Vyhnaný římský hrdina se spojí se zapřisáhlým nepřítelem, aby se pomstil městu... Moderní filmová adaptace tragédie Williama Shakespearea.. Na začátku děje je Coriolanus nejlepší bojovník, který vybojuje vlastnoručně a sám vítězství Říma nad městem Corioli, patřící  Volskům. Je to velice schopný chlapík, v rozhodujících momentech však vždy z úst vypustí něco, co by si mohl odpustit anebo neudělá to, co se udělat patří. Římané jeho upřímnost nesnesou a vyženou ho. Coriolanus odchází k nepříteli a v čele jeho vojska táhne na Řím. Dá však přednost mírové smlouvě, kterou s Ŕímem nakonec uzavřou. Jeho noví přátelé však nejsou s takovým řešením spokojeni a nazvou ho zrádcem. Najednou si vzpomenou, kolik jejich lidí zemřelo kdysi jeho rukou. Vrhnou se na něho a zabijí ho. (TV JOJ)

MrCreosote

Ty zřejmé pravdy z politického života byly aktuální za Shakespeara a na působivosti neztrácí ani dnes. Vanessa Redgrave je na Oscara. Více v této recenzi. ()

Zeebonk

Pro nás, kteří jsme statečně ustáli tři série Spartaca a ještě se u toho stihli bavit, nejsou ubohé dvě hodiny rozvleklých veršovaných (rádoby) vznešených žvástů žádná překážka. Jsem si ovšem jistý, že bych nevšední formu dialogů dokázal vtřebat i bez spartacovského očkování, poněvadž mě titul "Nepřizpůsobivý impotent", na rozdíl od drtivé většiny hodnotících, minul o několik světelných délek. Překvapivě zde zmíněná horda tupců opomíjí, že toto každým coulem nadčasové dílko skýtá mimo politikaření i našlapanou Call of Duty 4 akci, vypečené brutalitky, nožové souboje z ksichtu do ksichtu a Gerarda Butlera v póze v jaké ho máme nejraději - nasraného. Nanejvýš předposlední desetiminutovce by špetka drivu neuškodila, ale jinak je takhle špatné hodnocení davová retardace a jak staré pořekadlo praví - mentála číst nenaučíš, a tak má do masového smažení čelních laloků objektivita utrum. ()

hous.enka

Film s nemalými ambicemi pohořel na tom, že se nenechal pouze inspirovat velikým anglickým básníkem. Kdyby celý film trval o třicet minut méně, herci nebyli tak divadelní (chápu, že Shakespeare je určen hlavně pro divadla, ale ze zkušenosti víme, že mu sluší i filmové verze; viz Romeo a Julie) a hlavně jazykově to mělo být pojato trochu jinak. Když chlapík se samopalem hovoří o bozích, zavání to v dnešní době něčím jiným, než tomu bývalo v 16. století. První minuty filmu mi ale braly dech, takže z mého pohledu je to takový hůře zkousnutelný průměrný snímek. ()

MartinezZ

Bože! Tak tohle bylo něco. Za hodně špatný nápad považuji ponechat ze Shakespearovi hry dialogy a naroubovat je na moderní dobu. Možná ty dialogy nejsou ze hry zkopírované nevím, hru jsem neviděl, ale ty bláboly, ač dávají smysl, k tomu, co se děje, absolutně nesedí. Na válečné poradě se nesou vzletná divadelní slova a já si jen v duch říkal: "To si dělají srandu?" . Ne, myslí to vážně. Tahle adaptace se tedy hodně nepovedla, moderní zbastlenina. Gerard se vyšvihl "třístovkou", od té doby zase klesá kamsi v temnotu zapomnění a špatné béčkové tentononce. ~ Nedokoukáno, to nešlo. V 25% filmu to už mělo asi tak o tři dny víc, než jsem byl schopen snést. ~ Jedna * za efekty, kostýmy, kameru. ()

