na osmdesát celovečerních filmů a televizních seriálů. Ačkoli pracuje coby námezdný režisér, do povědomí filmových nadšenců, kritiků i dramaturgů prestižních festivalů se zapsal coby všestranný tvůrce, který zadané látce vždy dokáže vetknout osobitý styl, který maximálně vytěží potenciál výchozího konceptu. Tento přístup aplikoval nejen ve videobranži, kde v 90. letech začínal a díky minimálním rozpočtům měl nad projekty v zásadě absolutní tvůrčí svobodu, ale posléze také v hlavním proudu, do kterého pronikl na přelomu tisíciletí. Jeho početná filmografie obsahuje tituly všemožných žánrů od krvavých gangsterek a psychologických hororů přes avantgardní artové snímky či absurdní komedie po dětské pohádky i muzikály. Nicméně až donedávna Miikemu chyběl zářez v žánru, jenž bývá s japonskou kinematografií spojován především – samurajském filmu.
Tento nedostatek se vyřešil angažováním Miikeho k natočení remaku samurajského snímku 13 zabijáků režiséra Eiičiho Kudóa z roku 1963. Miike adekvátně žánru i výchozímu snímku zvolil umírněný klasický styl, který perfektně vystihuje zdejší komplexní úvahu nad samurajskou ctí, která se má odvíjet od absolutní poslušnosti pánovi, jemuž slouží. Kníže Naricugu se zvrácenou krutostí naplňuje hierarchický systém feudálního Japonska, který pánům dával absolutní moc nad životy jejich podřízených. Když má být jmenován do šógunátní rady starších, a tudíž hrozí, že by mohl uvrhnout celou zemi do krutovlády, ustanoví se na žádost jednoho z členů rady skupina samurajů, která na sebe vezme úkol knížete spolu s jeho početným doprovodem vlákat do léčky a zabít.
Tvůrci v čele s Miikem tentokrát klasický příběh pojali jednak s patosem, jenž je pro žánr samurajských dramat charakteristický, ale také s nenápadnou jízlivou nadsázkou. Do kontrastu s etickými problémy samurajů staví každodenní úděl obyčejných lidí z nejnižších vrstev tehdejší společnosti. Současně sugestivně vystihují absurditu vysokých ideálů samurajského kodexu, když vyprávění nechávají kulminovat čtyřicetiminutovým epickým masakrem, kde titulních třináct hrdinných samurajů stane proti dvoustovce protivníků. Film měl slavnostní premiéru v rámci hlavní soutěžní sekce prestižního festivalu v Benátkách a získal několik japonských výročních cen. (Česká televize)

C0r0ner

Rákosnická historická provenience není pro mě, to už jsem si několikrát ověřil. 13 samurajů je ale dost slušně natočená řezničina, která je i přes dlouhou stopáž zajímavá a napínavá a člověk se vůbec nenudí. Závěrečný masakr má takový body count, že si neuvědomuji film, který by to překonal, nebo se aspoň přiblížil. 90% ()

Fallen_One

Výborná záležitost. Skvělé akční sekvence, příběh a Yusuke Iseya - jen jsem to s jeho postavou tak úplně nepochopil na konci. Doporučuji pro všechny milovníky syrových nářezů a genia loci japonského ducha. Jediné, co občas strhává hodnocení, je přílišná ukecanost. Ale pak nastane boj a ten skončí až se závěrečnými titulky. ()

Juto

Zaujímavé šermiarske predstavenie. Nekončiaca bitka, ktorá trvá možno aj polovicu filmu je dych vyrážajúca. Akcia je nadpriemerná a nahrádza slabší začiatok. 7/10 ()

Martrix

V rámci žánru hrstka proti přesile, se nedočkáte ničeho nového. Takové filmy se liší jen v počtu přeživších a příčinou toho všeho. Japonci do toho umí zamotat aspoň samurajský kodex, takže to není jen řežba ve vyšším zájmu. Záporák byl ultraz*rd, ale přesto mi to bylo trochu jedno. Spor mezi tím, jestli má samuraj hájit život a práva svého pána bez ohledu na to, co je to za zmetka, nebo jestli má samuraj hájit spravedlnost a zájmy lidu, měl příběh pozvednout do filosofické roviny, ale kdo v tom má jasno, ten u filmu nemudroval a spíš byl zvědavý, jestli se to povede a jestli někdo přežije. Na tohle téma jsou i lepší kousky. Horší 4*....nebo raději lepší 3. ()

majo25

Mierne sklamanie. Námet bez nejakej myšlienky, a sčasti dost obohratý. Dialógy sú slabé, film vôbec nemá akési smerovanie niekam. Ani súboje nie sú nič nadštandartné, herecké postavy sú vykreslené len veľmi slabo a sú nedotiahnuté, čiže človek im ani nemá prečo držať palce. Akčné scény boli naopak urobené celkom dobre, i ked niekolko desiatok minutový boj začne nudiť. Čakal som viac, a asi som sa namlsal lepších japonských historických filmov. Hodnotenie: 60% ()

bartias

Ambiciózních "Třináct statečných" v krvavě asijském stylu předkládá masivní bojové a vyvražďovací scény. Ty režisér Takashi Miike spustí až po patřičně napínavých a patřičně dlouhých přípravách. Druhá polovina filmu je jen samá akce. Vloudily se do ní ale i povědomé a několikrát viděné filozoficko-politické myšlenky o semknutosti feudálního asijského státu. Někomu bude připadat, že to Miike přehání, jinému, že trefně uhodil katanou o hlavičku. Kdo nemá rád emočně vypjaté herecké scény, odsekne jednu hvězdičku. 7/10 ()

SoolenJV

Takashi Miike je možná magor, ale filmy pořád točit umí. 13 Assassins je Kurosawou na steroidech - více samurajů, více krve, více mrtvol, ale pořád to funguje. 140 minut je možná na nekomplikovanou historku trochu moc (zvláště expozice je až moc japonsky natahovaná), ale poslední akční, nekompromisně natočená, třetina mnohé vyrovnává. Japonci stále umí. Nebo je to jen pan Miike? ()

hollci

Vizuálne je to veľmi dobre natočený film, a je mi aj ľúto, že som dal len dve hviezdičky, ale proste druha polovica filmu ma totálne unudila. A pritom sa to tak dobre rozbiehalo. Škoda. ()

Cedr

Krom pár okamžiků zbytečného CGI je 13 Assassins bezchybným remakem dokonalého originálu. Miike neměl skutečně co vylepšit. I třeba akční scény, které ne vždy "zestárnou" nejlépe Eiichi Kudo v roce 1963 zvládl takovým způsobem, že dodnes patří k těm nejpovedenějším v celém samurajském kánonu. Miike si tedy na finální megasouboj aspoň nechal ještě víc prostoru a vše natočil neméně působivě. Kôji Yakusho je nejlepším japonským hercem současnosti - o tom žádná - tato hlavní role charismatického samuraje mu ale obzvlášť sedla. Jeho přítomnost ve filmu pro mne naplno ospravedlnila existenci tohoto sice velmi povedeného, nicméně trochu zbytečného remaku. ()

st.jim

Asi po hodině jsem o harakiri docela začal přemýšlet, ale nakonec jsem odolal. Ze mne by byl asi houby samuraj. Je to příliš dlouhé a chvílemi nudné. Příběh prakticky o ničem. Pokud máte ale rádi japosamuraje, kteří se vztyčeným mečem řvou a mlátí se hlava nehlava, tak toto je film pro vás. ()

Johnny.ARN

Krásne zvládnuta oldschoolovka. Priamočiary dej, akcia, krv, katany. Klasika v podaní boji proti obrovskej presile. Useknuté hlavy len znásobujú pocit totálnej brutality. Prvých 75 minút je klasika, príprava na veľkú akciu. Ďalšia hodina je čistý masaker, porciovanie tiel, špinenie katán, váľanie sa v blate, výbuchy a veľa veľa mrtvých. Asi po takých 20 minútach vás to prestane baviť, dokonca si aj celkom správne domyslíte, ako sa to asi skončí. Ale inak veľmi pozeratelný japonský bojový počin. 3 z 5 ()