SaNcHeZ_cz

Shakespeare opět ožívá, tentokráte za zvuků samopalů a hlasitých politiků. Ralph Fiennes jako svůj debut natočil poněkud bezkrevnou (celkem ironie) podívanou naplněnou archaickými do detailu vyleštěnými dialogy, které proplouvají kolísavým prostředím. Někde sednou, někde se třeskutě nehodí. A tak je to v podstatě s celým Coriolanem. Moderní adaptace se v některých ohledech povedla, v jiných až trestuhodně zklamala. Je to celkem škoda, potenciál zde rozhodně byl. [55%] ()

Lamiczka

Volná adaptace jedné z méně slavných Shakespearových her, zasazená do současnosti, vyprávějící silný příběh člověka, který je přímý, charakterově nezkorumpovaný, syrový ve svém projevu. Velkou část úspěchu sklízí silné herecké osazení, bohužel děj se často vleče, interiéry i exteriéry nejsou příliš rozmanité a přijde mi, že i chybí precizní dotažení, které bych od režiséra Fiennese očekávala. I tak se ale jedná o jedinečný snímek a myslím, že Ralph má od role herce k roli režiséra velmi slibně nakročeno! ()

O.Peta

Trailer je úplně epický, proto jsem tomu i přes hodnocení pořád věřil, ale teď už mám pochopení. Hlavně škoda, že jsem viděl verzi s dabingem, ale je mi jasné, proč si na tom překladatelé vylámali zuby. Spousta citací Shakespeara, že je té originality až moc. Prostě jako divadlo na filmovém plátně, někdy pak ty výrazy působí i směšně a jakoby postavy své proslovy přednášely kolikrát úplně do prázdna. Pro krajně zaměřené filmové gurmány to může být lahůdka, ale pro konzumního diváka jen těžce stravitelné. 50% ()

nirvanafan

A pak mají děti brát toho Shakespeara vážně, když Fiennes udělá z Coriolana nasíracího parchanta! Smyslem předlohy rozhodně není donutit diváka nenávidět toho uřvanýho nácka, aby v závěru jeho srdce zaplesalo, že konečně zavřel hubu. O bezduchém přehození původní látky do moderního světa ani nemluvě. Samozřejmě, že bez úprav bude řada pasáží znít směšně a bohužel se vytratila i spousta závažnějších myšlenek nebo úplně ztratila význam. Občas mívám pocit, že přesun divadla na plátno způsobuje, že film působí malinko hystericky a velkoryse to toleruji, ale co je moc, to je příliš. P.S. Ale Butler a záškodní politici jsou celkem fajn. ()

Macejko

Moderných filmových adaptácií klasických divadelných hier sme tu už mali pomerne dosť, avšak Coriolanus je snáď prvá, ktorá si zachováva úplne VŠETKY znaky originálu s výnimkou prostredia, v ktorom sa odohráva. Myslíte si, že zasadením do súčasnosti sa príbeh, postavy a ich vyjadrovanie nejako pretransformovali? Omyl! Vo filme sa to síce len hemží samopalmi, cigaretkami, LCD televízormi a kravaťákmi, z úst hrdinov však aj napriek tomu padajú kvetnaté súvetia, vzývanie prastarých rímskych božstiev a kvantá staroanglického "thee", "thou" a "thy". Práve tento fakt robí príbeh Coriolana dokonale nadživotným a vzbudzuje dojem, že film sa odohráva v nejakej inej, alternatívnej realite. A čuduj sa svete, keď si človek zvykne, tak to celkom funguje, hlavne teda vďaka perfektným hercom (Fiennes a Redgraveová sú naozaj skvostní) a parádnej Eshkeriho hudbe, ktorej ten drsný minimalizmus naozaj svedčí. Tento odvážny počin preto určite stojí za pozretie, ale šanca, že vás naserie alebo unudí k smrti, je bohužiaľ naozaj veľká. Rozhodnite sa sami. ()

kaylin

"Coriolanus" je film, který se prostě musí líbit kritikům. Původně se jedná o jednu z méně známých her slovutného Williama Shakespeara. Navíc se zpracování pro plátna ujal Ralph Fiennes. Je to sice jeho režijní debut, ale na první pohled jsem si říkal, že by tenhle výborný herec mohl vědět, co dělá. Pro mě osobně je jedním z těch, kteří se pro shakespearovská dramata hodí dokonale. Má v sobě něco divadelního, co dokáže vyvolat silné emoce. Přesně to se pokusil přenést na plátno. Jeho římský generál Coriolanus je velmi divadelní, velmi přehrává. Nabízí se otázka. Byl Fiennes skutečně tak vizionářský, měl tak jasnou představu o svém filmu, že je jeho přehrávání naprosto záměrné, anebo je to prostě jenom omyl? Chci věřit tomu prvnímu, protože když říkám, že se jedná o římského generála, samozřejmě mluvím o starověkém Římu, nikoli o Římu současnosti. Přesto je příběh přenesen do současnosti. Jsou využívány moderní technologie - využití televize je skutečně skvělé - pojetí Říma je úžasně přeneseno na současné politiky, stejně tak i kontrast s moderními uniformami a rýmovanými verši divadelního mága je úžasný. Pak se ale nabízí otázka. Jestli chtěl Fiennes film pojmout jako divadelní hru s moderními kulisami a kostýmy, proč je to právě on sám, kdo je nejvíce divadelní a ostatní zůstávají ve filmové rozpoložení? Je to škoda. Kdyby to bylo vše více divadelní, myslím, že snímek by mohl více zasáhnout. Anebo naopak se zaměřit na filmovou podobu. Látka rozhodně stojí za to, ale provedení je takové nejisté. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/08/parmeni-krysy-z-temnot-mi-4-blazniva.html ()