Mirokukii

Cesta 13 samurajů o tom, jak zastavit tyrana dříve, než bude vládnout. A s ním všechny, co by ho snad chtěli bránit. Výpravný film, se spoustou silných momentů, končící dlouhou, strhující, akční sekvencí, pro kterou označení bitva, je skoro slabé slovo. Trochu zklamán z choreografie soubojů. Potěšen absencí zpomalovaček, a zabíráním detailů. Vše se to seká zběsile vpřed, a nenechá diváka vydechnout. Až na třináctého člena výpravy, který je hodně mimo, a vůbec mi do příběhu nezapadá, je to velmi povedené. ()

neoBlast

Remake, který je dělaný opravdu s láskou a nadšením pro originál z šedesátých let. Takashi Miike už je dost zkušený režisér a zde úspěšně zúročuje co se naučil za ta léta "žánrování". Škoda, že první polovina byla pro mě hrozně nepřehledná a v podstatě až do finálního zúčtování jsem se nemohl do filmu dostat. 65 % ()

RomanOO7

Zase jeden masaker ale filmový. Prvá polovica filmu je viac ako dobra a fakt že ma bavila, ale ten zaver riadne dohúkali, plus niektoré tie herecké ( neherecké ) výkony. Samotný názov filmu robil niekto kto ten film asi nevidel preto že samurajov tam bolo len 12. Ten 13-ty je neaky lesný muž. Takže by asi viacej sedel názov 13 zabijakov ako 13 samurajov. A len tak mimochodom ten lesný muž to schytá do krku od samotného lorda zo slovami "Ten muž má pravdu, proto jsem ho odměnil svým krátkým mečem" a v závere filmu si tam pobehuje ako že nič a sníva o lesnej žienke menom Upaši. Fakt na palicu. ()

Trustme

Díky za každou katanu, která setne, kdy má. Alespoň v dnešní době, kdy se filmům o samurajích otupilo ostří. 13 Assassins však nebylo jednoduché shlédnout. Po martýriu s titulky, aby seděly na mojí vyhlédnutou verzi, až po přetrpění stopáže. Pominu-li logiku a složitost myšlenky filmu, kterak 13ti muži odstranit jednoho člověka stráženého 200 bojovníky, musím bohužel i zaskuhrat na docela vleklé pasáže, obvyklé u asijských filmů. Film je spíše drámou, než-li dobrodružnou podívanou s létajícími šermíři a snaží se vypovědět klasické problémy samurajských filmů: čest, pomsta, oddanost, krutost, obětování. Násílí a brutalita je zde podána trochu jinak, o to víc se však vryje do mysli. Souboje jsou dělány s láskou k předchůdcům tohoto žánru a zejména zvuk mečů je přesně takový na jaký jsme u samurajských filmů zvyklí. Film mě bohužel osobně neoslovil ničím, za co bych radostí seknul jen tak wakizashim do vzduchu. ()

Brain-D

Samurajský hodinový masakr od Takeshi mika a před ni docela poutavá příprava a seskupování se do 13ti nabroušených zabijáků, kteří jsou připraveni položit hlavu ať svou či jinou. Absence hudby při soubojich ubrala na emocích, ale díky tomu to bylo takové suché a realističtější. Tak to i Takeshi chtěl vystínit. Dobrá práce ! ()

ravalah

To co se povedlo 7mi samurajum, se bohuzel 13ti samurajum nepodarilo. Nepresvedcive chovani samuraju, prilis dlouha az na par momentu monotonni bitva (a to obvykle rikam, ze cim delsi, tim lepsi). Pochvalit musim, ze si to nehraje na nic velkoducheho a dej je vcelku predvidatelny. Mezi 3 a 4 hvezdami. ()

VanTom

Nejenom název evokuje legendu Sedm samurajů, i struktura je podobná: prvních 45 minut se dává dohromady skupina různorodých bojovníků, následně se asi půl hodiny piluje plán a opevňuje a různými pastmi prošpikovává malá vesnice, ve které pak dojde k velkolepému krvavému masakru s cílem zabít krutého šógunova bratra. Jde o čistou žánrovou práci, kterou drží překvapivě umírněný Takaši Miike pevně v rukách a nesnaží se za každou cenu inovovat a modernizovat klasickou šablonu samurajských filmů. Snad jen ty digitální hořící buvoly si mohli tvůrci odpustit. :-) ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“

30.11.2010

Vyhřezlá střeva ve 3D

Vyhřezlá střeva ve 3D

21.09.2010

Máte na ně chuť? Obstará vám je odborník – Takashi Miike (foto). Tento týden mají v Japonsku premiéru jeho samurajská jatka 13 Assassins a zdá se, že Miikemu zachutnaly remaky i historická témata. V… (více)