movieband

„Já vyženu vás! Zkysněte si tu se svými obavami. Ať každá tichá šeptanda vás vyděsí. Ať nepřítel jen pohodí svou hlavou a vás ovane hrůza! Jen si tu dál vyhánějte své ochránce, až nakonec ta vaše tupost, kterou ani netušíte, a proto sami sobě zůstáváte stále ti největší nepřátelé, z vás udělá ty nejubožejší slouhy nějakých cizáků, kterým se vzdáte bez boje. S pohrdáním vůči vám i městu, všemu tady, teď odcházím pryč. Na světě jsou i jiná místa.“ Coriolanus je přepisem antické tragédie do současnosti. Kde namísto řinčení válečných bubnů a třískot mečů, jde slyšet drolící se zdi a střelbu z kulometů. Kde namísto současné mluvy nastupuje shakespearovské vyjadřování. Kde se odehrává antický příběh o zradě, který je nadčasový a může stát prakticky v jakémkoliv období lidstva. Vítejte na hereckém koncertu Josepha Fiennese, který si na paškál vzal nelehkou látku svého britského krajana Williama Shakespeara. Coriolanus je příběh o zradě. O muži, který svůj život dával všanc, za svou vlast. Muži, který k lidem přistupoval s bezprostřední upřímností, která mnohdy působila spíše povýšeně, sobecky a pohrdavě. O muži, který věnoval svou bezmeznou lásku vlasti a přímému jednání. Těžko popsat charakter Gaia Marcia “Coriolana“. Těžko ho pochopit. Coriolanus je rozhodně těžce stravitelným snímkem, ale dle mě je to jen o typu diváka. Jestli se podvolí shakespearovskému vyjadřování, lyrickému podtextu a renesančnímu nádechu celého filmu, který je značně netradiční v souladu se zasazením do moderního světa. Nejde o nefunkčnost děje, ztrátu logiky nebo nudu. Kámen úrazu celého filmu jsou právě dialogy, přenesené snad s naprostou přesností, ze Shakespearova díla, beze změny. Nízký rozpočet je pro film snad jen dobře. Pravda, armáda Volsků v čele s Coriolanem, táhnoucí se na Řím mohla být asi tou nejepičtější částí celého vyprávění. Ale právě díky nízkému rozpočtu divák ničivou sílu Volské armády sleduje prostřednictvím médií, a výrazů Římanů, kteří se děsí nad hrůzou, kterou na sebe seslali. Dlouhé monology, perfektní herecké výkony a odvaha za skloubení renesančního díla a moderní doby, dělají z Coriolana diváckou lahůdku, která se musí vychutnat a vstřebávat stejně jako kvalitní víno. Výborná práce. P.S. Děj je vesměs jednoduchý, a jak říkám, záleží jen na divákovi, jestli se rozhodne zkousnout netradičně seskládané a dlouhé dialogy. Pokud se pro to totiž divák rozhodne, a bude se plně soustředit, tak bude odměněn velice kvalitním a nevšedním zážitkem. Co je zas další věc je ta, že Coriolanus rozhodně není filmem, na který by se člověk díval každý týden nebo si ho pustil o nedělním odpoledni. Fiennes totiž antické tragédii dostál se vším všudy. P.P.S. Vzhledem k menšímu poklesu spádu v závěrečných 5-ti minutách by to celé bylo za plnohodnotné čtyři. Ale vzhledem k místnímu hodnocení se přikláním k plné palbě. P.P.P.S. Fiennes je možná malého vzrůstu a vedle (ostatně jako vždy) perfektního Butlera se jeho postava ztrácí. Ale tam, kde Fiennes ztratil na výšce má obrovskou sílu v mimice. Takové pohledy, které Fiennes nahazoval během filmu, neumí žádný jiný herec. Co pohled to tisíc shakespearových slov. A mě ty slova právě došla. Bravo. () (méně) (více)

Raketka29

Když opomenu počáteční spoiler pana Hilského na začátku projekce (který nemilosrdně odtajnil konec příběhu) musím uznat, že se jedná o zajímavé dílo a na Fiennesovu prvotinu, velmi povedené. Jedno z méně známých děl mistra Shakespeara, které je však nadčasové a dá se bez zbytečných úprav zasadit do 21. století. Herecké výkony obou hlavních protagonistů jsou velmi povedené, avšak celkově film působí, jako dílo vytvořené s minimálním rozpočtem, nedostatkem lidí a tak nějak celkově spíchnuté na koleni. I když se na film podívám jako na "art" film, chybí mi propracovanost tématu lidských oveček (která je už od dob napsání, zcela stejná). Celkové skóre: 1 * za to, že jsem do včerejška nevěděla, že toto dílo existuje a zápletka mě značně zaujal, 1 * za Raplha a Gerarda, a 1 * za spojení dohromady a lehké pootevření očí. Nicméně - 1 * za sice dobrý výkon Vanessy Redgrave, ale většinou takový, že bych jí nejraději nabodla na tu vlajku (a celkově za Odipovský komplex a místy až utahané monology/dialogy) a - 1* za to že si Raplh nedal tu práci udělat masovější scény, sehnat více lokací a nenechal své postavy trochu více trápit, aby je mohl divák litovat nebo nenávidět. ()

berusche

Vzhledem ke skutečnosti, že sám Fiennes je režisérem, producentem a zároveň hercem, je jasné, že po tomhle skutku pachtil, leč nelze v tomto případě hovořit o tom, že by také sklidil ovace. Snaha o rádoby intelektuální a vážné drama se vytrácí ve chvíli, kdy první salva samopalu za zvuku veršů dopadne na kapoty moderních obrněných transportérů. Nemluvě o tom, že celý scénář je obrovitánsky nudný, stejně tak divák marně přemýšlí, kdo že tu vlastně měl být jako herec vidět víc. Já nejsem vyznavačem toho, aby se tvorba určená čistě na prkna divadel převáděla na filmové plátno v blockbusterech, které mají zprostředkovávat alespoň částečně klasiku (či klasiky). Budí to ve mně dojem, že nemáme na to, abychom strávili počin tam, kde mělo být jeho působiště. A už vůbec nefandím tomu, že se tomu tak děje v případě historických kousků od Shakespeara. Bohužel, pro mě osobně to nemohla vytrhnout ani Redgrave, i když ta jedna nuzná hvězda je právě za ni. ()

bourec odpad!

Nejdřív bych ohodnotil procentuálně svoji schopnost vyhnout se sledování filmů s podobnym vyzněnim,tzn.ne pro mě.Tak asi 10%.A teď ta kokotina.Hrůza,ani sem nečekal,že to bude vypadat takhle,čekal sem klasicky hranou věc,bez veršů.Ani se nedivim,že uvedení na dvd tolik odkládali..Navíc já vydržel asi třicet minut,a opravdu to stačí.0%. ()

enjoi

Hodnotit nebudu, viděl jsem asi 20 minut. Dál jsem to totiž nevydržel. Možná dobrý nápad, ale tak špatně zpracovaný, až se na to nedá koukat. Subjektivně bych za těch 20 minut dal odpad. ()

Wormboy

Ech....tazko sledovatelny a este tazsie hodnotitelny film. Vsetci zucastneni tu dost znacne prehravaju, co je, ale vzhladom na sposob podavania deja v celku logicke a pochopitelne. Menej pochopitelne je preco tento film vobec vznikol. Nepamatam, ze by akakolvek adaptacia Shakespeara zasadena do modernej doby, kedy su este aj herci nuteni prednasat slova v staroanglictine (ci co to je), dopadla dobre a tak je tomu aj teraz. Asi si Ralph Fiennes myslel, ze to dokaze, no nestalo sa. Coriolanus je len dalsou adaptaciou Shakespeara, ktora zaujme svojim spracovanim, prvotriednymi hercami, no nic dlhodobejsie neponuka. A zabavit tiez velmi nezabavi. 2,5/5* ()

Ice123

Zajímavý námět a ze začátku bylo asi těžké odhadnout zda to bude dobré nebo propadák. Nakonec se z toho vyklubalo to druhé. Coriolanus zasazený do dnešní doby prostě nefunguje. Režijní debut Fiennese opravdu nevyšel, je zde moc hluchých míst, občas herci neví co mají přesně hrát a veršovaná stará angličtina to celé jen zhoršuje, jelikož tam prostě vůbec nesedí. Na vzdory tomu všemu to přeci jen má nějaký děj a podobnost s originálem od Shakespeara tam najdete, proto 40%. ()

majo25

Už keď scenár sa dá rozobrať na cucky, len veľmi málo môže samotrný film pozdvihnúť. A tu to nepozdvihlo nič, ani réžia, ani herecké výkony (keď sa herci nevedia vžiť do rolí a nezmyselných replík, inak to dopadnúť ani nemohlo). Čo chcel dosiahnuť tento crossover? Dialógy nekorešpondujúce s naozajstným dianím. Veľmi blbý nápad krížiť shakespearovu divadelnú tragédiu so súčasnou akčnou drámou. Crossover, ktorý nebude fungovať nikdy, opakujem nikdy. ()

dr.fish

Pojetí je odvážné, to se musí nechat. Vkládat vojákům do úst Wylfrýda Šekspýra je úlet, ale vcelku rychle jsem se s tím srovnal. Ralph Fiennes si za své úsilí, jak režisérské tak herecké určitě čtyři hvězdy zaslouží. I když...pro názornou ukázku úsloví "pro dobrotu na žebrotu" asi není třeba sledovat dvě hodiny Coriolana. 75% ()